Growth/Społeczności/Jak porozumiewać się z nowicjuszami

This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to interact with newcomers and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.

Niniejszy przewodnik powstał, aby pomóc doświadczonym użytkownikom wiki Wikimedia dowiedzieć się o tym, jak porozumiewać się z nowymi użytkownikami, zwłaszcza w panelach pomocy lub stronach z pytaniami i odpowiedziami. Odnosi się także do interakcji między użytkownikami.

Ten dokument zbiera najlepsze zwyczaje z różnych stron internetowych (wiki Wikimedia, inne strony z pytaniami i odpowiedziami...) oraz przemyślenia doświadczonych użytkowników Wikimedia, którzy porozumiewają się z nowicjuszami. Więcej o tych wnioskach możesz przeczytać w Phabricatorze.

Przewodnik

Jak prowadzić skuteczne interakcje

  • Zawsze bądź przyjazny, uprzejmy i cierpliwy. Nawet, gdy nowicjusz o tym zapomina.
  • Zacznij swoją odpowiedź od "Witamy!"
  • Miej pewność, że rozumiesz zadane pytanie. Nie próbuj odgadywać, o jaki problem może mu chodzić. Jeżeli potrzeba, należy prosić o uściślenie pytania, dzięki czemu odpowiedź będzie bardziej dokładna. "Co próbowałeś zrobić?" to dobre pytanie do zadania, jeżeli nie rozumiesz sensu pytania.
  • Sprawdź z jakiego edytora korzysta nowicjusz (2010 wikitext, wizualny, mobilnie, 2017 wikitext, itp.) i udziel odpowiedzi uwzględniającej właśnie ten edytor. Prośba o używanie edytora, którego nie znają będzie im utrudniała pracę.
  • Znaj swoje ograniczenia: czasami nie wiesz jak odpowiedzieć, zwłaszcza w kwestiach technicznych lub spoza tematów z Twoich zainteresowań. Śmiało proś o pomoc inne osoby, które znają się na określonych polach działania. Jeżeli wiadomość została wysłana na Twoją stronę dyskusji i potrzebujesz czasu na napisanie odpowiedzi, wstaw krótką wiadomość żeby było widać, że odpowiesz później.
  • Bądź szczery: jeżeli prośba nie jest realistyczna ani wykonalna na wiki, albo zupełnie nie na temat, powiedz o tym i wyjaśnij dlaczego. Na przykład może być tak, że nowicjusz pracuje nad treścią, która zostanie i tak usunięta. Jednak wyjaśnienie dlaczego taka treść może zostać usunięta pomoże nowicjuszowi uniknąć przyszłych problemów. Zachęć jednak nowicjusza, aby pracował nad czymś innym.
  • Nowicjusze mogą być zezłoszczeni lub sfrustrowani na wiki z różnych powodów. Zazwyczaj ich narzekanie nie jest przeciwko tobie. Zachowaj spokój i spróbuj zrozumieć ich sytuację.
  • Jeżeli stanie się jasne, że dyskusja nigdzie nie prowadzi, zakończ ją.
  • Miej z tego przyjemność! Nie traktuj pomagania nowicjuszy jako uciążliwy obowiązek. Jeżeli nie masz czasu lub nie jesteś w nastroju, pozwól innemu pomagaczowi zająć się daną prośbą. You can pause mentorship anytime.
  • Obserwuj strony dyskusji innych przewodników. Zawiadom innych przewodników jeżeli planujesz na jakiś czas odpocząć od wiki, aby oni mogli przejąć odpowiadanie na pytania zamieszczane na Twojej stronie dyskusji.

