Довідка:Простори назв

This page is a translated version of the page Help:Namespaces and the translation is 82% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Зверніть увагу! Коли Ви редагуєте цю сторінку, то погоджуєтесь робити свій внесок під ліцензією CC0. Детальніше про умови ліцензії можна дізнатися на сторінці довідки. PD

Сторінки в MediaWiki впорядковані у набори, які називають «простори назв», мета яких — розрізнювати загальне призначення сторінки ще на високому рівні. Сторінки у певних просторах назв можуть мати особливі властивості чи характеризуватися особливою поведінкою при взаємодії з іншими сторінками.

Простори назв позначаються в заголовках сторінок шляхом додавання до назви сторінки префіксом <namespace>:, тому префікс Help: у заголовку цієї сторінки (Help:Namespaces/uk) вказує, що ця сторінка знаходиться в простір назв Help. Кожен простір назв ідентифікується номером та іменем, які можна перекладати, а також можуть мати певні псевдоніми.

Сторінка, назва якої не починається із простору назв, належить до основного простору назв. Слід зауважити, що двокрапка та префікс у назві сторінки не завжди вказують на належність сторінки до якогось простору назв: так, сторінка Foo:Namespaces/uk належить до основного простору назв, оскільки простору назв «Foo» не існує. Так само сторінка Help:Foo:Namespaces/uk належить до простору назв «Help».

Стандартні простори назв

Стандартному налаштуванню MediaWiki притаманні шістнадцять просторів назв, доступних для наповнення вмістом від дописувачів. Визначено також два особливих простори назв, сторінки в яких генеруються безпосередньо в процесі роботи рушія MediaWiki. Стандартні простори назв поєднано в пари, кожна пара складається із «простору назв статей» та «простору назв обговорення». Простори назв нумеруються, починаючи з нуля так, щоб просторам назв статей відповідали парні номери (включно з 0), просторам назв обговорення — непарні (включно з 1).

Медіа

Цей простір назв використовується для прямих посилань на мультимедійні файли: посилання [[Media:MediaWiki-2020-logo.svg]] посилається лише на зображення, а не на сторінку опису зображення, яка буде [[:File:MediaWiki-2020-logo.svg]].

Спеціальна

Цей простір імен застосовується для групування спеціальних сторінок — звітів та інтерфейсів, які генеруються рушієм MediaWiki за відповідними запитами і тому не можуть бути відредаговані користувачами. Додати сторінку до цього простору назв можна лише модифікувавши MediaWiki втручанням у його код або встановленням розширення.

(Основний)

Простір назв, який не вказується префіксом з наступною двокрапкою. Зазвичай називається «основним простором назв». Вміщує переважну більшість статей та інших змістовних сторінок , створених дописувачами вікіпроєкту. Цей простір назв не має особливих властивостей.

Обговорення

Простір назв «Talk» — це простір назв обговорення, приєднаний до основного простору. Він не має особливих властивостей.

Користувач

Кожен користувач має особисту сторінку в просторі назв «User», посилання на яку автоматично додаються в історії змін, списках відстеження та будь-де, де користувача ідентифіковано.

Користувач може використовувати цю сторінку, так само як і її підсторінки, для розміщення інформації про себе, чернеток і тестування нового вмісту. Сторінки з назвами типу {{$1|UserName}} або {{$2|UserName}} може редагуватися лише самим користувачем або адміністраторами інтерфейсу (або адміністратори до MediaWiki 1.32). Pages of the form User:UserName/Foo.js or User:UserName/Foo.css can only be edited by the user themselves or by interface administrators (or administrators before MediaWiki 1.32).

Обговорення користувача

Тут розміщені сторінка обговорення, пов'язана з особистою сторінкою користувача із простору назв «User». Ці сторінки обговорення здебільшого використовують для того, щоб залишити повідомлення користувачу — приміром, інформувати його про цікаве для нього нове обговорення. Для ефективної реалізації такого механізму комунікацій, коли сторінка $2:UserName зазнає змін, користувач UserName кожного разу, як відкриває будь-яку сторінку вікі, отримує сповіщення нагорі сторінки, що інформуватиме його про наявність непереглянутих ним змін: Pages in this namespace are mainly used to leave messages for particular users or inform them of discussions that may be of interest to them. To facilitate this, when a page User talk:UserName is edited, whenever the user UserName loads a page, a notice is displayed at the top of the page informing them of the edit:

Це сповіщення припиняє з'являтися лише після того, як користувач відкриє свою сторінку обговорення, щоб прочитати нове повідомлення.

  Порада для адміністраторів вікі: Таку поведінку можуть замінити такі розширення, як Розширення:Echo .

