Jak nahlásit chybu

This page is a translated version of the page How to report a bug and the translation is 100% complete.


Phabricator slouží k hlášení softwarových chyb, požadovaných funkcí a pro plánování práce.
 • Pokud máte technické otázky ohledně projektů Wikimedie, navštivte Technické fórum na Meta-Wiki.
 • Pokud máte technické otázky ohledně softwaru MediaWiki použitého na jiných projektech, navštivte stránku podpory.

Tyto pokyny vysvětlují jak napsat dobré hlášení chyby nebo žádost o novou funkci (úlohu) do systému nadace Wikimedie pro správu úloh (podrobnosti najdete na stránce Phabricator ). Dobře napsané úlohy mají větší naději, že na nich bude někdo pracovat. Úlohy je nutno psát anglicky. Pokud anglicky neumíte, zkuste použít nástroj pro strojový překlad jako např. Překladač Google.

Rychlá doporučení

 • Buďte přesní.
 • Buďte srozumitelní: 1) vysvětlete, jak jde problém navodit, krok za krokem, bez ponechání prostoru pro vlastní interpretaci, 2) očekávané chování, 3) aktuální chování. A to v samostatných sekcích.
 • U každého úkolu zahrňte pouze jednu konkrétní chybu nebo jeden konkrétní požadavek na funkci.
 • Dodejte jakékoliv potřebné odkazy a ukázky.

Než budete pokračovat

Dokážete problém zopakovat?

Zkuste hlášenou závadu zreprodukovat na aktuální verzi softwaru, abyste zjistili, zda již nebyla opravena. Pokud jste závadu nalezli na nějaké wiki, jako je Wikipedie, můžete nejnovější verzi vyzkoušet na test2.wikipedia.org.

Nenahlásil už tento problém někdo jiný?

Abyste zjistili, zda stejnou závadu už někdo nenahlásil, použijte vyhledávání v systému nadace Wikimedie pro správu chyb. Můžete také zkusit pokročilejší hledání na vyhledávací stránce.

Pokud si nejste jisti, zda stejnou závadu už někdo nenahlásil před vámi, radši ji nahlaste. Je lépe mít závady nahlášené dvakrát než nenahlášené vůbec.

Možné problémy s udělátkem nebo uživatelským skriptem?

Některé problémy jsou důsledkem používání uživatelských skriptů a udělátek, které vyžadují opravy. Tady je dostupný průvodce s kroky, jak identifikovat takový kód, který by mohl problém vyřešit. Abyste neztráceli čas jeho nahlášením.

Je problém s mezipamětí?

Některé problémy se týkají staršího kódu HTML uloženého v mezipaměti, který je poskytován spolu s novějším JavaScriptem, kde nejsou kompatibilní. Chcete-li pomoci určit, zda je toto příčinou, je užitečné vyčistit stránku, obnovit stránku a zjistit, zda problém přetrvává, a zahrnout tuto informaci do zprávy o chybě.

Hlášení závady nebo žádosti o novou funkci

Pokud jste narazili na problém v aktuální verzi, který patrně dosud nikdo nenahlásil, tak:

