Help:Kategorie

This page is a translated version of the page Help:Categories and the translation is 85% complete.
PD Uwaga: Jeżeli edytujesz tę stronę, to umieszczając na niej treści wyrażasz nieodwołalną zgodę na udostępnianie Twojego materiału na podstawie wolnej licencji CC0. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj Strony Pomocy w Domenie Publicznej. PD

Kategorie, funkcje oprogramowania MediaWiki, tworzą automatyczne zestawienia alfabetyczne, które są użytecznymi spisami treści.

Możesz kategoryzować strony i pliki, wstawiając jeden lub więcej znaczników kategorii $1 w kodzie strony. Te znaczniki tworzą linki na dole strony, które wiodą do zestawienia wszystkich stron w kategorii, co pozwala łatwo poruszać się między powiązanymi stronami.

Opis

Każda z pozycji w przestrzeni nazw "Category" reprezentuje stronę grupującą powiązane artykuły. Na przykład ta strona należy do "Kategoria:Pomoc ". Jeśli otworzysz stronę kategorii znajdziesz tam odnośnik do tego dokumentu.

Kategorie do których należy strona pojawiają się u dołu strony, bądź w prawym górnym narożniku - zależnie od użytego szablonu.

Strona danej kategorii składa się z dwóch części:

  • na początku opcjonalna część, która może zawierać tekst i podlegać edycji jak każda inna strona,
  • na końcu część obowiązkowa, generowana automatycznie. Jest to alfabetyczna lista wszystkich stron w danej kategorii w postaci odnośników (lista jest sortowana według standardu Unicode).

Aby przypisać kategorię do strony, po prostu dodaj link "[[Kategoria:Nazwa kategorii]]" do wikitekstu strony. Typowe miejsce do dodania znajduje się u dołu strony.

Aby zalinkować stronę kategorii na stronie jako zwykły link do strony wiki (bez dodawania strony do kategorii), dodaj dwukropek przed nazwą strony kategorii. Na przykład: [[:Kategoria:Nie w tej kategorii]]

Mogą być nowe kategorie created przed przypisaniem do niej dowolnej strony, w taki sam sposób, jak każdą inną zwykłą stronę.

Poszczególne wiki mogą mieć własne kategorie najwyższego poziomu, takie jak Kategoria:Zawartości w Wikipedii.

Aby uzyskać pełną listę wszystkich kategorii, które mają co najmniej jedną stronę, zobacz Special:Categories.

Aby uzyskać pełną listę wszystkich utworzonych/edytowanych kategorii, w tym tych, które nie mają żadnych stron, zobacz Special:Allpages/Category: (zauważ dwukropek na końcu!).

Dodaj stronę do kategorii

By dodać stronę lub przesłać plik do kategorii, przejdź do edycji strony i dodaj do jej treści następujący fragment (gdzie NAZWA jest nazwą docelowej kategorii).

[[Category:NAZWA]]

Dowolna liczba tagów Category może zostać dodana do strony, a strona będzie wyświetlana we wszystkich z nich. Tagi Category wraz z interwiki language links umieszczone na pasku bocznym, są zwykle dodawane na samym dole strony dla wygody innych redaktorów.

Na podzielonej stronie, kategorie są wyświetlane w Categories: box ściśle w kolejności, w jakiej występują w wikitekście.

Jeśli $wgUseCategoryBrowser ma wartość true, pod pierwszą listą każda kategoria jest ponownie wyświetlana, breadcrumb - style, ze wszystkimi kategoriami nadrzędnymi, posortowanymi alfabetycznie. (Przynajmniej w MediaWiki 1.18.2), jeśli kategoria jest podkategorią więcej niż jednego rodzica, obie hierarchie będą wymienione, ale kategoria oznaczona tagami zostanie usunięta ze wszystkich z wyjątkiem jednej. Tworzy to potencjał dla zduplikowanych wpisów, jeśli kategoria z wieloma rodzicami i jeden z jej rodziców są oznaczeni na stronie. Załóżmy na przykład, że Maryanne jest podkategorią zarówno Mary, jak i Anny. Jeśli strona taguje kategorie Maryanne i Anne, wyświetli się menu nawigacyjne kategorii

Anne 
Anne
Mary -> Maryanne

"Anne" wydaje się być powielana, ale chodzi o to, że jest

Anne 
Anne -> Maryanne
Mary -> Maryanne

To jest błąd i został zgłoszony w phab:T35614.

Klucz sortowania

Domyślnie strona jest sortowana w obrębie kategorii pod pierwszą literą jej nazwy - bez przestrzeni nazw. Ponadto, MediaWiki grupuje znaki akcentowane oddzielnie od ich nieakcentowanej wersji, więc strony zaczynające się od À, Á, Ę będą wyświetlane w osobnych nagłówkach zamiast w punkcie A. (Jeśli masz dostęp do powłoki, te wartości domyślne można zmienić za pomocą $wgCategoryCollation .)

