Wikimedia Research/Design Research/Research Participant Program/fa

زبان های دیگر: Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Türkçe • ‎español • ‎français • ‎português • ‎Kiswahili • ‎русский‎українська‎हिन्दीবাংলা • ‎‎தமிழ் • ‎ไทย • ‎中文日本語

العربية • فارسی

شرکت در تحقیقات بنیاد ویکی‌مدیا edit

بنیاد ویکی‌مدیا خود را متعهد می‌داند که ویکی‌پدیا و دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا را برای بیشترین افراد ممکن تا حد ممکن مفید و قابل دسترس کند. انجام تحقیقات دقیق و عمیق در مورد نیازها و تجربیات کاربران حال و آینده به ما کمک می‌کند که مطمئن شویم نحوۀ طراحی فرآورده‌مان نیل به این هدف را محقق می‌سازد. به همین خاطر است که در تحقیقات‌مان بر دیدگاه‌های گوناگون تکیه می‌کنیم. ما بر این امر واقفیم که بعضی افراد برای شرکت در تحقیقات‌مان با موانعی روبرو هستند و برای وقت، همت، و تفکری که این دسته از افراد به فرآیند تحقیقاتی ما اختصاص می‌دهند ارزش قائلیم. به منظور همسویی با بهترین شیوه‌های انجام تحقیق، خود را موظف می‌دانیم که برای کاهش این موانع و به منظور جبران وقت و مقدار دادۀ اینترنتی مصرف‌شده، پاداشی را برای شرکت‌کنندگان در نظر بگیریم.

واجد شرایط شدن برای تحقیقات دارای دستمزد edit

شرکت‌کنندگان تحقیق مستقیماً از میان کاربران ویکی‌مدیا و انجمن‌هایمان انتخاب می‌شوند. ما اصولاً به دنبال کاربرانی هستیم که ویژگی‌های خاصی را دارا هستند، ویژگی‌هایی همچون فعالیت کاربری، نوع کاربر، زبان مادری، نقش کاربر در یکی از پروژه‌های ویکی، عضویت در انجمن، نوع دستگاهی که برای خواندن و ویرایش از آن استفاده می‌کنند و دیگر مواردی از این دست. از چند کانال مختلف استفاده می‌کنیم تا برای تحقیقات‌مان شرکت‌کنندگانی را پیدا کنیم که ویژگی‌هایشان با معیارهای تحقیق همخوانی داشته باشد. به منظور یافتن شرکت‌کنندگان مناسب ممکن است از رابط یک انجمن درخواست کنیم که افرادی را به ما معرفی کند، یا با ویراستاران «صفحات بحث» تماس بگیریم و یا در «قهوه‌خانۀ ویکی‌پدیا» یا صفحه‌ای مشابه پیامی را برای دعوت به شرکت در تحقیق ارسال کنیم. برای این که مطمئن شویم یک کاربر گزینۀ مناسبی برای شرکت در یک پژوهش خاص است، معمولاً از کاربران علاقه‌مند درخواست می‌کنیم که یک پرسشنامۀ غربال‌گری را برای ما تکمیل و ارسال کنند. همچنین، یک بیانیۀ حریم خصوصی را به آن‌ها ارسال می‌کنیم که توضیح می‌دهد بنیاد ویکی‌مدیا قصد دارد چگونه اطلاعات شخصی را که کاربران از طریق پرسشنامۀ غربال‌گری و طی دورۀ تحقیق به ما می‌دهند ذخیره و از آن‌ها استفاده کند. تیم ما با کاربران واجد شرایط تماس خواهد گرفت و اطلاعاتی را دربارۀ شرکت در پژوهش، از جمله اطلاعاتی مربوط به پرداخت دستمزد برای شرکت در تحقیق، به آن‌ها ارسال خواهد کرد. رضایت‌نامه‌ای را نیز به کسانی که برای شرکت در تحقیق انتخاب شده‌اند ارسال خواهیم کرد تا آن را امضاء کنند. در این رضایت‌نامه فعالیت‌های پژوهشی توضیح داده شده است و به موجب آن، اجازۀ استفادۀ محدود از داده‌ها و دیدگاه‌های به دست آمده طی تحقیق به بنیاد ویکی‌مدیا داده می‌شود. پس از تکمیل فعالیت‌های تحقیقاتی، تیم پژوهش دستمزدها را بین شرکت‌کنندگان توزیع خواهد کرد.

تیم ما معمولاً با شرکای تحقیقاتی محلی همان جمعیتی تماس می‌گیرد که قرار است روی آن‌ها تحقیق کنیم. ممکن است این شرکای تحقیقاتی «شخص ثالث» در هر یک از مراحل پژوهشی که در بالا شرح داده شد با ما همکاری داشته باشند. همۀ آن‌ها توافق‌نامۀ عدم افشای اطلاعات را نزد ما امضاء کرده‌اند. این بدین معناست که آن‌ها از به اشتراک گذاری اطلاعات یا داده‌های کاربران، خارج از پروژه‌ای که به آن‌ها محول شده است، منع شده‌اند. شرکای تحقیقاتی اجازۀ تماس با شرکت‌کنندگان، اجرای دوره‌های تحقیقاتی، و همچنین توزیع دستمزد را دارند.

