Nápověda:Přesměrování

This page is a translated version of the page Help:Redirects and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Přesměrování se používá k přechodu uživatelů z jednoho názvu stránky na jiný. Může být užitečné, pokud je na konkrétní článek odkazováno více názvy nebo má alternativní interpunkci, velká písmena nebo pravopis.

Typy přesměrování

Existují dva typy přesměrování:

  • Tvrdé přesměrování (hard redirection): Čtenáři, kteří přešli na stránku přesměrování, jsou přesměrováni přímo na cílovou stránku (obvykle jiné stránky stejné wiki). V tomto aktuálním článku je popsáno pouze tvrdé (pevné) přesměrování.
  • Měkké přesměrování (soft redirection): Čtenáři jsou ponecháni na přesměrovací stránce, ale mají možnost kliknout na odkaz na cílovou stránku. Obvykle se toho dosáhne pomocí šablony. Podívejte se na odpovídající článek na Meta.
Na wikinách s povoleným $wgDisableHardRedirects (jako je většina veřejných projektů Wikimedie) není možné vytvořit tvrdé přesměrování na speciální stránky (např. Special:MyLanguage) nebo stránky umístěné na jiné wiki. Budou automaticky "změkčeny".

Provedení

Pro tvrdé přesměrování okamžitě získáte cílovou stránku. Pod hlavním titulkem se malým písmem zobrazí popis přesměrování.

Help:Redirects
Z MediaWiki
(přesměrováno z Help:Redirect)

Vytvoření přesměrování

Pokud je stránka přesunuta, automaticky se vytvoří přesměrování ze starého na nový název stránky.

Uživatelé s "suppressredirect" mohou oprávněně přesunout stránku bez vytvoření přesměrování. Ve výchozím nastavení je toto právo přiřazeno k sysopům a robotům.

Můžete spustit novou stránku s názvem, ze kterého chcete směřovat (viz Nápověda:Založení nové stránky ). Můžete také použít existující stránku, kterou uděláte jako stránku neaktivní tím, že přejdete na tuto stránku pomocí karty "edit" nahoře. V obou případech vložíte následující kód do první řádky textu v okně úprav pro stránku:

#REDIRECT [[PageName]]

kde je PageName je název cílové stránky. Slovo "redirect" není citlivé na velká písmena, ale před symbolem "#" nesmí být žádná mezera ani znak. Jakýkoli text před kódem zakáže kód a zabrání přesměrování. Jakýkoli text nebo běžný obsahový kód po kódu přesměrování bude ignorován (a měl by být z existující stránky odstraněn). Abychom však vložili nebo uchovávali aktuální název stránky uvedený v kategorii, je však obvyklá značka této kategorie zadána nebo uchovávána na řádku po položce kódu přesměrování.

Přesměrováním mohou být jednoduché názvy stránek nebo zadání pomocí názvů. Pokud máte na cílové stránce definovanou kotvu, mohou být přípony názvem sekce.[1]

Příklady platných provozních přesměrování:

  • #REDIRECT[[Help:Magic_words#Page_names]]
  • #redirect [[Help:Magic_words#URL_encoded_page_names]]
  • #Redirect [[Manual:$wgConf]]
  • #REDIRECT [[MediaWiki/fr]] přeložená stránka je uložena

Měli byste 'náhledem' (pomocí tlačítka pod oknem Edit nebo pomocí Alt+P) zkontrolovat, zda jste zadali správný název cílové stránky.

Pokud je přesměrování platné (a provozuschopné), uvidíte v náhledu textu název cíle, který jste zadali, například po ikoně 'další řádek' (zobrazení):

 Help:Magic words#URL encoded page names

To je výsledek.

Pokud není přesměrování platné, náhledový text vypadá jako očíslovaná položka seznamu s modrou cílovou stránkou: (Bude to také obsah stránky přesměrování, pokud jej uložíte tak, jak je):

1. REDIRECT  PageName

Pokud PageName, jak jste zadali, není platnou stránkou, zobrazí se červeně. Pokud neexistuje žádná platná cílová stránka, neměli byste vytvářet přesměrování.

Omezení

Cíl přesměrování nemůže záviset na proměnné, šabloně nebo analyzátoru. Pokud tomu tak je, prohlížeč nebude při návštěvě stránky automaticky přesměrován.

Příklad přesměrování není povoleno (není funkční):

Stránka přesměrování JavaScriptu

Aby se zabránilo funkčnosti JavaScriptu, mají všechny JavaScripty jinou syntaxi přesměrování oproti běžným stránkám. Tato syntaxe umožňuje správné provedení stránky pomocí JavaScript Engine prohlížeče a také ji MediaWiki rozpoznává jako přesměrování. Pro vytvoření přesměrování stránky JavaScript je formát, který musí být použit, následující:

/* #REDIRECT */mw.loader.load( "{{fullurl:Target.js|action=raw&ctype=text/javascript}}" );

Kde Target.js je název cílové stránky.

