Help:Przestrzenie nazw

This page is a translated version of the page Help:Namespaces and the translation is 79% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Uwaga: Jeżeli edytujesz tę stronę, to umieszczając na niej treści wyrażasz nieodwołalną zgodę na udostępnianie Twojego materiału na podstawie wolnej licencji CC0. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj Strony Pomocy w Domenie Publicznej. PD

Pages on a MediaWiki wiki are grouped into collections called “namespaces” which differentiate between the purpose of the pages at a high level. Pages in certain namespaces can also have special properties or behave differently when they interact with other pages.

Przestrzenie nazw są wskazywane w tytułach stron przez poprzedzenie nazwy strony przedrostkiem <namespace>:, więc przedrostek Help: w tytule strony (Help:Namespaces/pl) wskazuje, że ta strona jest w przestrzeń nazw Help. Każda przestrzeń nazw jest identyfikowana przez numer i nazwę, które mogą być tłumaczone i mogą mieć również aliasy.

Strona, której nazwa „nie” jest poprzedzona przestrzenią nazw, znajduje się w domyłsnej przestrzeni mainspace. Należy jednak zauważyć, że dwukropki i przedrostki mogą również pojawiać się w tytułach stron „bez” wskazywania przestrzeni nazw: strona Foo:Namespaces/pl jest stroną zlokalizowaną w przestrzeni głównej, ponieważ przestrzeń nazw „Foo” nie istnieje. Podobnie strona Help:Foo:Namespaces/pl znajduje się w przestrzeni nazw „Help”.

Standardowe przestrzenie nazw

Standardowa instalacja MediaWiki ma szesnaście przestrzeni nazw, które mogą zawierać treści generowane przez użytkowników. Istnieją również dwie specjalne przestrzenie nazw zawierające strony tworzone „w locie” przez oprogramowanie MediaWiki. Standardowe przestrzenie nazw są zorganizowane w pary, przy czym każda para zawiera „przestrzeń nazw tematu” i „przestrzeń nazw dyskusji”. Przestrzenie nazw są numerowane od zera, tak że wszystkie przestrzenie nazw podmiotów mają indeksy parzyste, a wszystkie przestrzenie nazw rozmów mają indeksy nieparzyste.

Media

Ta przestrzeń nazw jest używana do linkowania bezpośrednio do plików multimedialnych: link [[Media:MediaWiki-2020-logo.svg]] linkuje do samego pliku graficznego zamiast jego strony opisu tak jak to by było w przypadku [[:File:MediaWiki-2020-logo.svg]].

Specjalna

Ta przestrzeń nazw służy do grupowania stron specjalnych, raportów i interfejsów generowanych „na żądanie” przez MediaWiki i których nie można bezpośrednio edytować. Nie jest możliwe tworzenie stron w tej przestrzeni nazw z wyjątkiem modyfikacji lub rozszerzenia oprogramowania MediaWiki.

(Główna)

Przestrzeń nazw bez prefiksu oddzielonego dwukropkiem powszechnie nazywana jest „główną przestrzenią nazw” lub „główną” („mainspace”). Ta przestrzeń nazw zazwyczaj zawiera większość stron treści na wiki. Ta przestrzeń nazw zazwyczaj nie ma żadnych specjalnych właściwości.

Dyskusja

Przestrzeń nazw „Talk” to przestrzeń nazw dyskusji dołączona do przestrzeni głównej. Nie ma specjalnych właściwości.

Użytkownik

Każdy użytkownik ma odpowiednią stronę w przestrzeni nazw „User”, do której prowadzą linki z historii edycji, list obserwowanych, ostatnich zmian itp.; wszędzie tam, gdzie indywidualny użytkownik jest jednoznacznie zidentyfikowany.

