Büyüme/Özellik özeti

This page is a translated version of the page Growth/Feature summary and the translation is 97% complete.
Büyüme Özellikleri Araçları kullanın: Güncellemeler Projeler Büyüme Ekibi
Tüm içerikleri göz at
Mevcut Özellikleri keşfedin Özelliklerle ilgili yardım sayfaları ve kaynaklar Proje ile ilgili son haberler Özellikleri oluşturmaya veya kaynak oluşturmaya yönelik mevcut girişimler ve stratejik düşünce. Biz kimiz

Genel yardım ve kaynaklar

Mentorlar için yardım kaynakları Topluluklar için kaynaklar

Araştırmalar, yeni gelenlerin üç ana zorluk nedeniyle Vikipedi'yi düzenlemeye ve düzenlemeye devam ettiklerini göstermiştir: teknik, kavramsal ve kültürel. Şu anda bu zorlukları aşmak için ihtiyaç duydukları kaynaklara erişememektedirler. Bunları yeni gelenlere vermek için WMF Büyüme ekibi, aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanan üç bağlantılı özellik oluşturdu. Bu özelliklerin yeni gelenlerin aktivasyonunu, elde tutulmasını ve düzenleme hacmini artırdığı gösterilmiştir.

 • Yeni gelen anasayfa: "yeni gelen görevler"'i barındıran ve yeni başlayanlar için iyi bir yer olan özel bir sayfadır. Anasayfa, sorularına cevap verecek gönüllü bir yöntemin bağlantısı da dahil olmak üzere çok sayıda kaynağa erişim sağlar.
 • Yeni gelen görevler: yeni gelenlerin düzenlemeyi öğrenmelerine yardımcı olan bir görev önerileridir. Yeni gelenler bu besleme aracılığıyla verimli düzenlemeler yapıyor! Besleme, başrol özelliği olarak Anasayfada bulunur.
 • Yardım paneli: yeni gelenlere düzenleme yaparken kaynak sağlamak için bir platform. Yeni gelenler, Yeni gelen görevleri üzerinde çalışırken, yardım paneli onlara ne yapacakları konusunda rehberlik eder.
Büyüme ekibi özelliklerini gösteren video. Altyazılar kendi dilinizde mevcut olabilir.

Bu özelliklerin tümü hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kullanılabilir. Deneyimli kullanıcıların bunları açıp kullanması da mümkündür. Bu özellikleri tüm Vikipedi'lerde deneyebilirsiniz. They are available by default for newcomers at a majority of Wikipedias.

Büyüme ekibi hakkında daha fazla bilgi için, mediawiki.org'da bu sayfaya bakın. Özellikleri vikinize dağıtmak için lütfen dağıtım süreci sayfamızı kontrol edin. Sorularınız varsa lütfen SSS bölümümüzü kontrol edin. Ayrıca bize bir mesaj bırakabilirsiniz.

Yeni gelen görevler

Bu özellik, kaç yeni gelenlerin ilk düzenlemelerini yaptığını, daha fazla düzenleme yapmak için geri geldiklerini ve yaptıkları düzenleme sayısını artıran Büyüme özelliklerinin ana bileşenidir. Yeni gelen görevler, kullanıcılara yeni gelen ana sayfasındaki "önerilen düzenlemeler modülü" üzerinden gösterilen, düzenlenecek maddeler öneren bir iş akışıdır. Yeni gelenler farklı düzenleme türlerinden (bakım şablonlarına dayalı olarak) seçim yapabilir ve ilgili konulara ( ORES modelleri göre) filtre uygulayabilir. Daha sonra üzerinde çalışmak için bir madde beslemesi arasından seçim yapabilirler. Bir maddeye girdikten sonra, yardım paneli düzenlemenin nasıl tamamlanacağı konusunda rehberlik sağlayacaktır. Büyüme ekibi 2021'de özellikle mobil cihazlardan yeni başlayanlar için daha küçük ve daha kolay hâle getirmeyi amaçlayan yeni düzenleme iş akışları oluşturuyor. Bunlara "yapısal görevler" denir. Haziran 2021 itibarıyla, ilk yapılandırılmış görevi vikibağlantı eklemek için dört Vikipedi'ye (Arapça, Çekçe, Vietnamca ve Bengalce) uyguladık. İçinde, bir algoritma yeni gelenlere iyi vikibağlantılar olabilecek kelimeler veya ifadeler önerir.

