Nápověda:Sledování změn

This page is a translated version of the page Help:Tracking changes and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD
Poslední změny zobrazuje informace o aktuálních změnách stránek, nahraných souborech, přesunech a rušení stránek

MediaWiki nabízí sadu speciálních stránek a nástrojů ke sledování změn ke kterým ve wiki dochází. Takže můžete například sledovat:

  • aktuální změny všech stránek
  • historii změn: jak se měnil obsah stránky
  • příspěvky určitého uživatele
  • nově založené stránky

Nejzajímavější speciální stránkou je Special:RecentChanges. Tato stránka zobrazuje záznamy o všech úpravách, staženích souborů, přesunech, mazání stránek a dalších akcích ve wiki. Menu nahoře nabízí sadu odkazů, které umožňují uživatelsky modifikovat zobrazený seznam: Omezit jej počtem zobrazených změn nebo časovým intervalem nebo v jeho rámci zobrazovat pouze změny ve vybraném jmenném prostoru. Také si můžete skrýt dílčí změny (nezapomínejte však, že uživatel mohl označit jako dílčí i změny docela zásadní).

Jeden řádek na stránce Poslední změny obsahuje několik odkazů:

  • “rozdíl” zobrazí v čem se liší obsah oproti předchozí revizi stránky
  • “historie” odkazuje na historii revizí stránky
  • plný název stránky odkazuje vždy na poslední verzi. Pokud je stránka na vašem seznamu sledovaných stránek, zobrazuje se název tučně.

Jsou zde návěští popisující charakter změny:

  • N — Touto editací byla založena nová stránka
  • m — Toto je malá editace
  • r — Tuto editaci provedl robot

Následuje časové razítko a velikost rozdílu oproti předchozí revizi. Pak je uvedeno jméno autora změny odkazující na jeho uživatelskou stránku, diskuzní stránku a příspěvky (v případě anonymních uživatelů pouze na jejich diskuzní stránku).

Pokud autor uvedl stručný přehled změn, které udělal, pak se rovněž objeví psaný kurzívou na konci řádky.

Rozšířené zobrazení

Máte-li povolen JavaScript, můžete vyzkoušet také "rozšířené" zobrazení. Chcete-li povolit rozšířené zobrazení, přejděte do Předvoleb (preferences), poté klikněte na kartu Poslední změny (Recent Changes) a vyberte „V posledních změnách a sledovaných stránkách seskupovat změny podle stránek“. Výběr této možnosti způsobí, že stránka Poslední změny zobrazí úpravy seskupené podle stránky, místo aby byly uvedeny jednotlivě. Nyní uvidíte následující záznam:

  15:17 Main Page (4 změny | historie) .. (+236) .. [Some User‎ (2×); Some Other User (2×)]

Pro rozbalení záznamu o aktuálních změnách stránky, klikněte na modrou šipku vlevo od časového razítka a jména stránky. Přehled změn se rozbalí jako u normálního zobrazení. Toto rozšířené zobrazení můžete zapínat či vypínat podle libosti. Podle toho co vám bude víc vyhovovat. Vezměte prosím na vědomí, že po zapnutí rozšířeného zobrazování zmizí odkazy na historii stránky a zobrazení rozdílových změn. Což poněkud komplikuje kontrolu změn.

Související stránky