Nápověda:Práce se soubory

This page is a translated version of the page Help:Managing files and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Do wiki lze vkládat i vybrané typy souborů. Hodí se to především pro obrázky, kterými pak můžete ilustrovat stránky, ale je možné načítat i jiné typy souborů. Aby to bylo možné, musíte povolit nahrávání souborů.

Načtení souboru

  1. Připravte si soubor na vašem počítači v jeho finální verzi. Především se ujistěte, že jde o soubor, který opravdu chcete načíst.
  2. Na postraním panelu, mezi "nástroje", klikněte na volbu "Načíst soubor".
  3. V otevřeném formuláři u políčka "Jméno zdrojového souboru:", je tlačítko "Vybrat..."; Klikněte na něj a otevře se vám dialog pro načtení souboru z vašeho lokálního disku. (Popisek tlačítka se může lišit, závisí na použitém webovém prohlížeči).
  4. Do políčka "Cílové jméno:" se vám vloží aktuální jméno souboru, které však můžete změnit.
  5. Do pole "Popis" uveďte odkud soubor pochází, co obsahuje a případně kategorii, do které jej chcete zařadit.
  6. Kliknutím na tlačítko "Načíst soubor" provedete vlastní načtení.

Je-li soubor velký, tak může trvat i několik sekund, než bude jeho přenos na server dokončen.

Stránka s popisem souboru

Při načtení se pro soubor založí ve wiki samostatná "stránka s jeho popisem". Její jméno bude tvořit File : následované vámi zvoleným názvem souboru. Tuto stránku můžete upravit a poskytnout další informace o souboru. Například mnoho veřejných wiki projektů je poměrně citlivých na problémy s autorskými právy, a proto byste měli na stránce s popisem vysvětlit, odkud jste soubor získali a jaký je jeho stav autorských práv. Mohou tam být přidány i další užitečné popisné poznámky.

Použití souboru

Po načtení nového souboru, nedojde automaticky k jeho vložení na stránku -- a vůbec při tom nezáleží na jaké stránce jste byli, když jste kliknuli na "Načíst soubor". Je pouze na vás, abyste se rozhodli, na jaké wiki stránce se bude zobrazovat.

Můžete na stránku přidávat klidně další a další obrázky. Například můžete nahrát fotku k popisu nějaké osoby a umístit tak, aby se na stránce zobrazovala vedle textu o dané osobě. Pro další informace jak vkládat obrázky viz Nápověda:Obrázky .

Některé soubory mohou být typu, který na stránku nelze vložit jako obrázek (například tabulky z tabulkového procesoru – pokud vaše wiki vůbec umožňuje takové typy souborů nahrát). Nebo soubor může být obrázek, tak velký, že ho lze použít pouze na samostatné stránce (například velmi detailní mapa). Nebo možná budete jednoduše chtít pouze uvést odkaz na stránku, kde si bude moci někdo jiný soubor stáhnout nebo nahradit aktualizovanou verzí. V každém z uvedených případů nebudete chtít soubor vložit na stránku; spokojíte se pouze s tím, aby byl na stránce pouze odkaz na stránku s popisem souboru (nebo na samotný soubor). Jak odkazovat na soubory, viz Help:Linking to files .

Seznam souborů ve wiki

Ve wiki je k dispozici několik speciálních stránek, které pomáhají prohlížet a spravovat načtené soubory. Přejdete-li na "Speciální stránky" (položka v nástroje nalevo), pak uvidíte...

Pro podrobnosti o dalších speciálních stránkách pro práci se soubory sledujte Nápověda:Speciální stránky .

Související stránky

Mohou tam být přidány i další užitečné popisné poznámky.