Návod:Rozšíření

This page is a translated version of the page Manual:Extensions and the translation is 100% complete.

Rozšíření umožňují upravovat vzhled i funkce systému MediaWiki.

Některá rozšíření jsou spravována samotnými vývojáři MediaWiki, jiná uživateli. Důsledkem je, že v mnoha rozšířeních se vyskytují chyby a nelze obecně garantovat kompatibilitu mezi nimi. O některá rozšíření se už nikdo nestará; ne všechna rozšíření fungují s každou verzí MediaWiki Použití jakýchkoli rozšíření, především těch otagovaných jako nebezpečná, je na vlastní riziko. Pokud používáte rozšíření, které vyžaduje záplaty k základnímu softwaru, nezapomeňte zálohovat databázi. Pomáhá to vyhnout se riziku poškození vaší wiki.

Typy rozšíření

  Parserové značky

Parserové tagy (značky) rozšiřují vestavěné značení wiki o další možnosti, ať už jde o jednoduché zpracování řetězců nebo o úplné vyhledání informací.

  Funkce parseru

Funkce syntaktického analyzátoru jsou speciální syntaxe značek wiki, která může 'interagovat' s ostatními prvky wiki na stránce a poskytovat konkrétní výstup.

  Háčky

Háčky umožňují provádění vlastního kódu, když dojde k nějaké definované události (například uložení stránky nebo přihlášení uživatele).

  Speciální stránky

Speciální stránky jsou stránky, které jsou vytvořeny softwarem na vyžádání k provedení určité funkce.

  Zobrazení

Vzhledy umožňují uživatelům přizpůsobit vzhled a dojem MediaWiki.

  Kouzelná slova

Magická slova (Magic words) jsou technika pro mapování různých textových řetězců wiki na jediné ID, které je spojeno s funkcí.

  API

MediaWiki poskytuje akční API, webovou službu, která umožňuje přístup k některým funkcím wiki, jako je ověřování, operace se stránkami a vyhledávání.

  Modely obsahu stránky

ContentHandler představený v MediaWiki 1.21 umožňuje, aby wiki stránky byly složeny z dat jiných než wikitext, jako je JSON nebo Markdown.

  Přihlášení

MediaWiki poskytuje SessionManager a AuthManager, dva rámce související s ověřováním, které zvyšují zabezpečení pomocí vlastních mechanismů ověřování.

Procházení rozšíření

Můžete procházet Kategorie:Rozšíření podle kategorie a zobrazit celou řadu již napsaných rozšíření. Informace o instalaci těchto rozšíření nebo psaní vlastních naleznete níže.

Kontrola nainstalovaných rozšíření

Rozšíření pro MediaWiki může nainstalovat pouze někdo s přístupem pro správu k souborovému systému (a často také k databázi) na serveru. Ale kdokoli může zkontrolovat, která rozšíření jsou aktivní na instanci MediaWiki přístupem na speciální stránku Special:Version. Například tato rozšíření jsou aktivní na anglické Wikipedii.

Instalace rozšíření

MediaWiki je připravena přijímat rozšíření ihned po dokončení instalace. Chcete-li přidat rozšíření, postupujte takto:

 1. Než začnete
  Mnoho rozšíření obsahuje pokyny určené k instalaci pomocí příkazů unix. Chcete-li zadat tyto příkazy uvedené na stránkách nápovědy k rozšíření, potřebujete shell (SSH).
 2. Stáhněte si své rozšíření.
  Distributor rozšíření vám pomůže vybrat a stáhnout většinu oblíbených rozšíření.
  Rozšíření jsou obvykle distribuována jako modulární balíčky. Obecně se ukládají do vlastního podadresáře $IP /extensions/. Seznam rozšíření uložených v Wikimedia Git repository je umístěn na git:mediawiki/extensions. Některá rozšíření nepoužívají řízení verzí a nejsou doporučována.
  Některá rozšíření jsou k dispozici také ve svazcích, composer nebo v balíčcích repozitářů.
 3. Nainstalujte rozšíření..
  Na konec souboru LocalSettings.php přidejte:
  wfLoadExtension( 'ExtensionName' );
  
  Tento řádek nutí interpret PHP, aby přečetl soubor rozšíření a tím jej zpřístupnil MediaWiki.
  Některá rozšíření mohou být v konfliktu s údržbovými skripty, například pokud mají přímý přístup k $_SERVER (nedoporučuje se).
  V tomto případě mohou být zabaleny do podmíněného stavu, takže skripty údržby mohou stále běžet.
  if ( !$wgCommandLineMode ) {
    wfLoadExtension ( 'ExtensionName' );
  }
  
  Skript údržby importDump.php selže u všech rozšíření, která vyžadují přizpůsobené jmenné prostory, které jsou zahrnuty uvnitř podmíněného výše, jako je Extension:Semantic MediaWiki , Extension:Formuláře stránky .
Zajistěte, aby byla pro rozšíření nastavena požadovaná oprávnění!
I když je tento instalační postup pro většinu rozšíření dostatečný, některé vyžadují jiný instalační postup. Podrobnosti naleznete v dokumentaci k rozšíření.
Pokud chcete změnit konfigurační proměnné v LocalSettings.php, musíte to typicky provést za příponu včetně přípony. Jinak výchozí nastavení definovaná v rozšíření přepíše vaše nastavení.

Aktualizace rozšíření

Některá rozšíření vyžadují aktualizaci vždy, když aktualizujete MediaWiki, zatímco jiná pracují s více verzemi. Postup aktualizace na novou verzi rozšíření:

 1. Stáhněte novou verzi rozšíření
 2. Nahraďte všechny soubory rozšíření v adresáři extension/ExtensionName novými soubory. Neodstraňujte konfiguraci rozšíření přítomnou v LocalSettings.php
 3. Pokud rozšíření vyžaduje změny v databázi MediaWiki, budete muset spustit skript údržby Update.php. Většina rozšíření uvede, zda je třeba tento skript spustit nebo ne. (Před spuštěním skriptu proveďte zálohu dat). Pokud nemáte přístup z příkazového řádku, můžete použít také web updater.
Tyto pokyny pokrývají 99% rozšíření. Pokud konkrétní rozšíření, které aktualizujete, obsahuje pokyny, které se od nich liší, pravděpodobně byste se měli řídit pokyny konkrétního rozšíření

Odinstalace rozšíření

Odinstalujte řádek z LocalSettings.php s názvem přípony a odinstalujte jej:

wfLoadExtension( 'ExtensionName' );
 • Musíte odstranit všechny řádky týkající se konfigurace rozšíření.

Související odkazy