Manual:Pywikibot/Genel bakış

This page is a translated version of the page Manual:Pywikibot/Overview and the translation is 85% complete.

Pywikibot MediaWiki sitelerinde otomatik işlem yapan bir modüldür. Wikipedia için geliştirilmiş olsa da artık Wikimedia Foundation'ın tüm projerlerinde ve diğer birçok diğer MediaWiki wikisinde kullanılmaktadır.

2003'te başlayan proje şu anda sürüm 9.2.1'de. Tam API kullanımına sahiptir, yeni MediaWiki özellikleri ve Pythonic paket düzeni ile günceldir. But it also works with older installations of MediaWiki 1.27 or higher.

Pywikibot, uyumlu bir Python sürümüyle kullanıldığında Microsoft Windows, macOS ve Linux'u destekler. Ayrıca uyumlu bir Python sürümü yüklü olan diğer işletim sistemlerinde de çalışır. Python'un kurulu olup olmadığını kontrol etmek ve sürümünü bulmak için CMD veya Terminal'e "python" yazmanız yeterlidir.

Python 3.7 or higher is currently required to run the bot.

Python can be downloaded here.

$ python -m pip install pywikibot

For more information, see here.

Bileşenler

Modül dosyalarında iki ana klasör bulunur:

  • pywikibot, MediaWiki web siteleriyle etkileşime girecek tüm ana dosyaları içerir. Bu, modülün ana kısmıdır: PWB'u kendi Python betiklerinize yüklediğinizde ve araçlarını başlattığınızda kullanılırlar.
  • scripts önceden yazılmış, bilinen ve kullanılabilir komut dosyalarını içerir. Kullanılmaya hazırlar için Manual:Pywikibot/Scripts içindeki her biri için listeye ve belgelere bakın.

See also

Lisans

Buradan Pywikibot için LİSANS dosyalarını görüntüleyebilirsiniz.

Diğer lisanslar