Nápověda:Nastavení

This page is a translated version of the page Help:Preferences and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Editací této stránky souhlasíte s uvolněním svého příspěvku pod licencí CC0. Více informací se dočtete na stránce Public Domain Help Pages (stránky nápovědy Public Domain).
PD

Kliknutím na odkaz Nastavení v pravém horním rohu při přihlášení můžete změnit svá nastavení. V horní části se zobrazí sekce Uživatelský profil a panel záložek pro uskutečnění změny dalších typů nastavení.

Starting in MediaWiki 1.32.0-wmf.23, Special:Preferences's design has been changed. Všimněte si, že některé zde diskutovaná nastavení jsou přidána rozšířeními a nejsou součástí jádra MediaWiki.

Údaje o uživateli

Základní údaje

Uživatelské jméno: Vaše uživatelské jméno. Vaše uživatelské jméno mohou změnit pouze důvěryhodní uživatelé a na wiki musí být také nainstalováno rozšíření Rozšíření:Renameuser .
Člen skupin: Seznam uživatelských skupin, ve kterých se nacházíte.
Připojené aplikace: Na wiki Wikimedií vám tento odkaz umožňuje spravovat externí aplikace, které mají přístup k vašemu účtu. Další informace získáte na stránce Nápověda:OAuth .
Počet editací: Počet vašich editací. Ne každá wiki to musí nutně zobrazovat.
Čas registrace: Čas, kdy byl váš účet zaregistrován.
Změnit heslo viz níže
Globální účet: viz níže
Dvoufaktorová autentizace: Správa dvoufázového ověřování.
Globální nastavení: Správa globálních nastavení.

Změnit heslo

Pro změnu hesla zadejte do prvního pole formuláře vaše původní heslo a do druhého heslo nové. Pokud chcete, aby si tento web pamatoval vaše přihlašovací údaje, zaškrtněte možnost Remember my login on this computer (pamatovat si přihlašovací údaje v tomto počítači). Tato funkcionalita je věcí prohlížeče, který musí mít povoleno použití cookies. Heslo po vás nebude vyžadováno dokud si jej nevymažete nebo dokud mu nevyprší platnost.

Globální účet

Lokalizace

Na vašich nastaveních si můžete vybrat, v jakém jazyce chcete mít rozhraní. Kromě několika stránek na postranním panelu budou ovlivněna pouze tlačítka jako 'upravit' a 'diskuse'. Hlavní text stránek se tímto u velké většiny stránek nezmění, i když na několika stránkách ano, jako jsou některé ve Wikimedii Meta Wiki.

 • Jazyky
 • Jak si přejete být osloveni?
 • Další jazyková nastavení

Podpis

 • Váš stávající podpis
 • Nový podpis
  • Upravujte stejně jako wikitext

Nastavení e-mailu

Pokud jste zadali emailovou adresu, je třeba nejprve kliknout na tlačítko Ověřit adresu (verify address). Poté obdržíte email, ve kterém bude uvedený odkaz. Otevřením tohoto odkazu v prohlížeči provedete ověření.

Ověření emailové adresy
Dovolit ostatním uživatelům posílat mi e-maily Umožňuje ostatním registrovaným uživatelům poslat vám email pomocí odkazu "Poslat e-mail" na postranním panelu vaší uživatelské stránky. Emaily se odesílají pomocí webového rozhraní a vaše emailová adresa nebude odesílateli odhalena, dokud neodpovíte emailem.
Povolit e-maily od zcela nových uživatelů Umožňuje uživatelům zasílat vám emaily bez automatického potvrzování oprávnění.
Zasílat mi kopie e-mailů, které pošlu jiným uživatelům
Znemožnit těmto uživatelům posílat mi e-maily: Tato možnost vám umožňuje určit, kteří uživatelé vám nebudou moci posílat přímé emaily. Neuvidí odkaz "Poslat tomuto uživateli email" (email this user) na postranním panelu vaší uživatelské stránky.
Poslat e-mail při změně sledované stránky nebo souboru
Poslat e-mail při reakcích ve sledovaných vláknech

Vzhled

Vzhled

Zde si můžete vybrat zobrazení, jaké chcete použít. Předtím, než je vyberete, si můžete prohlédnout dostupné vzhledy kliknutím na odkaz "Náhled" vedle každého zobrazení. Další podrobnosti najdete na stránce Nápověda:Zobrazení .

