Příručka:Rozšíření

This page is a translated version of the page Manual:Extensions and the translation is 100% complete.

Rozšíření umožňují upravovat vzhled i funkce systému MediaWiki.

Některá rozšíření jsou spravována samotnými vývojáři MediaWiki, jiná uživateli. Důsledkem je, že v mnoha rozšířeních se vyskytují chyby a nelze obecně mezi nimi garantovat kompatibilitu. O některá rozšíření se už nikdo nestará. Ne všechna rozšíření fungují s každou verzí MediaWiki Použití jakýchkoli rozšíření, především těch označených jako nebezpečná, je na vlastní riziko. Pokud používáte rozšíření, které vyžaduje záplaty k základnímu softwaru, nezapomeňte zálohovat databázi. Pomáhá to vyhnout se riziku poškození vaší wiki.

Typy rozšíření

  Parserové značky

Parserové tagy (značky) rozšiřují vestavěné značení wiki o další možnosti, ať už jde o jednoduché zpracování řetězců nebo o úplné vyhledání informací.

  Funkce parseru

Funkce syntaktického analyzátoru jsou speciální syntaxe značek wiki, která může 'interagovat' s ostatními prvky wiki na stránce a poskytovat konkrétní výstup.

  Háčky

Háčky umožňují provádění vlastního kódu, pokud dojde k nějaké definované události (například uložení stránky nebo přihlášení uživatele).

  Speciální stránky

Speciální stránky jsou stránky, které jsou vytvořeny softwarem na vyžádání k provedení určité funkce.

  Zobrazení

Vzhledy umožňují uživatelům přizpůsobit vzhled a dojem MediaWiki.

  Magická slova

Magická slova (magic words) je technika pro mapování různých textových řetězců wiki na jediné ID, které je spojeno s funkcí.

  API

MediaWiki poskytuje akční API (Application Programming Interface), webovou službu, která umožňuje přístup k některým funkcím wiki, jako je ověřování, operace se stránkami a vyhledávání.

  Modely obsahu stránky

ContentHandler představený v MediaWiki 1.21 umožňuje, aby wiki stránky byly složeny z dat jiných než je wikitext, jako je JSON nebo Markdown.

  Přihlášení

MediaWiki poskytuje dva rámce související s ověřováním, SessionManager a AuthManager, které zvyšují zabezpečení pomocí vlastních mechanismů ověřování.

Procházení rozšíření

Můžete procházet Kategorie:Rozšíření podle kategorie a zobrazit celou řadu již napsaných rozšíření. Informace o instalaci těchto rozšíření, nebo psaní vlastních, naleznete níže.

Kontrola nainstalovaných rozšíření

Rozšíření pro MediaWiki může nainstalovat pouze někdo s přístupem pro správu souborovému systému (a často také databázi) na serveru. Ale kdokoli může zkontrolovat, která rozšíření jsou aktivní na MediaWiki, přístupem na stránku Special:Version. Například tato rozšíření jsou aktivní na anglické Wikipedii.

Popular extensions

There are a number of ways of finding popular extensions.

The first set is those that are bundled with MediaWiki (a list that is reviewed regularly, and to which anyone can suggested an addition).

Extensions that are downloaded from MediaWiki.org via the ExtensionDistributor mechanism have some statistics gathered. The top 15 most downloaded extensions are listed at Special:ExtensionDistributor, and applicable extensions have their download count shown in their infobox. Note that these numbers do not account for alternate ways of installing extensions, such as via Git or Composer.

A third option is to look at WikiApiary's counts of wikis that extensions are installed on. This has the advantage of representing actual installations and not just downloads (i.e. it queries the wiki's APIs), but it is also (as of 2023) not completely up to date. It also doesn't count installations on private wikis.


Instalace rozšíření

MediaWiki je připravena přijímat rozšíření ihned po dokončení instalace. Chcete-li přidat rozšíření, postupujte takto:

 1. Než začnete
  Mnoho rozšíření obsahuje pokyny určené k instalaci pomocí příkazů Unix. Chcete-li zadat tyto příkazy uvedené na stránkách nápovědy k rozšíření, potřebujete přístup shell (SSH).
 2. Stáhněte si své rozšíření.
  Distributor rozšíření vám pomůže vybrat a stáhnout většinu oblíbených rozšíření.
  Rozšíření jsou obvykle distribuována jako modulární balíčky. Obecně se ukládají do vlastního podadresáře $IP /extensions/. Seznam rozšíření uložených v Git úložišti Wikimedie je umístěn na git:mediawiki/extensions. Některá rozšíření nepoužívají správu verzí a nejsou doporučována.
  Některá rozšíření jsou k dispozici také ve svazcích, composer nebo v balíčcích repozitářů.
 3. Nainstalujte rozšíření..
  Na konec souboru LocalSettings.php přidejte:
  wfLoadExtension( 'ExtensionName' );
  
  Tento řádek nutí interpret PHP, aby přečetl soubor rozšíření a tím jej zpřístupnil MediaWiki.
  Některá rozšíření mohou být v konfliktu s údržbovými skripty, například pokud mají přímý přístup k $_SERVER (nedoporučuje se).
  V tomto případě mohou být zabaleny do podmíněného stavu, takže skripty údržby mohou stále běžet.
  if ( !$wgCommandLineMode ) {
    wfLoadExtension ( 'ExtensionName' );
  }
  
  Skript údržby importDump.php selže u všech rozšíření, která vyžadují přizpůsobené jmenné prostory, které jsou zahrnuty do podmíněného viz výše, jako je Rozšíření:Semantic MediaWiki , Rozšíření:Page Forms .
Zajistěte, aby byla pro rozšíření nastavena požadovaná oprávnění!
I když je tento instalační postup pro většinu rozšíření dostatečný, některá vyžadují jiný instalační postup. Podrobnosti naleznete v dokumentaci k rozšíření.
Pokud chcete změnit konfigurační proměnné v LocalSettings.php, musíte to typicky provést za včetně přípony. Jinak výchozí nastavení definovaná v rozšíření přepíše vaše nastavení.

Aktualizace rozšíření

Některá rozšíření vyžadují aktualizaci vždy, když aktualizujete MediaWiki, zatímco jiná pracují s více verzemi. Postup aktualizace na novou verzi rozšíření:

 1. Stáhněte novou verzi rozšíření
 2. Nahraďte všechny soubory rozšíření v adresáři extension/ExtensionName novými soubory. Neodstraňujte konfiguraci rozšíření přítomnou v LocalSettings.php
 3. Pokud rozšíření vyžaduje změny v databázi MediaWiki, budete muset spustit skript údržby update.php . Většina rozšíření uvede, zda je potřebné tento skript spustit nebo ne. (Před spuštěním skriptu proveďte zálohu dat). Pokud nemáte přístup z příkazového řádku, můžete použít také webový aktualizátor.
Tyto pokyny pokrývají 99% rozšíření. Pokud konkrétní rozšíření, které aktualizujete, obsahuje pokyny, které se od nich liší, pravděpodobně byste se měli řídit pokyny konkrétního rozšíření.

Odinstalace rozšíření

Odinstalujte řádek z LocalSettings.php s názvem přípony a odinstalujte jej:

wfLoadExtension( 'ExtensionName' );
 • Musíte odstranit všechny řádky týkající se konfigurace rozšíření.

Související odkazy