Help:Категорії

This page is a translated version of the page Help:Categories and the translation is 82% complete.
PD Зверніть увагу! Коли Ви редагуєте цю сторінку, то погоджуєтесь робити свій внесок під ліцензією CC0. Детальніше про умови ліцензії можна дізнатися на сторінці довідки.
PD

Категорії - запрограмована в MediaWiki можливість класифікації, яка автоматично створює каталоги, зручні для використання як покажчики змісту.

Ви можете категоризувати сторінки та файли додаванням на сторінку одного чи більше теґів Category . Ці теґи генерують посилання внизу сторінки, за якими можна перейти до переліку всіх сторінок в певній категорії, що полегшує пошук пов'язаних за змістом статей.

Загальний опис

Кожна зі сторінок у просторі імен Категорія описує так звану категорію, для групування пов'язаних сторінок, та містить покажчик сторінок, що віднесені до цієї категорії. Приміром, ця сторінка належить до "Category:Help ". Якщо відкрити сторінку категорію, там серед інших буде посилання й на поточну сторінку.

Категорії, до яких віднесена сторінка, перелічено внизу цієї сторінки або у правому верхньому кутку, залежно від ваших налаштувань скіну (відображення інтерфейсу MediaWiki).

Сторінка категорії складається з двох частин:

  • на початку — необов'язковий текстовий опис, який можна редагувати, як звичайну сторінку вікі,
  • наприкінці завжди присутній автоматично згенерований, впорядкований за алфавітом (точніше, за порядком сортування Unicode), покажчик всіх сторінок у цій категорії з посиланнями на них.

Для того щоб віднести сторінку до категорії, приміром, з назвою "Моя категорія", просто додайте на неї таке посилання: "[[Category:Моя категорія]]". Традиційно це роблять наприкінці сторінки.

Якщо ви замість цього хочете лише розмістити на сторінці звичайне вікі-посилання на сторінку категорії, почніть це посилання із двокрапки. Приклад: [[:Category:Моя категорія]].

Нову категорію можна створити як звичайну сторінку вікі, а вже потім відносити до неї інші сторінки.

Кожен вікі-проект може мати власні категорії верхнього рівня, приміром, Category:Contents в Вікіпедії.

За повним переліком категорій, до яких належить щонайменше по одній сторінці, див. Special:Categories.

За повним переліком всіх створених чи змінених категорій, включно з тими, в яких немає сторінок, див. Special:Allpages/Category: (зверніть увагу на двокрапку наприкінці посилання).

Додавання сторінки в категорію

Для додавання сторінки чи завантаженого файлу до категорії, названої Назва, просто додайте на відповідну сторінку такий текст:

[[Category:Назва]]

До сторінки можна додати будь-яку кількість теґів Category, і вона буде віднесена до всіх цих категорій. Теґи Category, поряд із мовними інтервікі-посиланнями , які генеруються на бічній панелі, традиційно додають наприкінці сторінки. Ця домовленість створює зручності іншим дописувачам.

Категорії відображуються в нижній частині категоризованої сторінки на панелі "Categories:" саме в тому порядку, в якому розташовано їхні теґи в тексті сторінки.

Якщо змінну налаштування $wgUseCategoryBrowser встановлено у true, то після першої появи кожної категорії в переліку її буде повторено в стилі навігаційних стежок з усіма батьківскими категоріями, впорядкованими за алфавітом. Якщо певна категорія має, приміром, дві батьківські, (щонайменше у) MW 1.18.2 в переліку з'являться обидві ієрархії, але дана категорія буде викреслена з усіх ієрархій, крім одної. Це створює можливість появи записів, які виглядають дублікатами, - коли певна категорія має більше одної батьківської та поточна сторінка також віднесена до одної з батьківських. Приміром, нехай Maryanne буде підкатегорією категорій Mary та Anne. Якщо сторінка віднесена до категорій Maryanne та Anne одночасно, то навігаційні стежки категорій дадуть:

Anne 
Anne
Mary -> Maryanne

"Anne" виглядає як дублікат, але насправді ці два однакові записи мають різні значення:

Anne 
Anne -> Maryanne
Mary -> Maryanne

Це відома помилка, #і о цім уже повідомлене здесь: phab:T35614.

Ключ сортування

За замовчуванням, місце сторінки у впорядкованому переліку всіх сторінок певної категорії визначається першим символом її назви, який залишиться після викреслення простору імен. MediaWiki також групує акцентовані символи разом, але окремо від їхньої неакцентованої версії, тобто сторінки з назвами на À, Á, Ä будуть в цьому переліку під окремим заголовком, замість бути приєднаними до сторінок під заголовком A. (Цю поведінку можна змінити змінною налаштування $wgCategoryCollation .)

