Help:Growth/Tools/How to claim a mentee/lv

This page is a translated version of the page Help:Growth/Tools/How to claim a mentee and the translation is 52% complete.
Outdated translations are marked like this.
Šī procedūra attiecas tikai uz vikivietnēm, kur ir pieejami Izaugsmes rīki .
Saskarne audzēkņu pieņemšanai Izaugsmes iespēju jaunpienācēju sākumlapā
Šī funkcionalitāte ir pieejama visās Vikipēdijās, kur izveidots un aktivizēts mentoru saraksts. Tā ļauj mentoriem pieņemt audzēkņus no cita mentora, lai palīdzētu tiem pirmajos soļos Vikipēdijā.

Konteksts

Since May 2019, the Growth team is working on the Newcomer homepage project. This feature is only available on a short list of wikis.

Daļa no šī projekta ir pieredzējuša mentora piešķiršana katram jaunpienācējam. Šo mentoru nejauši izvēlas no pieredzējušo dalībnieku saraksta, kas ir pieteikušies par mentoriem. This mentor is randomly selected from the list of experienced users who volunteered to be mentors.

Originally, it wasn't possible to change the mentor, which could've caused some troubles for wiki instructors, who might want to be a mentor for all their participants, and also for other groups of people.

Since January 2020, it is possible for any listed mentor to change the assigned mentor for any newbie.

Since November 2020, it is possible to register as a mentor who can only claim mentees, but not being assigned to random mentors. The procedure to claim the mentee is the same, as for regular mentors. To enable this feature, a wiki needs to create a separate list, and ask for a configuration change to be made. For more information, see information about separate list.

 
Paziņojums, ko redzēs audzēknis pēc mentora nomaiņas

Mentori var pieņemt audzēkņus:

  1. pārbaudot dalībnieku labojumus, lai apskatītu, vai tie jau ir sazinājušies ar savu mentoru. Ja tā, lūdzu, informē mentoru par savu darbību. If so, please inform the mentor about your action.
  2. Dodoties uz Special:ClaimMentee
  3. ievadot pieņemamā audzēkņa vārdu; iespējams uzreiz ievadīt arī vairākus vārdus
  4. ievadot iemeslu (piemēram, Es apmācu šo dalībnieku klātienes studiju kursā)
  5. iesniedzot formu.

Darbība būs veiksmīga pat gadījumos, kad dalībniekam iepriekš nebija norādīts mentors. However, it does not enable the homepage for the users: they have to enable it.

All usages of this interface are logged at Special:Log. If you want to filter just Growth-related changes, you can use Special:Log/growthexperiments.

Changing the mentor will automatically create an Echo notification to the mentee, so they will be informed about this change.

Šis paziņojums iedrošina audzēkni sazināties ar savu jauno mentoru.

Ja audzēknis vēlas nomainīt mentoru, ir jālūdz jaunajam mentoram, lai viņu pieņem.

Skatīt arī