Příručka:Požadavky na instalaci

This page is a translated version of the page Manual:Installation requirements and the translation is 100% complete.

Kromě samotného softwaru MediaWiki potřebujete:

Kromě toho existují různé volitelné vlastnosti, které jsou vyžadovány, pokud chcete používat určité pokročilé funkce (viz níže).

Pokud je váš web hostován (tj. nemáte nad ním přímou kontrolu), kontaktujte svého správce serveru nebo hostingovou společnost a ujistěte se, že jsou tyto softwarové balíčky nainstalovány a jsou pro vás dostupné.

Ke spuštění údržbových skriptů MediaWiki budete potřebovat přístup z příkazového řádku.

Instalace na jedno stažení

Pokud používáte Linux, je nejlepší nainstalovat webový server Apache, PHP a databázový server MariaDB pomocí správce balíčků. Na Debian a Ubuntu proveďte následující:

sudo apt-get install php php-apcu php-intl php-mbstring php-xml php-mysql php-calendar mariadb-server apache2

Softwarové balíčky

Na jiných operačních systémech použijte softwarový balíček jako XAMPP od https://www.apachefriends.org k instalaci a konfiguraci všech důležitých balíčků – Webový server Apache, PHP a MariaDB – s jediným stažením. Je k dispozici pro systémy Linux, Windows, Mac a Solaris. Od ledna 2021 obsahuje nejnovější verze XAMPP PHP 8.0 (nejnovější verze MediaWiki vyžaduje alespoň 7.3.19/7.4.3).

Pokud máte počítač Apple, můžete použít MAMP, což je ekvivalent k XAMPP. MAMP v současné době zahrnuje možnost spuštění webového serveru Apache a databáze MySQL. Je k dispozici pro Windows i Mac, ale obvykle se používá pro Mac místo Windows.

Web server

Aby bylo možné zobrazovat wiki stránky v prohlížečích, vyžaduje MediaWiki nějaký software webového serveru. Často nebudete mít na výběr, který software použít. Rozhodující bude ten, který vám poskytne váš poskytovatel hostingu.

MediaWiki je široce kompatibilní se všemi hlavními webovými servery, které mohou vyvolat kompatibilní verzi PHP. Většina instalací používá webový server Apache. nginx ([příklad konfigurace https://www.nginx.com/resources/wiki/start/topics/recipes/mediawiki/]) je také dobrá volba.

PHP

PHP je programovací jazyk, ve kterém je napsána MediaWiki. Je proto vyžadován i pro spuštění softwaru.

MediaWiki není kompatibilní s PHP 7.4.0 - 7.4.2 kvůli chybě. Use PHP 7.4.3+ instead. Pro další informace viz úkol T246594.
Podpora PHP 8.0 v MediaWiki je experimentální. Nejsme si vědomi žádných problémů, ale není to tak dobře testováno jako PHP 7. PHP 8.1 není podporováno. Další informace získáte na stránce úkol T248925.
  • Jsou požadována následující rozšíření:
  • Všimněte si, že všechna rozšíření jsou ve výchozím nastavení v PHP povolena.
  • Pokud chcete, aby MediaWiki používal MySQL, je u většiny distribucí založených na Debian nebo Ubuntu vyžadován balíček php-mysql.
  • Některé funkce MediaWiki mohou vyžadovat funkce PHP, které provádějí externí procesy, jako jsou miniatury obrázků, které někteří levní hostitelé obvykle deaktivují. Vezměte to, prosím, do úvahy, pokud plánujete nainstalovat MediaWiki u sdíleného hostitele.
  • Rozšíření MediaWiki mohou vyžadovat další funkce PHP, např. VisualEditor vyžaduje podporu libcurl (php-curl na distribucích založených na Debian nebo Ubuntu).

Pokud potřebujete kompilovat PHP ze zdroje, podívejte se na PHP configuration pro možnosti kompilace, které ovlivňují MediaWiki.

Databázový server

MediaWiki ukládá veškerý text a data (obsahové stránky, uživatelské údaje, systémové zprávy atd.) do databáze, kterou je schopna sdílet s jinými webovými aplikacemi (phpBB atd.). K provozování nejnovější verze MediaWiki budete potřebovat jeden z následujících databázových serverů:

Doporučuje se používat MariaDB nebo MySQL, protože Wikimedie používá MariaDB. Jakékoli jiné databázové servery jsou méně testovány a pravděpodobně narazíte na nějaké chyby.

  Varování: Od MediaWiki 1.34 již nepodporujeme používání Oracle a Microsoft SQL Server . Důrazně doporučujeme, abyste je již nepoužívali.

Někteří uživatelé považují za užitečné nainstalovat další software control panel, jako je phpMyAdmin (MySQL/MariaDB) nebo phpPgAdmin (PostgreSQL), který jim pomůže spravovat databázový server. Some hosting services also provide such software.

Požadavky na hardware

Doporučené minimální požadavky jsou 256 MB RAM pro web s jedním počítačem a 85 MB úložiště. I když to nebude stačit pro rušný veřejný web nebo web s povoleným odesíláním. Někteří uživatelé hlásili, že MediaWiki běží i na počítačích s pouhými 48 MB RAM.

Velikost instalace může být snížena na přibližně 50 MB v případě instalace pro vývojáře a na přibližně 26 MB v případě instalace pro koncového uživatele, která není určena pro vývojáře. Podrobnosti najdete na stránce Manual:Reduce size of the installation .

Volitelná rozšíření

Související odkazy

  • $kompatibil, pro informace o tom, jak se v budoucnu pravděpodobně změní instalační požadavky MediaWiki
  • Manual:OS specific help