עורך חזותי/פורטל/למה

This page is a translated version of the page VisualEditor/Portal/Why and the translation is 100% complete.
מידת השימוש של עורכים חדשים לעומת עורכים ותיקים בוויקיפדיה האנגלית

המספרים

הגרף לעיל מציג את מידת השימור של העורכים החדשים לאורך זמן, ואת מספר האנשים שעורכים באופן פעיל. כפי שאפשר לראות, זה לא חיובי. ויקיפדיה מצויה באמצע משבר בנוגע למספרי העורכים. אנחנו מסלקים יותר מדי עורכים חדשים ואנחנו מאבדים את הנפש החיה של כל מיזם שיתופי: התורמים.

מה שזה אומר הוא שלא שפשוט אין לנו אנשים שיעשו את העבודה שאנחנו צריכים לעשות. רשימות המטלות הולכות ומתארכות, ויש פחות אנשים שמסוגלים לטפל בהררי המטלות ברשימת הדפים החדשים, או לוודא שערכים על אנשים מגובים במקורות אמינים.

פחות ערכים נהיים מומלצים, כי אין מספיק אנשים שיכתבו אותם ויעשו להם הגהה, שיפור ותחזוקה. לכל אחד יש סיפור על משהו שצריך להיעשות, אבל אין אנשים שיעשו אותו.

הסיבות למה

יש לנו בעיה, ויש לה יותר מדי סיבות. אנשים אחדים עוזבים כי הם פשוט לא רוצים לתרום באופן מועיל, וזה בסדר. אחרים עוזבים כי נראה להם שהקהילה עוינת מדי, או בגלל שהם לא מצליחים למצוא איפה לקבל עזרה.

אבל בסופו של דבר, המון אנשים עוזבים כי העריכה פשוט מסובכת מדי. ב־2001 כשוויקיפדיה נוסדה, באתרים גדולים רבים היה מצופה מעורכים לכתוב בשפות עיצוב שונות, ואנחנו היינו אחד מהאתרים האלה. כתיבה בשפות עיצוב (markup), כגון BBCode, שפת עיצוב ויקי או HTML, הייתה כישור נפוץ אצל אנשים שהשתמשו באינטרנט.

הבעיה היא שאנחנו ב־2013, ובמידה ואנחנו אולי לא האתר המרכזי היחידי שמשתמש בשפה כזאת,אך אנחנו בוודאי האתר עם השפה המסובכת ביותר.

עוזבים את שפת העיצוב

ב־2013, אנשים לא מצפים לכך שהם יהיו חייבים ללמוד שפת תכנות עיצובית כדי לכתוב משהו באתר אינטרנט. הם מופתעים כשהם באים הנה ורואים את זה, ורובים לא מתלהבים מכך. (קיבלנו אישור לכך ממשתמשי בדיקה שבדקו לפני ההשקה)

משתמשים חדשים רבים לא מתחילים משינויים גדולים: הם מתחילים משינויים קטנים, ועדיין חייבים ללמוד שפת עיצוב רק כדי להתחיל להבין את סרגל העריכה. זה מרתיע אותם, והם עוזבים, כפי שמדגימות הבדיקות שלנו.

הצורך בדרך טובה יותר לערוך זה משהו שהקהילה זיהתה שוב ושוב, עוד ב־2004. אנחנו בונים את העורך החזותי בתשובה לכך; מכיוון שאנשים ביקשו את זה, ויותר חשוב, מכיוון שאנשים זקוקים לזה.

תחביר ויקי מרתיע תורמים חדשים, ורמת ההרתעה רק תגדל ככל שאתרים יתקדמו. אנחנו בונים אותו כי אם לא נעשה את זה, הגרף ייראה הרבה יותר רע בעוד חמש שנים.

איננו מצפים מכולם להשתמש בו (עורך הקוד עדיין נשאר), ואיננו מצפים שכולם ישתכנעו. אבל אנחנו מחושים לעשות עבודה טובה, ונחושים להראות איזו השפעה תהיה לתכנה הזאת.