Tartışma sayfaları projesi/Özellik özeti

This page is a translated version of the page Talk pages project/Feature summary and the translation is 85% complete.

Düzenleme Ekibi, 2020'de yeni bir tartışma sayfası özelliği oluşturuyor. Bu özellikler Tartışma sayfası projesi özelliğin bir parçasıdır. Amaç editörlerin deneyim seviyelerinde vikide daha verimli iletişim kurmalarına yardımcı olmaktır.

Bu proje, en az 20 vikiden gönüllülerin ve Vakıf çalışanlarının daha iyi oluşturmak için bir ürün yönü tanımladığı viki içi iletişim araçları beş aylık bir danışma toplantısının sonucudur.

Düzenleme Ekibinin bu projenin bir parçası olarak oluşturduğu özellikler burada listelenmiştir ve aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

 • Yanıtlama Aracı - satır içi yorumları yanıtlamak için bir araç. Araç, yorumları otomatik olarak imzalar ve girintiler ve diğer kullanıcılara bahsetmek için hızlı bir yol sunar.
 • Yeni konu aracı - satır içi yeni bölümleri başlatmak için bir araç. Araç otomatik olarak imzanızı ekler ve Yanıtlama Aracı gibi, diğer kişilere bahsetmek için hızlı bir yol sunar.
 • Topic subscriptions - receive a notification whenever someone posts a new comment in a discussion you are interested in.
 • Mobile talk page improvements
 • Usability improvements - a set of visual adjustments to help people assess talk page activity and recognize talk pages as places to communicate with other volunteers.

Yanıtlama Aracı

 
Yanıtlama aracının visual modunu gösteren bir ekran görüntüsü.
 
Yanıtla aracının vikimetin source modunu ve gelişmiş seçeneklerini gösteren bir ekran görüntüsü.

Yeni Yanıtlama Aracı, vikimetin tartışma sayfası yorumlarını otomatik olarak imzalar ve girintiler ve diğer kullanıcılara ping göndermek için hızlı bir yol sunar.

Araç, bazı mevcut kullanıcı betikleri gibi çalışır.[1][2] Önce, sayfadaki kullanıcı imzalarını ve zaman damgalarını algılar ve ardından yanlarına [ yanıtla ] bağlantı ekler. [ yanıtla ] bağlantısını tıkladığınızda, yanıtınızı yazabileceğiniz bir kutu görürsünüz.

Yanıtlama Aracı hakkında daha fazla bilgi edinmek veya bununla ilgili geri bildiriminizi paylaşmak için Talk pages project/replying sayfasına ziyaret edin.

Özellikler

 • visual ve vikimetin source düzenleme modları arasında geçiş yapabilirsiniz.
 • Vikimetin source modunda, canlı bir önizleme, mesajınızın tartışma sayfasına gönderildikten sonra nasıl görüneceğini gösterir.
 • visual modunda, bağlantı oluşturmak, diğer kişilere bahsetmek ve karakter biçimlendirmesi eklemek için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.

Deployment

As of early 2022, the reply tool is available by default at almost all wikis (except the Russian and Finnish Wikipedias, where it is still a Beta Feature). Aracın dağıtım durumu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: Dağıtım durumu

Yeni konu aracı

 
Yeni konu aracı, mesajınızın konusunu ve gövdesini yazmak için ayrı yerlere sahiptir.

Yeni konu aracı, bir tartışma sayfasında yeni bir bölüm başlatmayı kolaylaştırıyor. Yanıtla aracına benzer şekilde, mesajınızı otomatik olarak imzalar. Düzenlemenizi hem görsel hem de vikimetin modlarında yazabilirsiniz.

Neyin planlandığı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve gelişimini takip etmek için Talk pages project/New topic sayfasını ziyaret edin.

Features

 • Görsel ve vikimetin Kaynak düzenleme modları arasında geçiş yapabilirsiniz.
 • Vikimetin Kaynak modunda, canlı bir önizleme, mesajınızın tartışma sayfasına gönderildikten sonra nasıl görüneceğini gösterir.
 • Görsel modunda, bağlantı oluşturmak, diğer kişilere ping atmak ve karakter biçimlendirmesi eklemek için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.
 • Henüz oluşturulmamış tartışma sayfalarında, vikimetin düzenleyici yerine kullanıcıları tartışmalara tanıtan bir mesaj gösterilir.

Konu abonelikleri

 
Bu özellik, bölüm başlığının sonuna bir [ abone ol ] bağlantısı ekler.

Konu abonelikleri özelliği, bir tartışma sayfasındaki == Seviye 2 bölüme == abone olmanızı sağlar. Abone olduktan sonra, o bölümde gönderilen sonraki yorumlardan Bildirimler alacaksınız. You may manage your topic subscriptions at the special page: Special:TopicSubscriptions.

Mobile

Usability improvements