Довідка:Категорії

This page is a translated version of the page Help:Categories and the translation is 100% complete.
PD Зверніть увагу! Коли Ви редагуєте цю сторінку, то погоджуєтесь робити свій внесок під ліцензією CC0. Детальніше про умови ліцензії можна дізнатися на сторінці довідки. PD

Категорії — запрограмована в MediaWiki можливість класифікації, яка автоматично створює каталоги, зручні для використання як покажчики змісту.

Ви можете категоризувати сторінки та файли додаванням на сторінку одного чи більше тегів Категорія . Ці теги генерують посилання внизу сторінки, за якими можна перейти до переліку всіх сторінок в певній категорії, що полегшує пошук пов'язаних за змістом статей.

Загальний опис

Кожна зі сторінок у просторі назв Категорія описує так звану категорію, для групування пов'язаних сторінок, та містить покажчик сторінок, що віднесені до цієї категорії. Приміром, ця сторінка належить до «Категорія:Довідка ». Якщо відкрити сторінку категорію, там серед інших буде посилання й на поточну сторінку.

Категорії, до яких віднесена сторінка, перелічено внизу цієї сторінки або у правому верхньому кутку, залежно від ваших налаштувань скіну (відображення інтерфейсу MediaWiki).

Сторінка категорії складається з двох частин:

  • на початку — необов'язковий текстовий опис, який можна редагувати, як звичайну сторінку вікі,
  • наприкінці завжди присутній автоматично згенерований, впорядкований за алфавітом (точніше, за порядком сортування Unicode), покажчик всіх сторінок у цій категорії з посиланнями на них.

Для того щоб віднести сторінку до категорії, приміром, з назвою «Моя категорія», просто додайте на неї таке посилання: «[[Category:Моя категорія]]». Традиційно це роблять наприкінці сторінки.

Якщо ви замість цього хочете лише розмістити на сторінці звичайне вікі-посилання на сторінку категорії, почніть це посилання із двокрапки. Приклад: [[:Category:Моя категорія]].

Нову категорію можна створити як звичайну сторінку вікі, а вже потім відносити до неї інші сторінки.

Кожен вікі-проєкт може мати власні категорії верхнього рівня, приміром, Category:Contents в Вікіпедії.

За повним переліком категорій, до яких належить щонайменше по одній сторінці, див. Special:Categories.

За повним переліком всіх створених чи змінених категорій, включно з тими, в яких немає сторінок, див. Special:Allpages/Category: (зверніть увагу на двокрапку наприкінці посилання).

Додавання сторінки в категорію

Для додавання сторінки чи завантаженого файлу до категорії, названої Назва, просто додайте на відповідну сторінку такий текст:

[[Category:Назва]]

До сторінки можна додати будь-яку кількість тегів Category, і вона буде віднесена до всіх цих категорій. Теги Category, поряд із мовними інтервікі-посиланнями , які генеруються на бічній панелі, традиційно додають наприкінці сторінки. Ця домовленість створює зручності іншим дописувачам.

Категорії відображуються в нижній частині категоризованої сторінки на панелі «Categories:» саме в тому порядку, в якому розташовано їхні теги в тексті сторінки.

Якщо змінну налаштування $wgUseCategoryBrowser встановлено у true, то після першої появи кожної категорії в переліку її буде повторено в стилі навігаційних стежок з усіма батьківскими категоріями, впорядкованими за алфавітом. Якщо певна категорія має, приміром, дві батьківські, (щонайменше у) MW 1.18.2 в переліку з'являться обидві ієрархії, але дана категорія буде викреслена з усіх ієрархій, крім одної. Це створює можливість появи записів, які виглядають дублікатами, — коли певна категорія має більше одної батьківської та поточна сторінка також віднесена до одної з батьківських. Приміром, нехай Maryanne буде підкатегорією категорій Mary та Anne. Якщо сторінка віднесена до категорій Maryanne та Anne одночасно, то навігаційні стежки категорій дадуть:

Anne 
Anne
Mary -> Maryanne

«Anne» виглядає як дублікат, але насправді ці два однакові записи мають різні значення:

Anne 
Anne -> Maryanne
Mary -> Maryanne

Це відома помилка, і о цім уже повідомлене здесь: phab:T35614.

Ключ сортування

За замовчуванням, місце сторінки у впорядкованому переліку всіх сторінок певної категорії визначається першим символом її назви, який залишиться після викреслення простору назв. MediaWiki також групує акцентовані символи разом, але окремо від їхньої неакцентованої версії, тобто сторінки з назвами на À, Á, Ä будуть в цьому переліку під окремим заголовком, замість бути приєднаними до сторінок під заголовком A. (Цю поведінку можна змінити змінною налаштування $wgCategoryCollation .)

Ключ сортування — це слово, яке замість назви сторінки визначає місце сторінки у впорядкованому переліку сторінок категорії. Ви можете додати ключ сортування до теґу після символу вертикальної риски. Приміром, ключ сортування в наступному прикладі визначить місце сторінки під літерою «S».