Formát data a časové pásmo

Následující se obvykle vyskytuje v závislosti podle nastavení:

 [[2001-01-05]] (or [[2001]]-[[01-05]]) (with leading zeros)
 [[2001]] [[January 5]] ([[2001]] [[January 05]])
 [[January 5]], [[2001]] ([[January 05]], [[2001]])
 [[5 January]] [[2001]] ([[05 January]] [[2001]])
 [[January 5]] ([[January 05]])
 [[5 January]] ([[05 January]])

Soubory

Zde můžete určit, jak budou obrázky zobrazeny. Obrázky zobrazené přímým vložením URL (pokud to má wiki povoleno) nebudou tímto nastavením ovlivněny.

 • Maximální velikost obrázku na stránkách s popisem souboru: - Toto nastavení umožňuje zvolit, jak velké náhledy budou na Image: stránkách. Pokud víte, jaké je vaše současné rozlišení obrazovky, můžete nastavit toto na jednu nebo dvě velikosti menší než vaše vlastní obrazovka. Pokud máte pomalé připojení (například vytáčené připojení), můžete je omezit na 320 × 240.
 • Velikost náhledu: - Definujte, jak velké miniatury chcete zobrazit. Toto nastavení neovlivní miniatury s rozměry určenými editorem, ani nemůže zvětšit obrázky nad jejich původní rozměry.
 • Použití Media Viewer: Na wikinách Wikimedie toto nastavení (ve výchozím nastavení zapnuto) určuje, zda by měl být Media Viewer použit pro zajištění plynulejšího prohlížení obrázků.

Porovnání verzí

 • Nezobrazovat obsah stránky pod rozdílem verzí
 • Po vrácení změny nezobrazovat porovnání rozdílů
 • Nezobrazovat posuvník revizí

Rozšířené možnosti

 • Podtrhávat odkazy:
 • ⧼stub-threshold⧽
 • Zobrazit skryté kategorie
 • ⧼tog-numberheadings⧽
 • Zobrazit žádost o potvrzení při kliknutí na odkaz pro rychlé vrácení editace

Matematika

Zde můžete určit, jak budou zobrazeny matematické rovnice popsané pomocí značky ‎<math>. Matematické vzorce nahrané jako obrázky nebo zapsané mimo matematickou značku nebudou tímto nastavením ovlivněny. Předvolby matematiky budou viditelné, pouze pokud je nainstalováno Extension:Math .

 • SVG, alternativně PNG (MathML lze povolit skrze prohlížečový plugin)
 • Zdrojový kód LaTeX (pro textové prohlížeče)

Editace

Nastavení pro ovládání úprav stránek, včetně toho, zda se mají automaticky sledovat stránky, které jste upravili nebo vytvořili.

Obecné nastavení

 • Umožnit editaci části stránky kliknutím pravým tlačítkem na nadpisy sekcí
 • Editovat stránky dvojklikem

Editor

 • Druh písma v editačním poli:
 • Označovat editace implicitně jako malé
 • Upozornit, když nevyplním shrnutí editace nebo ponechám výchozí shrnutí
 • Upozornit, když budu opouštět editaci bez uložení změn
 • Zapnout panel editačních nástrojů

Náhled

 • Zobrazovat náhled při zahájení editace
 • Zobrazovat náhled před editačním oknem (ne za ním)
 • Zobrazovat náhled bez obnovení stránky

Poslední změny

Možnosti zobrazení

 • Počet dní zobrazených v posledních změnách: - Zde můžete určit, jak daleko půjdou stránky nedávných změn. Pokud je počet úprav překročen, seznam se předčasně zastaví (viz níže).
 • Počet implicitně zobrazovaných záznamů v posledních změnách, historiích stránek a protokolovacích záznamech: - Zde můžete určit, kolik úprav se má zobrazit.

