Help:Obserwowane

This page is a translated version of the page Help:Watchlist and the translation is 53% complete.
PD Uwaga: Jeżeli edytujesz tę stronę, to umieszczając na niej treści wyrażasz nieodwołalną zgodę na udostępnianie Twojego materiału na podstawie wolnej licencji CC0. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj Strony Pomocy w Domenie Publicznej. PD

Twoja lista obserwowanych służy do śledzenia zmian, podobnie jak “Ostatnie zmiany ”, ale ogranicza się do zmian na wybranych przez Ciebie stronach. Możesz ją zobaczyć klikając na górze po prawej link “Obserwowane”. Ta funkcja jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Dodawanie strony do obserwowanych

Zanim cokolwiek w niej zobaczysz, musisz dodać parę stron do tej listy. Zrobisz to, wchodząc na wybraną stronę i klikając ikonkę gwiazdki   (lub zakładkę “Obserwuj”).

A page already in your watchlist will be marked with a blue star (  or "Nie obserwuj" tab).

If you want to remove pages from your watchlist, click on the blue star icon   (or "Nie obserwuj" tab).

Watchlist Expiry

Dodano w wersji MediaWiki 1.35 nową funkcję związana z listą obserwowanych: czasowe obserwowanie. Dzięki temu możesz wybrać czas, przez jaki strona ma być obserwowana. Gdy minie wskazany przez ciebie czas, strona zostanie automatycznie usunięta z twojej listy obserwowanych. Czas obserwowania będzie można zawsze zmienić, włącznie z przełączeniem na stałe obserwowanie. Strony obserwowane tymczasowo są oznaczane ikona gwiazdki wypełnionej w połowie (w przeciwieństwie do pełnej gwiazdki, która reprezentuje stronę zawsze obserwowaną). To find out when Watchlist Expiry will be enabled on your wiki, you can check out the release schedule on Meta-wiki. For documentation on how to use the feature, please visit Help:Watchlist expiry .

Why a watchlist

Ta funkcja jest głównie używana na bardzo aktywnych wiki, gdzie na liście “Ostatnie zmiany” jest zbyt dużo wpisów, a niekoniecznie każdy chce je śledzić. On a typical low traffic wiki, you can normally see all of the editing activity across the whole wiki without feeling overwhelmed. On a more busy wiki you will find that many edits are taking place on pages which you personally find less interesting. To help track changes which are more interesting, start watching pages!

Obserwowanie stron przyda się dla stron o Twoich zainteresowaniach lub które sa pod Twoją opieką. If you make a significant edit to a page, you might want to watch the page (so you know when there are any follow-up edits). Możesz też włączyć obserwowanie podczas edycji/tworzenia artykułu. Zaznacz opcję “Obserwuj” znajdującą się pod polem do wprowadzenia opisu zmian.

Your watchlist is personal. Możesz obserwować dowolną stronę. That choice will remain private.

Use your watchlist

Na liście obserwowanych niektóre nazwy stron wyświetlane są pogrubioną czcionką. Oznacza to, że strona nie została odwiedzona po wykonaniu widocznej edycji. Podobnie oznaczane są przeczytane/nieprzeczytane e-maile w skrzynkach e-mail. Na liście “Ostatnie zmiany” też pogrubiane są nazwy stron, które obserwujesz, ale z innego powodu. Here bold is just indicating edits to pages on your watchlist.

You can combine different kinds of filters to display the results you want.

Powiadomienia na e-mail

Zgodnie z odpowiednimi ustawieniami, możesz być powiadamiany poprzez e-mail o zmianach na stronach znajdujących się na Twojej liście obserwowanych. Najważniejszym takim ustawieniem jest "Wyślij do mnie e‐mail, gdy strona lub plik z mojej listy obserwowanych zostaną zmodyfikowane".

Po otrzymaniu powiadomienia e-mail dotyczącego danej strony, będziesz musiał odwiedzić stronę będąc zalogowanym, aby otrzymywać następne powiadomienia o zmianach na tej samej stronie.

Watchlist feed with token

You can set up an RSS or Atom feed of your watchlist that is accessible even when logged out:

  • If you would prefer an Atom feed rather than an RSS one, add "&feedformat=atom" to the Link of your feed.
  • To further customise your watchlist feed add different parameters to the link, see API:Watchlist_feed .

Zobacz też