Help:Ad alanları

This page is a translated version of the page Help:Namespaces and the translation is 92% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Bir MediaWiki vikisindeki sayfalar, sayfaların amaçları arasında yüksek düzeyde farklılık gösteren “ad alanları” adlı koleksiyonlar halinde gruplandırılmıştır. Belirli ad alanlarındaki sayfalar ayrıca özel özelliklere sahip olabilir veya diğer sayfalarla etkileşime girdiklerinde farklı davranabilir.

Ad alanları, sayfa başlıklarında sayfa adının önüne <ad alanı>: eklenerek belirtilir, bu nedenle bu sayfanın başlığındaki Help: öneki (Help:Namespaces/tr) bu sayfanın Help ad alanında olduğunu gösterir. Her ad alanı, çevrilebilen ve bazı takma adlara sahip olabilen bir sayı ve adla tanımlanır.

Adının önüne bir ad alanı eklenmemiş bir sayfa ana alanında yer alır. Ancak, iki nokta üst üste ve öneklerin bir ad alanını belirten olmadan sayfa başlıklarında da görünebileceğini unutmayın: Foo:Namespaces/tr sayfası ana alanda bulunan bir sayfadır çünkü “Foo” ad alanı mevcut değildir. Benzer şekilde Help:Foo:Namespaces/tr sayfası da “Help” ad alanındadır.

Standart ad alanları

Standart MediaWiki kurulumu, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği içerebilen on altı ad alanına sahiptir; MediaWiki yazılımı tarafından "anında" oluşturulan sayfaları içeren iki özel ad alanı da vardır. Standart ad alanları çiftler halinde düzenlenir ve her bir çift bir "konu ad alanı" ve bir "tartışma ad alanı" içerir. Ad alanları, tüm konu ad alanlarının çift dizinleri ve tüm tartışma ad alanlarının tek dizinleri olacak şekilde sıfırdan numaralandırılır.

Medya

Bu ad alanı, medya dosyalarına doğrudan bağlantı için kullanılır: [[Media:MediaWiki-2020-logo.svg]] bağlantısı, [[:File:MediaWiki-2020-logo.svg]] olacak olan resim açıklama sayfası yerine yalnızca resme bağlanır.

Özel

Bu ad alanı, MediaWiki tarafından "istek üzerine" oluşturulan ve doğrudan düzenlenemeyen özel sayfalar, raporları ve arayüzleri gruplamak için kullanılır. MediaWiki yazılımını değiştirmek veya genişletmek dışında bu ad alanında sayfa oluşturmak mümkün değildir.

(Ana)

İki nokta üst üste ile ayrılmış ön eki olmayan ad alanı. Genellikle "ana ad alanı" veya "ana alan" olarak adlandırılır. Bu ad alanı genellikle bir vikideki içerik sayfaları yığınını içerir. Bu ad alanının genellikle hiçbir özel özelliği yoktur.

Tartışma

“Talk” ad alanı, ana alana eklenen tartışma ad alanıdır. Özel bir özelliği yoktur.

Kullanıcı

Her kullanıcının "User" ad alanında düzenleme geçmişlerinden, izleme listelerinden, son değişikliklerden vb. bağlantılı ilgili bir sayfası vardır; bireysel bir kullanıcının benzersiz bir şekilde tanımlandığı her yerde.

Bu sayfa ve alt sayfaları, kullanıcılar tarafından kendileriyle ilgili bilgileri kaydetmek veya yeni içeriği test etmek ve tasarlamak için kullanılabilir. {{$1|KullanıcıAdı}} veya {{$2|KullanıcıAdı}} formunun sayfaları yalnızca kullanıcının kendisi veya arayüz hizmetlileri (veya MediaWiki 1.32'den önceki hizmetlileri) tarafından düzenlenebilir. Pages of the form User:UserName/Foo.js or User:UserName/Foo.css can only be edited by the user themselves or by interface administrators (or administrators before MediaWiki 1.32).

