VisualEditor/Portal/Dlaczego

This page is a translated version of the page VisualEditor/Portal/Why and the translation is 100% complete.
Wskaźnik pozostawania nowych użytkowników w anglojęzycznej Wikipedii w porównaniu z liczbą jej aktywnych edytorów

Liczby

Wykres powyżej przedstawia pozostawanie nowych oraz aktywnych użytkowników w Wikipedii. Jak widzisz, liczby zmniejszają się. Wikipedia jest w środku kryzysu, jeśli chodzi o liczbę wikipedystów. Zniechęcamy zbyt wielu nowicjuszy i tracimy siłę napędową każdego przedsięwzięcia opartego na współpracy: osoby wnoszące wkład.

Oznacza to, że po prostu nie ma ludzi do wykonywania pracy, której potrzebujemy. Zaległości ciągle rosną wraz ze zmniejszaniem się liczby ludzi, którzy wykonują ogrom zadań związanych z nowymi stronami i z utrzymywaniem biografii osób żyjących.

Kłopoty z wyróżnianiem medalowych i dobrych artykułów są nie tylko konsekwencją zbyt małej liczby osób piszących te artykuły, ale także weryfikujących i utrzymujących je w dobrym stanie. Każdy może podać przykład obszaru zadań, gdzie po prostu nie ma wystarczającej liczby ludzi do wykonania zadań.

Przyczyny

Jest wiele przyczyn, z powodu których mamy problem. Niektórzy wikipedyści odchodzą, ponieważ nie chcą dłużej produktywnie pracować, co jest OK. Inni odchodzą, ponieważ uważają, że społeczność jest zbyt nieprzyjazna lub nie wiedzą, gdzie szukać pomocy.

W końcu wiele osób odchodzi, ponieważ edytowanie jest zwyczajnie zbyt skomplikowane. W 2001 roku, kiedy założono Wikipedię, wiele dużych witryn wymagało od użytkowników znajomości różnorodnych języków znaczników i Wikipedia była jedną z nich. Pisanie w językach znaczników stanowiło powszechną umiejętność wśród osób piszących w Internecie, czy był to BBCode, wikikod czy prosty HTML.

Problemem jest to, że mamy rok 2013, a jesteśmy jeżeli nie jedyną dużą stroną wciąż używającą znaczników, to jedyną stosującą je w ich złożoności.

Odchodzenie od wikikodu

W 2013 roku ludzie nie spodziewają się, żeby musieli się nauczyć znaczników, by napisać coś w Internecie. Są zaskoczeni, kiedy przychodzą tutaj i zastają taką sytuację, a jak pokazuje doświadczenie, w większości nie są tym zachwyceni. (Potwierdzenie tego otrzymaliśmy w testach użytkowników, które przeprowadziliśmy przez wystartowaniem z VE.)

Wielu nowicjuszy nie zaczyna od dokonywania dużych zmian, tylko od drobnych, i tak czy inaczej muszą nauczyć się znaczników, żeby chociaż umieć przeczytać zawartość okna edytowania. Onieśmielają się i odchodzą, co wykazują nasze testy.

Potrzeba było lepszego sposobu na edytowanie, co społeczność przyznawała wielokrotnie i od dawna, już w 2004 roku. W odpowiedzi budujemy VisualEditora; dlatego, że ludzie o niego prosili i co ważniejsze, dlatego, że go potrzebują.

Wikikod jest krępujący dla nowicjuszy, a rozmiar zakłopotania będzie tylko rósł wraz z technicznym postępem innych witryn. Budujemy VisualEditora, ponieważ jeśli byśmy tego nie zrobili, za 5 lat wykres wyglądałby znacznie gorzej.

Nie oczekujemy, że wszyscy będą go używali (edytor wikikodu będzie wciąż dostępny) i nie oczekujemy, że wszyscy będą do niego przekonani. Jednak jesteśmy zdeterminowani do wykonania dobrej roboty i do wykazania, jaki wpływ może mieć to nowe oprogramowanie.