"Klucz sortowania" określa, pod jaki nagłówek listu i gdzie na liście kategorii pojawi się strona. Możesz dodać klucz sortujący, umieszczając go wewnątrz znacznika po znaku potoku. Na przykład poniższy tag doda stronę pod nagłówkiem "S".

[[Category:Nazwa|Klucz]]

Niezależnie od tego, czy klucze są sortowane, wielkość liter ma znaczeniedepends on your configuration settings. Kolejność sekcji w ramach kategorii odpowiada kolejności sortowania Unicode. Klawisz sortowania nie zmienia tytułu strony wyświetlanego w kategorii.

Spacje i inne znaki są całkowicie poprawne.

Zobacz Pomoc:Sortowanie w celu uzyskania dalszych informacji na temat sortowania kategorii.

Tworzenie strony kategorii

Kategorie istnieją nawet wtedy, gdy ich strona nie została utworzona, ale kategorie te są odizolowane od innych i nie służą celom organizacji ani nawigacji.

Kategoria jest tworzona przez utworzenie strony w obszarze nazw "" "Kategoria:" ". Stronę kategorii można utworzyć w taki sam sposób, jak inne strony wiki (zobacz Help:Tworzenie nowej strony ); po prostu dodaj "Category:" przed tytułem strony.

By uniknąć zbędnej pracy, przeszukaj swoje wiki przed utworzeniem nowej kategorii. Lista wszystkich kategorii może być znaleziona w "Strony specjalne" w sekcji "narzędzia" po lewej stronie ekranu.

Zarządzanie hierarchią kategorii

Kategorie mogą należeć do innych kategorii w hierarchii. Ponieważ strony kategorii są podobne do każdej innej strony, tag Category może zostać dodany na dole strony kategorii.

Dobrym pomysłem jest uporządkowanie wszystkich kategorii w hierarchii z jedną kategorią najwyższego poziomu. Struktura kategorii może mieć postać drzewa z oddzielnymi gałęziami, ale częściej będzie miała strukturę wykresu. Zasadniczo powinien istnieć ciągły łańcuch powiązań rodzic-dziecko między każdą kategorią a kategorią najwyższego poziomu.

Category tree

Since MediaWiki 1.31, Rozszerzenie:CategoryTree extension is packaged by default, allowing Special:CategoryTree and ‎<categorytree> to provide a tree-like structure display for the categories.

Kategorie ukryte

Kategorie, do których przypisana jest strona, są zwykle wyświetlane u dołu strony. W MediaWiki 1.13+ kategorię można ukryć na tej liście, dodając magic word "__HIDDENCAT__" do strony kategorii.

Użytkownicy mogą zobaczyć ukryte kategorie w oddzielnej "Ukryte kategorie" liście, sprawdzając "Pokazuj ukryte kategorie" w "Wygląd" sekcji Special:Preferences.

Ukryte kategorie są automatycznie dodawane do Category:Hidden categories. Ta kategoria jest określona w komunikacie systemowym MediaWiki:Hidden-category-category.

Tworzenie dowiązania do kategorii

Aby utworzyć łącze do kategorii, przed nazwą kategorii użyj wiodącego dwukropka (bez tego dwukropka, bieżąca strona zostanie dodana do kategorii):

[[:Category:Help]]Category:Help

Aby zmienić tekst łącza, napisz tekst wewnątrz znacznika łącza po potoku:

[[:Category:Help|Kategoria pomocy]]Kategoria pomocy

Redirect pages przekierowanie do kategorii musi również używać dwukropka, w przeciwnym razie zostaną one dodane do kategorii zamiast przekierowania.

Categories and templates (transcluded pages)

If you add [[Category:Cats]] inside a template (a transcluded page), both the template and pages which transclude this template will be categorised as Cats.

  • If you want only the template to be categorised, you should ensure to write category marker inside <noinclude> tags.
  • If you want only the pages which uses the template to be categorised, but not the template itself, you should ensure to write category marker inside <includeonly> tags.

Due to caching issues, editing categories applied through templates may take a while to be visible everywhere. You can perform a null edit on a page to update immediately its categories.

Przekierowanie kategorii

Podobnie jak w przypadku zwykłych stron wiki, strony kategorii można przekierować na inne strony normalne lub kategorii. "" Jednak "" nie jest to zalecane, ponieważ strony sklasyfikowane w przekierowanych kategoriach "nie" są klasyfikowane w kategorii docelowej (phab:T5311). Niektóre witryny Wikimedia korzystają z szablonu "przekierowania kategorii" w celu zaznaczania przekierowanych kategorii, umożliwiając ręczne lub automatyczne oczyszczanie skategoryzowanych tam stron.

Kategorie ukryte/śledzące

Pewne problemy z składnią, takie jak łącze uszkodzonego obrazu lub zbyt wiele kosztownych funkcji analizatora składni, mogą spowodować dodanie strony do kategorii śledzenia. Zobacz Help:Kategorie śledzące dla szczegółów.

Renaming a category

If you move a category, since redirect will not work for categorising, all category tags will be wrong, so you have to fix them.

Zobacz też