Nápověda:Jmenné prostory

This page is a translated version of the page Help:Namespaces and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Stránky na MediaWiki jsou seskupeny do tzv. "jmenných prostorů", které dovolují přistupovat k obsahu stránky na vyšší úrovni různým způsobem. Stránky v některých jmenných prostorech tak mohou mít oproti jiným speciální vlastnosti nebo se mohou ve spojitosti s dalšími stránkami chovat jinak.

Jmenné prostory jsou v názvech stránek označeny předponou názvu stránky pomocí <namespace>:, takže předpona Help: v názvu této stránky (Help:Namespaces/cs) označuje, že tato stránka je v jmenném prostoru Help. Každý jmenný prostor je identifikován číslem a jménem, které lze přeložit a může mít i nějaké aliasy.

Stránka, jejíž název nemá předponu jmenného prostoru, je uložena v mainspace (hlavní prostor). Dvojtečky a předpony se mohou objevit také v názvech stránek, aniž by označovaly jmenný prostor: stránka Foo:Namespaces/cs je stránkou umístěnou v hlavním prostoru, protože jmenný prostor "Foo" neexistuje. Podobně je stránka Help:Foo:Namespaces/cs ve jmenném prostoru "Help".

Standardní jmenné prostory

Standardní instalace MediaWiki obsahuje šestnáct jmenných prostorů, které mohou mít obsah generovaný uživatelem. Existují také dva speciální jmenné prostory, které obsahují stránky vytvořené "za provozu" softwarem MediaWiki. Standardní jmenný prostor je uspořádán do dvojic, přičemž jeden je "obsahový" a druhý je "diskusní". Jmenné prostory jsou očíslovány od nuly, takže všechny obory názvů obsahu mají sudé indexy a všechny jmenné prostory pro diskuse mají liché indexy.

Media (média)

Tento jmenný prostor je používán jako přímý odkaz na multimediální soubory: Odkaz [[Media:MediaWiki-2020-logo.svg]] odkazuje přímo na obrázek, na rozdíl od [[:File:MediaWiki-2020-logo.svg]], který odkazuje na stránku s popisem obrázku.

Special (speciální)

Tento obor názvů se používá k seskupení speciálních stránek, sestav a rozhraní, které jsou generovány "na vyžádání" MediaWiki a které nejsou přímo upravitelné. Vytvářet stránky v tomto oboru názvů není možné. S vyjímkou úpravy nebo rozšíření softwaru MediaWiki.

(Hlavní)

Jmenný prostor bez předpony oddělený dvojtečkou. Obvykle se nazývá "hlavní jmenný prostor" (main namespace) nebo "hlavní prostor" (mainspace). Tento jmenný prostor obvykle obsahuje většinu obsahových stránek na wiki. Tento jmenný prostor obecně nemá žádné zvláštní vlastnosti.

Talk (diskuse)

Jmenný prostor "Talk" (diskuse) je připojený k hlavnímu prostoru. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

User (uživatel)

Každý uživatel má odpovídající stránku ve jmenném prostoru "User", na který je odkazováno z historie úprav, sledovaných seznamů, posledních změn atd. Konkrétní uživatel je tak kdekoli jednoznačně identifikován.

Tuto stránku a její podstránky mohou uživatelé použít k zaznamenávání informací o sobě nebo k testování a návrhu nového obsahu. Stránky ve tvaru User:UserName/Foo.js nebo User:UserName/Foo.css může upravovat pouze sám uživatel nebo správci rozhraní (nebo před MediaWiki 1.32 správci).

User talk (diskuse s uživatelem)

Tento jmenný prostor obsahuje diskuse spojené se jmenným prostorem "User". Stránky v tomto jmenném prostoru se používají hlavně k zanechávání zpráv konkrétním uživatelům nebo k informování o diskusích, které by pro ně mohly být zajímavé. Pro usnadnění - pokud byla editována stránka User talk:UserName, kdykoli uživatel načte jakoukoli stránku, zobrazí se v horní části této stránky upozornění informující o úpravě:

Toto oznámení se bude neustále zobrazovat, dokud uživatel nenahraje svou diskusní stránku, aby si zprávu přečetl.

  Tip pro správce wiki: V rozšířeních jako je Echo lze toto chování potlačit.

Project (projekt)

Tento jmenný prostor se obvykle používá pro meta-diskuse související s provozem a vývojem wiki. Nemá žádné zvláštní vlastnosti. Uživatele automaticky přesměrovává na jmenný prostor pojmenovaný podle názvu wiki, například: [[Project:Licenses]] → [[Wikipedia:Licenses]].