Ta strona i jej podstrony mogą być wykorzystywane przez użytkowników do zapisywania informacji o sobie lub do testowania i tworzenia nowych treści. Strony formularza {{$1|UserName}} lub {{$2|UserName}} mogą być edytowane tylko przez samego użytkownika lub przez administratorów interfejsu (lub administratorów przed MediaWiki 1.32). Pages of the form User:UserName/Foo.js or User:UserName/Foo.css can only be edited by the user themselves or by interface administrators (or administrators before MediaWiki 1.32).

Dyskusja użytkownika

Ta przestrzeń nazw to przestrzeń rozmów powiązana z przestrzenią nazw „User”. Strony w tej przestrzeni nazw służą głównie do pozostawiania wiadomości określonym użytkownikom lub informowania ich o dyskusjach, które mogą ich zainteresować. Aby to ułatwić, gdy strona $2:UserName jest edytowana, za każdym razem, gdy użytkownik UserName ładuje stronę, na górze strony wyświetlane jest powiadomienie informujące o edycji: Pages in this namespace are mainly used to leave messages for particular users or inform them of discussions that may be of interest to them. To facilitate this, when a page User talk:UserName is edited, whenever the user UserName loads a page, a notice is displayed at the top of the page informing them of the edit:

To ogłoszenie wyświetlane jest, dopóki użytkownik nie otworzy swojej strony dyskusji, aby przeczytać wiadomość.

  Porada dla administratorów wiki: Rozszerzenia takie jak Echo mogą zastąpić to zachowanie.

Projekt

Ta przestrzeń nazw jest zwykle używana do dyskusji związanych z działaniem i rozwojem wiki. Automatycznie przekierowuje użytkownika do przestrzeni nazw nazwanej tak jak wiki, na przykład: [[Project:Licenses]] → [[Wikipedia:Licenses]].

Dyskusja projektu

Jest to przestrzeń nazw rozmów, która jest zwykle używana do dyskusji związanych z powiązanymi stronami projektu. Nie ma specjalnych właściwości.

Plik

 

Przestrzeń nazw “File” służy do przechowywania metadanych obrazów, filmów, plików dźwiękowych i innych multimediów dostępnych za pośrednictwem przestrzeni nazw “Media”. Każdy plik ma odpowiednią stronę w przestrzeni nazw “File”, która jest często używana do przechowywania danych licencyjnych. Łączenie „bezpośrednio” do strony w tej przestrzeni nazw zamiast tego zawiera plik multimedialny w treści strony: “[[File:MediaWiki-2020-logo.svg|right]]” tworzy obraz po prawej stronie. Zobacz Pomoc:Obrazy , aby uzyskać więcej informacji na temat składni łącza.

Aby utworzyć link wewnętrzny do strony pliku, musisz dodać dwukropek na początku przestrzeni nazw: [[:File:MediaWiki-2020-logo.svg|right]] daje File:MediaWiki-2020-logo.svg. Standardowa instalacja MediaWiki ma alias „Obraz” dla przestrzeni nazw "File” – Zobacz Aliasy przestrzeni nazw.

Aby bezpośrednio połączyć pliki multimedialne z pominięciem strony opisu, zobacz Przestrzeń nazw mediów.

Dyskusja pliku

Jest to przestrzeń nazw rozmów, która jest zwykle używana do dyskusji związanych z powiązanymi plikami multimedialnymi. Nie ma specjalnych właściwości.

MediaWiki

Przestrzeń nazw “MediaWiki” służy do przechowywania komunikatów systemowych i innych ważnych treści. Na przykład strona MediaWiki:Edit (lub MediaWiki:Vector-view-edit w domyślnej skórce „Vector”) zawiera tekst, który wypełnia zakładkę „Edytuj” u góry każdej strony. Jeśli ta strona istnieje, zastępuje domyślną zawartość, czyli “Edit”. Podobnie MediaWiki:Common.css to komunikat systemowy, który zawiera kod CSS, który jest ładowany dla wszystkich użytkowników dla każdej strony. Ma specjalną właściwość, taką, że cała przestrzeń nazw może być edytowana tylko przez użytkowników z uprawnieniem (editinterface). Od wersji MediaWiki 1.32, strony JavaScript i CSS wymagają również uprawnienia editinterface i (odpowiednio) uprawnienia editsitejs lub editsitecss.

