Help:Tartışma sayfaları

This page is a translated version of the page Help:Talk pages and the translation is 74% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Her viki sayfasının, diğer kullanıcılarla tartışma ve iletişim kurmak için kullanılabilecek ilişkili bir tartışma sayfası vardır. Tartışma sayfalarına sayfanın üst kısmındaki "tartışma" sekmesi tıklayarak erişilebilir. Yorumunuzu eklemek için sayfayı normal şekilde düzenleyin. Bir tartışma sayfası aslında diğer viki sayfalarına çok benzer, ancak "Talk" ad alanında "(Ana)" ad alanındaki makalelerden ayrı tutmak için (Help:Ad alanları sayfasına bakın). Herhangi bir viki sayfasında olduğu gibi, sayfayı düzenleyebilir, bağlantı verebilir ve düzenleme geçmişini görüntüleyebilirsiniz.

For new beginners, talk pages may be confusing. Fortunately, some extensions are used to enhance talk pages. The DiscussionTools extension can make it easier to create and reply talk pages, and automatically sign your comments. StructuredDiscussions is another extension, which uses structured talk pages instead of ordinary talk pages.

Tartışma sayfalarındaki kuralları düzenleme

Default configuration for Wikimedia wikis

 
Screenshot of the default talk pages experience

Wikimedia wikis use discussion tools as a default feature for talk pages. This tool allows users to start topic and respond to comments in both visual and wikitext editing modes.

Add a new topic by clicking on "⧼vector-2022-action-addsection⧽". If the talk page is empty, a "Bir tartışma başlat" button invites you to create a topic.

Reply to a comment by clicking on "Yanıtla" after the comment.

When adding a new topic, or responding to a given message, you can switch between "visual" and "wikitext" modes.

This tool automatically signs your messages.

You can also edit the wikitext of the page, as described below.

When using wikitext on talk pages

Serbest biçimli bir viki sayfasında tartışma yapmak ilk başta garip görünecektir. Herkesin bazı basit düzenleme kurallarına uyması durumunda yardımcı olur:

  • Yorumlarınızdan sonra daima adınızı imzalayın. Dört tilde "~~~~" viki sözdizimini (veya düzenleme metin kutusunun üzerindeki araç çubuğunda imza düğmesini   kullanın). Daha fazla bilgi için Help:İmzalar sayfasına bakın.
  • Sayfanın altındaki == düzey 2 başlığı == ile yeni bir tartışma başlatın (veya "+" sekmesini kullanın).
  • Satır başında satır başına iki nokta üst üste işareti (:) girin.

Örnek

Tartışma sayfası kurallarını izleyen örnek bir tartışma:

Viki metin İşlenmiş tartışma sayfası
== Çorba ==

Çorba nasıl? --[[User:Example|Bob]] 18:07, 26 Ağustos 1991 (UTC)

: Güzel!! --[[User:Example|Simon]] 11:21, 28 Ağustos 1991 (UTC)

:: Kendim yaptım! -- [[User:Example|Bob]] 14:11, 3 Eylül 1991 (UTC)

Bence çorba tartışması [[Tartışma:Çorba]] taşınmalı. -- [[User:Example|Lisa]] 21:55, 3 Eylül 1991 (UTC)
Çorba[edit]

Çorba nasıl? --Bob 18:07, 26 Ağustos 1991 (UTC)

Güzel!! --Simon 11:21, 28 Ağustos 1991 (UTC)
Kendim yaptım! -- Bob 14:11, 3 Eylül 1991 (UTC)

Bence çorba tartışması Tartışma:Çorba taşınmalı. -- Lisa 21:55, 3 Eylül 1991 (UTC)


Alternatif kurallar

Bu en yaygın sözleşmenin birçok nedenden dolayı sorunlu olduğunun farkındayız:

  • Tanım listesi sözdizimini benimseyerek geçersiz HTML yapısı oluşturur;
  • Tablo eklemelerine karşı kırılgandır;
  • Gerçek paragraflar yok.

Bazı vikilerin sorun 1 için * yerine kullandığı bilinmektedir. Yerel kurallarınıza uyun.

Karmaşık biçimlendirmeyi bozmamak için, yanıtladığınız yorumun girinti oluşturmak için ne kullandığını kopyalayın ve sonuna : veya * ekleyin.

Tartışmaları düzenleme

Serbest biçimli bir viki sayfasında tartışma yapmak ilk başta garip görünecektir. Geleneksel katı forum formatına göre bazı avantajları vardır, ancak biraz dağınık olabilir. Diğer viki sayfalarında olduğu gibi, herkes düzenleme kurallarına uymak, örneğin eksik oldukları yerlere imzalar ve başlıklar eklemek için tartışmaları düzenlemeye yardımcı olabilir.

