Davranış Kodu

This page is a translated version of the page Code of Conduct and the translation is 83% complete.

Bu, Wikimedia teknik alanları için davranış kurallarıdır. Hem Wikimedia teknik olayları hem de diğer olaylardaki Wikimedia teknik sunumları gibi fiziksel alanlarda ve sanal alanlarda (MediaWiki.org, wikitech.wikimedia.org, Phabricator, Gerrit Kod İncelemesi, teknik posta listeleri, teknik IRC kanalları, Etherpad ve Wikimedia tarafından işletilen diğer geliştirme odaklı alanlar yapı temeli).

İlkeler

Açık ve misafirperver bir toplumu teşvik etmek amacıyla, Wikimedia teknik projelerine katılımı, cinsiyet, cinsiyet kimliği ve ifadesi, cinsiyet, cinsel yönelim, engellilik, nöro-çeşitlilik, fiziksel görünüm, vücut büyüklüğü, ırk, etnik köken, ulusal köken, yaş, siyasi bağlantı veya din.

Teknik beceriler ve topluluk statüsü, saygı görme hakkı ve başkalarına saygı duyma yükümlülüğü üzerinde hiçbir fark yaratmaz. Topluluğumuzda sınırlı deneyime sahip yeni gelenler ve diğer katkıda bulunanlar, sıcakkanlı bir tutumu ve yapıcı geri bildirimi hak ediyor. Üretken katkılar ve teknik uzmanlık, daha düşük davranış standartları için bir gerekçe değildir.

Kabul edilemez davranış

Tüm kamu ve özel Wikimedia teknik alanlarında taciz ve diğer uygunsuz davranışlar kabul edilemez. Örnekler aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Kişisel saldırılar, şiddet, şiddet tehditleri, yasal işlem tehditleri veya kasıtlı gözdağı verme.
 • Saldırgan, aşağılayıcı veya ayrımcı yorumlar.
 • Dilsiz veya konu dışı cinsel dil veya görüntü kullanımı.
 • Uygunsuz veya istenmeyen dikkat, dokunma veya fiziksel temas (cinsel veya başka türlü).
 • Uygunsuz veya istenmeyen genel veya özel iletişim, takip etme veya herhangi bir şekilde takip etme.
 • İstenmeyen fotoğrafçılık veya kayıt.
 • Kişinin kimliğinin veya diğer özel bilgilerin rızası olmadan açıklanması. Bazı tanımlayıcı bilgilerin açıklanması, diğer tanımlayıcı bilgilerin açıklanmasına izin vermez.
 • Özel iletişimin uygunsuz veya istenmeyen yayını. Taciz bildirme amacıyla (burada açıklandığı gibi) ve/veya bilgi uçurma durumunda özel iletişim yayınlama veya raporlama veya kişisel olarak tanımlama bilgileri kabul edilebilir.
 • Tartışmaya veya topluluğa sürekli bozulma, kesinti veya topluluk işbirliğinin engellenmesi gibi yöntemlerle zarar verilmesi (trolling gibi).
 • Özellikle marjinal ve az temsil edilen gruplara karşı ayrımcılık. Bu tür gruplara yönelik hedeflere ulaşılmasına izin verilir ve teşvik edilir.
 • Davranış kuralları sisteminin, davranış kurallarının gerçek ihlallerini bildirmekten başka amaçlar için kullanılması (örneğin, yanıtlarının taciz olduğunu iddia eden bir rapor sunarak bir muhabire veya mağdura misilleme yapmak).
 • Komite'nin bir kararını atlatmaya çalışmak, ör. Komite tarafından yasaklanan bir dönemde birinin engelini kaldırmak.

Sorun bildirin

Zarar tehdidi ve diğer acil durumlarda, önce ilgili makamlara haber verin (mümkünse) ve emergency wikimedia.org (daha fazla bilgi) aracılığıyla Wikimedia Vakfı'na e-posta gönderin.

Kabul edilemez davranışlar yaşayan veya gözlemleyen kişilerin aşağıdaki adımlardan herhangi birini izlemeleri önerilir:

 1. Kabul edilemez davranan kişiden durmasını isteyin. Onları bu Davranış Kurallarından bildirin.
 2. If you are at an event, report the problem to the event organisers, or a designated contact.
 3. Report the problem directly to the Code of Conduct Committee via techconduct wikimedia.org. You can also send a report to the Committee if you reported an incident elsewhere but were not satisfied with the response.

Raporlar, bağlantı içeren bir bildirim kadar kısa olabilir, ancak daha fazla bilgi neler olduğunu anlamamıza yardımcı olacaktır. Şunları ekleyebilirsiniz:

 • Your contact information (e.g. Wikimedia and Phabricator usernames), if you want to identify yourself.
 • Your account of the incident:
  • Where and when it happened.
  • A description of the unacceptable behaviour.
  • Kim dahil oldu ve kim olduğunu gördü.
  • Whether the incident is ongoing.
 • Any additional information that will help us fully understand the problem, such as previous incidents or special circumstances.
 • Links to public records of the incident, if any.
 • Screenshots showing what exactly happened.

Raporlar gizlilikle işlenir. Daha fazla bilgi için Gizlilik sayfasına bakın.

Komiteye raporların nasıl işlendiğini öğrenmek için Davranış Kuralları/Davalar'a gidin.

Atıf ve yeniden kullanım

Bu Davranış Kuralları Katılımcı Antlaşmasından uyarlanmıştır (revizyon 49054013), jQuery Davranış Kuralları (revizyon 91777886), Açık Davranış Kuralları (v1.0), ve Vatandaş Davranış Kuralları, WMF ile Dostluk boşluk politikası.

Katılımcı Sözleşmesi ve jQuery Davranış Kuralları MIT Lisansı altında kullanılır (Katılımcı Sözleşmesi artık lisansını CC BY 4.0 olarak değiştirmiştir). Açık Davranış Kurallarındaki metin bir Creative Commons Atıf lisansı altında kullanılır. Vatandaş Davranış Kurallarındaki metin Creative Commons Benzer-Paylaşım Atıfından İlişkilendirme lisansı altında kullanılmaktadır. Genel metin MediaWiki.org'un standart lisansı altındadır (CC BY-SA 3.0).

Birbirimizin katkılarına ve her bir katılımcının teknik alanlarımızı herkes için dostça mekanlar yapma taahhüdüne değer veriyoruz. Wikimedia teknik altyapısını kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın, diğer projeleri bu davranış kurallarını benimsemeye ve uyarlamaya teşvik ediyoruz.

Ayrıca bakınız