Dyskusja MediaWiki

Jest to przestrzeń nazw rozmów, która jest zwykle używana do dyskusji związanych z powiązanymi komunikatami systemowymi. Nie ma specjalnych właściwości.

Szablon

Przestrzeń nazw “Template” jest używana do przechowywania szablonów, bloków tekstu lub wikikodu, które mają być transkludowane na kilka innych stron. Aby to ułatwić, ma specjalną właściwość, że jest domyślną przestrzenią nazw dla transkluzji: wikikod {{Foo}} jest równoważny {{Template:Foo}}.

Dyskusja szablonu

Jest to przestrzeń nazw rozmów, która jest zwykle używana do dyskusji związanych z powiązanymi stronami szablonów. Nie ma specjalnych właściwości.

Pomoc

Przestrzeń nazw “Help” jest zwykle używana do przechowywania plików pomocy, instrukcji i przewodników „jak to zrobić”. Nie ma specjalnych właściwości. Zobacz Help namespace content.

Dyskusja pomocy

Jest to przestrzeń nazw dyskusji, która jest zwykle używana do dyskusji związanych z powiązanymi stronami pomocy. Nie ma specjalnych właściwości.

Kategoria

Jest to przestrzeń nazw dyskusji, która jest zwykle używana do dyskusji związanych z powiązanymi stronami pomocy. Nie ma specjalnych właściwości. Aby to ułatwić, linkowanie „bezpośrednio” do strony kategorii nie generuje linku wbudowanego, ale zamiast tego włącza stronę do powiązanej strony kategorii. Tak więc kod [[Category:Help]] powoduje wyświetlenie linku kategorii na dole strony (na dole w polu oznaczony jako „Kategorie”). Kliknięcie tego linku przeniesie do strony kategorii, gdzie ta strona jest widoczna na liście kategorii.

Aby utworzyć wewnętrzny link do strony kategorii, musisz dodać dwukropek na początku nazwy przestrzeni nazw: [[:Category:Help]] da Category:Help. Zobacz Help:Kategorie , aby uzyskać więcej informacji na temat składni linków do kategorii.

Dyskusja kategorii

Jest to przestrzeń nazw rozmów, która jest zwykle używana do dyskusji związanych z powiązanymi stronami kategorii. Nie ma specjalnych właściwości.

Lokalizacja

Deweloperzy mogą lokalizować nazwy i aliasy przestrzeni nazw. Aby poprosić o przetłumaczenie nazw przestrzeni nazw, proszę file a MediaWiki internationalization task w Phabricator . W opisie zadania powinieneś podać tłumaczenia wszystkich przestrzeni nazw w tabeli po prawej stronie, a także wszelkich dodatkowych przestrzeni nazw na Twojej wiki (takich jak „Moduł” lub „Gadżet”).

Jeśli językiem witryny jest język chiński, nazwy przestrzeni nazw są tłumaczone tylko wtedy, gdy treść jest konwertowana, a na stronie nie ma __NOTITLECONVERT__ lub __NOTC__ magicznych słów.

