Open main menu
This page is a translated version of the page Help:Redirects and the translation is 40% complete.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎slovenčina • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎українська • ‎עברית • ‎پښتو • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어
PD Poznámka: Úpravou tejto stránky súhlasíte s uvoľnením svojho príspevku pod licenciou CC0. Viac informácií si prečítate na stránke Public Domain Help Pages.
PD

Presmerovania sa používajú na preposlanie užívateľov z jednej stránky na druhú. Je to užitočné v prípadoch, ak má byť jeden článok dostupný pod viacerými názvami, prípadne názvami s rozdielnym slovosledom, veľkosťou písmen atp.

Contents

Types of redirects

Following types of redirections exist:

  • redirection to other pages of the same wiki, known as "hard redirection". Only hard redirection is described in this current article.
  • redirection to pages located on another wiki, known as "soft redirection". See corresponding article on Meta.

Vytvorenie presmerovania

Presmerovanie môžete vytvoriť z novej stránky (viď. Vytvorenie novej stránky), alebo z existujúcej stránky (horná záložka "upraviť"), ktorú tak urobíte neaktívnou. V oboch prípadoch treba na úplný začiatok stránky vložiť nasledujúci kód:

You can also use an existing page that you are making inactive as a page by going to that page and using the "edit" tab at the top. In either case, you will be inserting the following code at the very first text position of the Edit window for the page:

#REDIRECT [[menostránky]]

kde menostránky je názov cieľovej stránky. Slovo "redirect" nie je citlivé na veľkosť písmen, ale medzi ním a znakom "#" nesmie byť medzera. Akýkoľvek text pred týmto kódom ho znefunkční a zabráni tak presmerovaniu. Text, alebo kódy za značkou presmerovania budú ignorované (a mali by byť z existujúcej stránky vymazané).

Výnimkou je značka pre kategorizáciu stránky (Category - viď. Kategórie), ktorá po zadaní za značku presmerovania umožní, aby bola stránka zapísaná v zozname danej kategórie.

Na kontrolu, či ste zadali správny názov cieľovej stránky, by ste mali použiť tlačidlo 'Zobraziť náhľad' pod oknom úprav, alebo Alt-P. Náhľad nebude vyzerať ako výsledná presmerovacia stránka, ale ako čislovaný zoznam s modrou cieľovou stránkou:

1. REDIRECT  menostránky

If the pagename as you typed it is not a valid page, it will show in red. Until there is a valid destination page, you should not make the redirect.

Zobrazenie presmerovania

Po vytvorení presmerovania sa už na stránku s presmerovaním nedostanete zadaním jej názvu, ani kliknutím na odkaz s jej názvom. Stránka s presmerovaním sa nezobrazí ani vo výsledkoch vyhľadávania. Na cieľovej stránke, v jej hornej časti, sa však zobrazí informácia o tom, že ste boli presmerovaní, spolu s názvom a odkazom na stránku presmerovania. Kliknutím naň sa dostanete na stránku presmerovania, kde sa zobrazí veľká zahnutá šipka a názov cieľovej stránky presmerovania.

Po tom, čo tak urobíte, môžete robiť so stránkou presmerovania všetky operácie - ako s bežnou wiki stránkou. Môžete navštíviť pridruženú diskusiu a debatovať o presmerovaní, môžete si prezrieť históriu úprav stránky, vrátane záznamu o presmerovaní. Ak je presmerovanie nesprávne, môžete stránku upraviť, alebo sa môžete vrátiť k jej starším verziám a presmerovanie odstrániť.

You can go to the associated discussion page to discuss the redirect. You can view the history of the page, including a record of the redirect. You can edit the page if the redirect is wrong, and you can revert to an older version to remove the redirect.

Vymazanie presmerovania

Presmerovania obvykle nie je potrebné vymazávať. V databáze obsadzujú len bezvýznamný priestor. Ak je názov stránky málo výstižný, alebo nepresný neuškodí (skôr prospeje), ak ho ponecháte ako presmerovanie na presnejší názov, či aktuálnejšiu stránku.

They do not occupy a significant amount of database space. If a page name is vaguely meaningful, there's no harm, and some benefit, in having it as a redirect to the more relevant or current page.

Ak napriek tomu potrebujete stránku s presmerovaním vymazať, napr. ak je jej názov urážlivý, alebo chcete odradiť ľudí od odkazovania na daný pojem, prejdite na stránku presmerovania vyššie spomínaným spôsobom a postupujte podľa krokov uvedených vo Help:Deletion and undeletion .

Dvojité presmerovanie

Dvojité presmerovanie je stránka, ktoré presmeruje na stránku, ktorá je tiež presmerovaním, čo však nefunguje. Namiesto toho sa užívateľom zobrazí nasledujúca presmerovacia stránka. Toto obmedzenie je zámerné - čiastočne kvôli zabráneniu nekonečným slučkám a čiastočne preto, aby veci zostali jednoduché.

Instead, people will be presented with a view of the next redirect page. This is a deliberate restriction, partly to prevent infinite loops, and partly to keep things simple.

Dvojité presmerovania by ste však mali vyhľadávať a odstraňovať - zmenou presmerovania priamo na cieľovú stránku. Najpotrebnejšie je to po presune dôležitej stránky. Na nájdenie dvojitých presmerovaní na príslušnú stránku použite odkaz z nástrojov "Odkazy na túto stránku". Pre nájdenie dvojitých presmerovaní na celej wiki použite špeciálnu stránku Dvojité presmerovania.

You are most likely to need to do this after a significant page move. Use the "what links here" toolbox link to find double redirects to a particular page, or use Special:DoubleRedirects to find them throughout the whole wiki.

There is an option, $wgFixDoubleRedirects , to automatically fix double redirects with a job queue. However, it tends to aggravate page move vandalism, so it is disabled by default. The __STATICREDIRECT__ magic word can be used to skip the double-redirect fix on a particular page.

Presmerovanie na stránku v mennom priestore category

To redirect to a category page and prevent the redirect appearing in this category, precede the word "Category" with a colon, otherwise the redirect page will also be categorized to the category itself:

#REDIRECT [[:Category:Glossary]]

Suppressing a redirect

Users with the suppressredirect right may move a page without creating a redirect. By default this right is assigned to sysops and bots.

Pozri taktiež