Nápověda:Kategorie

This page is a translated version of the page Help:Categories and the translation is 79% complete.
PD Poznámka: Editací této stránky souhlasíte s uvolněním svého příspěvku pod licencí CC0. Více informací se dočtete na stránce Public Domain Help Pages.
PD

Kategorie, specialita MediaWiki, nabízejí automatické indexování, které lze využít ke zobrazování stránek v různých tabulkách.

Stránky a soubory se kategorizují tak, že přidáte minimálně jednu (ale může jich být i více) kategorii k obsahu stránky. Dole na stránce se pak objeví lišta s odkazem na stránku, kde se zobrazují všechny stránky zařazené do této kategorie, což usnadňuje vyhledání a procházení článků s podobným obsahem.

Shrnutí

Každá stránka ve jmenném prostoru Category (Kategorie) představuje tzv. kategorii, seznam stránek, které mají něco společného a popis. Například tato stránka je v kategorii "Kategorie:Nápověda ". Takže když si tuto stránku otevřete, najdete tam mezi jinými i odkaz sem.

Pokud stránka patří do jedné nebo více kategorií, tyto kategorie se zobrazí v dolní části stránky (nebo v pravém horním rohu, v závislosti na použitém zobrazení).

Stránky kategorií samy o sobě obsahují 2 části:

  • na začátku může volitelná část obsahovat text, který lze upravovat, jako každá jiná stránka,
  • na konci, vždy přítomný, automaticky generovaný, abecední seznam všech stránek v této kategorii, ve formě odkazů. Ve skutečnosti v pořadí řazení Unicode.

Chcete-li ke stránce přiřadit kategorii, jednoduše přidejte odkaz „[[Category:Category name]]“ do wikitextu na stránce. Obvyklé místo pro přidání je ve spodní části stránky.

Chcete-li propojit stránku kategorie v rámci stránky jako normální odkaz wiki (bez přidání stránky do kategorie), zadejte název odkazu s dvojtečkou na začátku. Například: [[:Category:Not in this category]] (Kategorie: Není v této kategorii)

Nové kategorie mohou být vytvořeny před přiřazením jakékoli stránky, stejným způsobem jako kterákoli jiná běžná stránka.

Jednotlivé wiki mohou mít své vlastní kategorie nejvyšší úrovně, například Kategorie: Obsah na Wikipedii.

Úplný seznam všech kategorií, které mají alespoň jednu stránku, viz Special:Categories.

Úplný seznam všech vytvořených / upravených kategorií, včetně těch, které nemají žádné stránky, viz Special:Allpages/Category: (poznámka: dvojtečka na konci).

Přidání stránky do kategorie

Chcete-li přidat kategorii nebo nahraný soubor do kategorie, jednoduše stránku upravte a přidejte následující text (kde Name je název kategorie, do které ji chcete přidat).

[[Category:Název]]

Na stránku může být přidán libovolný počet značek Category a stránka bude uvedena ve všech. Značky Category spolu s interwiki jazykovými odkazy umístěnými na postranním panelu jsou obvykle přidávány do samého spodku stránky pro pohodlí ostatních editorů.

Na kategorizované stránce jsou kategorie zobrazeny v poli Kategorie: přesně v pořadí, v jakém jsou uvedeny ve wikitextu.

Pokud je $wgUseCategoryBrowser nastaveno na true, v prvním seznamu je každá kategorie uvedena znovu. Breadcrumb - styl se všemi nadřazenými kategoriemi seřazený podle abecedy. (alespoň v MediaWiki 1.18.2). Pokud je kategorie podkategorií více než jednoho rodiče, budou uvedeny obě hierarchie, ale označená kategorie bude odstraněna ze všech kromě jedné. To vytváří potenciál pro zdánlivě duplicitní položky, pokud je na stránce označena kategorie s více rodiči a jedním z jejích rodičů. Předpokládejme například, že Maryanne je podkategorií Marie i Anne. Pokud jsou na stránce značky Maryanne a Anne, zobrazí se breadcrumbs kategorie

Anne 
Anne
Mary -> Maryanne

Zdá se, že „Anne“ je duplikovaná, ale míní se tím

Anne 
Anne -> Maryanne
Mary -> Maryanne

Toto je chyba a byla ohlášena v phab:T35614.

Třídící klíč

Ve výchozím nastavení je stránka řazena do kategorie podle prvního písmene svého názvu - bez jmenného prostoru. Také MediaWiki seskupuje znaky s diakritikou odděleně od jejich nezařazené verze, takže stránky začínající À, Á, Ä budou uvedeny v samostatných záhlavích, místo v záhlaví A. (Pokud máte přístup do shellu, lze tato výchozí nastavení změnit pomocí $wgCategoryCollation .)