فعالیت‌های بدون دستمزد edit

صرفاً زمانی دستمزد یا پاداش پرداخت می‌شود که تیم تحقیقاتی، طی دورۀ انتخاب شرکت‌کننده، صریحاً این موضوع را عنوان کرده باشد. فعالیت‌های مشمول دستمزد منحصراً پس از تکمیل پرسشنامۀ غربال‌گری مربوطه و پس از تکمیل فعالیتی که افراد برای آن دعوت شده‌اند آغاز می‌شود. ما برای هیچ مکاتبه یا فعالیت دیگری که در بالا ذکر نشده است دستمزد یا پاداشی را ارائه نمی‌دهیم. این موارد نمونه‌هایی از فعالیت‌های بدون دستمزد هستند: تبادلات ایمیلی یا تبادلات روی صفحات بحث، تکمیل پرسشنامه مگر این که صریحاً دستمزدی برای آن پیشنهاد شود، ارسال نظر یا بازخورد در مورد قابلیت‌ها یا برنامه‌های خارج از دورۀ تحقیقاتی، پرسشنامه‌های غربال‌گری و غیره.

تخصیص دستمزد edit

تیم تحقیقاتی ما، پیش از شروع فعالیت‌های پژوهشی، با همکاری شرکت‌کنندگان توزیع دستمزد را تعیین می‌کند. قبول دستمزد اختیاری است و شرکت‌کنندگان، در صورت تمایل، می‌توانند دستمزد خود را به یکی از فصول ویکی‌مدیا یا یک سازمان غیرانتفاعی اهداء کنند.

تیم تیم تحقیقاتی مقدار دستمزد هر پروژه را بر مبنای الزامات پژوهش تعیین می‌کند. برای بعضی از پروژه‌ها، فارغ از محل زندگی شرکت‌کنندگان، نرخ ثابتی را پیشنهاد می‌دهیم. اما برای بعضی دیگر از پروژه‌ها نرخی محلی را ارائه می‌کنیم. ما این گونه محاسبات را بر اساس هزینۀ زندگی پایه بر اساس محل اقامت شرکت‌کنندگان آغاز می‌کنیم. ما این نرخ را متناسب با طول دورۀ تحقیق، مهارت‌های خاص مورد نیاز و میزان دادۀ اینترنتی استفاده‌شدۀ طی دوره تغییر می‌دهیم. هر زمان که مقدور بود، با شرکایمان در منطقه‌ای که محل زندگی احتمالی شرکت‌کنندگان‌مان است مشورت می‌کنیم و از آن‌ها می‌خواهیم که در مورد معیارهای محلی ما را راهنمایی کنند.

در حال حاضر، صرفاً از طریق خدمات زیر قادر به پرداخت دستمزد هستیم: Ethn.io, Tremendous.com, and Paypal.com. شرایط و مقررات سرویس‌دهی این شرکت‌ها روی وب‌سایت‌هایشان قابل دسترسی است و دریافت دستمزد به منزلۀ این است که شرکت‌کننده همۀ این شرایط و مقررات را پذیرفته است. ما به خاطر پوشش محدود این خدمات قادر نیستیم که به کسانی که خارج از مناطق تحت پوشش زندگی می‌کنند دستمزدی را ارائه دهیم، اما فعالانه به دنبال یافتن راه‌حل‌هایی برای پر کردن این شکاف‌های پوششی هستیم. گاهی اوقات ممکن است PayPal تنها سرویسی باشد که در یک منطقه فعالیت می‌کند. در چنین شرایطی، شرکت‌کننده باید توانایی دریافت وجه از طریق PayPal را داشته باشد که این امر مستلزم داشتن حساب PayPal است.

دعوت به شرکت edit

اگر می‌خواهید که جزء گزینه‌های شرکت‌کنندگان تحقیقات ما باشید، لطفاً در اینجا نام‌نویسی کنید. احتمالاً در دوره‌های مختلف در مورد فرصت‌های شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی با شما تماس گرفته خواهد شد. لطفاً به اعلامیۀ حریم خصوصی ما سر بزنید. هر زمان که خواستید، با ارسال این فرم، می‌توانید خود را از مجموعه گزینه‌های احتمالی شرکت‌کنندگان حذف کنید.

تماس با ما edit

اگر سؤالی در مورد برنامۀ پرداخت دستمزد تحقیقات ما داشتید، لطفاً با ایمیل desresadmin@wikimedia.org تماس حاصل فرمایید.