Yardım:Büyüme/Araçlar/Bir danışan nasıl talep edilir

This page is a translated version of the page Help:Growth/Tools/How to claim a mentee and the translation is 85% complete.
Büyüme Özellikleri Araçları kullanın: Güncellemeler Projeler Büyüme Ekibi
Tüm içerikleri göz at
Mevcut Özellikleri keşfedin Özelliklerle ilgili yardım sayfaları ve kaynaklar Proje ile ilgili son haberler Özellikleri oluşturmaya veya kaynak oluşturmaya yönelik mevcut girişimler ve stratejik düşünce. Biz kimiz

Genel yardım ve kaynaklar

Mentorlar için yardım kaynakları Topluluklar için kaynaklar
Aşağıdaki prosedür yalnızca Büyüme araçları kullanılabilen vikiler için geçerlidir.
Büyüme aracının yeni kullanıcılara özel olan anasayfasında danışan talep etmek için kullanılan arayüz

This function available at all Wikipedias where a list of mentors has been created and activated.

It allows mentors to claim a mentee from another mentor, in order to work with them on their first steps on the wiki.

İçerik

Mayıs 2019'dan beri, Büyüme ekibi, Yeni kullanıcı anasayfa projesi üzerinde çalışıyor. Bu özellik sadece bazı pilot vikilerde mevcuttur.

Bu projenin bir parçası, her yeni başlayan kişiye deneyimli bir eğitmen atamaktır. Bu eğitmen, eğitmen olmak için gönüllü olan deneyimli kullanıcılar listesinden rastgele seçilir.

Başlangıçta, eğitmeni değiştirmek mümkün değildi, bu da tüm katılımcıları ve diğer insan grupları için eğitmen olmak isteyebilecek viki eğitmenleri için bazı sorunlara neden olabilirdi. Ocak 2020'den bu yana, listelenen herhangi bir eğitmenin herhangi bir acemi için atanan eğitmeni değiştirmesi mümkündür.

Kasım 2020'den bu yana, yalnızca menti talep edebilen bir yöntem olarak kaydolmak mümkündür, ancak rastgele yöntemlere atanmaz. Mentiyi talep etme prosedürü, normal yöntemlerle aynıdır. Bu özelliği etkinleştirmek için bir vikinin ayrı bir liste oluşturması ve bir yapılandırma değişikliği yapılmasını istemesi gerekir. Daha fazla bilgi için ayrı liste hakkında bilgisine bakın.

Nasıl yapılır?

 
Danışanın, eğitmeni değiştirildikten sonra göreceği bildirim

Eğitmenler bir danışanı şu şekilde talep edebilir:

  1. yöntemleri ile zaten etkileşime girip girmediklerini görmek için mentinin düzenlemelerini kontrol edin. Eğer öyleyse, lütfen yöntem eyleminiz hakkında bilgilendirin.
  2. Going to Special:ClaimMentee
  3. talep etmek istedikleri mentinin adını girerek; isteğe bağlı olarak, aynı anda birden fazla mentiye girebilirsiniz
  4. bir neden doldurmak (örneğin, Bu kullanıcıya viki dışı bir kursta eğitim veriyorum)
  5. formu göndermek.

Kullanıcının daha önce herhangi bir eğitmen ayarlamadığı durumlarda bile işlem başarılı olacaktır. Ancak, bu işlem kullanıcılar için ana sayfayı etkinleştirmez. Kullanıcılar kendileri etkinleştirmek zorundadır.

Bu arayüzün tüm kullanımlarının bir günlüğü Special:Log sayfasında tutulur. Yalnızca Büyüme ile ilgili değişiklikleri filtrelemek istiyorsanız, Special:Log/growthexperiments sayfasını kullanabilirsiniz.

Eğitmenin değiştirilmesi, danışana otomatik olarak bir viki bildirimi gönderilmesini sağlayacak, böylece danışan bu değişiklik hakkında bilgilendirilecektir.

Bu bildirim, danışanı yeni eğitmeniyle iletişime geçmeye teşvik eder.

Bir danışan, eğitmenini değiştirmek isterse, bir eğitmenden onu danışan olarak talep etmesini istemelidir.

Ayrıca bakınız