Nápověda: Rušení a obnova stránek

This page is a translated version of the page Help:Deletion and undeletion and the translation is 93% complete.
PD Poznámka: Editací této stránky souhlasíte s uvolněním svého příspěvku pod licencí CC0. Více informací se dočtete na stránce Public Domain Help Pages.
PD

Nikdo, ani normální uživatel, ani uživatel s právy admina, nemůže z wiki navždy odstranit stránku. Administrátor ji sice smazat může, ale stále může být obnovena. Je to záměr a velmi důležitá věc pro to aby wiki fungovala. Každou operaci může někdo jiný vrátit do původního stavu. I to, že někdo něco smaže z obsahu. Z datového hlediska je to zcela marginální operace, protože se při ní nestane nic než to, že se zprávě přiřadí štítek "smazat", její naprosté odstranění by se muselo udělat úplně jinak.

Na druhou stranu, smazání stránky je pro každého administrátora velmi prostá operace: stránku lze z wiki snadno odstranit, ovšem stejně snadno ji může jiný sysop také obnovit. Administátoři většinou sledují štítek, který upozorňuje na to, že stránka bude odstraněna, a teprve po určité době takovou stránku správným způsobem odstraní. Pokud z nějakého důvodu potřebujete stránku rychle odstranit, budete nejspíš muset zkontaktovat nějakého admina a požádat ho o to.

Revize vymazání nabízí podrobnější funkci mazání pro úpravy se zvláštními problémy.

Před smazáním

Sysops by si také měl být vědom obecných rad poskytnutých na "Kdy neodstránit stránku". Existuje mnoho situací, kdy je vymazání příliš drastické. Například přesměrování je často vhodnější.

Před smazáním můžete provést různé kontroly:

  • Použijte nástroj „Odkazuje sem“. To naznačuje, jak důležitá je stránka a jaké předměty se na ni vztahují. Možná je stránka stále spojena s nápadně z mnoha místy. Všechny příchozí odkazy se změní na červené odkazy, pokud budete pokračovat v mazání. V ideálním případě by všechny příchozí odkazy měly být změněny / odstraněny ve zdrojové stránce, pokud tato stránka skutečně neexistuje. Tuto práci byste mohli udělat před odstraněním. Nebo požádat ostatní v komunitě wiki o spolupráci.
  • Zkontrolujte historii stránky a související diskusní stránku. Kdo navrhuje odstranění? Nesouhlasí někdo? Bylo to řádně projednáno? Měli lidé dostatek času na vznesení námitek? Vandalizoval někdo stránku, která pak vedla k návrhu na odstranění?

Péče o tyto věci může záviset na velikosti wiki komunity a na tom, jak jasný je důvod pro vymazání. Nezapomeňte, že akci smazání mohou zrušit pouze uživatelé systému sysop, takže běžnému uživateli se informace navždy ztratí.

Použijte akci 'odstranit'

Sysops by měl v horní části každé stránky vidět kartu „odstranit“ nebo možnost nabídky akcí. Chcete-li najít nabídku akcí, vyhledejte na kartě „Zobrazit historii“ šipku dolů nebo trojúhelník. Pokud umístíte kurzor myši na trojúhelník, měli byste vidět nabídku „smazat“, „přesunout“, „chránit“ a „sledovat“. Klepnutím na akci "odstranění" stránku odstraníte. Pokud používáte prohlížeče, které podporují klávesové zkratky, můžete také použít (Control-Alt-D). Budete požádáni o potvrzení a poskytnutí „Důvod odstranění“. Toto je krátký textový popis, proč je stránka smazána. Vaše akce se objeví na obrazovce posledních změn a v protokolu vymazání (Special:Log).

Nahrané soubory mohou smazat pouze správci.

Zrušení odstranění

Stránky lze zcela obnovit, všechny revize a obsah stránky jsou uloženy. Chcete-li obnovit stránku, musíte přejít na přesný název stránky. Pokud si to nepamatujete, najdete to v protokolu vymazání (Special:Log).

Měli byste vidět odkaz na „Prohlédnout nebo obnovit n smazaných editací?“. Zaškrtněte políčko vedle revize, kterou chcete obnovit.

Konfigurace důvodů odstranění

Seznam důvodů v rozevíracím seznamu je veden na MediaWiki:Deletereason-dropdown.

For deletion of Files: The list of reasons in the dropdown box is maintained at MediaWiki:Filedelete-reason-dropdown.

Kdy neodstranit stránku

Obvykle byste stránku smazali, pokud je obsah zcela nevhodný a neodpovídá účelům Wiki. V jiných situacích byste postupovali méně extrémně, například:

  • Stránka by měla mít jiný název. Viz Nápověda: Přesun stránky .
  • Obsah měl být umístěn na jinou stránku - přidejte obsah na druhou stránku a zadejte přesměrování. Viz Nápověda:Přesměrování .
  • Obsah je již na jiné stránce - Odstraňte duplicitní obsah a nechte přesměrování. Tímto způsobem bude název stránky, který někomu dal smysl, k informacím pomocně přesměrovat. Viz Nápověda:Přesměrování .
  • Stránka je zastaralá - Přepište věty, které mají být v minulém čase, aby se stránka stala historickým záznamem. Případně označte informace jako zastaralé s upozorněním.
  • Neodstraňovat přesměrování.

Skutečné smazání je obecně nutné pouze v případě, že je nadpis stránky nevhodný. V jiných situacích je vhodnější sloučení a přesměrování.

Navrhování změn

Rozhodování o vhodném obsahu / názvech stránek může být obtížným aspektem organizace Wiki a může často vyvolat debaty. Pokud máte na mysli sloučení nebo odstranění, které by mohlo způsobit rozrušení, měli byste nejprve navrhnout změnu. Udělejte to tak, že zanecháte poznámku s uvedením důvodů na diskusní stránce. Můžete také vytvořit systém pro označování stránky šablonou návrhu pro smazání / sloučení, aby si všichni uvědomili své záměry.

Odpojení stránky

Funkce panelu nástrojů „Odkazy zde“ (dole na levém postranním panelu) vám řekne, které další stránky Wiki odkazují na aktuální stránku. Před pokračováním v mazání tuto funkci vždy zkontrolujte. Tyto související stránky budou muset být upraveny, aby jejich odkazy odrážely změnu.

Code stewardship

Viz též