Help:İmzalar

This page is a translated version of the page Help:Signatures and the translation is 87% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Kullanıcılar, bir yorumun sonunda gönderilerini kolayca imzalayabilir. İmzalama normalde yalnızca tartışma sayfalarında yapılır, birlikte yazılan maddelerde yapılmaz.

Varsayılan imza seçenekleri

Üç varsayılan seçenek vardır. Dört adet standarttır (tam imza). Üç tild yazmak, yalnızca kullanıcı adı imzasıyla sonuçlanır (zaman damgası olmadan). Beş tild yazmak tam bir zaman damgası ile sonuçlanır (kullanıcı adı olmadan).

İşlev Viki biçilendirmesi (kaydederken değiştirilir) Sonuç viki kodu Ortaya çıkan ekran
İmza artı zaman damgası
~~~~
[[User:Username|Username]] 12:23, 5 June 2024 (UTC) Username 12:23, 5 June 2024 (UTC)[reply]
Tek başına imza
~~~
[[User:Username|Username]] Username
Tek başına zaman damgası
~~~~~
12:23, 5 June 2024 (UTC) 12:23, 5 June 2024 (UTC)

Oturum açmadan düzenleme yaparsanız IP adresiniz bir kullanıcı adının yerini alacaktır. Kullanıcı adları ve IP adresleri de sayfa geçmişlerinde kimin ne yazdığının kaydı olarak saklanır, böylece diğerleri her zaman imzaları doğrulayabilir.

İmza yazmak için kullanılan genel biçim, iki kısa çizgi (veya uzun tire) ve ardından dört tild (-- ~~~~), iki tirenin bir imza bloğunu işaretlediği Usenet bilgisayar ağından türetilir. Note that the two hyphens are not inserted automatically and have to be entered manually (unless you customize your signature to include them, an example of this can be seen in the next section). İmza düğmesine tıklanması, imzanın yanına iki kısa çizgi ekleyecektir (--~~~~).

İmzalı bir düzenlemeyi kaydettiğinizde, gerçek imza dizesi, tildler otomatik olarak kullanıcı adı (uygun kullanıcı sayfasına bağlı) ve zaman damgası (saat/tarih) ile değiştirilir. Bu, diğer kullanıcıların tartışmaların kronolojik sırasını izlemesine ve belirli bir yorumun yazarını tanımlamasına yardımcı olur.

Kullanıcı adı kısmı, oturum açmamış kullanıcılar için MediaWiki:Signature veya MediaWiki:Signature-anon mesajı ile kontrol edilir. Bu iletilerdeki $1, sayfayı düzenleyen kullanıcı adı ile değiştirilir ve $2, kullanıcı adı veya Help:Tercihler içinde belirtildiği gibi özel bir imza ile değiştirilir. Kullanıcı tercihlerde ham imzaları etkinleştirirse, özel imzanın içeriği doğrudan kullanılır.

Klavyenizde tild işareti bulamazsanız, varsayılan araç çubuğunu düzenleme imza düğmesini, imza düğmesi yazma yardımı olarak kullanabilirsiniz.

İmzalar, düzenleme özetlerinde çalışmaz (orada ~~~~ üzerinden çevrilmezler), ancak elbette bunu bir düzenleme özetinde kullanmaya gerek yoktur. Tarih ve kullanıcı adınız kaydedilir ve yine de düzenlemelere karşı görüntülenir.

Zaman damgalarının şu anda varsayılan olarak biçimlendirildiğini ve her vikide kullanılan varsayılan yerel ayar kurallarına (dil, yazım, tarih ve saat biçimi) göre kaydedildiğini ve geçerli tercih ettiğiniz dilin kurallarına göre değildir.

Özelleştirilmiş imzalar

Kayıtlı kullanıcılar, tercihlerde ki "Yeni imza:" alanını değiştirerek imzalarını (bağlantıda görüntülenen ve kullanıcı adınızı gösteren metin) özelleştirebilir. Varsayılan olarak, girdiğiniz her şey [[ ]] ile sarılacaktır. Özel bir bağlantı kullanmak için (bu otomatik bağlantı olmadan), “İmzayı vikimetin olarak (kullanıcı sayfanıza otomatik bağlantı olmadan) işle” etkinleştirmeniz gerekir. Ardından viki işaretlemesini ve ayrıca HTML'yi (vikide izin verildiği sürece) istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz, ancak maksimum uzunluk 255 karakterdir. Üzeri yazma imzaların genellikle diğer kullanıcılar tarafından beğenilmediğini lütfen unutmayın.

İmzanızı özelleştirirseniz, bu hesabın sahibi siz değilseniz veya bu kullanıcı tarafından açıkça yetkilendirilmedikçe, ilgisiz başka bir kullanıcı hesabının kimliğini görüntülemekten kaçınmanız gerektiğini unutmayın: bağlantı açık bir şekilde sizin etkin kullanıcı sayfanızı veya yerel vikideki tartışma sayfası göstermelidir. Ancak imzanızı değiştirmek, sayfa geçmişlerinde kayıtlı kullanıcı adını geçersiz kılmaz. Bazı vikiler, imzalarda harici bağlantıların veya resimlerin kullanımı hakkında kısıtlayıcı bir politika tanımlamış olabilir. Kullanıcı hesapları ve kimlikleri hakkında yerel vikinizde belgelenen ve zorunlu kılınan politikalara bakın.

"Ham imzalar" etkinleştirir ancak herhangi bir özelleştirilmiş imza dizesi eklemezseniz, bağlantısız kullanıcı adınızla imzalarsınız.

En yaygın özelleştirmeler şunlardır:

Amaç Ham imza Ortaya çıkan imza ekranı (dört tilde ile oluşturulur)
Kısa çizgileri imzaya yerleştirme

-- [[User:Username|Username]]

-- Username 12:23, 5 June 2024 (UTC)[reply]
Görüntülenen kullanıcı adını size uygun hâle getirme

[[User:Username|Tercih Edilen Kullanıcı Adı]]

Tercih Edilen Kullanıcı Adı 12:23, 5 June 2024 (UTC)[reply]
Mesaj sayfası bağlantısı ekleme

[[User:Username|Username]] ([[User talk:Username|talk]])

Username (talk) 12:23, 5 June 2024 (UTC)[reply]

Flow/Yapısal Tartışmalar

Flow/Yapılandırılmış Tartışmalar kullanılarak bırakılan iletiler için imza gerekmez.

Ayrıca bakınız