Hata bildirme

This page is a translated version of the page How to report a bug and the translation is 97% complete.


Phabricator, yazılım hata raporları, özellik istekleri ve planlama çalışmaları içindir.
 • Wikimedia projeleri hakkında teknik sorular sormak için m:Teknik sayfasına bakın
 • WMF dışı kurulumlarda MediaWiki hakkında teknik sorular sormak için Project:Destek masası sayfasına bakın

Bu kurallar iyi bir hata raporu veya özellik isteği (görev) nasıl yazılacağını Wikimedia'nın görev izleyiciside açıklar (daha fazla bilgi için Phabricator 'a bakın). İyi yazılmış işlerin üzerinde çalışılması daha hızlı olasıdır. Görevlerin İngilizce olarak yazılması gerekir. İngilizce yazamıyorsanız, Google Çeviri gibi bir makine çevirisi aracı kullanmayı deneyin.

Hızlı öneriler

 • Kesin ol
 • Açık olun: 1) yorum için yer bırakmadan durumun adım adım nasıl yeniden üretileceği, 2) beklenen davranış, 3) gerçek davranış. Ayrı bölümlerde
 • Görev başına yalnızca belirli bir hatayı veya belirli bir özellik isteğini dahil edin
 • İlgili bağlantılar ve örnekleri ekleyin

Bir şey yapmadan önce

Yanlışlığı bir daha yapabilir misin?

Hataların düzeltilmiş olup olmadığını görmek için yazılımın son sürümünü kullanarak hatalarınızı çoğaltmaya çalışın. Hata Vikipedi gibi bir viki sitesindeyse, en son yazılım sürümünü test2.wikipedia.org testinde etmeyi deneyebilirsiniz.

Daha önce birisi bu sorunu rapor etti mi?

Hatanızın zaten bildirilip bildirilmediğini veya istenen özelliği görmek için Wikimedia'nın hata izleyici arama kutusunu kullanın. Gelişmiş arama sayfası üzerinde daha gelişmiş aramalar da yapabilirsiniz.

Bir hatanın daha önce bildirilmiş olup olmadığından emin değilseniz, hatayı bildirmelisiniz. Yinelenen hatalara sahip olmak, bildirilmemiş hatalara sahip olmaktan daha iyidir.

Bu bir küçük araç / kullanıcı betik sorunu olabilir mi?

Bazı sorunlar, kullanıcı düzeltmelerini ve düzeltmeleri gereken aygıtları kullanmanın bir sonucudur. Böyle bir kodu nasıl tanımlayabileceğinizi belirten adımlarla birlikte bir kılavuz mevcut var, bu da sorununuzu çözebilir, böylece raporlama zamanınızı boşa harcamazsınız.

Is it a caching issue?

Some issues relate to older cached HTML being served alongside newer JavaScript where the two are incompatible. To help determine if this is the cause it is helpful to purge the page, refresh the page and see if the issue persists and include this information in your bug report.

Yeni bir hatayı veya özellik isteğini bildirme

Son sürümde bir hata ile karşılaştıysanız ve başka hiç kimse bunu bildirmemiş gibi görünüyorsa, o zaman:

 1. phabricator.wikimedia.org adresine gidin.
 2. Henüz yapmadıysanız, oturum açmanız (veya kaydolmanız) gerekecektir ("Hesabınızı oluşturma " sayfasına bakın).
 3. Sağ üst köşedeki Yer İşareti düğmesini tıklayın ve "Yazılım Hatası Bildirin"i (veya "Bir Güvenlik Sorununu Bildir" ile bir güvenlik sorunu bildirin ) seçin.
 4. En azından aşağıdaki alanları doldurun:
  • Başlık: Sorunu açıklayan kısa bir cümle özeti (önerilen çözümünüz değil).
   • İyi: "Selecting gender is not functional on Special:Preferences"
   • Kötü: "Software crashes"
  • Açıklama: Şu anda sahip olduğunuz tüm bilgileri vererek sorunun tüm ayrıntıları. Bu yeterli değilse nasıl düzeltileceğine dair rehberlikle birlikte sizden ek bilgi istenecektir. Bu alan şunları içermelidir:
   • Hatalar için:
    • Yeniden Oluşturma Adımları: Tanımlanan sorunu tetikleyecek en aza indirgenmiş, takip etmesi kolay adımlar. Özel kurulum adımlarını dahil edin.
     Örnek:
     1. Go to https://en.wikipedia.org with Internet Explorer version 10.0;
     2. Make sure you are logged in;
     3. Select "My Preferences" menu;
     4. Go to "Gender" and select female gender from box list;
     5. Click "Save" button.
    • "Gerçek Sonuçlar:" Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra uygulamanın ne yaptığı.
     Örnek:
     "There is no female gender in front of my username."
    • "Beklenen Sonuçlar: Hata olmadan uygulamanın ne yapması gerektiği.
     Örnek:
     "My gender is shown in front of my username."
   • Özellik istekleri için:
    • Neyi başarmak istediğinizi ve nedenini açıklayın. Özel örneklerle birlikte, özelliğin ne çözeceğini umduğunuzu (asıl temel sorunu) açıklayın; fakat başka/daha iyi çözümler olabileceğinden, belirli bir çözüm talep etmeyin. Bir kullanıcı hikayesi bunu aktarmanın etkili bir yoludur.
     Örnek:
     "As a new editor, I would like to be acknowledged for my contribution to the project, so that I feel welcomed and valued"
   • Lütfen aşağıdakiler gibi yararlı olabilecek diğer bilgileri de sağlayın:
    • hata gördüğünüz web tarayıcıları, kaplamaları veya bilgisayar sistemleri;
    • hatayla karşılaştığınız bir veya daha fazla sayfaya bağlantı veya farklılık; veya
    • sorunun her zaman, yalnızca zaman zaman, yalnızca belirli sayfalarda mı, yoksa yalnızca belirli durumlarda mı görüneceği.
  • Bir günlük dosyası veya ekran yakalama eklemek için (ancak hiçbir gizli verinin dahil edilmediğinden veya gösterilmediğinden emin olun), araç çubuğunda Dosya Yükle düğmesini (oklu bir bulut) tıklayın. Açıklama alanı.
  • Hatayı bulduğunuz etiketlerini (proje(ler)) seçin:
   • Projeler, geliştiricilerin üzerinde çalışacak işleri nasıl bulduklarıdır. Doğru projeleri tanımlamak için, tanımını bulmak üzere arama işlevini (sağ üstte) kullanın.
   • Bu, örneğin wiki yazılımının kendisi için MediaWiki-General-or-Unknown projesi veya Wikimedia sitesinde yapılandırma değişiklikleri için Wikimedia-Site-Requests olabilir (bkz. Selecting projects ).
  • Aboneler: Bu görevden haberdar olmak isteyen belirli kullanıcıları tanıyorsanız, buraya ekleyebilirsiniz. Aksi takdirde, bu alanı dikkate almayın.

Raporunuzun tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edin, ardından "Görev Oluştur" düğmesine basın. Raporunuz şimdi veritabanında olacak. Bu, rapora ilgi duyan birinin araştırmaya ve potansiyel olarak üzerinde çalışmasına izin verine izin verir.

Görevin üzerinde çalışmayı planlıyorlarsa, görevin önceliği geliştiriciler tarafından belirlenecektir (bkz. Önceliklerin belirlenmesi).

Bu kadar! MediaWiki ve Wikimedia projelerini geliştirmeye yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz!

Bir JavaScript hatasını bildirme

Ayrıca bakınız: Help:Locating broken scripts

Küçük araçlar, kullanım betikleri ve MediaWiki'nin bazı bölümleri gibi pek çok işlevsellik, JavaScript'a güveniyor.

JavaScript ile ilişkili olabilecek bir hatayla karşılaştığınızda, hata mesajlarını tanımla için elinizden geleni yapın ve onları hata raporuna kopyalayın.

Sahip olduğunuz tüm bilgileri sağlamak özellikle önemlidir, çünkü sistem yöneticileri bile herhangi bir hata günlüğüne sıfır erişime sahip olacaktır.

Sorun bir kullanıcı betiğinin veya gadget'ın kodundaysa, Phabricator sorunun ele alınacağı yer olmayabilir. [1] Birisi sizi betiğini tartışma sayfasına yönlendirebilir (sorunlu betik tanımlanmışsa).

Bir bağlantı sorununu bildirme

Herhangi bir Wikimedia web sitesine ulaşmakta zorluk çekiyorsanız (yavaş internet bağlantısı vb.), lütfen https://wikitech-static.wikimedia.org/wiki/Reporting_a_connectivity_issue sayfasını izleyin.

Giriş problemini bildirme

Hesabınıza giriş yapmakta sorun yaşıyorsanız, lütfen Manual:How to debug/Login problems sayfasını izleyin.

Notlar

Ayrıca bakınız