[[Category:Назва категорії|Сортувати]]

Чи чутливі ключі сортування, чи ні, залежить від ваших налаштувань конфігурації. Сортування відповідатиме сортуванню символів Unicode. Ключ сортування не впливає на назву сторінки, яка відображується в переліку сторінок.

Пропуски й інші символи цілком дійсні.

Див. Help:Sorting за детальнішою інформацією про сортування категорій.

Створення сторінки категорії

Категорії існують навіть тоді, коли на них є посилання, але сторінка категорії не існує. Такі категорії ізольовані і не можуть суттєво допомогти у впорядкуванні та навігації.

Категорія створюється шляхом створення сторінки в просторі імен 'Category:. Сторінку категорії можна створити так само, як і інші вікі-сторінки (див. Довідка:Створення нової сторінки ); просто додайте "Category:" перед заголовком сторінки.

Щоби не робити зайвого, спробуйте пошук у вікі перш ніж створювати нову категорію. Перелік всіх категорій можна знайти на «Спеціальні сторінки» в розділі «інструменти» на бічній панелі.

Управління ієрархією категорій

Категорії можуть утворювати ієрархії. Оскільки сторінка категорії подібна до звичайної сторінки вікі, наприкінці цієї сторінки можна додати тег(и) Category.

Корисною буде організація всіх категорій в ієрархію з одною категорією верхнього рівня. Структура такої ієрархії може бути подібною до дерева з відгалуженнями, але частіше має вигляд графа. Загалом, має існувати неперервний ланцюжок категорій між кожною окремою категорією та категорією верхнього рівня.

Дерево категорії

Починаючи з MediaWiki 1.31, розширення CategoryTree упаковано за замовчуванням, що дозволяє Special:CategoryTree і ‎<categorytree> надавати відображення деревоподібної структури для категорій.

Приховані категорії

Категорії, до яких належить сторінка, зазвичай перелічені внизу цієї сторінки. Починаючи з MediaWiki 1.13, категорію можна сховати від цього переліку додаванням магічного слова «__HIDDENCAT__».

Користувачі можуть побачити приховані категорії в окремому покажчику «Приховані категорії», увімкнувши «Показувати приховані категорії» в розділі «Зовнішній вигляд» Special:Preferences.

Приховані категорії автоматично додаються в категорію Category:Hidden categories. Ця категорія задана в системному повідомленні MediaWiki:Hidden-category-category.

Посилання на категорію

Для того щоб створити посилання на категорію, почніть запис із двокрапки : (без неї поточна сторінка буде віднесена до цієї категорії):

[[:Category:Help]]Category:Help

Для зміни тексту посилання напишіть текст усередині тегу посилання після прямої риски.

[[:Category:Help|Категорія допомоги]]Категорія допомоги

Сторінка перенаправлення, ціллю якої є сторінка категорії, також має використовувати синтаксис із двокрапкою, інакше вона не буде виконувати свою функцію, а лише буде відповідним чином категоризована.

Категорії та шаблони (включені сторінки)

Якщо ви додасте [[Category:Cats]] в шаблон (переключену сторінку), і шаблон, і сторінки, які включають цей шаблон, будуть класифіковані як Cats.

  • Якщо ви хочете, щоб лише шаблон був класифікований за категоріями, ви повинні переконатися, що всередині тегів <noinclude> написано маркер категорії.
  • Якщо ви хочете, щоб категоризувалися лише сторінки, які використовують шаблон, але не сам шаблон, ви повинні переконатися, що в теги <includeonly> написано маркер категорії.

Через проблеми з кешуванням редагування категорій, застосованих за допомогою шаблонів, може зайняти деякий час, перш ніж вони стануть видимими скрізь. Ви можете виконати нульове редагування сторінки, щоб негайно оновити її категорії.

Перенаправлення категорії

Подібно до інших сторінок вікі, сторінки категорій можна перенаправити на інші сторінки категорій чи навіть звичайні сторінки. Але це робити не рекомендується, тому що сторінки, категоризовані у перенаправлень категорії, не категоризуються в цільовій категорії (phab:T5311). Деякі сайти Вікімедіа використовують шаблон «category redirect» для маркування перенаправлених категорій, щоб спростити автоматичне чи ручне зняття категорії зі сторінок, віднесених дописувачами до таких категорій.

Категорії відстеження

Певні проблеми синтаксису, такі як пошкоджене посилання на файл зображення або забагато дорогих функцій парсера, призводять до автоматичного додавання сторінки в певну категорію відстеження. Детальніше про це див. Help:Tracking categories .

Перейменування категорії

Якщо ви перейменовуєте категорію, оскільки перенаправлення не працюватиме для категоризації, усі теги категорій будуть неправильними, тому вам доведеться їх виправити.

Див. також