Проєкт

Інформація про даний вікі-проєкт; наприклад правила, які тут діють. У цього простору назв також є псевдонім, який є назвою конкретної інсталяції. Він автоматично перенаправляє користувача до простору назв, позначеного після назви вікі, наприклад: [[Project:Licenses]] → [[Wikipedia:Licenses]].

Обговорення проєкту

Сторінки обговорення із цього простору назв використовуються для обговорення відповідних сторінок проєкту. Особливих властивостей немає.

Файл

 

Простір назв «File» використовується для зберігання метаданих зображень, відео, звукових файлів та інших медіа, доступ до яких здійснюється через простір назв «Media». Кожен файл має відповідну сторінку в просторі назв «File», який часто використовується для зберігання даних ліцензування. Посилання «безпосередньо» на сторінку в цьому просторі назв натомість включає в себе медіафайл, вбудований на сторінку: [[File:MediaWiki-2020-logo.svg|right]] створює зображення праворуч. Дивіться Help:Зображення , щоб дізнатися більше про синтаксис цього посилання.

Внутрішнє посилання на сторінку файла починається з символу двокрапки: [[:File:MediaWiki-2020-logo.svg|right]] дає File:MediaWiki-2020-logo.svg. В стандартному налаштуванні MediaWiki визначено псевдонім «Image» для простору назв File, див. Псевдоніми просторів назв.

Для створення прямого посилання на файл, яке не чіпає сторінку його опису, використовуйте простір назв Медіа.

Обговорення файлу

Цей простір назв призначений для обговорення завантажених файлів та їхніх сторінок опису. Особливих властивостей нема.

MediaWiki

Простір назв «MediaWiki» використовується для зберігання системних повідомлень та іншого важливого вмісту. Наприклад, сторінка MediaWiki:Edit (або MediaWiki:Vector-view-edit у типовій обкладинці «Vector») містить текст, який заповнює вкладку «Редагувати» у верхній частині кожної сторінки. Якщо ця сторінка існує, вона замінює вміст за замовчуванням, який є «Edit». Аналогічно, MediaWiki:Common.css – це системне повідомлення, яке містить код CSS, який завантажується для всіх користувачів для кожної сторінки. Він має особливу властивість, що весь простір назв можуть редагувати лише користувачі з правом користувача (editinterface). Починаючи з MediaWiki 1.32, для редагування сторінок JavaScript і CSS також потрібні права editinterface і (відповідно) editsitejs або editsitecss.

Обговорення MediaWiki

Цей простір назв призначений для обговорення сторінок із системними повідомленнями. Особливих властивостей нема.

Шаблон

«Template» простір назв призначений для шаблонів - блоків тексту чи вікікоду, які планується вставляти на інші сторінки. Єдиною його особливістю є використання як простір по замовчуванням для включення: код {{Foo}} еквівалентний до {{Template:Foo}}.

Обговорення шаблону

Цей простір назв призначений для обговорення сторінок шаблонів. Особливих властивостей нема.

Довідка

Цей простір назв застосовується для сторінок з довідками, інструкціями та посібниками. Особливих властивостей нема. Див. вміст простору назв довідки.

Обговорення довідки

Цей простір назв застосовується для обговорення сторінок довідки. Без особливостей.

Категорія

Простір назв «Category» містить категорії, динамічні списки інших сторінок. Щоб полегшити це, посилання безпосередньо на сторінку категорії не виводить вбудоване посилання, а натомість включає сторінку на сторінку пов’язаної категорії. Отже, код [[Category:Help]] призводить до того, що посилання на категорію з’являється внизу сторінки (унизу поля з позначкою «Категорії»). Натиснувши це посилання, ви перейдете на сторінку категорій, де ця сторінка відображається у списку категорій.

Пряме посилання на сторінку категорій починається з символу двокрапки: [[:$1:Help]] дає Category:Help. Детальніше див. у $help-categories. See Довідка:Категорії for more details on category link syntax.

Обговорення категорії

Цей простір назв призначений для обговорення сторінок категорій. Без особливостей.

Локалізація

Назви просторів назв та їхні псевдоніми можуть локалізувати розробники. Щоб запитати локалізацію назви простору назв, будь ласка, створіть завдання щодо локалізації MediaWiki на Фабрикатор . В описі завдання Вам слід надати переклад всіх просторів назв в таблиці праворуч, а також будь-яких додаткових просторів назв у Вашій вікі (як-то «Module» чи «Gadget»).

Якщо мова сайту — китайська, то назви просторів назв перекладаються лише тоді, коли вміст конвертується, а на сторінці немає чарівних слів за __NOTITLECONVERT__ або __NOTC__.

