Tartışma sayfaları projesi/Özellik özeti

This page is a translated version of the page Talk pages project/Feature summary and the translation is 100% complete.

Düzenleme Ekibi, 2020'de yeni bir tartışma sayfası özelliği oluşturuyor. Bu özellikler Tartışma sayfası projesi özelliğin bir parçasıdır. Amaç editörlerin deneyim seviyelerinde vikide daha verimli iletişim kurmalarına yardımcı olmaktır.

Bu proje, en az 20 vikiden gönüllülerin ve Vakıf çalışanlarının daha iyi oluşturmak için bir ürün yönü tanımladığı viki içi iletişim araçları beş aylık bir danışma toplantısının sonucudur.

Düzenleme Ekibinin bu projenin bir parçası olarak oluşturduğu özellikler burada listelenmiştir ve aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

  • Yanıtlama Aracı - satır içi yorumları yanıtlamak için bir araç. Araç, yorumları otomatik olarak imzalar ve girintiler ve diğer kullanıcılara bahsetmek için hızlı bir yol sunar.
  • Yeni Tartışma Aracı - satır içi yeni bölümleri başlatmak için bir araç. Araç otomatik olarak imzanızı ekler ve Yanıtlama Aracı gibi, diğer kişilere bahsetmek için hızlı bir yol sunar.

Yanıtlama Aracı

 
Yanıtlama aracının visual modunu gösteren bir ekran görüntüsü.
 
Yanıtla aracının vikimetin source modunu ve gelişmiş seçeneklerini gösteren bir ekran görüntüsü.

Yeni Yanıtlama Aracı, vikimetin tartışma sayfası yorumlarını otomatik olarak imzalar ve girintiler ve diğer kullanıcılara ping göndermek için hızlı bir yol sunar.

Araç, bazı mevcut kullanıcı betikleri gibi çalışır.[1][2] Önce, sayfadaki kullanıcı imzalarını ve zaman damgalarını algılar ve ardından yanlarına [ yanıtla ] bağlantı ekler. [ yanıtla ] bağlantısını tıkladığınızda, yanıtınızı yazabileceğiniz bir kutu görürsünüz.

Yanıtlama Aracı hakkında daha fazla bilgi edinmek veya bununla ilgili geri bildiriminizi paylaşmak için Talk pages project/replying sayfasına ziyaret edin.

Özellikler

  • visual ve vikimetin source düzenleme modları arasında geçiş yapabilirsiniz.
  • Vikimetin source modunda, canlı bir önizleme, mesajınızın tartışma sayfasına gönderildikten sonra nasıl görüneceğini gösterir.
  • visual modunda, bağlantı oluşturmak, diğer kişilere bahsetmek ve karakter biçimlendirmesi eklemek için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.

Geliştirme

2021'in başlarından itibaren, Yanıtlama Aracı çoğu Vikipedi'de ve diğer bazı vikilerde Beta Özelliği olarak mevcuttur. Arapça, Çekçe ve Macarca Vikipedi'deki tüm editörlere dağıtılır. Aracın dağıtım durumu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: Dağıtım durumu

Yeni Tartışma Aracı

 
Yeni Tartışma Aracı, mesajınızın konusunu ve gövdesini yazmak için ayrı yerlere sahiptir.

Yeni Tartışma Aracı, bir tartışma sayfasında yeni bir bölüm başlatmayı kolaylaştırır. Yanıtla aracına benzer şekilde, mesajınızı otomatik olarak imzalar. Düzenlemenizi hem görsel hem de vikimetin modlarında yazabilirsiniz.

Neyin planlandığı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve gelişimini takip etmek için Talk pages project/New discussion sayfasını ziyaret edin.

Yeni Tartışma özellikleri

  • Görsel ve vikimetin Kaynak düzenleme modları arasında geçiş yapabilirsiniz.
  • Vikimetin Kaynak modunda, canlı bir önizleme, mesajınızın tartışma sayfasına gönderildikten sonra nasıl görüneceğini gösterir.
  • Görsel modunda, bağlantı oluşturmak, diğer kişilere ping atmak ve karakter biçimlendirmesi eklemek için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.
  • Henüz oluşturulmamış tartışma sayfalarında, vikimetin düzenleyici yerine kullanıcıları tartışmalara tanıtan bir mesaj gösterilir.

Konu abonelikleri

 
Bu özellik, bölüm başlığının sonuna bir [abone ol] bağlantısı ekler.

Konu abonelikleri özelliği, bir tartışma sayfasındaki ==Seviye 2 bölüme== abone olmanızı sağlar. Abone olduktan sonra, o bölümde gönderilen sonraki yorumlardan Bildirimler alacaksınız.