Nápověda: Jmenné prostory

This page is a translated version of the page Help:Namespaces and the translation is 100% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Lëtzebuergesch • ‎Napulitano • ‎Nederlands • ‎Ripoarisch • ‎Zazaki • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎slovenčina • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎български • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎українська • ‎العربية • ‎فارسی • ‎پښتو • ‎हिन्दी • ‎മലയാളം • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어
PD Poznámka: Editací této stránky souhlasíte s uvolněním svého příspěvku pod licencí CC0. Více informací se dočtete na stránce Public Domain Help Pages.
PD

Stránky na MediaWiki jsou seskupeny do tzv. „jmenných prostorů“, které dovolují na vyšší úrovni přistupovat k obsahu stránky různým způsobem. Stránky v některých jmenných prostorech tak mohou mít oproti jiným speciální vlastnosti, nebo se mohou v interakci s dalšími stránkami chovat jinak.

Jmenné prostory jsou v názvech stránek označeny předponou názvu stránky pomocí <namespace>:, takže předpona Help: v názvu této stránky (Help:Namespaces/cs) označuje, že tato stránka je v jmenném prostoru Help. Každý obor názvů je označen číslem a jménem, které lze přeložit a může mít také nějaké aliasy.

Stránka, jejíž název není s předponou jmenného prostoru, je uložena v mainspace. Dvojtečky a předpony se mohou objevit také v názvech stránek, aniž by označovaly jmenný prostor: stránka Foo:Namespaces/cs je stránka umístěná v hlavním prostoru, protože jmenný prostor „Foo“ neexistuje. Podobně je stránka Help:Foo:Namespaces/cs v oboru názvů „Help“.

Standardní jmenné prostory

Standardní instalace MediaWiki obsahuje šestnáct jmenných prostorů, které mohou obsahovat obsah generovaný uživateli. Existují také dva speciální jmenné prostory, které obsahují stránky vytvořené „za běhu“ softwarem MediaWiki. Standardní obor názvů je uspořádán do dvojic, přičemž každý pár obsahuje „obor názvů předmětů“ a „diskusní obor názvů“. Jmenné prostory jsou očíslovány od nuly, takže všechny obory názvů předmětů mají sudé indexy a všechny jmenné prostory pro hovory mají liché indexy.

Média

Tento jmenný prostor je používán jako přímý odkaz na multimediální soubory: odkaz [[Media:MediaWiki-2020-logo.svg]] odkazuje přímo na obrázek, na rozdíl od [[:File:MediaWiki-2020-logo.svg]], který odkazuje na stránku s popisem obrázku.

Special (Speciální stránka)

Tento obor názvů se používá k seskupení speciálních stránek, sestav a rozhraní, která jsou generována „na vyžádání“ MediaWiki a která nejsou přímo upravitelná. Vytvářet stránky v tomto oboru názvů není možné, s vyjímkou úpravy nebo rozšíření softwaru MediaWiki.

(Hlavní)

Jmenný prostor bez předpony oddělený dvojtečkou. Obvykle se nazývá „hlavní jmenný prostor“ nebo „hlavní prostor“. Tento obor názvů obvykle obsahuje většinu obsahových stránek na wiki. Tento obor názvů obecně nemá žádné zvláštní vlastnosti.

Talk (Diskuze)

Jmenný prostor Talk je jmenný prostor diskuse připojený k hlavnímu prostoru. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

User (Uživatel)

Každý uživatel má odpovídající stránku v oboru názvů „User“, na který je odkazováno z historie úprav, sledovaných seznamů, posledních změn atd. Jedinečný uživatel je kdekoli jednoznačně identifikován.

Tuto stránku a její podstránky mohou uživatelé použít k zaznamenávání informací o sobě nebo k testování a návrhu nového obsahu. Stránky ve tvaru User:UserName/Foo.js nebo User:UserName/Foo.css může upravovat pouze sám uživatel nebo správci rozhraní (nebo správci před MediaWiki 1.32).

User talk (Diskuze s uživatelem)

Tento jmenný prostor je prostor pro diskuse spojený s oborem názvů „User“. Stránky v tomto jmenném prostoru se používají hlavně k zanechávání zpráv konkrétním uživatelům nebo k informování o diskusích, které by pro ně mohly být zajímavé. Pro usnadnění, pokud je editována stránka User talk:UserName, kdykoli uživatel UserName načte stránku, v horní části stránky se zobrazí upozornění informující o úpravě:

Toto oznámení se bude neustále zobrazovat, dokud uživatel nenahraje svou diskusní stránku, aby si zprávu přečetl.


  Tip pro správce wiki: Rozšíření jako Echo mohou toto chování potlačit.

Project (Projekt)

Tento jmenný prostor se obvykle používá pro meta-diskuse související s provozem a vývojem wiki. Nemá žádné zvláštní vlastnosti. Uživatele automaticky přesměrovává na jmenný prostor pojmenovaný podle názvu wiki, například: [[Project:Licenses]] → [[Wikipedia:Licenses]].