Перейменування просторів назв

Число Канонічна назва Локалізована назва
-2 Media Медіа
-1 Special Спеціальна
0 (Main)
1 Talk Обговорення
2 User Користувач
3 User talk Обговорення користувача
4 Project Проєкт
5 Project talk Обговорення проєкту
6 File Файл
7 File talk Обговорення файлу
8 MediaWiki MediaWiki
9 MediaWiki talk Обговорення MediaWiki
10 Template Шаблон
11 Template talk Обговорення шаблону
12 Help Довідка
13 Help talk Обговорення довідки
14 Category Категорія
15 Category talk Обговорення категорії

Простори назв можна перекласти з англійської іншими мовами, окремі простори назв можна перейменувати, згідно з налаштуваннями системного адміністратора (через Namespace manager). Такі назви відомі як «локалізовані» назви просторів назв. Менше з тим, всі стандартні простори назв мають «канонічну назву», оригінальне англомовне ім'я, яке працюватиме на будь-якій встановленій MediaWiki. Так, User:Foo завжди посилається на сторінку користувача Foo, незалежно від того, чи основна мова MediaWiki французька (локалізоване посилання Utilisateur:Foo), українська (Користувач:Foo), чи хінді (सदस्य:Foo). These names are known as the 'localized' namespace names. However, all namespaces have a 'canonical name', the original English name which will work on any installation of MediaWiki. So linking to User:Foo will always locate the user page for the user foo, whether the wiki is in French (where the localized name would be Utilisateur:Foo), Russian (Участник:Foo), or Hindi (सदस्य:Foo).

В таблиці праворуч наведено канонічні назви просторів назв поряд із їхніми локалізованими версіями.

Псевдоніми просторів назв

В деяких вікі-проєктах визначено псевдоніми просторів імен (аліаси): альтернативні назви, які також перетворюватимуться на правильні локалізовані назви. Приміром, вікі-проєкт може визначити «T» як псевдонім для Template, і посилання T:Foo стане еквівалентним до Template:Foo, зберігаючи кілька символів і секунд набору. Практичним прикладом може слугувати English Wikipedia, де «WP» визначено псевдонімом для Project, тобто для простору імен «Wikipedia». For instance, a wiki might define "T" as an alias for Template, such that typing T:Foo is equivalent to Template:Foo, saving a few characters and seconds. An actual example would be on the English Wikipedia, where "WP" is an alias for Project, which is the namespace "Wikipedia".

Так само, за замовчуванням «Image» є псевдонімом для File, тож [[Image:MediaWiki-2020-logo.svg]] еквівалентно до [[File:MediaWiki-2020-logo.svg]].

Власні простори назв

Дивіться Manual:Using custom namespaces для отримання додаткової інформації.

Деякі вікі-проєкти можуть мати бажання організувати їхній вміст таким чином, для якого стандартного набору просторів назв замало. В такому разі можна визначити додаткові простори назв; вони поводитимуться так само, як звичайний простір імен , — тобто без особливостей, — і матимуть номери 100 і більше.

Добування назви простору назв

Є немало способів визначити простір назв, до якого належить певна сторінка:

Магічні слова

Магічне слово {{NAMESPACE}} дає назву простору назв, в якому знаходиться сторінка.

Щоб посилатися на інший простір назв, використовуйте {{ns:<name>}} (наприклад {{ns:Project}}), або {{SUBJECTSPACE}} / {{TALKSPACE}} щоб посилатися на простір назв у парі з поточним.

JavaScript

Змінна JavaScript wgCanonicalNamespace містить повну назву простору назв сторінки, а змінна wgNamespaceNumber містить його номер. The variable wgNamespaceNumber contains the numerical index of the namespace.

CSS

Тег ‎<body> сторінки HTML належить двом класам CSS, які різняться простором імен: клас ns-#, де # є номером простору назв, та ns-XXX, де XXX є словом «subject» для сторінок із простору назв статей , словом «special» для спеціальних сторінок із Special, та словом «talk» для сторінок із простору сторінок обговорень . Таким чином, код CSS, такий як наведений нижче, можна використовувати для зміни зовнішнього вигляду об’єкта на основі його простору назв:

.ns-subject a {  /* Майже всі посилання на несторінках обговорення будуть зеленими. */
  color: #0f0;
}
.ns-talk a {   /* Робить посилання на сторінках обговорення блакитними. */
  color: #00f;
}
.ns-3 a {     /* а посилання на сторінках обговорення користувачів — червоними */
  color: #f00;
}

Ви можете отримати повний список просторів назв інсталяції MediaWiki з вкладки «Вибірково», або з будь-якої сторінки нових редагувань, як-то внесок чи список спостереження з опцій в спадному меню. Для системних властивостей кожного з просторів назв, слід використовувати API MediaWiki:

API


Див. також