Klávesa sort key (řazení) určuje, pod kterým písmenem a kde se v seznamu kategorií zobrazí stránka. Klíč řazení můžete přidat tak, že jej vložíte do značky za znak kanálu. Například níže uvedená značka přidá stránku pod nadpis „S“.

[[Category:Name|Sort]]

Zda jsou řazení klíčů rozlišována malá a velká písmena závisí na nastavení konfigurace. Pořadí sekcí v kategorii sleduje pořadí třídění Unicode. Klávesa řazení nezmění název stránky zobrazený v kategorii.

Mezery a další znaky jsou naprosto platné.

Další informace o třídění kategorií naleznete v Help:Sorting .

Vytvoření stránky kategorie

Kategorie existují i když jejich stránka nebyla vytvořena. Tyto kategorie jsou izolovány od ostatních a jsou jen velmi málo využívány k organizaci a navigaci.

Kategorie se vytvoří vytvořením stránky v oboru názvů Category:. Stránka kategorie může být vytvořena stejným způsobem jako jiné stránky wiki (viz Nápověda:Založení nové stránky ); jednoduše přidejte „Category:“ před nadpis stránky.

Chcete-li se vyhnout práci navíc, zkuste před vytvořením nové kategorie prohledat svou wiki. Seznam všech kategorií najdete v "Speciální stránky" v poli "nástroje" postranní panel.

Správa hierarchie kategorií

Kategorie mohou patřit i do jiných kategorií v hierarchii. Protože stránky kategorií jsou podobné jako na jakékoli jiné stránce, může být na konec stránky kategorie přidána značka Category.

Je vhodné uspořádat všechny kategorie do hierarchie s jedinou kategorií nejvyšší úrovně. Struktura kategorie může mít podobu stromu se samostatnými větvemi, ale častěji bude mít strukturu grafu. Obecně by měl existovat souvislý řetězec propojení rodič-dítě mezi každou kategorií a kategorií nejvyšší úrovně.

Category tree

Since MediaWiki 1.31, CategoryTree extension is packaged by default, allowing Special:CategoryTree and ‎<categorytree> to provide a tree-like structure display for the categories.

Skryté kategorie

Kategorie, ve kterých se stránka nachází, jsou obvykle uvedeny v dolní části stránky. V MediaWiki 1.13+ lze kategorii skrýt z tohoto seznamu přidáním magického slova "__HIDDENCAT__" na stránku kategorie.

Uživatelé si mohou vybrat, zda si budou skryté kategorie prohlížet v samostatném seznamu Skryté kategorie, zaškrtnutím položky Zobrazit skryté kategorie v sekci Vzhled na Special:Preferences.

Skryté kategorie jsou automaticky přidány do Category:Hidden categories. This category is specified in the system message MediaWiki:Hidden-category-category.

Odkazování na kategorii

Chcete-li vytvořit odkaz na kategorii, použijte dvojtečku před názvem kategorie (bez této dvojtečky by aktuální stránka byla přidána do kategorie):

[[:Category:Help]]Category:Help

Chcete-li změnit text odkazu, napište text do značky odkazu za svislítkem (pipe):

[[:Category:Help|Help category]]Help category

Stránky s přesměrováním, které přesměrovávají na kategorie, musí také použít dvojtečku, jinak budou přidány do kategorie místo přesměrování.

Categories and templates (transcluded pages)

If you add [[Category:Cats]] inside a template (a transcluded page), both the template and pages which transclude this template will be categorized as Cats.

  • If you want only the template to be categorized, you should ensure to write category marker inside <noinclude> tags.
  • If you want only the pages which uses the template to be categorized, but not the template itself, you should ensure to write category marker inside <includeonly> tags.

Due to caching issues, editing categories applied through templates may take a while to be visible everywhere. You can perform a null edit on a page to update immediately its categories.

Přesměrování kategorie

Stejně jako normální stránky wiki mohou být stránky kategorií přesměrovány na jiné normální stránky nebo stránky kategorií However. To se však nedoporučuje, protože stránky kategorizované v přesměrovaných kategoriích nejsou kategorizovány v cílové kategorii (phab:T5311). Některé weby Wikimedia používají šablonu „přesměrování kategorií“ k označení přesměrovaných kategorií, což umožňuje ruční nebo automatické vyčištění stránek tam zařazených.

Sledování kategorií

Určité problémy se syntaxí, například nefunkční odkaz na obrázek nebo příliš mnoho náročých funkcí syntaktického analyzátoru, mohou způsobit přidání stránky do kategorie sledování.. See Nápověda:Sledovací kategorie for details.

Renaming a category

If you move a category, since redirect will not work for categorizing, all category tags will be wrong, so you have to fix them.

Viz též