Yeni gelen görevlerin ölçümlerini ve etkisini görmek için mediawiki.org'daki bu sayfaya bakın.

Yeni gelen görevler hakkında daha fazla bilgi için, mediawiki.org'da bu sayfaya bakın.

Yapılandırılmış görevler hakkında daha fazla bilgi için mediawiki.org'daki bu sayfaya bakın.

Yeni gelen anasayfa

Bu özel sayfa yeni gelen görevler iş akışını barındırır ve yeni gelenlere ilk günlerinde görmeleri gereken en önemli şeylere erişmelerini sağlayan diğer modülleri içerir. Hesaplarını oluşturduktan sonra, yeni gelenler, tarayıcı pencerelerinin üst kısmındaki kullanıcı adlarına bağlantı yoluyla erişilebilen ana sayfalarını ziyaret etmeye teşvik eden bir açılır pencere (ve diğer bazı bildirimler) görürler. Ekip hala farklı modülleri denemesine rağmen, anasayfada görünebilecek modüller şunlardır:

 • Mentorluk modülü: her yeni gelen kişiye deneyimli bir kullanıcı atar ve mentorun konuşma sayfasına soru göndermenin kolay bir yolunu sunar. Mentorlar kaydolarak katılmak için gönüllü olurlar. This feature has to be configured by the community to become active.
 • Önerilen düzenleme modülü: yukarıdaki "Yeni gelen görevler" konusuna bakın.
 • Yardım modülü: sık ziyaret edilen yardım sayfalarına olan bağlantıları listeler.
 • Etki modülü: yeni gelenlere, düzenledikleri maddeler her biri için sayfa görüntüleme sayısını gösterir.
 • Emails: The page also encourages users to add and confirm their email address.

Sonuçlar şimdiye kadar

 • Yeni gelenlerin çoğu ana sayfalarını ziyaret eder ve birçoğu sonraki günlerde ana sayfalarını ziyaret etmeye geri döner.
 • Kasım 2020 itibariyle, 14.228 danışma sorusu 11.785 kullanıcı tarafından soruldu.
 • Anasayfa, e-posta adreslerini onaylayan yeni gelenlerin sayısını artırır.

Yeni gelen ana sayfa hakkında daha fazla bilgi için, mediawiki.org'da bu sayfaya bakın.

Yardım paneli

Bu, yeni gelenlerin düzenleme sırasında açabilecekleri bir kutudur. Dört şey yapar:

 • Önerilen düzenlemeleri yaparken yeni gelenlere rehberlik eder.
 • Sık ziyaret edilen yardım sayfalarına olan bağlantıları listeler.
 • Yeni gelenlerin diğer yardım ve politika sayfalarını aramasına izin verir.
 • Yeni gelenlerin doğrudan yardım masasına soru sormalarına izin verir.

Yardım paneli hem wikitext hem de görsel düzenleyici de görünür. Bu özelliği dağıtırken, bir vikinin mevcut yardım masasının (veya Teahouse'un) özelliklerle çalışacağından ve yardım masasını izleyen deneyimli kullanıcıların gelen soruları almaya istekli olduğundan emin oluruz.

Sonuçlar şimdiye kadar

 • Yardım panelini gören yeni gelenlerin yaklaşık %20'si açılır ve onu açanların yaklaşık %50'si onunla etkileşime girer.
 • Yardım paneli tek başına yeni düzenlemeleri artırmaz, ancak bu özelliği koruduk, çünkü yukarıda açıklanan gelecek vaat eden yeni görev akışının bir parçası olarak rehberlik sağlamak için kullanıyoruz.

Yardım paneli hakkında daha fazla bilgi için, mediawiki.org'da bu sayfaya bakın.

Özellikleri deneyin

Büyüme özelliklerinin bulunduğu vikilerde ve ayrıca test.wikipedia.org sitesinde bu vikilerden birinde kullanıcı tercihlerine gidin ve ardından:

 • Sayfa yazma alanı sekmesinde Yardım paneli'ni etkinleştirin.
 • Kullanıcı bilgileri sekmesinde Yeni gelen anasayfa ile etkinleştirin. Yeni gelen ana sayfasını etkinleştirmek, yeni gelen görevleri'ne erişmenizi sağlar.