Project talk (Diskuse k projektu)

Toto je jmenný prostor pro komunikaci, který se běžně používá pro diskuse související s přidruženými stránkami projektu. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

File (Soubor)

 

Jmenný prostor „File“ se používá k ukládání metadat pro obrázky, videa, zvukové soubory a další média přístupná prostřednictvím jmenného prostoru „Media“. Každý soubor má odpovídající stránku ve jmenném prostoru „File“, která se často používá k uchovávání licenčních dat. Propojení přímo se stránkou v tomto jmenném prostoru místo toho zahrnuje vložený multimediální soubor na stránce: [[File:MediaWiki-2020-logo.svg|right]] vytvoří obrázek vpravo. Další podrobnosti o syntaxi tohoto odkazu najdete na stránce Help: Obrázky .

Chcete-li vytvořit interní odkaz na stránku se soubory, musíte přidat dvojtečku na začátek před jmenný prostor: [[:File:MediaWiki-2020-logo.svg|right]] vytváří File:MediaWiki-2020-logo.svg. Standardní instalace MediaWiki obsahuje alias „Image“ pro obor názvů „File“ - viz aliasy jmen názvů.

Pro přímé propojení mediálních souborů, obcházení stránky popisu, viz jmenný prostor médií.

File talk (Diskuze k souboru)

Toto je jmenný prostor pro komunikaci, který se běžně používá pro diskuse související s přidruženými stránkami projektu. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

MediaWiki

Jmenný prostor MediaWiki se používá k uchovávání systémových zpráv a dalšího důležitého obsahu. Například stránka MediaWiki:Edit (nebo MediaWiki:Vector-view-edit ve výchozím "Vector" zobrazení) obsahuje text, který vyplní záložku "Editovat" v horní části každé stránky. Pokud tato stránka existuje, přepíše výchozí obsah, který je „Edit“. $Css je systémová zpráva, která obsahuje kód CSS, který je načten pro všechny uživatele pro každou stránku. Má zvláštní vlastnost v tom, že celý obor názvů mohou editovat pouze uživatelé s uživatelským právem (editinterface). Protože stránky MediaWiki 1.32, JavaScript a CSS potřebují k úpravám také práva editinterface a (respektive) editsitejs nebo editsitecss.

MediaWiki diskuse

Toto je jmenný prostor pro komunikaci, který se obvykle používá pro diskuse související s přidruženými systémovými zprávami. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

Template (Šablona)

Jmenný prostor „Template“ se používá k ukládání šablon - bloků textu nebo wikikódu, určených ke vkládání do jiných stránek. Tomu napomáhá jeho speciální vlastnost - je výchozím jmenným prostorem default pro vkládání: wikikód {{Foo}} je ekvivalentem k {{Template:Foo}}.

Template talk (Diskuze k šabloně)

Toto je jmenný prostor pro hovory, který se obvykle používá pro diskuse související s přidruženými stránkami stránek šablony. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

Help (Nápověda)

Jmenný prostor „Help“ se obvykle používá k uložení souborů nápovědy, pokynů a průvodců „how-to“. Nemá žádné zvláštní vlastnosti. Vizte Obsah nápovědy.

Help talk (Diskuze k nápovědě)

Toto je jmenný prostor pro hovory, který se obvykle používá pro diskuse související s přidruženými stránkami nápovědy. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

Category (Kategorie)

Jmenný prostor Category obsahuje dynamické seznamy dalších stránek kategorií. Pro zjednodušení nevytvoří odkaz přímo (directly) na stránku kategorie inline, ale místo toho vloží stránku do přidružené stránky kategorie. Takže kód [[Category:Help]] doplní stránku do seznamu katerorie Help tím způsobí, že se v dolní části stránky zobrazí odkaz na kategorii (dole v rámečku označeném „Kategorie“). Kliknutím na tento odkaz se dostanete na stránku kategorie, kde je tato stránka viditelná v seznamu kategorií.

Chcete-li vytvořit přímý odkaz na stránku kategorie, je třeba přidat na začátek oboru názvů dvojtečku: [[:Category:Help]] vyprodukuje Category:Help. Další podrobnosti o syntaxi odkazu na kategorii najdete v Nápověda:Kategorie .

Category talk (Diskuze ke kategorii)

Toto je jmenný prostor pro komunikaci, který se běžně používá pro diskuse související se stránkami související kategorie. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

Lokalizace

Jména a aliasy jmenného prostoru mohou vývojáři lokalizovat. Chcete-li požádat o lokalizaci jmen z jmenného prostoru, file a MediaWiki internationalization task zadejte úlohu internacionalizace MediaWiki na Phabricator . V popisu úkolu byste měli na pravé straně poskytnout překlady všech jmenných prostorů v tabulce a všech dalších jmenných prostorů na vaší wiki (například „Modul“ nebo „Gadget“).