Project talk (diskuse k projektu)

Toto je jmenný prostor pro komunikaci, který se běžně používá pro diskuse související s přidruženými stránkami projektu. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

File (soubor)

 

Jmenný prostor "File" se používá k ukládání metadat pro obrázky, videa, zvukové soubory a další média přístupná prostřednictvím jmenného prostoru "Media". Každý soubor má odpovídající stránku ve jmenném prostoru "File", která se často používá k uchovávání licenčních dat. Propojení přímo se stránkou v tomto jmenném prostoru nahrazuje vložený multimediální soubor na stránce: [[File:MediaWiki-2020-logo.svg|right]] vytvoří obrázek vpravo. Další podrobnosti o syntaxi tohoto odkazu najdete na stránce Nápověda:Obrázky .

Pokud chcete vytvořit interní odkaz na stránku se soubory, musíte přidat dvojtečku na začátek před jmenný prostor: [[:File:MediaWiki-2020-logo.svg|right]] vytváří File:MediaWiki-2020-logo.svg. Standardní instalace MediaWiki obsahuje alias "Image" pro jmenný prostor "File" - viz aliasy jmenných prostorů.

Pro přímé propojení mediálních souborů, obcházení stránky popisu, viz jmenný prostor médií.

File talk (diskuse k souboru)

Toto je jmenný prostor pro komunikaci, který se běžně používá pro diskuse související s přidruženými stránkami projektu. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

MediaWiki

Jmenný prostor "MediaWiki" se používá k uchovávání systémových zpráv a dalšího důležitého obsahu. Například stránka MediaWiki:Edit (nebo MediaWiki:Vector-view-edit ve výchozím zobrazení "Vector") obsahuje text, který vyplní záložku "Editovat" v horní části každé stránky. Pokud tato stránka existuje, přepíše výchozí obsah, který je "Edit". MediaWiki:Common.css je systémová zpráva, která obsahuje kód CSS, který je načten pro všechny uživatele pro každou stránku. Má zvláštní vlastnost v tom, že celý obor názvů mohou editovat pouze uživatelé s uživatelským právem (editinterface). Protože stránky MediaWiki 1.32, JavaScript a CSS potřebují k úpravám také práva editinterface a (respektive) editsitejs nebo editsitecss.

MediaWiki talk (diskuse MediaWiki)

Toto je jmenný prostor pro komunikaci, který se obvykle používá pro diskuse související s přidruženými systémovými zprávami. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

Template (šablona)

Jmenný prostor "Template" se používá k ukládání šablon - bloků textu nebo wikikódu, určených ke vkládání do jiných stránek. Tomu napomáhá jeho speciální vlastnost - je výchozím (default) jmenným prostorem pro vkládání: Wikikód {{Foo}} je ekvivalentem k {{Template:Foo}}.

Template talk (diskuse k šabloně)

Toto je jmenný prostor, který se obvykle používá pro diskuse související s přidruženými stránkami šablon. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

Help (nápověda)

Jmenný prostor "Help" se obvykle používá k uložení souborů nápovědy, pokynů a průvodců "jak na to". Nemá žádné zvláštní vlastnosti. Podívejte se na Obsah nápovědy.

Help talk (diskuse k nápovědě)

Toto je jmenný prostor, který se obvykle používá pro diskuse související s přidruženými stránkami nápovědy. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

Category (kategorie)

Jmenný prostor "Category" obsahuje dynamické seznamy dalších stránek kategorií. Pro zjednodušení nevytvoří odkaz přímo (directly) na stránku kategorie inline, ale místo toho vloží stránku do přidružené stránky kategorie. Takže kód [[Category:Nápověda]] doplní stránku do seznamu kategorie Nápověda a tím způsobí, že se v dolní části stránky zobrazí odkaz na kategorii (dole v rámečku označeném "Kategorie"). Kliknutím na tento odkaz se dostanete na stránku kategorie, kde je tato stránka viditelná v seznamu kategorií.

Pro vytvoření přímého odkaz na stránku kategorie, je třeba přidat na začátek jmenného seznamu dvojtečku: [[:Category:Help]] vyprodukuje Category:Help. Další podrobnosti o syntaxi odkazu na kategorii najdete na stránce Nápověda:Kategorie .

Category talk (diskuse ke kategorii)

Toto je jmenný prostor pro komunikaci, který se běžně používá pro diskuse související se stránkami příslušné kategorie. Nemá žádné zvláštní vlastnosti.

Místopisné určení

Jména a aliasy jmenného prostoru mohou vývojáři lokalizovat (určovat místopisně). Chcete-li požádat o lokalizaci jmen z jmenného prostoru, zadejte úlohu internacionalizace MediaWiki na Phabricator . V popisu úkolu byste měli na pravé straně poskytnout překlady všech jmenných prostorů v tabulce a všech dalších jmenných prostorů na vaší wiki (například "Modul" nebo "Gadget").

Pokud je jazykem webu čínština, pak se názvy jmenného prostoru přeloží pouze při převodu obsahu a na stránce nejsou __NOTITLECONVERT__ nebo __NOTC__ nebo kouzelná slova.

