Help:Değişiklikleri izleme

This page is a translated version of the page Help:Tracking changes and the translation is 100% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD
Son değişiklikler sayfalarda, dosya yüklemelerinde, silmelerde ve sayfa taşımalarında yapılan son değişiklikleri gösterir

MediaWiki, vikide neler olup bittiğini takip etmek için özel sayfalar ve araçlar sunar. Yani örneğin izleyebilirsin:

  • tüm sayfalarda son değişiklikler
  • revizyon geçmişi: bir sayfada yapılan tüm değişiklikler
  • belirli bir kullanıcının katkıları
  • yeni oluşturulan sayfalar

En ilginç özel sayfa Special:RecentChanges sayfasıdır. Bu sayfa tüm düzenlemeleri, dosya yüklemelerini, sayfa taşımalarını, silme işlemlerini ve vikide yapılan diğer işlemleri gösterir. Üstteki menü, ekranınızı kişiselleştirmek için bir bağlantı koleksiyonu sunar: değişikliklerin sayısını veya gösterilen gün sayısını sınırlayın veya düzenlemeleri yalnızca belirli bir ad alanında gösterecek şekilde kısıtlayın. Küçük olarak işaretlenen düzenlemeleri de gizleyebilirsiniz (ancak kullanıcı küçük olarak işaretlese bile bir değişikliğin büyük olabileceğini unutmayın).

Son Değişiklikler sayfasındaki bir satır birkaç bağlantıdan oluşur:

  • "fark" sayfanın önceki revizyonundan farkı gösterir
  • "geçmiş" sayfanın revizyon geçmişine bağlantılar
  • Sayfanın tam başlığı geçerli sürüme bağlanır. Sayfa izlenme listesi üzerindeyse, başlık koyu yazılmıştır.

Sonraki sayfa değişikliği türünü açıklayan bir işaret:

  • Y — Bu değişiklikle yeni bir sayfa oluşturuldu
  • k — Bu bir küçük değişiklik
  • b — Bu değişiklik bir bot tarafından yapıldı

Zaman damgasını takiben önceki revizyondaki sayfa boyutu farkı görünür. Ardından, kullanıcı sayfası ve mesaj sayfasına ve (anonim kullanıcılar söz konusu olduğunda) tartışma sayfası yalnızca katkılar olarak kullanırlar.

Kullanıcı düzenlemeyi yaptıktan sonra bir özet gönderirse, özet italik olarak satırdaki son bağlantı olarak görünür.

Gelişmiş görünüm

JavaScript'i etkinleştirdiyseniz, "gelişmiş" görünümü de deneyebilirsiniz. Gelişmiş görünümü etkinleştirmek için Tercihler bölümüne gidin, ardından Son Değişiklikler sekmesine tıklayın ve "Son değişiklikler ve izleme listesindeki değişiklikleri sayfalara göre gruplandır" seçeneğini seçin. Bu seçeneğin seçilmesi, Son Değişiklikler sayfasının tek tek listelenmek yerine sayfaya göre gruplandırılmış düzenlemeleri görüntülemesine neden olur. Şimdi aşağıdakine benzer girişleri göreceksiniz:

15:17 Main Page (4 değişiklik | geçmiş) .. (+236) .. [Some User‎ (2×); Some Other User (2×)]

Bu sayfanın son düzenlemelerinin kaydını genişletmek için zaman damgasının ve sayfa adının solundaki mavi oku tıklayın. Düzenleme kayıtları normal görünümde göründüğü gibi gösterilecektir. Bu donanımı istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz, bu yüzden hangisini tercih ettiğinizi görmek için her ikisini de deneyebilirsiniz. Gelişmiş görünümün etkinleştirilmesinin fark ve zorluk için önde gelen bağlantıları kaldıracağını ve devriyenin daha zor olacağını unutmayın.

Ayrıca bakınız