Help:Простори назв

This page is a translated version of the page Help:Namespaces and the translation is 86% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Lëtzebuergesch • ‎Napulitano • ‎Nederlands • ‎Ripoarisch • ‎Zazaki • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎slovenčina • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎български • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎українська • ‎العربية • ‎فارسی • ‎پښتو • ‎हिन्दी • ‎മലയാളം • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어
PD Зверніть увагу! Коли Ви редагуєте цю сторінку, то погоджуєтесь робити свій внесок під ліцензією CC0. Детальніше про умови ліцензії можна дізнатися на сторінці довідки.
PD

Сторінки в MediaWiki впорядковані у набори, які називають "простори імен", мета яких - розрізнювати загальне призначення сторінки ще на високому рівні. Сторінки у певних просторах імен можуть мати особливі властивості чи характеризуватися особливою поведінкою при взаємодії з іншими сторінками.

Namespaces are indicated in page titles by prefixing the page name with <namespace>:, so the prefix Help: in this page's title (Help:Namespaces/uk) indicates that this page is in the Help namespace. Each namespace is identified by a number and a name, which can be translated and can also have some aliases.

Сторінка, назва якої не починається із простору назв, належить до основного простору назв. Слід зауважити, що двокрапка та префікс у назві сторінки не завжди вказують на належність сторінки до якогось простору назв: так, сторінка Foo:Namespaces/uk належить до основного простору назв, оскільки простору назв "Foo" не існує. Так само сторінка Help:Foo:Namespaces/uk належить до простору назв «Help».

Стандартні простори імен

Стандартному налаштуванню MediaWiki притаманні шістнадцять просторів імен, доступних для наповнення вмістом від дописувачів. Визначено також два особливих простори імен, сторінки в яких генеруються безпосередньо в процесі роботи рушія MediaWiki. Стандартні простори імен поєднано в пари, кожна пара складається із "простору імен статей" та "простору імен обговорення". Простори імен нумеруються, починаючи з нуля так, щоб просторам імен статей відповідали парні номери (включно з 0), просторам імен обговорення - непарні (включно з 1).

Media

Використовуйте цей простір імен для прямих посилань на завантажені файли, а не через сторінки їхнього опису. Так, на файл зображення посилається запис Media:Wiki.png, тоді як на сторінку опису цього зображення посилається запис File:Wiki.png.

Special

Цей простір імен застосовується для групування службових сторінок - звітів та інтерфейсів, які генеруються рушієм MediaWiki за відповідними запитами і тому не можуть бути відредаговані користувачами. Додати сторінку до цього простору імен можна лише модифікувавши MediaWiki втручанням у його код або встановленням розширення.

(Основний)

Простір імен, який не вказується префіксом з наступною двокрапкою. Зазвичай називається «основним простором назв». Вміщує переважну більшість статей та інших змістовних сторінок , створених дописувачами вікіпроекту. Цей простір назв не має особливих властивостей.

Talk

З кожною сторінкою основного простору імен пов'язана ще одна сторінка для її обговорення, яка належить до простору імен Talk. Без особливих властивостей.

User

Кожен користувач має особисту сторінку в просторі імен User, посилання на яку автоматично додаються в історії змін, списках відстеження та будь-де, де користувача ідентифіковано.

Користувач може використовувати цю сторінка, так само як і її підсторінки, для розміщення інформації про себе, чернеток і тестування нового вмісту. Сторінки з назвами типу "User:UserName/Foo.js" чи то "User:UserName/Foo.css" доступні для змін лише користувачу UserName, який їх створив, та адміністраторам інтерфейсу (or administrators before MediaWiki 1.32).

User talk

Тут розміщені сторінка обговорення, пов'язана з особистою сторінкою користувача із простору імен User. Ці сторінки обговорення здебільшого використовують для того, щоб залишити повідомлення користувачу - приміром, інформувати його про цікаве для нього нове обговорення. Для ефективної реалізації такого механізму комунікацій, коли сторінка User talk:UserName зазнає змін, користувач UserName кожного разу, як відкриває будь-яку сторінку вікі, отримує сповіщення нагорі сторінки, що інформуватиме його про наявність непереглянутих ним змін:

Це сповіщення припиняє з'являтися лише після того, як користувач відкриє свою сторінку обговорення, щоб прочитати нове повідомлення.