Prohlížení přesměrování

Po provedení přesměrování na stránce se již na tuto stránku nemůžete dostat pomocí jejího názvu nebo žádným odkazem pomocí tohoto názvu. Na cílové stránce, v její horní části, se však zobrazí informace o tom, že jste byli přesměrování, spolu s názvem a odkazem na stránku přesměrování. Kliknutím na něj se dostanete na stránku přesměrování, kde se zobrazí velká zahnutá šipka a název cílové stránky přesměrování. Tím se přidá &redirect=no URL parametr.

Help:Redirection
Z MediaWiki
Přesměrování

  Help:Redirect

Po tom, až to uděláte, můžete provádět se stránkou přesměrování všechny operace jako s běžnou stránkou wiki. Můžete navštívit přidruženou diskusi a debetovat o přesměrování. Můžete zobrazit historii stránky, včetně záznamu o přesměrování. Stránku můžete upravit, pokud je přesměrování nesprávné a můžete se vrátit do starší verze a odstranit přesměrování.

Smazání přesměrování

Obecně není přesměrování potřeba mazat. Nezabírají významné množství databázového prostoru. Pokud je název stránky málo výstižný nebo nepřesný, neuškodí, když jej ponecháte jako přesměrování na přesnější nebo aktuální stránku.

Pokud chcete přesunout stránku přes přesměrování, které má ve své historii pouze jednu úpravu a je zaměřeno na starý název stránky, není nutné přesměrování mazat: Je přepsáno. Pokud má přesměrování více než jednu položku historie nebo je cíl přesměrování někde jinde, může jej odstranit a přesunout pouze správce.

Pokud potřebujete odstranit přesměrování, např. pokud je název stránky urážlivý nebo chcete lidi odradit od odkazování na koncept tímto názvem, pak jednoduše přejděte na stránku přesměrování, jak je uvedeno výše, a postupujte podle pokynů na Nápověda:Rušení a obnova stránek .

Problematická přesměrování

Dvojité přesměrování

Dvojité přesměrování je stránka přesměrovávající na stránku, která je sama o sobě přesměrováním a nebude fungovat.[2] Místo toho se lidem zobrazí pohled na další stránku přesměrování. Toto je záměrné omezení, částečně proto, aby se zabránilo nekonečným smyčkám, a částečně proto, aby věci zůstaly jednoduché.

Můžete však dávat pozor na dvojitá přesměrování a odstranit je tím, že je změníte na jednokroková přesměrování. Nejpravděpodobněji to budete muset udělat po významném posunu stránky. Použijte odkaz "co sem odkazuje" k nalezení dvojitých přesměrování na konkrétní stránku nebo použijte Special:DoubleRedirects k jejich nalezení v celé wiki.

Existuje možnost, $wgFixDoubleRedirects , automaticky opravit dvojitá přesměrování pomocí fronty úloh. Má však tendenci zhoršovat vandalismus při přesunu stránky, takže je ve výchozím nastavení zakázán. __STATICREDIRECT__ kouzelné slovo lze použít k přeskočení opravy dvojitého přesměrování na konkrétní stránce.

Nefunkční přesměrování

Pokud cílová stránka neexistuje, je přesměrování přerušeno: K přesměrování nedojde. Všechna nefunkční přesměrování můžete najít na Special:BrokenRedirects.

Přesměrování na stránku v jmenném prostoru kategorií

Chcete-li přesměrovat na stránku kategorie a zabránit přesměrování v této kategorii, před slova "Kategorie" uveďte dvojtečku. Jinak bude stránka přesměrování také zařazena do kategorie samotné.

#REDIRECT [[:Category:Glossary]]

Převedení přesměrování

Pokud je stránka volaná k zahrnutí stránkou přesměrování, je místo toho zahrnut cíl přesměrování se stejnými parametry, bez jakékoli zprávy přesměrování. Dvojité přesměrování nefunguje.

To umožňuje vytvořit několik názvů pro stejnou šablonu.

Odkazy na přesměrování

Interní odkaz na stránku přesměrování má CSS třídu mw-redirect. To může být užitečné, aby vynikly při úklidových pracích zahrnujících obcházení přesměrování.

Související odkazy

Poznámky pod čarou

  1. Od 2006 vývoje, po 2004 zpráva o chybách.
  2. To může být řízeno $wgMaxRedirects .