Kullanıcı mesaj

Bu ad alanı, “User” ad alanıyla ilişkili tartışma alanıdır. Bu ad alanındaki sayfalar çoğunlukla belirli kullanıcılara mesaj bırakmak veya ilgilerini çekebilecek tartışmalar hakkında onları bilgilendirmek için kullanılır. Bunu kolaylaştırmak için, bir $2:KullanıcıAdı sayfası düzenlendiğinde, KullanıcıAdı kullanıcısı bir sayfa yüklediğinde, sayfanın üst kısmında onları düzenleme hakkında bilgilendiren bir uyarı görüntülenir: Pages in this namespace are mainly used to leave messages for particular users or inform them of discussions that may be of interest to them. To facilitate this, when a page User talk:UserName is edited, whenever the user UserName loads a page, a notice is displayed at the top of the page informing them of the edit:

Bu uyarı, kullanıcı mesajı okumak için kullanıcı mesaj sayfasını yükleyene kadar görünmeye devam eder.

  Wiki yöneticileri için ipucu: Echo gibi uzantılar bu davranışı geçersiz kılabilir.

Proje

Bu ad alanı normalde vikinin çalışması ve geliştirilmesiyle ilgili meta tartışmalar için kullanılır. Kullanıcıyı otomatik olarak viki adından sonra etiketlenmiş bir ad alanına yönlendirir, örneğin: [[Project:Licenses]] → [[Wikipedia:Licenses]].

Proje tartışma

Bu, normalde ilişkili proje sayfalarıyla ilgili tartışmalar için kullanılan bir tartışma ad alanıdır. Özel bir özelliği yoktur.

Dosya

 

"File" ad alanı, "Media" ad alanı aracılığıyla erişilen resimler, videolar, ses dosyaları ve diğer ortamlar için meta verileri depolamak için kullanılır. Her dosyanın, genellikle lisans verilerini tutmak için kullanılan "File" ad alanında karşılık gelen bir sayfası vardır. Bu ad alanındaki bir sayfaya doğrudan bağlantı vermek, bunun yerine medya dosyasını sayfada satır içi içerir: [[File:MediaWiki-2020-logo.svg|right]], sağdaki resmini oluşturur. Bu bağlantı sözdizimiyle ilgili daha fazla ayrıntı için Help:Resimler sayfasına bakın.

Dosya sayfasına bir dahili bağlantı oluşturmak için, ad alanının önüne iki nokta üst üste eklemeniz gerekir: [[:File:MediaWiki-2020-logo.svg|right]], File:MediaWiki-2020-logo.svg üretir. Standart MediaWiki kurulumunun “File” ad alanı için “Resim” takma adı vardır. Ad alanı takma adlarına bakın.

Açıklama sayfasını atlayarak medya dosyalarını doğrudan bağlamak için, Medya ad alanına bakın.

Dosya tartışma

Bu, normalde ilişkili medya dosyalarıyla ilgili tartışmalar için kullanılan bir tartışma ad alanıdır. Özel bir özelliği yoktur.

MediaWiki

“MediaWiki” ad alanı, sistem mesajlarını tutmak ve diğer önemli içerikleri tutmak için kullanılır. Örneğin, MediaWiki:Edit (veya varsayılan "Vector" görünümünde MediaWiki:Vector-view-edit) sayfası, her sayfanın üst kısmındaki "Değiştir" sekmesini dolduran metni içerir. Bu sayfa varsa, "Edit" olan varsayılan içeriği geçersiz kılar. Benzer şekilde, MediaWiki:Common.css, her sayfa için tüm kullanıcılar için yüklenen CSS kodunu tutan sistem mesajıdır. Tüm ad alanının yalnızca (editinterface) kullanıcı hakkına sahip kullanıcılar tarafından düzenlenebileceği özel özelliğine sahiptir. MediaWiki 1.32'den beri, JavaScript ve CSS sayfalarının düzenlenmesi için ayrıca editinterface ve (sırasıyla) editsitejs veya editsitecss haklarına ihtiyacı vardır.

MediaWiki tartışma

Bu, normalde ilişkili sistem mesajlarıyla ilgili tartışmalar için kullanılan bir tartışma ad alanıdır. Özel bir özelliği yoktur.

