This page is a translated version of the page Beta Features and the translation is 100% complete.
Pro rozšíření se podívejte na stránku: Extension:BetaFeatures.

Funkce beta jsou způsob, jak otestovat nové funkce na Wikipedii a dalších stránkách Wikimedie, než budou zveřejněny pro všechny. Přejděte na vaše předvolby a aktivujte si funkce beta. Pamatujte, že aktivace funkcí funguje na základě jednotlivých stránek.

Dejte nám prosím vědět, co si o tomto programu myslíte na této diskusní stránce.

Cíl

Primárním účelem funkcí Beta je umožnit návrhářům a inženýrům Wikimedie (z Wikimedia Foundation a podobných komunit) zavádět technická vylepšení v prostředí, kde velké množství uživatelů může testovat, poskytovat zpětnou vazbu a používat tyto funkce v reálném světě nastavení. Sekundárním účelem funkcí Beta je poskytnout cestu, aby užitečné, dobře navržené gadgety a další komunitní kód mohly být integrovány do jádra po prověření, testování a kontrole společností Wikimedia Design and Engineering.

Kód pro poskytování funkcí, jako je tato, je v rozšíření, BetaFeatures . Předvolby funkcí beta jsou k dispozici na kartě Preferences, která je přístupná prostřednictvím osobní lišty v horní části stránky pro všechny přihlášené uživatele.

Funkčnost

Právě teď mohou uživatelé:

 • ručně se přihlásit k jednotlivým funkcím
 • automaticky zaregistrovat všechny další funkce, jakmile budou následně uvolněny[issue 1]

Chcete-li použít kteroukoli funkci, měli by uživatelé zaškrtnout příslušné políčko a poté kliknout na "Uložit nastavení", čímž uloží své preference beta funkcí (jako u jiných předvoleb). Každou chvíli jsou uživatelům k dispozici nové funkce, jak je uvedeno na stránce Beta Features/Roadmap .

Aktuální funkce beta

Zde jsou aktuální beta funkce, které s tímto systémem testujeme:

Tyto funkce jsou dostupné pouze na některých wikinách:

Tyto funkce jsou beta funkce na některých wikinách, zatímco na všech ostatních jsou povoleny pro všechny:

Vyzýváme produktové týmy Wikimedia a dobrovolníky z komunity, kteří chtějí otestovat nové funkce nebo významné změny stávajících funkcí, aby tak učinili prostřednictvím tohoto projektu.


Galerie aktuálních beta funkcí

Vyvinuté funkce

Jiné funkce

Tento seznam může dokumentovat rozšíření nebo funkce, které jsou zastaralé nebo nečinné nebo se stále plánují. Nespoléhejte na to, že informace zde jsou aktuální.


Vytvoření vlastního

Chcete si vytvořit vlastní beta funkci? Skvělé! James vám rád pomůže.

Nejprve byste měli zkontrolovat, zda váš kód splňuje následující základní požadavky:

 • Výrazně nesnižuje výkon webu.
 • Nesnižuje znatelně vnímaný výkon webu nebo systému uživatele.
 • Nespadne prohlížeč uživatele.
 • Nezpůsobí ztrátu dat nebo poškození.
 • Předat základní interoperabilitu s dalšími funkcemi beta verze.[issue 2]
 • Přispějte pozitivně k uživatelské zkušenosti s webem a buďte svou povahou aditivní. Např. Funkce beta nelze použít k odstranění funkcí nebo funkcí webu bez přidání funkcí, které mají nahradit to, co bylo odstraněno.
 • Měli byste očekávat, že svou novou funkci otestujete na the WMF pre-deploy beta server po dobu alespoň jednoho týdne před nasazením do produkce. Cílem tohoto testovacího období je zachytit všechny závažné chyby, než ohrozí uživatele při výrobě.

Pokud jste rádi, že váš kód tyto požadavky splňuje, měli byste napsat svůj návrh na stránku s návrhem nových funkcí. V rámci vytváření funkce Beta budete v uživatelském rozhraní požádáni o nějaký text a obrázek reprezentující vaši funkci. Designové a produktové týmy vám s tím mohou pomoci.

Provedení

Vzhled záložky "Beta verze" v Předvolbách je záměrně odlišný, aby vzbudil zájem a navrhl odklon od standardního uspořádání a složitosti stávajících uživatelských preferencí.

Zde je snímek obrazovky karty předvoleb "Beta verze":

 
Snímek obrazovky předvoleb "Beta verze" ve Starý Vektor (2010)u.

Známé problémy

 1. Všimněte si, že toto v současnosti nezaregistruje uživatele, dokud nenavštíví stránku Předvolby. (phab:T64815)
 2. To neznamená, že interoperabilita je blokátor. Je třeba vyjasnit problémy s interoperabilitou a blokování bude stanoveno případ od případu.

Externí odkazy