  Порада для адміністраторів вікі: Extensions like Echo may override this behavior.

Project

Інформація про даний вікі-проект; наприклад правила, які тут діють. У цього простору назв також є псевдонім, який є назвою конкретної інсталяції. Особливих властивостей немає. It automatically redirects the user to a namespace labeled after the wiki's name, example: [[Project:Licenses]] → [[Wikipedia:Licenses]].

Project talk

Сторінки обговорення із цього простору імен використовуються для обговорення відповідних сторінок проекту. Особливих властивостей немає.

File

На сторінках цього простору імен зберігаються метадані (певний опис, інформація про ліцензування тощо) завантажених файлів (зокрема різних медіафайлів), доступних в просторі імен Media. Посилання безпосередньо на сторінку з цього простору імен включає сам медіафайл на сторінку: так, картинку праворуч вставлено за допомогою коду [[File:Wiki.png|right]]. Детальніше про такий синтаксис посилання див. Help:Зображення .

Внутрішнє посилання на сторінку файла починається з символу двокрапки: [[:File:Wiki.png|right]] дає File:Wiki.png. В стандартному налаштуванні MediaWiki визначено псевдонім "Image" для простору імен File, див. Псевдоніми просторів імен.

Для створення прямого посилання на файл, яке не чіпає сторінку його опису, використовуйте простір імен Media.

File talk

Цей простір імен призначений для обговорення завантажених файлів та їхніх сторінок опису. Особливих властивостей нема.

MediaWiki

Цей простір імен застосовується для зберігання системних повідомлень та іншого суттєвого для рушію MW вмісту. Так, сторінка MediaWiki:Edit (відповідно MediaWiki:Vector-view-edit у варіанті оздоблення (скіні) "Vector") містить текст, яким буде підписана вкладка "Редагувати" нагорі кожної сторінки. Якщо така сторінка існує, вона перевизначить слово по замовчуванню, яким є "Edit". Так само MediaWiki:Common.css - це системне повідомлення, яке містить код CSS для кожної сторінки вікі. Особливістю є те, що всі сторінки цього простору імен захищені, редагувати їх можуть лише адміністратори. Since MediaWiki 1.32, JavaScript and CSS pages needs also editinterface and (respectively) editsitejs or editsitecss rights to edit.

MediaWiki talk

Цей простір імен призначений для обговорення сторінок із системними повідомленнями. Особливих властивостей нема.

Template

"Template" простір імен призначений для шаблонів - блоків тексту чи вікікоду, які планується вставляти на інші сторінки. Єдиною його особливістю є використання як простір по замовчуванням для включення: код {{Foo}} еквівалентний до {{Template:Foo}}.

Template talk

Цей простір імен призначений для обговорення сторінок шаблонів. Особливих властивостей нема.

Help

Цей простір імен застосовується для сторінок з довідками, інструкціями та посібниками. Особливих властивостей нема. See Help namespace content.

Help talk

Цей простір імен застосовується для обговорення сторінок довідки. Без особливостей.

Category

"Category" простір імен вміщує сторінки з категоріями, які включають динамічні покажчики інших сторінок. Особливістю є те, що пряме посилання на сторінку категорії не створить на ній активного посилання, а віднесе поточну сторінку до цієї категорії. Тож код [[Category:Help]] додає посилання на сторінку категорії внизу сторінки в розділі "Категорії". Це посилання приведе на сторінку категорії, на якій покажчик сторінок міститиме серед інших і поточну сторінку.

Пряме посилання на сторінку категорій починається з символу двокрапки: [[:Category:Help]] дає Category:Help. Детальніше див. у Help:Категорії .

Category talk

Цей простір імен призначений для обговорення сторінок категорій. Без особливостей.

Локалізація

Назви просторів імен та їхні псевдоніми можуть локалізувати розробники. Щоб запитати локалізацію назви простору назв, будь ласка, створіть завдання щодо локалізації Медіавікі на Фабрикатор . В описі завдання Вам слід надати переклад всіх просторів назв в таблиці праворуч, а також будь-яких додаткових просторів назв у Вашій вікі (як-то «Module» чи «Gadget»).