Zmiana nazwy przestrzeni nazw

Numer Nazwa kanoniczna Nazwa przetłumaczona
-2 Media Media
-1 Special Specjalna
0 (Main)
1 Talk Dyskusja
2 User Wikipedysta
3 User talk Dyskusja wikipedysty
4 Project Projekt
5 Project talk Dyskusja projektu
6 File Plik
7 File talk Dyskusja pliku
8 MediaWiki MediaWiki
9 MediaWiki talk Dyskusja MediaWiki
10 Template Szablon
11 Template talk Dyskusja szablonu
12 Help Pomoc
13 Help talk Dyskusja pomocy
14 Category Kategoria
15 Category talk Dyskusja kategorii

Nazwy przestrzeni nazw mogą być tłumaczone na języki inne niż angielski, a nazwy poszczególnych przestrzeni nazw mogą być zmieniane, zgodnie z ustawieniami administratorów systemu wiki (za pomocą Namespace manager). Te nazwy są znane jako „zlokalizowane” nazwy przestrzeni nazw. Jednak wszystkie przestrzenie nazw mają „nazwę kanoniczną”, oryginalną angielską nazwę, która będzie działać w każdej instalacji MediaWiki. Tak więc linkowanie do User:Foo zawsze zlokalizuje stronę użytkownika dla użytkownika foo, niezależnie od tego, czy wiki jest w języku francuskim (gdzie zlokalizowana nazwa to Utilisateur:Foo), rosyjskim (Участник :Foo) lub hindi (सदस्य:Foo).

Nazwy kanonicznych przestrzeni nazw są podane w tabeli po prawej stronie wraz z ich nazwami zlokalizowanymi na tej wiki.

Aliasy przestrzeni nazw

Na niektórych wiki istnieją również aliasy przestrzeni nazw: alternatywne nazwy, które również zostaną przetłumaczone na nazwy zlokalizowane. Na przykład wiki może zdefiniować „T” jako alias dla Template, tak że wpisanie T:Foo jest równoważne z Template:Foo, oszczędzając kilka znaków i sekund. Przykładem może być Angielska Wikipedia, gdzie "WP" jest aliasem Project, czyli przestrzenią nazw "Wikipedia". For instance, a wiki might define "T" as an alias for Template, such that typing T:Foo is equivalent to Template:Foo, saving a few characters and seconds. An actual example would be on the English Wikipedia, where "WP" is an alias for Project, which is the namespace "Wikipedia".

By default, "Image" is an alias for File, so [[Image:MediaWiki-2020-logo.svg]] is equivalent to [[File:MediaWiki-2020-logo.svg]].

Lista przestrzeni nazw

Zobacz Podręcznik:Korzystanie z własnych przestrzeni nazw , aby uzyskać więcej informacji.

Some wikis may wish to organize their content in ways that do not fit into this standard set of namespaces. A wiki may define additional namespaces to facilitate this; these namespaces behave exactly like normal namespaces, and generally have indices greater than or equal to 100. These custom namespaces generally have no special properties.

Zmiana nazwy przestrzeni

There are a number of ways by which the namespace of a particular page can be identified:

Magiczne słowa

The magic word {{NAMESPACE}} returns the value of the namespace the page is in.

To refer to another namespace, use {{ns:<name>}} (e.g. {{ns:Project}}), or {{SUBJECTSPACE}} / {{TALKSPACE}} to refer to the namespace paired with the current one.

JavaScript

The JavaScript variable wgCanonicalNamespace contains the full namespace name. The variable wgNamespaceNumber contains the numerical index of the namespace.

CSS

The ‎<body> tag of the HTML page output is given two CSS classes that vary by namespace: A class ns-#, where # is the index of the namespace, and ns-XXX, where XXX is "subject" for all subject namespaces , "special" for pages in the Special namespace, and "talk" for talk namespaces . So CSS code such as the following can be used to change the appearance of an object based on its namespace:

.ns-subject a {  /* Almost all links on subject pages to be green. */
  color: #0f0;
}
.ns-talk a {   /* Links on talk pages to be blue. */
  color: #00f;
}
.ns-3 a {     /* and links on user talk pages to be red */
  color: #f00;
}

You can get a complete list of all namespace names of a MediaWiki installation from the Search results page Advanced tab, or from any recent changes page such as contributions or watchlist in its options box, in a drop-down list. For the system properties of each namespace, use the MediaWiki API :

API


Zobacz też