Şablon

"Template" ad alanı, şablonları, metin bloklarını veya diğer birkaç sayfaya dönüştürülmesi amaçlanan vikikodu tutmak için kullanılır. Bunu kolaylaştırmak için, geçişler için varsayılan ad alanı olması gibi özel bir özelliği vardır: {{Foo}} vikikodu, {{Template:Foo}} ile eşittir.

Şablon tartışma

Bu, normalde ilişkili şablon sayfalarıyla ilgili tartışmalar için kullanılan bir tartışma ad alanıdır. Özel bir özelliği yoktur.

Yardım

"Help" ad alanı genellikle yardım dosyalarını, talimatları ve "nasıl yapılır" kılavuzlarını tutmak için kullanılır. Özel bir özelliği yoktur. Ad alanı içeriğine yardımına bakın.

Yardım tartışma

Bu, normalde ilgili yardım sayfalarıyla ilgili tartışmalar için kullanılan bir tartışma ad alanıdır. Özel bir özelliği yoktur.

Kategori

"Category" ad alanı, diğer sayfaların dinamik listelerini içeren kategoriler içerir. Bunu kolaylaştırmak için, bir kategori sayfasına doğrudan bağlantı vermek, satır içi bağlantı oluşturmaz, bunun yerine sayfayı ilgili kategori sayfasına dahil eder. Bu nedenle [[Category:Help]] kodu, sayfanın altında ("Kategori" olarak işaretlenmiş kutunun en altında) bir kategori bağlantısının görünmesine neden olur. Bu bağlantıya tıklamak sizi bu sayfanın kategori listesinde göründüğü kategori sayfasına götürür.

Bir kategori sayfasına satır içi bağlantı oluşturmak için ad alanının önüne iki nokta üst üste eklemeniz gerekir: [[:Category:Help]], Category:Help üretir. Kategori bağlantı sözdizimi hakkında daha fazla ayrıntı için Help:Kategoriler sayfasına bakın.

Kategori tartışma

Bu, normalde ilişkili kategori sayfalarıyla ilgili tartışmalar için kullanılan bir tartışma ad alanıdır. Özel bir özelliği yoktur.

Yerelleştirme

Ad alanı adları ve takma adlar, geliştiriciler tarafından yerelleştirilebilir. Ad alanı adlarının yerelleştirilmesini talep etmek için lütfen Phabricator adresinde bir MediaWiki uluslararasılaştırma görevi doldurun. Görevin açıklamasında, sağdaki tablodaki tüm ad alanlarının ve vikinizdeki ek ad alanlarının ("Modül" veya "Küçük araç" gibi) çevirilerini sağlamalısınız.

Sitenin dili Çince ise, ad alanı adları yalnızca içerik dönüştürüldüğünde ve bir sayfada __NOTITLECONVERT__ veya __NOTC__ sihirli kelimeler olmadığında çevrilir.

Ad alanlarını yeniden adlandırma

Sayı Kanonikel ad Yerelleştirilmiş ad
-2 Media Medya
-1 Special Özel
0 (Main)
1 Talk Tartışma
2 User Kullanıcı
3 User talk Kullanıcı mesaj
4 Project Proje
5 Project talk Proje tartışma
6 File Dosya
7 File talk Dosya tartışma
8 MediaWiki MediaWiki
9 MediaWiki talk MediaWiki tartışma
10 Template Şablon
11 Template talk Şablon tartışma
12 Help Yardım
13 Help talk Yardım tartışma
14 Category Kategori
15 Category talk Kategori tartışma

Ad alanı adları İngilizce dışındaki dillere çevrilebilir ve bireysel ad alanları, bir vikinin sistem hizmetlileri tarafından ayarlandığı şekilde (Ad alanı yöneticisi kullanılarak) yeniden adlandırılabilir. Bu adlar 'yerelleştirilmiş' ad alanı adları olarak bilinir. Ancak, tüm ad alanlarının, herhangi bir MediaWiki kurulumunda çalışacak olan orijinal İngilizce adı olan bir 'kurallı adı' vardır. Bu nedenle, viki ister Fransızca (yerelleştirilmiş ad Utilisateur:Foo olur), Rusça (Участник:Foo) veya Hintçe (सदस्य:Foo) olsun, User:Foo sayfasına bağlantı her zaman foo kullanıcısı için kullanıcı sayfasını bulacaktır.

