Help:ردیابی تغییرات

This page is a translated version of the page Help:Tracking changes and the translation is 93% complete.
PD توجه: شما در هنگام ویرایش این صفحه، موافق با انتشار مشارکت‌هایتان تحت CC0 هستید. صفحه‌های راهنمای مالکیت عمومی را برای اطلاعات بیشتر ببینید. PD
تغییرات اخیر آخرین تغییرات در برگه‌ها، بارگذاری پرونده‌ها، حذف و انتقال برگه‌ها را نشان می‌دهد

در مدیاویکی مجموعه‌ای از برگه‌ها و ابزار ویژه برای پی‌گیری آن‌چه در ویکی می‌گذرد، وجود دارد. بنابراین شما برای نمونه می‌توانید این‌ها را پی‌گیری کنید:

  • تغییرات اخیر تمام برگه‌ها
  • تاریخچه ویرایش: همهٔ تغییرات یک برگه
  • مشارکت‌های یک کاربر ویژه
  • برگه‌های تازه ساخته‌شده

جالب‌ترین برگهٔ ویژه Special:RecentChanges است. این برگه تمام ویرایش‌ها، بارگذاری پرونده‌ها، انتقال برگه، حذف و سایر اقدامات انجام‌شده در ویکی را نمایش می‌دهد. فهرست بالای برگه مجموعه‌ای از پیوندها را برای سفارشی‌کردن نمایشگر شما فراهم می‌کند: محدودیت شمار تغییرات یا شمار روزهای نشان‌داده‌شده یا نمایشگر را محدود می‌کند تا فقط به یک نام خاص تغییر داده شود. شما همچنین می‌توانید ویرایش‌هایی که به‌عنوان جزئی نشان‌گذاری پنهان کنید (اما فراموش نکنید که تغییرات جزئی ممکن است مهم باشند حتّٰی اگر کاربر آن‌را به‌عنوان جزئی نشان‌گذاری کند).

یک خط در برگهٔ تغییرات اخیر شامل چندین پیوند است:

  • تفاوت تفاوت بین نسخه پیشین را نشان می‌دهد
  • تاریخچه پیوندی به تاریخچه ویرایش برگه است
  • عنوان کامل برگه پیوندی به نسخهٔ کنونی است. اگر برگه در فهرست پی‌گیری شما باشد، عنوان به‌صورت پررنگ نشان داده می‌شود.

سپس یک پرچم توصیف نوع بهبود برگه است:

  • نو — این ویرایش صفحه‌ای تازه ایجاد کرد
  • جز — این یک ویرایش جزئی است
  • ر — این ویرایش را یک ربات انجام داده است

به‌دنبال نشانهٔ زمان، تفاوت اندازهٔ برگه از نسخهٔ قبلی نیز دیده می‌شود. سپس کاربر با یک پیوند به برگهٔ کاربری و برگهٔ بحث و مشارکت و یا (درمورد کاربران ناشناس) فقط به برگهٔ بحث خود اشاره می‌شود.

اگر کاربر هنگامی که ویرایش را انجام‌داده، یک خلاصه هم فرستاده باشد، خلاصه به‌صورت'کج به‌عنوان آخرین پیوند نشان داده می‌شود.

نمایش پیشرفته

اگر جاوا اسکریپت را فعال کرده‌اید، می‌توانید نمایش پیشرفته را نیز بیازمایید. برای فعال‌کردن نمایش پیشرفته، به ترجیحات خود بروید، سپس به‌روی زبانهٔ تغییرات اخیر کلیک کنید و "در تغییرات اخیر و فهرست پیگیری تغییرات بر پایهٔ صفحه‌ گروه‌بندی شود" را انتخاب کنید. انتخاب این گزینه برگهٔ تغییرات اخیر را نمایش می‌دهد تا تغییرات گروه‌بندی‌شده توسط برگه را به‌جای فهرست‌بندی به‌صورت جداگانه نمایش دهد. اکنون می توانید نوشتارهای زیر را مشاهده کنید:

15:17 Main Page (4 تغییر | تاریخچه) .. (+236) .. [Some User‎ (2×); Some Other User (2×)]

برای گسترش تاریخچهٔ ویرایش‌های آن‌برگه، روی فلش آبی به سمت چپ زمان و نام برگه کلیک کنید. تاریخچهٔ ویرایش‌ها به‌صورت نمایش‌داده‌شده در حالت عادی نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید این نمای پیشرفته را به‌صورت خودکار خاموش و روشن کنید، بنابراین هر دو را بیازمایید تا ببینید کدام‌یک را ترجیح می‌دهید.

توجه داشته‌باشید که امکان نمای پیشرفته پیوندهای پیشنهادی را برای تفاوت و تاریخچه حذف می‌کند و گشت و گذار را دشوارتر می‌کند.

جستارهای وابسته