Nápověda:Vyhledávání

This page is a translated version of the page Help:Searching and the translation is 88% complete.
PD Poznámka: Editací této stránky souhlasíte s uvolněním svého příspěvku pod licencí CC0. Více informací se dočtete na stránce Public Domain Help Pages.
PD
Dokumentace vyhledávací funkce na projektech Wikimedia je uvedena na Help:CirrusSearch .

Nejrychlejší způsob jak najít informaci na MediaWiki je její přímé vyhledání. Na každé stránce je pole hledat.

Zadejte klíčová slova a fráze a stiskněte klávesu Enter nebo Return nebo klikněte na ikonu lupy (nebo tlačítko Hledat nebo Přejít, pokud používáte jiná zobrazení). Pokud má stránka stejný název, jaký jste zadali, zobrazí se přímo tato stránka. Jinak prohledává všechny stránky na wiki (s určitými omezeními, viz níže) a představuje seznam článků, které odpovídají hledaným výrazům nebo zprávu informující, že žádná stránka neobsahuje všechna zadaná klíčová slova a fráze.

Jak to funguje

  • Prohledává všechny stránky na wiki s určitými omezeními.
  • Obsah článku je prohledáván v základní (wikitextové) podobě - tj. Vyhledává text, který se objeví v editačním poli, když kliknete na "editovat". Nikoli na zobrazenou stránku. To znamená, že obsah pocházející z přiložené šablony nebude vyzvednut, ale cíl propojených odkazů ano.
  • Funkci vyhledávání lze považovat za fungující na celých slovech oddělených mezerami nebo jinými interpunkčními znaménky. Pokud tedy hledaný výraz obsahuje slovo 'book', nebudou výsledky zahrnovat stránky, které obsahují pouze slovo 'books' nebo 'booklet'. Pokud hledaný výraz obsahuje výraz 'inter', nebudou výsledky zahrnovat stránky, které mají pouze slovo 'international', ale mohou zahrnovat stránky, které mají výraz 'inter-national'.
  • Výsledky budou zahrnovat pouze stránky, které obsahují všechna slova ve vašem zadání.
  • You can search for parts of words using a wildcard (*), so book* will return results for book and books. This operation is more expensive.
  • Frázi můžete vyhledat pomocí dvojitých uvozovek. Frázi lze považovat za sestávající z celých slov, takže výraz 'Prime Minister' nebude nalezen hledáním pouze "ime Min", ale bude nalezen hledáním celých slov "Prime Minister".

Omezení vyhledávaní

Pokud kliknete na tlačítko "Hledat" bez vyplnění dotazu, budete přesměrováni na stránku "Special:Search", která vám nabídne další možnosti vyhledávání (dostupných také z jakéhokoli seznamu výsledků vyhledávání).

Může být užitečné omezit vyhledávání na stránky v konkrétním jmenném prostoru, např. Hledat pouze na stránkách User. Zkontrolujte obory názvů, které pro toto hledání potřebujete.