Growth/Komunita/Jak komunikovat s nováčky

This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to interact with newcomers and the translation is 100% complete.

Tato stránka byla vytvořena, aby pomohla zkušeným wikipedistům lépe komunikovat s nováčky, zejména na stránkách typu Potřebuji pomoc. Tato stránka se také týká přímých konverzací, ke kterým dochází např. během mentorování nováčků.

V tomto dokumentu byly sesbírány příklady použité v praxi na různých webových stránkách (projekty Wikimedie a webové stránky specializující se na odpovědi na otázky) a myšlenky zkušených wikipedistů, kteří s nováčky komunikují. O těchto poznatcích se můžete dozvědět více na Phabricatoru.

Průvodce

Jak úspěšně s nováčky komunikovat?

 • Vždycky buďte přátelští, slušní a trpěliví, i tehdy, když na to nováček sám zapomíná.
 • Na začátek své odpovědi napište "Dobrý den, vítejte!"
 • Ujistěte se, že rozumíte položené otázce. Nepokoušejte se hádat, o jaký problém jde. Někdy může být vhodné požádat o upřesnění, které vám může pomoci poskytnout přesnější odpověď. "Co se snažíš udělat?" je vynikající otázka, kterou položte, pokud otázce uživatele nerozumíte.
 • Zkontrolujte, jaký editor používá nováček (2010 wikitext, vizuální, mobilní, 2017 wikitext atd.). Odpovězte v tomuto editoru. Požádání uživatele, aby použil editor, který nezná, pro něj bude přítěží.
 • Uznejte své limity: někdy nebudete vědět, jak odpovědět. Zejména v technických oblastech nebo mimo vaše oblíbená témata. Neváhejte požádat o pomoc další uživatele, kteří mají v těchto oblastech více zkušeností. Pokud jde o zprávu, která je na vaší diskusní stránce, ale potřebujete čas na sepsání odpovědi, přidejte alespoň krátkou zprávu, že odpovíte později.
 • Buďte upřímní: Pokud není požadavek realistický, a nebo ho na vaší wiki není možné provést, nebo je mimo téma, řekněte to a vysvětlete proč. Není vhodné, pokud nováček bude pracovat na obsahu, který poté bude během několika dnů vymazán. Vysvětlení, proč může být obsah smazán, pomůže nováčkovi vyvarovat se budoucím problémům. Navrhněte nováčkovi, aby se věnoval něčemu jinému.
 • Nováčci mohou být z mnoha různých důvodů wikipedií frustrovaní nebo naštvaní, ale jejich stížnosti obvykle nejsou míněny osobně. Udržte si chladnou hlavu a snažte se pochopit jejich situaci.
 • Pokud zjistíte, že diskuse nikam nevede, slušně ji uzavřete.
 • Užívejte si to! Neberte pomáhání nováčkům jako povinnost. Pokud nemáte čas se jejich požadavkem zabývat nebo jen nejste v té správné náladě, raději jej přenechejte jinému wikipedistovi. Mentorství můžete kdykoli přerušit.
 • Sledujte diskusní stránky ostatních mentorů. Upozorněte ostatní mentory pokud plánujete být offline, aby se o vaši stránku mohli postarat, když jste mimo wikiny.

Jak psát dobré odpovědi

Vysvětlete
Neodkazujte nováčky hned na dokumentaci, pokuste se jim proces nejdříve vysvětlit. Odpověď je lepší než odkaz na odpověď. I kdyby šlo jen o jednu větu s vysvětlením, následovanou odkazem. Ze stránek, na které odkazujete, citujte důležité informace. Lidé se pak nemusí odpověď hledat čtením mnoha dlouhých stránek.
Příklad: „Chcete-li přidat obrázek, musíte jej nahrát na jinou webovou stránku nazvanou Wikimedia Commons. Poté jej můžete umístit do svého článku. Je to trochu matoucí, proto si pečlivě přečtěte tento odkaz.“
Vysvětlete, které kroky následují
Pište odpovědi, které nováčkovi řeknou, co by měl ještě udělat dalšího. Neodpovídejte jen na tu konkrétní otázku, kterou položil.
Personalizujte
Přizpůsobte svou odpověď konkrétní situaci. Neodpovídejte obecnou frází. Vyjasněte problém otázkami - problémy různých uživatelů se mohou v drobnostech lišit. Nabídněte příklady.
Používejte jednoduchý jazyk
Vyvarujte se žargonu a zkratkám. Ty můžete postupně představit pomocí odkazů. Vyvarujte se přetěžování nováčků informacemi, které nejsou pro jejich otázku důležité.
Buďte průvodcem
Například: Pokud se nováček zeptá, jak přidat do nového článku obrázek, nicméně v článku také chybí zdroje, řekněte mu, že by měl nejprve přidat zdroje, popište jak to udělat a slibte mu, že později vysvětlíte i přidávání obrázků.
Začněte konverzaci
Zeptejte se nováčka na něco, čím byste ho povzbudil k zapojení do konverzace.
Pokud se například zeptají: „Je možné, abych napsal nový článek na Wikipedii?“, Můžete říct: „Ano, můžete vytvořit nový článek. Je to však jeden z nejtěžších druhů úprav na Wikipedii. O čem chcete napsat svůj článek? Možná existuje několik snadnějších úkolů, které si můžete vyzkoušet v souvislosti s vašimi zájmy a pak se naučíte dovednosti, které potřebujete k napsání článku.“

