Návod: Požadavky na instalaci

This page is a translated version of the page Manual:Installation requirements and the translation is 100% complete.


Kromě samotného software má standardní instalace MediaWiki následující požadavky:

 • Je vyžadován webový server k zobrazení požadovaných stránek v klientském prohlížeči.
 • Je vyžadován PHP ke spuštění softwaru.
 • Je vyžadován databázový server pro ukládání stránek a dat z webů.

Kromě toho existují různé volitelné vlastnosti, které jsou vyžadovány, pokud chcete používat určité pokročilé funkce (viz níže).

Pokud je váš web hostován (tj. nemáte nad ním přímou kontrolu), kontaktujte správce serveru nebo hostitelskou společnost a ujistěte se, že jsou tyto softwarové balíčky nainstalovány a jsou pro vás dostupné.

Jednoduchá instalace jedním stažením

Pokud používáte Linux, je nejlepší nainstalovat apache, php a MariaDB pomocí správce balíků. Na Debian a Ubuntu zadejte následující:

sudo apt-get install php php-apcu php-intl php-mbstring php-xml php-mysql mariadb-server apache2

V jiných operačních systémech použijte XAMPP z https://www.apachefriends.org k instalaci a konfiguraci všech důležitých balíčků webového serveru Apache, PHP a MariaDB pouze jedním stažením. Je k dispozici pro systémy Linux, Windows, Mac a Solaris. Od ledna 2021 obsahuje nejnovější verze XAMPP PHP 8.0 (nejnovější verze MediaWiki vyžaduje alespoň 7.3.19/7.4.3).

Pokud máte počítač Apple, můžete použít MAMP, což je ekvivalent k XAMPP. MAMP v současné době zahrnuje možnost spuštění webového serveru Apache a databáze MySQL. Je k dispozici pro Windows i Mac, ale obvykle se používá pro Mac místo Windows. Aktuálně běží nejnovější verze php a MySQL.

Web server

Aby bylo možné zobrazovat wiki stránky v prohlížečích, vyžaduje MediaWiki nějaký software webového serveru. Často nebudete mít na výběr, který software použít. Rozhodující bude ten, který vám poskytne váš poskytovatel hostingu.

Většina instalací používá webový server Apache, který je k dispozici na oficiální stránce pro stahování the official download page. Nicméně, MediaWiki byla také testována v rámci IIS 7.0, Cherokee, Hiawatha, LiteSpeed, nginx (příklad konfigurace), lighttpd a Caddy.

PHP

MediaWiki není kompatibilní s PHP 7.3.0 - 7.3.18 a 7.4.0 - 7.4.2 kvůli chybě. Místo toho použijte PHP 7.3.19+ nebo 7.4.3+. Pro další informace viz úkol T246594.

PHP je programovací jazyk, ve kterém je napsána MediaWiki. Je proto vyžadován pro spuštění softwaru.

Všimněte si, že ačkoli se MediaWiki dodává s instalačním skriptem, který poskytuje webovou konfiguraci nejdůležitějších prvků, je pro podrobnější přizpůsobení nutná určitá znalost PHP.

 • Pro nejnovější stabilní verzi MediaWiki je vyžadováno alespoň PHP verze 7.3.19/7.4.3. Další informace naleznete na stránce Kompatibilita .
 • Jsou požadována následující rozšíření:
 • Všimněte si, že všechna rozšíření jsou ve výchozím nastavení v PHP povolena.
 • Instalátor programu MediaWiki vás bude varovat, pokud nemáte volitelnou PHP intl extension "pro zpracování normalizace Unicode".
  • Ve většině distribucí založených na Debian nebo Ubuntu je to balíček php-intl.
 • Pokud chcete, aby MediaWiki používal MySQL, je u většiny distribucí založených na Debian nebo Ubuntu vyžadován balíček php-mysql.
 • Některé funkce MediaWiki mohou vyžadovat funkce PHP, které provádějí externí procesy, jako jsou miniatury obrázků, které někteří levní hostitelé obvykle deaktivují. To se objevilo speciálně v MediaWiki 1.23 u nahrávání souborů (úkol T68467). Berte to, prosím, v úvahu, pokud plánujete nainstalovat MediaWiki na sdíleného hostitele.
 • Rozšíření MediaWiki mohou vyžadovat další funkce PHP, např. VisualEditor vyžaduje podporu libcurl (php-curl na distribucích založených na Debian nebo Ubuntu).