Jak tworzyć dobre odpowiedzi

Wyjaśnij
Nie zaczynaj od kierowania do dokumentacji, zamiast tego wyjaśnij dany proces. Odpowiedź jest lepsza niż linkowanie do odpowiedzi, nawet jeżeli to tylko jedno zdanie z linkiem. Zacytuj najważniejsze informacje z innych linkowanych przez ciebie stron. Pozwoli to uniknąć zmuszania ludzi do czytania wielu długich stron.
Przykład: "Aby dodać ilustrację, należy ją przesłać na inną stronę, zwaną Wikimedia Commons. Po tym będzie można ją umieścić w swoim artykule. Może to być trochę dezorientujące, więc przeczytaj uważnie podlinkowany poradnik."
Podawaj kroki dalszego działania
W odpowiedziach umieszczaj także informację o tym, co należy zrobić dalej. Nie odpowiadaj dokładnie tylko na zadane pytanie.
Dopasuj
Nie odpowiadaj ogólnikowo, zadawaj pytania doprecyzowujące. Każdy użytkownik ma swój własny problem, który różni się od podobnych problemów innych użytkowników. Dodawaj przykłady.
Trzymaj się prostoty wypowiedzi
Unikaj żargonu i skrótowców. Możesz je wprowadzać stopniowo przez ich podlinkowywanie. Unikaj obciążania nowicjusza informacjami nie związanymi z jego pytaniem.
Bądź przewodnikiem
Na przykład, jeżeli ktoś zapyta o to, jak dodać ilustrację w nowym artykule, ale rzeczą, którą ta osoba ma do zrobienia najpierw jest dodanie źródeł, powiedz, aby najpierw dodał źródła (i jak to zrobić). Obiecaj też, że potem już wyjaśnisz jak dodać zdjęcie.
Podtrzymaj rozmowę
Zadaj nowicjuszowi pytanie, aby zaangażować go w konwersację.
Na przykład, jeżeli zapytają, "Czy jest możliwe abym napisał nowy artykuł w Wikipedii?", możesz odpowiedzieć "Tak, możesz utworzyć nowy artykuł. Jednak jest to najtrudniejsza rzecz do robienia na Wikipedii. O czym chciałbyś napisać artykuł? Być może są łatwiejsze zadania, które mógłbyś zrobić i byłyby związane z Twoimi zainteresowaniami, a nabrałbyś przy okazji ich wykonywania umiejętności pisania całych artykułów."

Wywoływanie
Upewnij się, że nowicjusz wie, że pojawiła się odpowiedź. Skorzystaj z dowolnej metody. Na przykład na stronach dyskusji w wikikodzie, wzmiankuj użytkownika w odpowiedzi.
Na razie, z powodu ograniczeń systemu stron dyskusji, nowicjusze nie zauważą, gdy ktoś odpowie im na pytanie. Możesz włączyć powiadomienia o poprawnym zadziałaniu lub niezadziałaniu wzmianki aby sprawdzić, czy zostało wysłane adresatowi powiadomienie o wzmiance.
Powiedz jak odpowiedzieć
Wielu nowicjuszy nie rozumie, jak korzystać ze stron dyskusji. W związku z tym możesz umieścić coś podobnego do: 'Aby odpowiedzieć na moją wiadomość, kliknij "edytuj kod", następnie napisz swoją wiadomość pod treścią mojej. Następnie opublikuj stronę.' Nie muszą jeszcze rozumieć tworzenia wcięć albo podpisywania się. Możesz ich tego nauczyć w późniejszych odpowiedziach, na przykład za pomocą szbalonu.
Kontynuacja
Jeżeli to możliwe, wróć za jakiś czas do wątku: być może nowicjusz zapyta o coś jeszcze, albo poprosi o bardziej szczegółowe objaśnienie. Nowicjusz może odpowiedzieć w nieoczekiwany sposób: mogą oni nie rozumieć jak umieszczać odpowiedź, jak dodawać podpis i wywoływać użytkownika.
Gdy coś wyjaśniasz, zapytaj nowicjusza czy Twoja odpowiedź mu pomogła. Nowicjusz będzie bardziej czuł się mile widziany i otrzymasz tez informacje, które wzbogaca twój poziom doświadczenia. Jeżeli rozmowa już się zakończy, przypomnij nowicjuszowi, że jesteś w razie potrzeby nadal dostępny.
Napisz swoją odpowiedź
Przywitaj się!
Jeżeli to możliwe, odpowiedz w sensownym czasie.Nowicjusze mogą nie logować się za często albo nie mieć włączonych powiadomień na e-mail. Mogą oni nie być przyzwyczajeni do społeczności takiej jak Wikimedia, gdzie w dyskusje mogą być zaangażowani użytkownicy z różnych stref czasowych. Sprawdzaj co jakiś czas czy nie ma pytań na które nie było odpowiedzi przez dłużej niż 24 godziny.
Zwracaj uwagę na to jak piszesz; sprawdź poprawność językową.