Rozšířené možnosti

 • Skrýt malé editace v posledních změnách - To vám umožní skrýt úpravy označené jako malé (viz Nápověda:Editace stránek ). Může to být užitečné, vzhledem k tomu, že někteří uživatelé rychle provedou mnoho drobných vylepšení, aby aktualizovali šablony nebo opravili pravopisné chyby. Funkci můžete také dočasně zapnout ze stránky posledních změn (viz Nápověda:Sledování změn ).
 • V posledních změnách a sledovaných stránkách seskupovat změny podle stránek - Vylepšené nedávné změny zhušťují úpravy do seznamu na stránce. Jak je uvedeno, vyžaduje to povolený JavaScript. Další informace o této funkci najdete v části Nápověda:Sledování změn .
 • Zobrazit úpravy Wikidata v posledních změnách: U vybraných projektů Wikimedie, kde jsou k dispozici data z Wikidata, vám tato možnost umožní zobrazit změny položek Wikidata připojených ke stránkám na vaší wiki, jakož i změny na samotné wiki stránce. To může pomoci zachytit vandalismus na Wikidatech, které lze vidět na vaší wiki.

Sledované stránky

Toto jsou nastavení pro ovládání chování sledovaného seznamu (viz Nápověda:Sledované stránky ). Většina z těchto možností je také k dispozici na samotném zobrazení seznamu sledovaných položek, ale nastavením ve svých preferencích ovládáte výchozí chování seznamu sledovaných položek, tj. bude provádět stejné akce při každé návštěvě stránky.

Editovat seznam sledovaných stránek

Možnosti zobrazení

Rozšířené možnosti

 • Zobrazení úpravy Wikidata ve vašem seznamu sledovaných: Na vybraných projektech Wikimedie, kde jsou k dispozici data z Wikidata, vám tato možnost umožní zobrazit změny položek Wikidata připojených ke stránkám na vaší wiki, jakož i změny samotné wiki stránky. To může pomoci zachytit vandalismus na Wikidatech, které lze vidět na vaší wiki.

Klíč

 • Token sledovacího seznamu: Tento token (symbol) se používá ke generování RSS feedu z vašeho seznamu sledovaných. Kdokoli, kdo zná tento token, jej může použít pro přístup k vašemu seznamu sledovaných. Pokud je token objeven někým jiným, můžete pomocí odkazu "Klikněte sem, pokud jej potřebujete resetovat" (click here if you need to reset it) vytvořit nový token. Jakmile to provedete, budete muset upravit adresu URL přednastaveného zdroje v čtečce zdrojů, aby odpovídal novému tokenu.

Vyhledávání

Výchozí nastavení pro vyhledávání, včetně počtu výsledků, které se mají zobrazit, a toho, kolik kontextu se má zobrazit pro každý výsledek. Zaškrtněte políčka vedle jmenných prostorů, které chcete zobrazit při prvním hledání. Toto můžete přepsat při provádění skutečného vyhledávání zaškrtnutím nebo zrušením zaškrtnutí políček ve spodní části obrazovky s výsledky vyhledávání.

Dokončovací našeptávač

Upozornění

Nastavení e-mailu

Upozorněte mě na…

Upozornění napříč projekty

Udělátka

Beta verze

Na Wikipedii vám karta Beta funkcí (beta features) umožňuje povolit experimentální funkce dříve, než budou dostupné všem. Pokud se rozhodnete zapnout některou z těchto funkcí, měli byste být připraveni čelit chybám a problémům. Můžete vidět náhlé změny ve způsobu, jakým funkce vypadá nebo funguje, jak vývoj pokračuje.

Každá funkce má vedle sebe odkaz na "diskuse", takže můžete nabídnout své návrhy nebo nahlásit problémy.

Další informace naleznete na stránce O funkcích beta.

 • Automatické povolení všech nových funkcí beta: Pokud tuto možnost zapnete, nové funkce beta se pro vás začnou aktivovat, jakmile budou přidány do systému Beta Features.

Související stránky