If the site's language is Chinese, then namespace names are translated only when the content is converted and there is no __NOTITLECONVERT__ or __NOTC__ magic words on a page.

Перейменування просторів імен

Канонічна назва Локалізована назва
Media Медіа
Special Спеціальна
(Main)
Talk Обговорення
User Користувач
User talk Обговорення користувача
Project Project
Project talk Project talk
File Файл
File talk Обговорення файлу
MediaWiki MediaWiki
MediaWiki talk Обговорення MediaWiki
Template Шаблон
Template talk Обговорення шаблону
Help Довідка
Help talk Обговорення довідки
Category Категорія
Category talk Обговорення категорії

Простори імен можна перекласти з англійської іншими мовами, окремі простори імен можна перейменувати, згідно з налаштуваннями системного адміністратора (через Namespace manager). Такі назви відомі як «локалізовані» назви просторів імен. Менше з тим, всі стандартні простори назв мають «канонічну назву», оригінальне англомовне ім'я, яке працюватиме на будь-якій встановленій Медіавікі. Так, User:Foo завжди посилається на сторінку користувача Foo, незалежно від того, чи основна мова Медіавікі французька (локалізоване посилання Utilisateur:Foo), українська (Користувач:Foo), чи хінді (सदस्य:Foo).

В таблиці праворуч наведено канонічні назви просторів імен поряд із їхніми локалізованими версіями.

Псевдоніми просторів імен

В деяких вікі-проектах визначено псевдоніми просторів імен (аліаси): альтернативні назви, які також перетворюватимуться на правильні локалізовані назви. Приміром, вікі-проект може визначити "T" як псевдонім для Template, і посилання T:Foo стане еквівалентним до Template:Foo, зберігаючи кілька символів і секунд набору. Практичним прикладом може слугувати English Wikipedia, де "WP" визначено псевдонімом для Project, тобто для простору імен "Wikipedia".

Так само, за замовчуванням "Image" є псевдонімом для File, тож [[Image:Wiki.png]] еквівалентно до [[File:Wiki.png]].

Власні простори назв

See Manual:Using custom namespaces for more information.

Деякі вікі-проекти можуть мати бажання організувати їхній вміст таким чином, для якого стандартного набору просторів імен замало. В такому разі можна визначити додаткові простори імен; вони поводитимуться так само, як звичайний простір імен , - тобто без особливостей, - і матимуть номери 100 і більше.

Добування назви простору імен

Є немало способів визначити простір імен, до якого належить певна сторінка:

Магічні слова

Магічне слово {{NAMESPACE}} дає назву простору імен, в якому знаходиться сторінка.

To refer to another namespace, use {{ns:<name>}} (e.g. {{ns:Project}}), or {{SUBJECTSPACE}} / {{TALKSPACE}} to refer to the namespace paired with the current one.

JavaScript

Змінна JavaScript wgCanonicalNamespace містить повну назву простору імен сторінки, а змінна wgNamespaceNumber містить його номер.

CSS

Теґ <body> сторінки HTML належить двом класам CSS, які різняться простором імен: клас ns-#, де # є номером простору імен, та ns-XXX, де XXX є словом «subject» для сторінок із простору імен статей , словом «special» для службових сторінок із Special, та словом «talk» для сторінок із простору сторінок обговорень . So CSS code such as the following can be used to change the appearance of an object based on its namespace:

.ns-subject a {  /* Майже всі посилання на несторінках обговорення будуть зеленими. */
  color: #0f0;
}
.ns-talk a {   /* Робить посилання на сторінках обговорення блакитними. */
  color: #00f;
}
.ns-3 a {     /* а посилання на сторінках обговорення користувачів — червоними */
  color: #f00;
}

Ви можете отримати повний список просторів назв інсталяції Медіавікі з вкладки «Вибірково», або з будь-якої сторінки нових редагувань, як-то внесок чи список спостереження з опцій в низпадному меню. Для системних властивостей кожного з просторів назв, слід використовувати API Медіавікі:

API

Див. також