Zmiňte nováčka
Ujistěte se, že nováček o odpovědi ví. Jedním ze způsobů, použitelných na obyčejných diskusních stránkách, je funkce zmínek.
V současné době nováčci kvůli technické implementaci diskusních stránek nevidí kdy a jestli někdo odpověděl na jejich otázku. Můžete také zapnout neúspěšná a úspěšná oznámení o zmínce a zkontrolovat, zda byla zmínka správně odeslána.
Vysvětlete, jak má odpovědět
Většina nováčků neví, jak se diskusní stránky používají. Můžete napsat něco jako 'Abyste na mou zprávu odpověděli, klikněte na tlačítko Editovat, poté napište svou odpověď pod tu mou a změny publikujte.' Nováčci nemusí vědět o podpisech nebo odsazení. Můžete je to naučit ve vaší další odpovědi, například pomocí šablony.
Následná konverzace
Pokud je to možné, zkontrolujte stránku s dotazem později znovu. Nováček může položit jiný dotaz nebo potřebuje upřesnění. Nováčci mohou odpovědět neočekávaným způsobem. Nemusí rozumět tomu, jak odpovědět, jak přidat podpis nebo jak zmínit uživatele.
 • Pokud něco vysvětlujete, zeptejte se nováčka, zda jim vaše odpověď pomohla. Nováček se bude cítit více vítaný a vy získáte informace, pomocí kterých můžete zlepšit svůj styl pomáhání nováčkům. Jakmile konverzace skončí, sdělte nováčkovi, že se na vás, pokud to potřebuje, může znovu obrátit.
Napište svou odpověď
Pozdravte nováčka!
Pokud je to možné, odpovězte včas. Nováčci nemusí být přihlášeni často nebo nemusí mít povolené e-mailové notifikace. Nemusí být seznámeni s komunitou jako je komunita Wikipedie, kde diskuse často zahrnují uživatele z mnoha různých časových zón. Čas od času zkontrolujte stránku Potřebuji pomoc a odpovězte na otázky, které tam jsou bez reakce 24 hodin a více.
Věnujte pozornost svému stylu odpovědí. Kontrolujte si pravopis a gramatiku.

Vysvětlit, nebo editovat místo nováčka?

Jedním z cílů je pomoci nováčkům, kteří si nerozumí s editačním rozhraním nebo jazykem wikitextu. Někdy může být jednodušší provést složité editace místo nováčka namísto vysvětlování, jak to udělat. Obvykle se to stává u postupů s několika kroky či s komplexní wikitextovou syntaxí. Buďte upřímní a nebojte se nováčkům říci, pokud je editace komplikovaná "i pro zkušeného wikipedistu". I přesto ale vysvětlujte kroky, které jste provedli, aby se mohli nováčci z vašich editací učit a později je napodobovat.

Rozhodujte se na základě svých zkušeností a diskusí s ostatními wikipedisty. Nováčky často více naplní úspěch v podobě pochopení co a jak mají udělat, namísto editace provedené někým jiným. Učit nováčky něco udělat je v krátkém časovém horizontu méně efektivní než to udělat sám, ale v dlouhodobém časovém horizontu se tím výrazně zvyšuje počet nováčků, kteří v editaci Wikipedie pokračují.

Spoléhejte na ostatní členy komunity

Správa fóra nápovědy je společným projektem. Životně závisí na širokém spektru wikipedistů. Každý má své silné a slabé stránky, stejně jako každý má jen konečné množství času a energie.

Sdílejte své zkušenosti s dalšími wikipedisty. Buďte ochotní poradit dalším wikipedistům, kteří o to požádají.

Zajímejte se o ostatní wikipedisty, kteří spolu s vámi pomáhají nováčkům. Děkujte a pomáhejte lidem, kteří se snaží pomoci. O to více děkujte lidem, kteří pomáhají hodně.

Nezapomínejte informovat komunitu o své snaze; pomůže vám to získat další wikipedisty, ochotné pomáhat ostatním.

Příklady

Zde jsou různé hypotetické příklady, založené na častých odpovědích z různých Wikipedií.

Jak mohu přidat do článku obrázek, který mám na svém počítači?

 N Špatně
Podívejte se na stránku s nápovědou, která vám poradí.
  Správně
Dobrý den, obsah Wikipedie může kdokoliv znovu použít. Wikipedia respektuje zákony o autorských právech, proto nemůžeme přijmout jakýkoliv obrázek. Záleží na tématu a také na tom, kdo tento obrázek vytvořil. Jaký článek chcete ilustrovat? Jste autorem obrázku, který chcete použít? Pokud ne, má k tomuto obrázku někdo jiný autorská práva?

Můj článek byl smazán! To je skandál!

 N Špatně
To je vaše chyba. Měl jste si nejprve přečíst nápovědu. Nyní víte, že nemůžete na Wikipedii dělat všechno co chcete, zejména ne propagaci tématu, které jste si vybral.
  Správně
Dobrý den, to je nám líto. Podle dostupných informací to vypadá, že váš článek neobsahoval žádné zdroje. Články na Wikipedii jsou založené na publikovaných zdrojích, aby si čtenáři mohli informace ověřit. To je nejdůležitější problém vašeho článku. Hledal jsem vaše téma v dostupných zdrojích, ale nic jsem nenašel. Máte nějaké zdroje, které můžeme použít? Pokud žádné takové zdroje neexistují, je na článek o tomto tématu na Wikipedii moc brzo.