Kanonik ad alanı adları, bu vikide yerel adlarıyla birlikte sağdaki tabloda verilmiştir.

Ad alanı takma adları

Bazı vikilerde ayrıca takma adlar ad alanı da vardır: yerelleştirilmiş adlara çözümlenecek alternatif adlar. Örneğin, bir viki "T" ile Template için bir takma ad olarak tanımlayabilir, öyle ki T:Foo yazmak Template:Foo ile eşdeğerdir, kaydetme birkaç karakter ve saniye. Gerçek bir örnek, İngilizce Vikipedi'de olabilir; burada "WP", "Wikipedia" ad alanı olan Project için bir takma addır. For instance, a wiki might define "T" as an alias for Template, such that typing T:Foo is equivalent to Template:Foo, saving a few characters and seconds. An actual example would be on the English Wikipedia, where "WP" is an alias for Project, which is the namespace "Wikipedia".

Varsayılan olarak "Image", File için bir takma addır, bu nedenle [[Image:MediaWiki-2020-logo.svg]], [[File:MediaWiki-2020-logo.svg]] ile eşdeğerdir.

Özel ad alanları

Daha fazla bilgi için Manual:Using custom namespaces sayfasına bakın.

Bazı vikiler, içeriklerini bu standart ad alanları kümesine uymayan şekillerde düzenlemek isteyebilir. Bir viki, bunu kolaylaştırmak için ek ad alanları tanımlayabilir; bu ad alanları tam olarak normal ad alanları gibi davranır ve genellikle 100'e eşit veya daha büyük dizinlere sahiptir. Bu özel ad alanlarının genellikle hiçbir özel özelliği yoktur.

Ad alanlarını tanımlama

Belirli bir sayfanın ad alanını tanımlamanın birkaç yolu vardır:

Sihirli kelimeler

{{NAMESPACE}} sihirli kelimesi, sayfanın içinde bulunduğu ad alanının değerini döndürür.

Başka bir ad alanına başvurmak için {{ns:<ad>}} (ör. {{ns:Project}}) veya mevcut ad alanıyla eşleştirilmiş ad alanına başvurmak için {{SUBJECTSPACE}} / {{TALKSPACE}} kullanın.

JavaScript

JavaScript değişkeni wgCanonicalNamespace tam ad alanı adını içerir. wgNamespaceNumber değişkeni, ad alanının sayısal dizinini içerir. The variable wgNamespaceNumber contains the numerical index of the namespace.

CSS

HTML sayfası çıkışının ‎<body> etiketine, ad alanına göre değişen iki CSS sınıfı verilir: # ad alanının dizin olduğu ve XXX için tüm konu ad alanları için "subject" olduğu, Special ad alanındaki sayfalar için "special" ve tartışma ad alanlarını için "talk" olduğu bir sınıf ns-#. Bu nedenle, aşağıdaki gibi bir CSS kodu, ad alanına dayalı olarak bir nesnenin görünümünü değiştirmek için kullanılabilir:

.ns-subject a {  /* Konu sayfalarındaki hemen hemen tüm linkler yeşil olacak. */
  color: #0f0;
}
.ns-talk a {   /* Tartışma sayfalarındaki bağlantılar mavi olacak. */
  color: #00f;
}
.ns-3 a {     /* ve kullanıcı mesaj sayfalarındaki bağlantılar kırmızı olacak */
  color: #f00;
}

Bir MediaWiki kurulumunun tüm ad alanı adlarının tam listesini Arama sonuçları sayfasının Gelişmiş sekmesinden veya seçenekler kutusundaki katkılar veya izleme listesi gibi herhangi bir son değişiklikler sayfasından bir açılır pencerede alabilirsiniz. Her ad alanının sistem özellikleri için MediaWiki API kullanın:

API


Ayrıca bakınız