Help:Kategoriler

This page is a translated version of the page Help:Categories and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

MediaWiki'nin bir yazılım özelliği olan Kategoriler, içindekiler tablosu olarak yararlı olan otomatik dizinler sağlar.

İçerik metine bir veya daha fazla "'Kategori"' etiketini ekleyerek sayfaları ve dosyaları sınıflandırabilirsiniz. Bu etiketler, sayfanın alt kısmında, bu kategorideki tüm sayfaların listesine götüren bağlantılar oluşturur. Bu sayede ilgili makaleleri kolayca tarayabilirsiniz.

Özet

Kategori ad alanıdaki sayfaların her biri, kategori denilen bir grubu, ilgili sayfaların bir grubunu temsil eder ve kategorisinin sayfaları için bir indeks içerir. Örneğin, bu sayfa "Category:Yardım " ait. Kategori sayfasını açarsanız, orada bu sayfanın bağlantısını göreceksiniz.

Bir sayfa bir veya daha fazla kategoriye ait olduğunda, bu kategoriler sayfanın altında (veya kullanılan görünüm öğesine bağlı olarak sağ üst köşede) görünür.

Kategori sayfalarının kendileri 2 bölümden oluşur:

  • başlangıçta, isteğe bağlı bir bölüm, diğer sayfalarda olduğu gibi düzenlenebilecek metni içerebilir,
  • sonunda, bu kategorideki tüm sayfaların linkleri şeklinde, sürekli, otomatik olarak oluşturulan, alfabetik bir listesi. Aslında, Unicode sıralama düzeninde.

Bir sayfaya kategori atamak için sayfanın wiki metnine "[[Kategori:Kategori adı]]" bağlantısını ekleyin. Eklemek için normal yer sayfanın altındadır.

Sayfadaki bir kategori sayfasını normal wiki bağlantısı olarak bağlamak için (sayfayı kategoriye eklemeden), bağlantı adını iki nokta üst üste koyun. Örneğin: [[:Kategori:Bu kategoride değil]]

Yeni kategori, herhangi bir sayfaya atanmadan önce, diğer normal sayfalarla aynı şekilde oluşturma olabilir.

Bireysel vikiler, Vikipedi'deki Kategori:İçindekiler gibi kendi üst seviye kategorilerine sahip olabilir.

En az bir sayfaya sahip olan tüm kategorilerin tam listesi için, Special:Categories sayfasına bakın.

Sayfaları olmayanlar da dahil olmak üzere tüm oluşturulan/düzenlenmiş kategorilerin tam bir listesi için, Special:Allpages/Category: sayfasına bakın (sondaki sütuna dikkat edin).

Bir kategoriye sayfa ekleme

Bir kategoriye sayfa veya yüklenen dosya eklemek için, sayfayı düzenleyin ve aşağıdaki metni ekleyin (burada Ad eklemek istediğiniz kategorinin adıdır).

[[Category:Ad]]

Sayfaya herhangi bir sayıda Category etiketi eklenebilir ve sayfa hepsinde listelenir. Kenar çubuğuna yerleştirilmiş vikiarası dil bağlantıları ile birlikte Category etiketleri, diğer editörlerin rahatlığı için genellikle sayfanın en altına eklenir.

Kategorilere ayrılan bir sayfada, kategoriler Kategoriler: kutusunda kesinlikle vikimetnine göründükleri sırada görüntülenir.

$wgUseCategoryBrowser öğesi true olarak ayarlanmışsa, ilk listenin altında her kategori yeniden listelenir, breadcrumb stil, tüm üst kategorileriyle birlikte, alfabetik olarak sıralanır. (En azından MediaWiki 1.18.2'de) eğer bir kategori birden fazla ebeveyne ait bir alt kategori ise, her iki hiyerarşisi de listelenir, ancak etiketli kategori bunlardan başka hariç çıkarılır. Bu, birden fazla üstü olan bir kategorinin hem de ve üstü bir sayfada etiketlendiğinde, yinelenen girdiler olarak görünen potansiyel için potansiyel yaratır. Örneğin, Maryanne'in hem Mary hem de Anne'nin bir alt kategorisi olduğunu varsayalım. Bir sayfa Maryanne ve Anne kategorilerini etiketlerse, Kategori ekmek kırıntıları gösterilecektir.

Anne 
Anne
Mary -> Maryanne

"Anne" çoğaltılmış gibi görünüyor, ancak ne anlama geliyor?

Anne 
Anne -> Maryanne
Mary -> Maryanne

Bu bir hatadır ve phab:T35614 içinde bildirilmiştir.

Kısayol

Varsayılan olarak, bir sayfa adının ilk harfinin altındaki bir kategoride sıralanır - ad alanı olmadan. Ayrıca, MediaWiki grupları vurgulu olmayan karakterlerden ayrı olarak vurgulanır, böylece, À, Á, Ä ile başlayan sayfalar A başlığı yerine ayrı başlıklar altında listelenir. (Kabuk erişiminiz varsa, bu varsayılanlar $wgCategoryCollation kullanılarak değiştirilebilir.)

Sıralama anahtarı, hangi harf başlığının altında olduğunu ve kategori listesinde sayfanın nerede görüneceğini belirtir. Bir boru karakterinden sonra etiketin içine yerleştirerek bir sıralama anahtarı ekleyebilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki etiket "S" başlığı altındaki sayfayı ekleyecektir.

There are two ways in which you can customise the category sortkey:

  • Generically, for all categories, by adding the DEFAULTSORT magic word on the page.
  • On an individual 'per category' basis, by placing the value inside the tag after a pipe character. For example, the tag below will add the page under heading "S".
[[Category:Ad|Çeşit]]

Sıralama tuşlarının büyük/küçük harfe duyarlı olup olmadığı yapılandırma ayarlarınıza bağlıdır. Bir kategori içindeki bölümlerin sırası Unicode sıralama düzenini izler. Sıralama tuşu, kategoride görüntülenen sayfa başlığını değiştirmez.

