Podręcznik:Pywikibot/Przegląd

This page is a translated version of the page Manual:Pywikibot/Overview and the translation is 90% complete.

PyWikiBot jest biblioteką Pythona oraz zbiorem narzędzi pozwalających na zautomatyzowaną pracę na stronach MediaWiki. Pierwotnie zaprojektowany dla Wikipedii, PyWikiBot obecnie używany jest na wszystkich stronach Fundacji Wikimedia oraz wielu innych wiki działających na MediaWiki.

Projekt został rozpoczęty w 2003 roku i obecnie jest w wersji 9.2.1. Posiada pełną obsługę API oraz współpracuje z najnowszymi funkcjami MediaWiki oraz układem pakietów Pythonic. Jednak współpracuje ze starszymi instalacjami MediaWiki 1.27 oraz nowszymi.

PyWikiBot wspiera system Microsoft Windows, OS X oraz wszystkie dystrybucje Linuksa, jeśli tylko obsługują kompatybilną wersję Pythona. Powinien działać rónież na innych systemach operacyjnych które są kompatybilne z wymaganą wersją Pythona. Aby sprawdzić wersję zainstalowanego interpretera Pythona, wpisz komendę python w wierszu poleceń bądź powłoce tekstowej.

Python 3.7 lub nowszy jest wymagany do uruchomienia bota.

Python can be downloaded here.

$ python -m pip install pywikibot

For more information, see here.

Składniki

W archiwum biblioteki znajdują się dwa podstawowe foldery:

  • pywikibot zawiera wszystkie pliki główne, które będą wchodzić w interakcje ze stronami MediaWiki. To jest podstawowa część biblioteki: są używane, gdy uruchamiasz PWB we własnych skryptach Pythona i gdy uruchamiasz narzędzia plug-and-play.
  • scripts zawiera napisane już, znane i sprawdzone skrypty. Są gotowe do użycia. Zobacz listę i dokumenty dla każdego w Manual:Pywikibot/Scripts .

See also

Licencja

Tutaj możesz zobaczyć pliki z licencją dla [phab:diffusion/PWBC/browse/master/LICENSE Pywikibota].

Pozostałe licencje