Přejmenování jmenného prostoru

Číslo Kanonické jméno Místní název
-2 Media Média
-1 Special Speciální
0 (Main)
1 Talk Diskuse
2 User Uživatel
3 User talk Uživatelská diskuse
4 Project Projekt
5 Project talk Diskuse o projektu
6 File Soubor
7 File talk Diskuse o souboru
8 MediaWiki MediaWiki
9 MediaWiki talk Diskuse o MediaWiki
10 Template Šablona
11 Template talk Diskuse o šabloně
12 Help Nápověda
13 Help talk Diskuse k nápovědě
14 Category Kategorie
15 Category talk Diskuse ke kategorii

Názvy jmenných prostorů lze překládat do jiných jazyků než angličtiny. Jednotlivé jmenné prostory lze přejmenovat v souladu s nastavenými systémovými administrátory wiki (pomocí správce jmenného prostoru). Tato jsou označována jako 'lokalizovaná' jména jmenných prostorů. Všechny jmenné prostory však mají 'kanonické jméno'. Tím je původní anglický název, který bude fungovat při jakékoli instalaci MediaWiki. Odkaz na User:Foo tedy vždy najde uživatelskou stránku pro uživatele foo, ať už je wiki ve francouzštině (kde by lokalizovaný název byl Utilisateur:Foo), v ruštině (Участник:Foo) nebo Hindi (सदस्य:Foo), v češtině (Uživatel:Foo).

Kanonické názvy jmenného prostoru jsou uvedeny v tabulce vpravo spolu s jejich na této wiki lokalizovanými jmény.

Aliasy jmenného prostoru

Na některých wiki jsou také jmenné prostory aliasy: Alternativní jména, která budou také přeložena na lokalizovaná jména. Například wiki může definovat "T" jako alias pro Template, takže psaní T:Foo je ekvivalentní Template:Foo. Tímto se dá při psaní a ukládání ušetřit pár znaků a sekund. Například uvedeme English Wikipedii, kde "WP" je alias pro Project, což je jmenný prostor "Wikipedia".

Ve výchozím nastavení je "Image" alias pro File, takže [[Image:MediaWiki-2020-logo.svg]] odpovídá [[File:MediaWiki-2020-logo.svg]].

Uživatelské jmenné prostory

Pro další informace se podívejte na stránku Příručka:Použití vlastních jmenných prostorů .

Někteří uživatelé wiki mohou chtít uspořádat svůj obsah způsobem, který se nehodí do této standardní sady jmenných prostorů. Pro usnadnění může wiki definovat další jmenné prostory. Tyto jmenné prostory se chovají přesně jako normální jmenné prostory a obecně mají indexy větší nebo rovné 100. Tyto vlastní jmenné prostory obecně nemají žádné zvláštní vlastnosti.

Identifikace jmenných prostorů

Existuje řada způsobů, jak lze rozeznat jmenný prostor určité stránky:

Kouzelná slova

Kouzelné slovo {{NAMESPACE}} vrátí hodnotu jmenného prostoru, na kterém je stránka.

Chcete-li použít jiný jmenný prostor, použijte {{ns:<name>}} (např. {{ns:Project}}) nebo {{SUBJECTSPACE}} / {{TALKSPACE}} pro odkaz na jmenný prostor spárovaný s aktuálním.

JavaScript

Proměnná JavaScriptu wgCanonicalNamespace obsahuje úplný název jmenného prostoru. Proměnná wgNamespaceNumber obsahuje jeho číselný index.

CSS

Značka ‎<body> výsledné HTML stránky má dvě CSS třídy, které se liší podle jmenného prostoru: Třídu ns-#, kde # je index jmenného prostoru a třídu ns-XXX, kde XXX je "subject" pro všechny jmenné prostory s obsahem , "special" pro stránky ve jmenném prostoru Special a "talk" pro diskusní jmenné prostory . Následující kód CSS lze použít ke změně vzhledu objektu na stránce v závislosti na jmenném prostoru ve kterém se stránka nachází:

.ns-subject a {  /* Téměř všechny odkazy na stránkách subjektu budou zelené. */
  color: #0f0;
}
.ns-talk a {   /* Odkazy na diskusních stránkách budou modré. */
  color: #00f;
}
.ns-3 a {     /* A odkazy na diskusních stránkách uživatelů budou červené. */
  color: #f00;
}

Úplný seznam všech jmen jmenného prostoru instalace MediaWiki můžete získat na kartě Výsledky hledání Advanced (pokročilý) nebo na jakékoli stránce recent changes (posledních změny), jako jsou příspěvky nebo sledovaný seznam a jeho možnosti, v rozbalovací nabídce. Pro systémové vlastnosti každého oboru názvů použijte MediaWiki API :

API


Související odkazy