Funkcje eksperymentalne

This page is a translated version of the page Beta Features and the translation is 88% complete.

For the extension, see: Extension:BetaFeatures.

Funkcje eksperymentalne to nowe funkcje w Wikipedii lub innych projektach Wikimedia, testowane przed włączeniem wszystkim użytkownikom. Udaj się do swoich preferencji, aby włączyć eksperymentalne funkcje; pamiętaj, że dana funkcja dotyczy pojedynczej strony Wiki.

Prosimy, podziel się z nami opinią o systemie funkcji eksperymentalnych na dyskusji.

Cel

Podstawowym celem funkcji eksperymentalnych jest umożliwienie designerom i programistom (zarówno pracownikom Wikimedia Foundation, jak i członkom społeczności) włączania poprawek technicznych w taki sposób, by wielu użytkowników mogło je testować, opiniować i używać w związku z normalnym korzystaniem z wiki. Drugim celem jest ustalenie toku postępowania, w ramach którego użyteczne, dobrze zaprojektowane narzędzia mogą zostać sprawdzone, przetestowane i zaopiniowane przez Wikimedia Design i Engineering, a następnie włączone do podstawowego oprogramowania.

Kod pozwalający włączać funkcje eksperymentalne jest rozszerzeniem MediaWiki, Rozszerzenie:BetaFeatures . Funkcje eksperymentalne można włączać i wyłączać na zakładce preferencji, podlinkowanej na górze ekranu, w menu (zalogowanego) użytkownika.

Funkcja

W tej chwili użytkownicy mogą:

 • ręcznie włączać poszczególne funkcje
 • mieć automatycznie włączane funkcje z chwilą ich pojawienia się[issue 1]

Aby użyć dowolnej funkcji, użytkownik powinien zaznaczyć poprawny przycisk wyboru, wtedy kliknąć „Zapisz”, co zapisze ustawienia funkcji eksperymentalnych (tak, jak inne ustawienia). Każde aktualne i nowe funkcje udostępniane są użytkownikom, jak opisano to w Beta Features/Roadmap .

Aktualne funkcje eksperymentalne

Oto obecnie testowane funkcje eksperymentalne:

These features are only available on some wikis:

These features are beta features on some wikis while enabled for everyone on all others:

Zachęcamy zespoły z działu Wikimedia Product oraz wolontariuszy, którzy chcą przetestować nowe funkcje lub istotne zmiany w istniejących funkcjach, do zrobienia tego w ramach projektu funkcji eksperymentalnych.


Current features gallery

Deployed features

Other features

This list may document extensions or features that are obsolete or dormant, or are still in planning. Do not rely on the information here being up-to-date.


Tworzenie własnych

Chcesz stworzyć własną funkcję eksperymentalną? Świetnie! James chętnie cię poprowadzi.

Po pierwsze musisz sprawdzić, czy twój kod spełnia następujące wymagania:

 • nie pogarsza znacznie działania strony,
 • nie pogarsza zauważalnie działania strony ani systemu użytkownika,
 • nie koliduje z przeglądarką użytkownika,
 • nie powoduje utraty ani uszkodzenia danych,
 • jest kompatybilna z innymi funkcjami eksperymentalnymi i[issue 2]
 • Poprawia user experience oraz z natury jest dodatkiem. Przykładowo funkcje eksperymentalne nie mogą być używane do usuwania funkcji, jeżeli nie dodają czegoś w zamian.
 • Powinieneś przygotować się na testy funkcji na beta-serwerze WMF co najmniej tydzień przed właściwym wdrożeniem. Testowanie na tym serwerze ma służyć wyłapaniu poważnych bugów przed przedstawieniem funkcji użytkownikom.

Jeżeli twój kod spełnia te wymagania, powinieneś opisać propozycję na osobnej stronie. Krokiem do stworzenia funkcji eksperymentalnej jest prośba o tekst i obrazek prezentujące tę funkcję, zespoły Design i Product mogą przy tym pomóc.

Wygląd

Wygląd zakładki preferencji “Funkcje eksperymentalne” jest celowo inny, ma to wzbudzić zainteresowanie i zaproponować zmianę standardowego wyglądu preferencji.

Zrzut ekranu zakładki “Funkcje eksperymentalne” w preferencjach:

 
Zrzut ekranu preferencji Funkcje eksperymentalne w skórce Stary Wektor (2010).

Znane problemy

 1. Zwróć uwagę, że włączanie funkcji nie może odbyć się bez odwiedzenia strony w preferencjach. (phab:T64815)
 2. Kompatybilność nie jest przeszkodą. Ona musi być zapewniona, a przeszkody są oceniane dla każdego przypadku osobno.

Linki zewnętrzne