Wyjaśnić czy samemu zmienić?

Jednym z celów jest pomoc nowicjuszom mającym trudność z interfejsem lub znacznikami. Czasami łatwiej jest, gdy zrobisz sam bardzo skomplikowane edycje niż wyjaśnić jak je zrobić. Ma to miejsce w przypadku złożonych procedur albo skomplikowanej składni wiki. Bądź uczciwy i powiadom nowicjusza, że dana edycja jest o podwyższonym poziomie trudności, nawet dla doświadczonego użytkownika. Mimo to, opisz poszczególne kroki, które musiałeś wykonać, aby nowicjusz mógł je poznać i prześledzić.

Wyboru dokonaj na podstawie swojego doświadczenia i rozmowami z innymi przewodnikami nowicjuszy. Korzystniejsze dla nowicjusza będzie jednak zrozumienie co robić i pozwolić mu samemu to realizować niż zrobić to za nich. Nauczanie jest mniej wydajne w ujęciu krótkoterminowym, ale zwiększa retencję redaktorów w ujęciu długoterminowym.

Polegaj na innych członkach społeczności

Obsługa forum przeznaczonego do udzielania wsparcia to projekt zbiorowy. Jego działanie zależy od szerokiego grona pomocników. Każdy z nich ma swoje mocne strony i słabości, tak samo jak skończoną ilość dostępnego czasu i sił.

Koordynuj się z innymi przewodnikami, aby wymieniać się doświadczeniem i dobrymi zwyczajami. Bądź otwarty na rady innych pomocników.

Dbaj o innych, którzy udzielają Tobie odpowiedzi. Dziękuj i naprowadzaj ludzi, którzy próbują pomagać. Dziękuj ludziom, którzy dużo pomagają.

Nie zapomnij aby informować społeczność o Twoich wysiłkach; pomoże to rekrutować nowych przewodników.

Przykłady

To hipotetyczne przykłady oparte o najczęściej udzielane odpowiedzi w różnych wersjach językowych Wikipedii.

Jak dodać ilustrację z mojego komputera do artykułu?

 N Unikaj
Sprawdź na stronie pomocy, która cię poprowadzi.
  Lepiej
Witaj! Każdy może wykorzystywać treści z Wikipedii. Szanujemy prawa autorskie, więc nie każde zdjęcie może znaleźć się w Wikipedii. Zależy to od tematu i od tego, kto stworzył tę ilustrację. Który artykuł chcesz zilustrować? Czy jesteś autorem zdjęcia, którego chcesz użyć? Jeżeli nie, czy ktoś inny ma prawa autorskie do tego zdjęcia?

Mój artykuł został usunięty, skandal!

 N Unikaj
To twoja wina: powinieneś najpierw przeczytać strony pomocy. Teraz już wiesz, że nie wolno robić ci wszystkiego na Wikipedii, zwłaszcza promować wybranego tematu.
  Lepiej
Witaj i przykro mi z powodu tego złego doświadczenia. Z tego co widzę, Twój artykuł nie zawierał żadnych źródeł. Artykuły Wikipedii są oparte o opublikowane źródła, dzięki czemu czytelnicy mogą weryfikować informacje. To główny problem z Twoi artykułem. Wyszukałem opublikowane źródła na temat, ale nie znalazłem żadnego. Czy posiadasz źródła, których możemy użyć? Jeżeli nie ma obecnie dostępnych żadnych źródeł, jest jeszcze za wcześnie, by o tym temacie był artykuł w Wikipedii.