Nápověda:Hlídané úpravy

This page is a translated version of the page Help:Patrolled edits and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Patroled edits je funkce, která umožňuje určitým uživatelům označit nové stránky a položky v Special:RecentChanges jako "hlídané", což znamená, že byla provedena alespoň základní kontrola. Dobrá úprava může být označena jako "hlídaná", ale špatná úprava může být také označena jako "hlídaná", pokud byla vrácena zpět nebo byly opraveny její nejviditelnější regrese. Ve výchozím nastavení je toto k dispozici pouze v případě, že máte oprávnění sysop. Mnoho wikin uděluje skupinám uživatelů oprávnění 'patrol'.

Funkce je užitečná při kontrole nežádoucích úprav, spamu a vandalismu v posledních změnách. Umožňuje lidem (s právy) koordinovat své kontrolní aktivity tak, aby úpravy byly zkontrolovány jednou, s méně zbytečným úsilím (aby různí lidé kontrolovali stejnou úpravu).

Funkce také umožňuje automatické nastavení důvěryhodných úprav uživatelů, tak aby lidé, kteří kontrolují nedávné změny, nemuseli trávit čas zbytečnou kontrolou.

Označení úprav jako hlídaných

Označení úpravy jako hlídané
 1. Přístup Special:RecentChanges
  Změny, které nejsou hlídané, se zobrazují červeným vykřičníkem (!).
 2. Klikněte na odkaz (diff) vedle úpravy.
 3. Chcete-li označit úpravu jako hlídanou, klikněte na odkaz Označit jako prověřené.
Označení nové stránky jako hlídané
 1. Přístup Special:NewPages
  Nové stránky, které nejsou hlídané, se zobrazují se žlutým pozadím
 2. Chcete-li označit novou stránku jako hlídanou, navštivte ji a klikněte na odkaz [Označit tuto stránku jako prověřenou] v dolní části stránky.
Označení nového souboru jako hlídaného
 1. Přístup Special:NewFiles
 2. Pokud chcete vidět pouze neregistrované soubory, zaškrtněte "Skrýt prověřená načtení souborů"
 3. Chcete-li označit nový soubor nebo novou verzi souboru jako hlídanou, navštivte jej a klikněte na odkaz [Označit tuto verzi souboru jako prověřenou] v dolní části popisu souboru.

Varování

 • V současné době neexistuje žádná metoda pro zrušení označení stránky jako hlídané.

Skrývání hlídaných úprav před nedávnými změnami

Hlídané úpravy lze před nedávnými změnami skrýt přidáním &hidepatrolled=1 na adresu URL v následujícím tvaru:

https://www.mediawiki.org/w/index.php?title=Special:RecentChanges&hidepatrolled=1

Poznámka: Toto funguje pouze pro uživatele s právem patrol nebo patrolmarks. To se může změnit až bude vyřešen úkol T44246.

Uživatelské přizpůsobení

Povolení nebo zakázání

Verze MediaWiki:
1.4

Hlídané úpravy jsou ve výchozím nastavení povoleny. Chcete-li je zakázat, nastavte $wgUseRCPatrol v LocalSettings.php na false.

$wgUseRCPatrol = false;

Oprávnění

Hlídané úpravy jsou pro sysopy standardně povoleny. Pomocí konfigurační proměnné $wgGroupPermissions ji přiřaďte novým nebo existujícím skupinám uživatelů. Více vám řekne Manual:User rights management .

Například pro vytvoření skupiny patrollers (kontroly):

$wgGroupPermissions['patrollers']['patrol'] = true;

Automatické hlídání

Úpravy uživatelů s právem "autopatrol", které jsou ve výchozím nastavení přiřazeny pouze sysopům, jsou automaticky označeny jako hlídané.

Značka

Formátování neregistrované značky úprav lze změnit pomocí CSS. Vykřičník zobrazený v protokolu posledních změn je stylizován pomocí třídy span.unpatrolled.

Protokol

Akce kontroly jsou uvedeny v protokolu kontrol (příklad).

Související odkazy