Boşluklar ve diğer karakterler tamamen geçerlidir.

Bir kategori sayfası oluşturma

Sayfaları oluşturulmamış olsa da kategoriler vardır, ancak bu kategoriler diğerlerinden izole edilmiştir ve organizasyon veya gezinme için çok az amaca hizmet eder.

Kategori: ad alanında bir sayfa oluşturarak bir kategori oluşturulur. Kategori sayfası, diğer viki sayfalarıyla aynı şekilde oluşturulabilir (Help:Yeni bir sayfa oluşturma sayfasına bakın); sayfa başlığından önce "Category:" eklemeniz yeterlidir.

Fazladan çalışmaktan kaçınmak için, yeni bir kategori oluşturmadan önce viki içinde arama yapmayı deneyin. Tüm kategorilerin listesi kenar çubuğu öğesinin "araçlar" kutusundaki "Özel sayfalar" içinde bulunabilir.

Kategori hiyerarşisini yönetme

Kategoriler, hiyerarşideki diğer kategorilere ait olabilir. Kategori sayfaları diğer sayfalara çok benzer olduğu için, kategori sayfasının altına bir Category etiketi eklenebilir.

Tüm kategorileri tek bir üst seviye kategorisine sahip bir hiyerarşide düzenlemek iyi bir fikirdir. Kategori yapısı ayrı dallara sahip bir ağaç şeklinde olabilir, ancak daha sık bir grafik yapısına sahip olacaktır. Genel olarak, her bir kategori ve en üst seviye kategorisi arasında bitişik bir ebeveyn-çocuk bağlantıları zinciri bulunmalıdır.

Kategori ağacı

MediaWiki 1.31'den beri, CategoryTree uzantısı varsayılan olarak paketlenmiştir ve Special:CategoryTree ve ‎<categorytree> kategoriler için ağaç benzeri bir yapı görüntüsü sağlamasına izin verir.

Gizli kategoriler

Bir sayfanın içinde bulunduğu kategoriler normalde sayfanın altında listelenir. MediaWiki 1.13+'da, kategori sayfasına sihirli söz "__HIDDENCAT__" eklenerek bir kategori bu listeden gizlenebilir.

Kullanıcılar gizli kategorileri Special:Preferences "Görünüm" bölümündeki "Gizli kategorileri göster" işaretini işaretleyerek ayrı bir "Gizli kategoriler" listesinde görebilirler.

Gizli kategoriler otomatik olarak Category:Hidden categories sayfasına eklenir. Bu kategori, MediaWiki:Hidden-category-category sistem mesajında belirtilmiştir.

Bir kategoriye bağlantı verme

Bir kategoriye bağlantı oluşturmak için, kategori adından önce bir sütun kullanın (bu sütun olmadan, geçerli sayfa kategoriye eklenir):

[[:Category:Help]]Category:Help

Bağlantı metnini değiştirmek için bir borudan sonra metni bağlantı etiketinin içine yazın:

[[:Category:Help|Yardım kategori]]Yardım kategori

Sayfaları yönlendirme, kategorilere yönlendirenlerin aynı zamanda iki nokta üst üste kullanmaları gerekir, aksi takdirde yönlendirme yerine kategoriye eklenirler.

Kategoriler ve şablonlar (yansıtan sayfalar)

Bir şablonun (yansıtılmış bir sayfa) içine [[Category:Cats]] eklerseniz, hem şablon hem de bu şablonu aşan sayfalar Cats olarak kategorize edilecektir.

  • Yalnızca şablonun kategorize edilmesini istiyorsanız, <noinclude> etiketlerinin içine kategori işareti yazdığınızdan emin olmalısınız.
  • Yalnızca şablonu kullanan sayfaların kategorize edilmesini istiyor ancak şablonun kendisini istemiyorsanız, <includeonly> etiketlerinin içine kategori işareti yazdığınızdan emin olmalısınız.

Önbelleğe alma sorunları nedeniyle, şablonlar aracılığıyla uygulanan kategorileri düzenlemenin her yerde görünmesi biraz zaman alabilir. Kategorilerini hemen güncellemek için bir sayfada boş düzenleme gerçekleştirebilirsiniz.

Bir kategoriyi yönlendirme

Normal wiki sayfaları gibi, kategori sayfaları diğer normal veya kategori sayfalarına yönlendirilebilir. Ancak, yeniden yönlendirilmiş kategorilerde kategorize edilmiş sayfalar hedef kategoride kategorize edildiğinden (phab:T5311) bu önerilmez. Bazı Wikimedia siteleri, yönlendirilmiş kategorileri işaretlemek için bir "kategori yönlendirme" şablonu kullanır ve burada kategorilere ayrılmış sayfaların manüel veya otomatik olarak temizlenmesini sağlar.

İzleme kategorileri

Bozuk bir görüntü bağlantısı veya çok fazla pahalı ayrıştırıcı işlev gibi bazı sözdizimi sorunları, bir sayfanın izleme kategorisine eklenmesine neden olabilir. Also, extensions may add pages to tracking categories, for example Category:Pages with math errors . Ayrıntılar için Help:Tracking categories sayfasına bakın.


Bir kategoriyi yeniden adlandırma

Bir kategoriyi taşırsanız, yönlendirme kategorize etmek için çalışmayacak olduğundan, tüm kategori etiketleri yanlış olacaktır, bu yüzden onları düzeltmeniz gerekir.

Ayrıca bakınız