 1. Jděte na phabricator.wikimedia.org.
 2. Pokud jste se dosud nepřihlásili, budete tak muset učinit nyní (nebo se zaregistrovat) (návod je na stránce "Vytvoření účtu ").
 3. Chcete-li nahlásit bezpečnostní problém ), klikněte na tlačítko Záložka (Bookmark) v pravém horním rohu a vyberte "Nahlásit chybu softwaru" (Report a Software Bug) (nebo "Nahlásit problém se zabezpečením" (Report a Security Issue).
 4. Vyplňte alespoň následující pole:
  • Title: Krátké shrnutí (pokud možno v jedné větě), které popisuje problém (nikoli navrhované řešení).
   • Správně: "Selecting gender is not functional on Special:Preferences"
   • Špatně: "Software crashes"
  • Description: (popis) - úplné podrobnosti o problému, obsahující co nejvíce detailů. Ty by měly zahrnovat: Pokud to nestačí, budete požádáni o další informace spolu s návodem, jak je získat. Pole by mělo obsahovat:
   • Pro závady:
    • Postup pro zopakování: (Steps to Reproduce) - minimalizovaný, jednoduchý postup, který vyvolá popisovaný problém. Popište i případné zvláštní nastavení.
     Příklad:
     1. Go to https://en.wikipedia.org with Internet Explorer version 10.0;
     2. Make sure you are logged in;
     3. Select "My Preferences" menu;
     4. Go to "Gender" and select female gender from box list;
     5. Click "Save" button.
    • Pozorované výsledky: (Actual Results) - co aplikace provedla po provedení výše uvedených kroků.
     Příklad:
     "There is no female gender in front of my username."
    • Očekávané výsledky: (Expected Results) - co aplikace měla provést, kdyby v ní nebyla závada.
     Příklad:
     "My gender is shown in front of my username."
   • Pro žádosti o nové funkce:
    • Popis, čeho byste rádi dosáhli a proč. Vysvětlete, co doufáte, že funkce vyřeší (skutečný základní problém), spolu s konkrétními příklady. Nemusíte navrhovat konkrétní řešení, protože mohou existovat jiná třeba i lepší řešení. Příběh uživatele (jak se k problému dostal) je efektivní způsob, jak sdělit požadované řešení.
     Příklad:
     "As a new editor, I would like to be acknowledged for my contribution to the project, so that I feel welcomed and valued"
   • Poskytněte prosím všechny další informace, které by mohly být užitečné, jako například:
    • Webové prohlížeče, zobrazení nebo počítačové systémy, na kterých jste chybu viděli.
    • Odkazy nebo srovnání stránky nebo stránek, na kterých jste na závadu narazili nebo
    • Zda se problém objevuje pokaždé, jen někdy, jen na některých stránkách nebo jen za zvláštních okolností.
  • K hlášení můžete připojit soubor s logy nebo snímek obrazovky (ale ujistěte se, že neobsahuje žádné tajné či soukromé údaje). Abyste tak učinili, použijte tlačítko Upload File (nahrát soubor - vypadá jako mrak se šipkou) v nástrojové liště pole Description.
  • Vyberte jeden nebo více značek (projektů), kterých se závada týká:
   • Projekty jsou způsob, kterým vývojáři spravují své úkoly a hledají ty, kterým by se měli věnovat. K určení správných projektů použijte vyhledávací funkci (dostupná vpravo nahoře).
   • Vhodný je projekt MediaWiki-General-or-Unknown pro software, na kterém wiki běží, nebo Wikimedia-Site-Requests pro změny konfigurace na serverech Wikimedie (podívejte se na stránku Selecting projects ).
  • Subscribers: (odběratelé): Pokud víte o někom, koho by zajímal průběh práce na daném úkolu, přidejte ho sem. Jinak toto pole ignorujte.

Zkontrolujte, zda je hlášení úplné, a klikněte na tlačítko "Create Task". Vaše hlášení nyní bude uloženo v databázi. To umožní někomu, kdo bude mít zájem, aby se na hlášení podíval a případně na něm začal pracovat .

Stupeň priority úlohy bude nastaven vývojáři, kteří se rozhodnou na ní pracovat (viz Nastavení priority).

To je vše! Děkujeme za vaši pomoc při vylepšování MediaWiki a projektů Wikimedie!

Nahlášení závady v JavaScriptu

Víc vám poví: Nápověda: Vyhledávání nefunkčních skriptů

Mnoho funkcí, jako jsou udělátka (gadgets), uživatelské skripty a některé části MediaWiki, se spoléhají na JavaScript.

Pokud narazíte na závadu, která může souviset s JavaScriptem, udělejte maximum, abyste identifikovali chybové zprávy, a zkopírujte je do zprávy o závadě.

Je obzvláště důležité poskytnout všechny informace, které máte, protože i správci systému budou mít nulový přístup k jakémukoli protokolu závad.

Pokud je problém v kódu uživatelského skriptu nebo samotného udělátka, nemusí být Phabricator místem, kde bude problém vyřešen. [1] Můžete být přesměrováni na diskusní stránku ke skriptu (pokud je problémový skript identifikován).

Nahlášení problému s připojením

Pokud máte problémy se vůbec připojit k některé ze stránek projektu Wikimedie (příliš pomalý internet apod.), pokračujte na stránku https://wikitech-static.wikimedia.org/wiki/Reporting_a_connectivity_issue (v angličtině).

Nahlášení problému s přihlašováním

Pokud máte problémy s přihlášením ke svému účtu, pokračujte na Manual:How to debug/Login problems .

Poznámky

Související odkazy