Açıkçası, başkalarının yorumlarını düzenleme fırsatımız da var. Başkasının ifadesini değiştirmek genellikle kötü görgü kurallarıdır. (Düzeltmelerinizle kendi yorumunuzu eklemek daha iyi.) Ama şuna kabul edilebilir ...

Tartışma başlıklarını değiştir
Tartışma konusunu daha iyi tanımlamak için ifadeleri değiştirin veya tartışma başlıklarına kelimeler ekleyin. Birçok tartışma sayfayı doldurmaya başladığında iyi açıklayıcı başlıkların önemli hale geldiğini unutmayın.
Tartışmaları farklı bir sayfaya taşı
Tartışmalar vikide yanlış yere konursa ve farklı tartışma sayfalarıyla daha iyi ilişkilendirilirse, tartışmayı kes ve yapıştır ile taşıyabilirsiniz. Bu, gönderi paylaşan kişiler için potansiyel olarak kafa karıştırıcı olabilir, ancak işleri düzenli tutmak için önemli olabilir. Tartışmayı toparlamadan önce birkaç gün/haftalık mühlet için yanlış yerde bırakabilirsiniz. Bir tartışmanın taşındığını açıklayan bir bağlantı bırakabilirsiniz veya değilse, düzenleme özeti içinde bağlantı oluşturmalısınız.
Güncel olmayan tartışmaların silin
Tartışmalar, konu artık alakalı olmadığından uzun süre sonra bir tartışma sayfasında dolaşmaya devam edebilir. "Bunun şimdi çözüldüğünü düşünüyorum" şeklinde yanıt vermek genellikle iyi bir fikirdir, ancak er ya da geç eski tartışmaları bir kenara bırakma zamanıdır (elbette düzenleme tarihinde korunurlar).
Bir gönderi birkaç tartışmaya ayırın
Birisi ayrıca cevaplanması gereken birkaç noktaya değinmişse bunu yapmak uygun olabilir. Ancak, her zaman diğer insanların sözlerine saygılı olmalısınız. Paylaşırsanız gönderileri hala anlamlı mı?

Makale oluşturma - Makaleleri tartışma

Bir viki maddesi oluşturma görevine odaklanmak ve tartışma sayfalarını yalnızca bu işlemi desteklemek için kullanmak genellikle en iyisidir. Tartışma konusu genellikle ilgili maddeyi daha iyi hâle getirmek için yapılması gerekenler etrafında dönmelidir. Maddenin kendisini düzenlemenin genellikle daha etkili bir iletişim aracı olduğunu unutmayın. Görüşlerinizi başkalarınınkilerle dengelemenizi gerektirerek daha zor olabilir, ancak daha ödüllendirici de olabilir. Viki editörleri topluluğu bu şekilde ilerleme kaydedecektir. Bir tartışma sayfasında (ya da aslında başka herhangi bir iletişim kanalında) hararetli bir tartışmaya girmek çoğu zaman daha doğal gelecektir, ancak aslında, viki maddenin kendisi orta noktaya ulaşmak için güçlü bir araç sunabilir. Tartışmanın her iki tarafını nasıl tasvir edeceğinizi düşünün (örneğin, avantajları ve dezavantajları listeleyin) ve tartışmanın buharlaştığını görebilirsiniz.

Kullanıcı tartışma sayfaları

"User talk sayfası", birinin "User sayfası" (Help:Kullanıcı sayfası sayfasına bakın) ile ilişkili bir tartışma sayfasıdır. Bu belirli bir viki kullanıcısı için mesaj bırakılacak bir yerdir.

Bu bir tür mesajlaşma sistemi olarak işlev görebilir. Tartışma sayfalarında yeni mesajlar kaldığında kullanıcılar aşağıdaki önemli bildirimi alır:

Kullanıcılar, tartışma sayfalarını ziyaret edene kadar mesaj tüm sayfalarda görüntülenmeye devam eder.

Buna her zaman güvenilemese de e-posta ile de bilgilendirilebilirler (çünkü e-posta bildirim özelliğinin geçerli bir e-posta adresi girerek ve bir onay bağlantısına tıklayarak etkinleştirilmesi gerekir). Kullanıcı tartışma sayfası mesajınıza yanıt alamazsanız, kullanıcı sayfalarında vermiş olabilecek diğer iletişim bilgilerini aramayı deneyin.

Mesajların özel olmadığını ve diğerlerinin sohbete katılabileceğini unutmayın.