Wikimedia Research/Design Research/Research Participant Program/tr

Diğer diller: Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Türkçe • ‎español • ‎français • ‎portuguêsKiswahili • ‎русский • ‎українська • ‎العربية • ‎فارسی • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎‎தமிழ்ไทย • ‎中文 • ‎日本語 • ‎

Wikimedia Vakfı için Araştırmaya Katılım edit

Wikimedia Vakfı'nda, Vikipedi ve diğer Wikimedia projelerini mümkün olduğunca çok sayıda insan için mümkün olduğunca faydalı ve erişilebilir hale getirmeye kararlıyız. Mevcut ve gelecekteki kullanıcılarımızın ihtiyaçları ve deneyimleri üzerine kapsamlı ve özenli bir araştırma, ürün tasarımımızın bu hedefi karşılayabileceğinden emin olmamıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle araştırmalarımızda farklı bakış açılarına güveniyoruz. Bazıları için araştırmamıza katılmanın önünde engeller olduğunun farkındayız ve bu kişilerin araştırma sürecine verdikleri zamana, çabaya ve içgörülere değer veriyoruz. Araştırma için en iyi uygulamalara uygun olarak, katılım engellerini azaltmak ve kullanılan zaman ve internet verisinin karşılığı olarak, katılımcılarımıza bir armağan sunmayı taahhüt ediyoruz.

Teşvik Edilmiş Araştırma için Hak Kazanma edit

Araştırma katılımcıları doğrudan Wikimedia kullanıcı tabanımızdan ve topluluklarımızdan seçilir. Genellikle kullanıcı etkinliği, kullanıcı türü, yerel diller, bir Wiki projesindeki rol, topluluk üyeliği, okuma veya düzenleme için kullanılan cihazlar vb. gibi belirli özelliklere sahip kullanıcıları ararız. Çalışma kriterleri için uygun olacak araştırma katılımcılarını bulmak için kullandığımız birkaç kanal vardır. Doğru katılımcı türlerini bulmak için bir topluluk bağlantısından tavsiyeler isteyebilir, Tartışma Sayfalarındaki editörlere ulaşabilir veya bir Köy Çeşmesi veya benzer bir sayfada işe alım mesajı yayınlayabiliriz. Kullanıcının belirli bir araştırma çalışmasına uygun olduğundan emin olmak için sık sık ilgilenen kullanıcılardan bir tarama anketi göndermelerini isteriz. Ayrıca Wikimedia Vakfı’nın katılımcıların tarama anketinde ve araştırma oturumu sırasında sağladığı kişisel bilgileri nasıl kullanmayı ve saklamayı planladığını açıklayan bir gizlilik bildirimi göndereceğiz. Ekibimiz, katılım için teklif edilen ödül hakkındaki bilgiler de dahil olmak üzere, araştırmaya katılma hakkında bilgi almak için hak kazanan kullanıcılarla iletişime geçecektir. Katılmak üzere seçilenler için, araştırma faaliyetlerini açıklayan ve WMF'ye oturumda elde edilen verilerin ve içgörülerin sınırlı kullanımını sağlayan bir onay formu da göndereceğiz. Araştırma faaliyetleri tamamlandıktan sonra, araştırma ekibi ödülleri katılımcıya dağıtacaktır.

Ekibimiz genellikle ilgili kitleye yakın yerel araştırma ortaklarıyla sözleşme yapar. Bu "üçüncü taraf" araştırma ortakları, yukarıda açıklanan araştırmanın herhangi bir aşamasında yer alabilir. Tümü bir gizlilik sözleşmesi imzalamıştır, yani kullanıcı bilgilerini veya verilerini sözleşmeli oldukları proje dışında paylaşmaları yasaktır. Araştırma ortakları, katılımcılarla iletişime geçebilir, araştırma oturumlarını yürütebilir ve ayrıca ödül verebilirler.

Teşvik Edilmeyen Faaliyetler edit

Ödüller veya mükafat, yalnızca işe alım döneminde araştırma ekibi tarafından açıkça belirtildiğinde sunulur. Ödüller için uygun faaliyetler, sadece ilgili herhangi bir eleme anketinden sonra ve davet edilen faaliyetlerin tamamlanmasından sonra başlar. Yukarıda açıklanmayan diğer görüşmeler veya faaliyetler için ödül veya mükâfat teklif etmiyoruz. Tazmin edilmeyen faaliyetlere örnek olarak e-posta veya tartışma sayfası söyleşileri, açıkça ödül teklif edilmediği sürece anketler, bir araştırma oturumu dışındaki özellik geribildirimleri veya programlar hakkında yorumlar, eleme anketleri vb.

=== Ödül Tahsisi

Araştırma ekibimiz, araştırma faaliyetleri başlamadan önce ödül dağıtımını belirlemek için katılımcılarla birlikte çalışacaktır. Ödülü kabul etmek isteğe bağlıdır ve katılımcılar ayrıca isterlerse ödüllerini bir Wikimedia bölümüne veya kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa bağışlama seçeneğine de sahiptir.

Her proje için ödül miktarları, araştırma gereksinimlerine göre araştırma ekibi tarafından belirlenir. Bazı projeler için katılımcı konumundan bağımsız olarak sabit bir fiyat sunuyoruz. Diğer projeler için yerelleştirilmiş bir oran sunuyoruz. Katılımcıların konumuna göre bir yaşam maliyeti taban oranı ile başlıyoruz. Bu oranı, araştırma oturumunun süresine, gereken özel becerilere ve oturum sırasında kullanılan internet verisine göre düzenliyoruz. Mümkün olduğunda, yerel standartlar hakkında bizi bilgilendirmek için katılımcıların bulunduğu bölgedeki ortaklara danışıyoruz.

Şu anda yalnızca şu hizmetler aracılığıyla ödül verebiliyoruz: Ethn.io, Tremendous.com ve Paypal.com. Bu şirketlerin hizmet şartları web sitelerinde yayınlanmıştır ve ödülü kabul etmek, katılımcının tüm şartları kabul ettiği anlamına gelir. Bu hizmetlerin sınırlı kapsama alanı nedeniyle, kapsam dahilindeki bölgelerin dışında bulunanlara ödül veremiyoruz, ancak kapsama boşluklarını doldurmak için aktif olarak çalışıyoruz. Bazen Paypal, belirli ülkelerde faaliyet gösteren tek hizmet olabilir. Bu durumlarda, katılımcının Paypal üzerinden ödeme alması gerekecektir, bunun için de bir Paypal hesabına gerek duyulacaktır.

Katılım edit

Araştırma katılımcı havuzumuzun bir parçası olmak istiyorsanız, lütfen buradan kaydolun. Araştırma projelerimizde yer alma fırsatları için periyodik olarak sizinle iletişime geçilebilir. Lütfen gizlilik bildirimimize göz atın. Bu formu göndererek istediğiniz zaman kendinizi katılımcı havuzundan çıkarabilirsiniz.

İletişim edit

Araştırma teşvik programımız hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen desresadmin@wikimedia.org üzerinden iletişime geçin.