Pokud potřebujete kompilovat PHP ze zdroje, podívejte se na PHP configuration pro možnosti kompilace, které ovlivňují MediaWiki.

 • Některé servery mohou také vyžadovat instalaci ekvivalentního modulu databáze a modulu správy relací. Další informace naleznete v samostatných pokynech k operačnímu systému.
 • Při instalaci na Windows pomocí instalačního programu Microsoftu přidejte rozšíření k vybrané databázi (MySQL/MariaDB nebo Postgres) k nainstalovaným funkcím.

Databázový server

  Varování: Podpora Oracle a Microsoft SQL Server není udržována a byla v MediaWiki 1.34 vynechána. Důrazně doporučujeme NEPOUŽÍVAT!


MediaWiki ukládá veškerý text a data (obsahové stránky, uživatelské údaje, systémové zprávy atd.) do databáze, kterou je schopna sdílet s jinými webovými aplikacemi (phpBB atd.). K provozování nejnovější verze MediaWiki budete potřebovat jeden z následujících databázových serverů:

Podporováno v minulosti, ale v současnosti není podporováno:

Ujistěte se, že je nainstalován modul Full-Text.

Někteří uživatelé považují za užitečné nainstalovat další softwarový balíček, například phpMyAdmin (MySQL/MariaDB) nebo phpPgAdmin (Postgres), který jim pomůže spravovat databázový server.

MySQL 5 je vyžadován od MediaWiki 1.19. MySQL 4 byla požadována počínaje MediaWiki 1.6. (Pokud používáte starou verzi MySQL a nemůžete ji aktualizovat, musíte použít MediaWiki 1.5.8, ale tato verze již není podporována.)

Požadavky na hardware

Doporučené minimální požadavky jsou 256 MB RAM pro web s jedním počítačem a 85 MB úložiště, i když to nebude stačit pro rušný veřejný web nebo web s povoleným odesíláním. Někteří uživatelé hlásili, že běží MediaWiki na počítačích s pouhými 48 MB RAM.

Velikost instalace může být snížena na přibližně 50 MB v případě instalace pro vývojáře a na přibližně 26 MB v případě instalace pro koncového uživatele, která není určena pro vývojáře. Viz Manual:Reduce size of the installation .

Volitelné rozšíření

Jiný software

 • Pro Image thumbnailing je vyžadován ImageMagick nebo GD.
 • TeX je vyžadován pro inline zobrazení matematických vzorců. Ve většině distribucí založených na Debian nebo Ubuntu je toto v balíčku texlive.
 • Funkční konfigurace message transfer agent (MTA) (jako Sendmail, Postfix nebo jiný) vyžaduje, aby systém mohl odesílat emaily.
 • Shell přístup (Shell access) je vyžadován pro spuštění Návodː Údržbářské skripty . Aktualizace MediaWiki může bez něj být obtížnější.
 • GNU diff3 lze poskytnout pro automatické řešení konfliktů.

Další informace o výše uvedených položkách naleznete v Manual:Installing third-party tools .

Vizuální editor

Ve verzi MediaWiki 1.34 a starší vyžadovalo rozšíření VisualEditor (a také rozšíření StructuredDiscussions, dříve známé jako "Flow") webové služby Parsoid , která bylo implementováno pomocí Node.js. Node.js neposkytuje většina společností se sdíleným hostingem (HostGator, Bluehost, Dreamhost atd.). Z důvodů výkonu a bezpečnosti je lepší použít vyhrazené řešení hostování, například virtuální privátní server ("VPS").

Scribunto

Pokud chcete vyvolat Lua moduly (podívejte se na této wiki) z wiki stránek a šablon, bude vaše wiki také vyžadovat Scribunto.

Související odkazy

Softwarové balíčky