Beta Özellikleri

This page is a translated version of the page Beta Features and the translation is 90% complete.
Outdated translations are marked like this.
the extension, Extension:BetaFeatures sayfasına bakın.

Beta Özellikleri, Vikipedi ile diğer Wikimedia sitelerinin herkese açık hâle gelmeden önce yeni özellikleri test etmenin bir yoludur. Beta Özelliklerini aktifleştirmek için tercihler sayfasına gidin. Her bir site için tek tek etkileştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Lütfen buradaki tartışma sayfasına bu program hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Amaç

"Beta Özellikleri"'nin başlıca amacı, Wikimedia tasarımcılarına ve mühendislerine (Wikimedia Vakfı ve topluluğu gibi) aynı anda çok sayıda kullanıcının test edip geri bildirimde bulunabilecekleri ve bu özellikleri gerçek dünyada kullanabilecekleri bir ortamda teknik gelişmeler sunmalarına izin vermektir. "Beta Özellikleri"'nin ikincil amacı yararlı, iyi tasarlanmış araçların ve diğer topluluk kodunun inceleme ve inceleme sonrasında Wikimedia Tasarım ve Mühendislik tarafından çekirdek haline getirilebilmesi için bir yol sağlamaktır.

Bunun gibi özellikleri sağlamak için verilen kod BetaFeatures uzantısındadır. "Beta Özellikleri"'nin tercihleri, oturum açmış olan tüm kullanıcılar için sayfanın üst kısmındaki kişisel çubuktan erişilebilen bir Tercihler sekmesinde mevcuttur.

İşlevsellik

Şu anda kullanıcılar şunları yapabilir:

 • tek tek özelliklere göre elle devreye girme
 • sonra eklenen tüm ek özelliklere otomatik olarak kayıt olma[issue 1]

Her iki işlevi de kullanmak için, kullanıcılar uygun onay kutusunu seçmeli ve daha sonra Beta Özellikleri tercihlerini (diğer tercihlerde olduğu gibi) kaydedecek olan “Kaydet” tıklamalıdır. Ara sıra Beta Features/Roadmap altında belirtildiği gibi yeni özellikler kullanıcılara sunulmaktadır.

Geçerli Beta Özellikleri

Bu sistemle test ettiğimiz şu anki beta özellikleri:

Bu özellikler yalnızca bazı wvikilerde mevcuttur:

These features are beta features on some wikis while enabled for everyone on all others:

Yeni özellikleri veya varolan özelliklerde önemli değişiklikleri denemek isteyen Wikimedia ürün ekipleri ile topluluk gönüllülerini bu proje ile bunu yapmaya davet ediyoruz.


Mevcut özellikler galerisi

Dağıtılan özellikler

Diğer özellikler

Bu liste, kullanılmayan veya bekleme halindeki veya planlama aşamasındaki uzantıları veya özellikleri belgeleyebilir. Burada güncel olmayan bilgiye güvenmeyin.


Kendiniz oluşturun

Kendi Beta Özellikleri'nizi yaratmak istiyor musunuz? Harika! James size yardım etmekten memnun kalacaktır.

Öncelikle, kodunuzun aşağıdaki temel gereksinimleri karşıladığını kontrol etmelisiniz:

 • Site performansını önemli ölçüde düşürmemeli;
 • Sitenin veya kullanıcı sisteminin algılanan performansını önemli ölçüde düşürmemeli;
 • Kullanıcının tarayıcısını çökertmemeli;
 • Veri kaybına veya bozulmaya neden olmamalı;
 • Diğer Beta Özellikleri özellikleri ile temel birlikte çalışabilmeli; ve[issue 2]
 • Kullanıcının siteyle ilgili deneyimlerine olumlu katkıda bulunmalı. Örneğin; Beta Özellikleri, kaldırılanların yerine kullanılacak özellikleri eklemeden site özelliklerini veya işlevselliğini kaldırmak için kullanılamaz.
 • Yeni özelliğinizi, üretime dağıtmadan önce en az bir hafta boyunca WMF ön-dağıtım beta sunucusunda test etmeyi beklemelisiniz. Bu test periyodu, kullanıcıları üretim sırasında tehlikeye atmadan önce ciddi hatalar yakalamayı amaçlar.

Kodunuzun bu gereksinimleri karşıladığından memnunsanız teklifinizi Yeni Özellikler önerisi sayfasına yazmalısınız. Beta Özellik oluşturmanın bir parçası olarak, kullanıcı ara biriminde özelliğinizi gösterecek bir metin kopyalama ve resim istenecektir; Tasarım ve Ürün takımları size yardımcı olabilir. As part of creating the Beta Feature, you will be asked for some text copy and an image to represent your feature in the user interface; the Design and Product teams can help you with this.

Görünüm

Tercihler'de “Beta özellikler” sekmesinin görünüşü, hem ilgiye ilham vermek hem de mevcut kullanıcı tercihlerinin standart düzeninden ve karmaşıklığından bir farklılık oluşturmak için kasıtlı olarak farklı yapılmıştır.

İşte “Beta özellikler” tercihleri sekmesinin bir ekran görüntüsü:

 
Eski Vektör (2010) olarak “Beta özellikler” tercihleri ekranının ekran görüntüsü.

Bilinen sorunlar

 1. Bunun, şu anda Tercihler sayfasını ziyaret etmeden kullanıcıları kaydetmediğini unutmayın. (phab:T64815)
 2. Bu, birlikte çalışılabilirliğin bir engelleyici olduğunu söylemek değildir. Birlikte çalışabilirlik sorunları ortaya çıkarmalı ve engelleme durumu vaka bazında belirlenecektir.

Dış bağlantılar