Pokud je jazykem webu čínština, pak se názvy jmenného prostoru přeloží pouze při převodu obsahu a na stránce není __NOTITLECONVERT__ nebo __NOTC__ kouzelná slova.

Přejmenování jmenného prostoru

Číslo Kanonické jméno Místní název
-2 Media Média
-1 Special Speciální
0 (Main)
1 Talk Diskuse
2 User Uživatel
3 User talk Uživatelská diskuse
4 Project Projekt
5 Project talk Diskuse o projektu
6 File Soubor
7 File talk Diskuse o souboru
8 MediaWiki MediaWiki
9 MediaWiki talk Diskuse o MediaWiki
10 Template Šablona
11 Template talk Diskuse o šabloně
12 Help Nápověda
13 Help talk Diskuse k nápovědě
14 Category Kategorie
15 Category talk Diskuse ke kategorii

Názvy jmenných prostorů lze překládat do jiných jazyků než angličtiny. Jednotlivé jmenné prostory lze přejmenovat v souladu s nastavenými systémovými administrátory wiki (pomocí Namespace manager). Tato jména jsou označována jako „lokalizovaná“ jména oboru názvů. Všechny jmenné prostory však mají „kanonický název“, původní anglický název, který bude fungovat při jakékoli instalaci MediaWiki. Odkaz na User:Foo (uživatel) tedy vždy najde uživatelskou stránku pro uživatele foo, ať už je wiki ve francouzštině (kde by lokalizovaný název byl Utilisateur: Foo), v ruštině (Участник:Foo) nebo Hindi (सदस्य: Foo), v češtině (Uživatel:Foo).

Kanonické názvy jmenného prostoru jsou uvedeny v tabulce vpravo spolu s jejich lokalizovanými jmény na této wiki.

Aliasy jmenného prostoru

Na některých wiki jsou také jmenné prostory aliasy: alternativní jména, která budou také přeložena na lokalizovaná jména. Například wiki může definovat „T“ jako alias pro Template, takže psaní T:Foo je ekvivalentní Template:Foo. Tímto se dá při psaní a ukládání ušetřit pár znaků a sekund. Skutečný příklad by byl na English Wikipedia, kde "WP" je alias pro Project, což je jmenný prostor "Wikipedia".

Ve výchozím nastavení je „Image“ alias pro File, takže [[Image:MediaWiki-2020-logo.svg]] je ekvivalentní [[File:MediaWiki-2020-logo.svg]].

Uživatelské jmenné prostory

Pro další informace viz Manual:Using custom namespaces .

Někteří uživatelé wiki mohou chtít uspořádat svůj obsah způsobem, který se nehodí do této standardní sady jmenných prostorů. Wiki může definovat další jmenné prostory, aby to usnadnily. Tyto jmenné prostory se chovají přesně jako normální jmenné prostory a obecně mají indexy větší nebo rovno 100. Tyto vlastní jmenné prostory obecně nemají žádné zvláštní vlastnosti.

Identifikace jmenných prostorů

Existuje řada způsobů, jak lze identifikovat jmenný prostor konkrétní stránky:

Kouzelná slova

kouzelné slovo {{NAMESPACE}} vrátí hodnotu jmenného prostoru, na kterém je stránka.

Chcete-li použít jiný obor názvů, použijte {{ns:<name>}} (např. {{ns:Project}}) nebo {{SUBJECTSPACE}} / {{TALKSPACE}} pro odkaz na jmenný prostor spárován s aktuálním.

JavaScript

Proměnná JavaScriptu wgCanonicalNamespace obsahuje úplný název oboru názvů. Proměnná wgNamespaceNumber obsahuje číselný index oboru názvů.

CSS

Značka ‎<body> výsledné HTML stránky má dvě CSS třídy, které se liší podle jmenného prostoru: Třídu ns-#, kde # je index jmenného prostoru a třídu ns-XXX, kde XXX je “subject” pro všechny jmenné prostory s obsahem , „special“ pro stránky v oboru názvů Special a „talk“ pro diskusní jmenné prostory . Kód CSS, jako například následující, lze použít ke změně vzhledu objektu na základě jeho jmenného prostoru:

.ns-subject a {  /* Téměř všechny odkazy na stránkách předmětu budou zelené. */
  color: #0f0;
}
.ns-talk a {   /* Odkazy na diskusních stránkách budou modré. */
  color: #00f;
}
.ns-3 a {     /* a odkazy na diskusních stránkách uživatelů budou červené */
  color: #f00;
}

Úplný seznam všech jmen jmenného prostoru instalace MediaWiki můžete získat na kartě Výsledky hledání Advanced nebo na jakékoli stránce posledních změn, jako jsou příspěvky nebo sledovaný seznam v jeho možnostech, v rozbalovací nabídce seznam dolů. Pro systémové vlastnosti každého oboru názvů použijte MediaWiki API :

API


Viz též