Help:Kullanıcı sayfası

This page is a translated version of the page Help:User page and the translation is 97% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

user sayfası, vikide hesabı olan ve (muhtemelen) katkıda bulunan bir viki kullanıcısı hakkında bir sayfadır.

Kayıt olduysanız, kullanıcı hesabınız oluşturulmuştur, ancak kullanıcı sayfanız veya konuşma sayfanız hala bulunmamaktadır. Ardından kendi kullanıcı sayfanızı oluşturabilirsiniz. Kullanıcı sayfanız sağ üst köşeye bağlanmıştır. Daha da önemlisi, diğerleri viki işbirliğine yardımcı olan çeşitli yerlerden kullanıcı sayfanızın bağlantılarını görecek. Buna "Son değişiklikler" ve "sayfa geçmişi" ekranları da dahildir (Help:Değişiklikleri izleme sayfasına bakın). Kullanıcı sayfanıza, adınızı imzaladığınızda tartışma sayfaları için yararlı olan bir viki sayfasının metninde de bağlantı verebilirsiniz.

Kayıt olmadıysanız, kendi IP adresiniz ile tanımlanırsınız. Ancak bu aşamada ne bir kullanıcı sayfası ne de tartışma sayfası bulunmayacaktır. Bu IP kullanıcısının tartışma sayfası, ilk madde eklendiğinde otomatik olarak oluşturulur. Daha sonra IP adresinin kullanıcı sayfasını oluşturabilirsiniz.

Kullanıcı sayfanıza koyacağınız

Kullanıcı sayfaları diğer tüm viki sayfaları kadar esnektir ve bu tamamen sizinle ilgili bir sayfadır, bu nedenle genellikle kullanıcılar kullanıcı sayfanızı istediğiniz biçimde özgürce yazmanıza izin verir. Diğer kişilerin kim olduğunuzu bilmelerine yardımcı olma ve çevrimiçi topluluğu bir araya getirme özelliğidir. Bunu bir "profil" sayfası olarak düşünün. Nereden geldiğinizi ve işinizin ne olduğunu belirtmek isteyebilirsiniz. Ayrıca, viki konusuyla ilgili olarak ana ilgi alanlarınızın neler olduğunu belirtebilir ve yaptığınız katkıları veya katkıda bulunmak istediğiniz alanları tanımlayabilirsiniz.

Kullanıcı not defteri / geliştirme alanı

Kullanıcı sayfanızı karalama alanı olarak kullanabilirsiniz. Alt sayfalar etkinleştirilirse (Help:Alt sayfalar sayfasına bakın), bunları, kullanıcı sayfanızın altında alt sayfalar oluşturmak için yararlı bulabilirsiniz. Bununla birlikte, kendi viki alanınızda çok fazla çaba sarf etmekten kaçınmalısınız. Cesur ol! Ana viki maddelerini düzenleyin! Eğer vikinizin paylaşılan bir Deneme tahtası sayfası varsa, bunu hızlı (kalıcı olmayan) viki denemesi için de kullanabilirsiniz.

Diğer kullanıcıların kullanıcı sayfaları

Yukarıda belirtildiği gibi, diğer kişilerin kullanıcı sayfalarına, viki boyunca çeşitli yerlerde bağlantılar göreceksiniz.

Kullanıcı Katkıları

Başka bir kullanıcının kullanıcı sayfasını görüntülerken, kenar çubuğunu "araçlar" kısmında ek bir "kullanıcı katkıları" bağlantısı görünür. Bu sizi bu kullanıcının viki düzenlemelerinin bir listesine götürür. Katkıda bulunan bir kişinin ne kadar verimli olduğu hakkında bir fikir edinmek veya sorun yaratan/kötü viki düzenlemeleri yapan bir kullanıcı tarafından yapılan düzenlemeleri izlemek için bunu kullanın.

Başka birinin sayfasını düzenleme

Başka bir kullanıcının kullanıcı sayfasını yeniden yazmak veya yeniden yazmak genellikle kötü görgü kuralları olarak kabul edilir. Başka birinin kullanıcı sayfasındaki içeriği izinleri olmadan değiştirmemelisiniz. Düzenlemeye izin verilmez, ancak bu durumun potansiyel olarak üzülebileceği durumlarda, o kullanıcıdan geldiği şeklinde yanlış yorumlanabilecek bilgiler (veya özellikle görüşler) eklemekten kaçınmalısınız. Bazı düzenleme türleri yaygın olarak kabul edilebilir ve üzülmeye neden olma olasılığı düşüktür:

Bir sayfa taşındı veya silinmi olduğunda dahili bağlantıları düzeltme

  • Bozuk dış bağlantıları düzeltme
  • Kullanıcı sayfalarının kategorilerini kategorize etme veya düzeltme.

Kullanıcı tartışma sayfaları

Her kullanıcı sayfasının ilişkili bir tartışma sayfası vardır; bir "user talk sayfası". Bu, belirli bir kullanıcıya yönelik mesajlar bırakmak için özel bir tür tartışma sayfasıdır. See Help:Talk pages#User talk pages.

Okuyucunun kullanıcı sayfasına bağlantı

Kullanıcının bu bağlantıyı tıklayan kullanıcı sayfasına bir bağlantı oluşturmak için Special:MyPage kullanın. Benzer şekilde, kullanıcı konuşma sayfasına bağlanmak için Special:MyTalk kullanın.