Nápověda:Hlídané úpravy

This page is a translated version of the page Help:Patrolled edits and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény.
PD

Hlídané úpravy je funkce, která umožňuje konkrétním uživatelům označit nové stránky a položky na stránce Special:RecentChanges (nedávno změněné) jako "hlídané", což znamená "schválené". Ve výchozím nastavení je toto k dispozici pouze v případě, že máte oprávnění sysop. Mnoho wiki uděluje skupinám uživatelů oprávnění 'patrol'.

Funkce je užitečná při kontrole nežádoucích úprav, spamu a vandalismu v posledních změnách. Umožňuje lidem (s právy) koordinovat své kontrolní aktivity tak, aby úpravy byly zkontrolovány jednou, s méně zbytečným úsilím (aby různí lidé kontrolovali stejnou úpravu).

Funkce také umožňuje automatické nastavení důvěryhodných úprav uživatelů, tak aby lidé, kteří kontrolují nedávné změny, nemuseli trávit čas zbytečnou kontrolou.

Označení úprav jako hlídaných

Označení úpravy jako hlídané
 1. Přístup Special:RecentChanges
  Změny, které nejsou hlídané, se zobrazují červeným vykřičníkem (!).
 2. Klikněte na odkaz (diff) vedle úpravy.
 3. Chcete-li označit úpravu jako hlídanou, klikněte na odkaz Označit jako prověřené.
Označení nové stránky jako hlídané
 1. Přístup Special:NewPages
  Nové stránky, které nejsou hlídané, se zobrazují se žlutým pozadím
 2. Chcete-li označit novou stránku jako hlídanou, navštivte ji a klikněte na odkaz [Označit tuto stránku jako prověřenou] v dolní části stránky.
Označení nového souboru jako hlídaného
 1. Přístup Special:NewFiles
 2. Pokud chcete vidět pouze neregistrované soubory, zaškrtněte "Skrýt prověřená načtení souborů"
 3. Chcete-li označit nový soubor nebo novou verzi souboru jako hlídanou, navštivte jej a klikněte na odkaz [Označit tuto verzi souboru jako prověřenou] v dolní části popisu souboru.

Varování

 • V současné době neexistuje žádná metoda pro zrušení označení stránky jako hlídané.

Skrývání hlídaných úprav před nedávnými změnami

Hlídané úpravy lze před nedávnými změnami skrýt přidáním &hidepatrolled=1 na adresu URL v následujícím tvaru:

https://www.mediawiki.org/w/index.php?title=Special:RecentChanges&hidepatrolled=1

Poznámka: Toto funguje pouze pro uživatele s právem patrol nebo patrolmarks. To se může změnit až bude vyřešen úkol T44246.

Uživatelské přizpůsobení

Povolení nebo zakázání

Verze MediaWiki:
1.4

Hlídané úpravy jsou ve výchozím nastavení povoleny ve verzi MediaWiki 1.4 a novějších. Chcete-li je zakázat, nastavte $wgUseRCPatrol v LocalSettings.php na false.

$wgUseRCPatrol = false;

Oprávnění

Verze MediaWiki:
1.4

V MediaWiki 1.4 jsou hlídané úpravy povoleny pro všechny uživatele. Chcete-li je omezit na sysops, nastavte $wgOnlySysopsCanPatrol v LocalSettings.php na true.

$wgOnlySysopsCanPatrol = true;
Verze MediaWiki:
1.5

V MediaWiki 1.5 a novějších jsou pro sysops povoleny hlídané úpravy. Pomocí konfigurační proměnné $wgGroupPermissions ji přiřaďte novým nebo existujícím skupinám uživatelů. Více vám řekne Manual:User rights management .

Například pro vytvoření skupiny patrollers (kontroly):

$wgGroupPermissions['patrollers']['patrol'] = true;

Automatické hlídání

Verze MediaWiki:
1.6 – 1.8

V programu MediaWiki 1.6 až 1.8 jsou uživatelům, kteří jsou schopni označit úpravy jako hlídané, k dispozici preference uživatele. Pokud je nastavena, způsobí to, že jejich úpravy budou hlídány automaticky.

Tato možnost není k dispozici, pokud je funkce hlídaných úprav vypnutá.

Verze MediaWiki:
1.9

V MediaWiki 1.9 byla tato uživatelská preference odstraněna a nahrazena novým právem "autoopatrol", které je ve výchozím nastavení přiřazeno pouze sysopům. Uživatelé také nemohou označit své vlastní úpravy jako hlídané.

Popisovač

Formátování neregistrované značky úprav lze změnit pomocí CSS. Vykřičník zobrazený v protokolu posledních změn je stylizován pomocí třídy span.unpatrolled.

Protokol

Akce kontroly jsou uvedeny v protokolu kontrol (příklad).

Související stránky