Ключ сортування - це слово, яке замість назви сторінки визначає місце сторінки у впорядкованому переліку сторінок категорії. Ви можете додати ключ сортування до теґу після символу вертикальної риски. Приміром, ключ сортування в наступному прикладі визначить місце сторінки під літерою "S".

[[Category:Назва категорії|Sort]]

Чи регістрозалежні ключі сортування, чи ні, залежить від ваших налаштувань конфігурації. Сортування відповідатиме сортуванню символів Unicode. Ключ сортування не впливає на назву сторінки, яка відображується в переліку сторінок.

Пропуски й інші символи цілком дійсні.

Див. Help:Sorting за детальнішою інформацією про сортування категорій.

Створення сторінки категорії

Категорії існують навіть тоді, коли на них є посилання, але сторінка категорії не існує. Такі категорії ізольовані і не можуть суттєво допомогти у впорядкуванні та навігації.

Нову категорію можна створити просто створенням сторінки у просторі імен "Category". Сторінку категорії можна створити як і будь-яку іншу сторінку вікі, слід лише додати "Category:" перед назвою сторінки.

Щоби не робити зайвого, спробуйте пошук у вікі перж ніж створювати нову категорію. Перелік всіх категорій можна знайти на "Спеціальні сторінки" в розділі "інструменти" на бічній панелі.

Управління ієрархією категорій

Категорії можуть утворювати ієрархії. Оскільки сторінка категорії подібна до звичайної сторінки вікі, наприкінці цієї сторінки можна додати теґ(и) Category.

Корисною буде організація всіх категорій в ієрархію з одною категорією верхнього рівня. Структура такої ієрархії може бути подібною до дерева з відгалуженнями, але частіше має вигляд графа. Загалом, має існувати неперервний ланцюжок категорій між кожною окремою категорією та категорією верхнього рівня.

Category tree

Since MediaWiki 1.31, CategoryTree extension is packaged by default, allowing Special:CategoryTree and ‎<categorytree> to provide a tree-like structure display for the categories.

Приховані категорії

Категорії, до яких належить сторінка, зазвичай перелічені внизу цієї сторінки. Починаючи з MediaWiki 1.13, категорію можна сховати від цього переліку додаванням магічного слова "__HIDDENCAT__".

Користувачі можуть побачити приховані категорії в окремому покажчику "Приховані категорії", увімкнувши "Показувати приховані категорії" в розділі "Зовнішній вигляд" Special:Preferences.

Приховані категорії автоматично додаються в категорію Category:Hidden categories. Ця категорія задана в системному повідомленні MediaWiki:Hidden-category-category.

Посилання на категорію

Для того щоб створити посилання на категорію, почніть запис із двокрапки : (без неї поточна сторінка буде віднесена до цієї категорії):

[[:Category:Help]]Category:Help

Для зміни тексту посилання напишіть текст усередині тегу посилання після прямої риски.

[[:Category:Help|Help category]]Help category

Сторінка перенаправлення, ціллю якої є сторінка категорії, також має використовувати синтаксис із двокрапкою, інакше вона не буде виконувати свою функцію, а лише буде відповідним чином категоризована.

Categories and templates (transcluded pages)

If you add [[Category:Cats]] inside a template (a transcluded page), both the template and pages which transclude this template will be categorized as Cats.

  • If you want only the template to be categorized, you should ensure to write category marker inside <noinclude> tags.
  • If you want only the pages which uses the template to be categorized, but not the template itself, you should ensure to write category marker inside <includeonly> tags.

Due to caching issues, editing categories applied through templates may take a while to be visible everywhere. You can perform a null edit on a page to update immediately its categories.

Перенаправлення категорії

Подібно до інших сторінок вікі, сторінки категорій можна перенаправити на інші сторінки категорій чи навіть звичайні сторінки. Але це робити не рекомендується, тому що сторінки, категоризовані у перенаправленій категорії, не категоризуються в цільовій категорії (phab:T5311). Деякі Wikimedia сайти використовують шаблон "category redirect" для маркування перенаправлених категорій, щоб спростити автоматичне чи ручне зняття категорії зі сторінок, віднесених дописувачами до таких категорій.

Категорії відстеження

Певні проблеми синтаксису, такі як пошкоджене посилання на файл зображення або забагато дорогих функцій парсера, призводять до автоматичного додавання сторінки в певну категорію відстеження. Детальніше про це див. Help:Tracking categories .

Renaming a category

If you move a category, since redirect will not work for categorizing, all category tags will be wrong, so you have to fix them.

Див. також