Help:الگوها

This page is a translated version of the page Help:Templates and the translation is 35% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD توجه: شما در هنگام ویرایش این صفحه، موافق با انتشار مشارکت‌هایتان تحت CC0 هستید. صفحه‌های راهنمای مالکیت عمومی را برای اطلاعات بیشتر ببینید. PD

اگر شما متون استانداردی دارید که می‌خواهید روی چندین صفحه درج شود، ویژگی الگوی مدیاویکی وارد بازی می‌شود. برخلاف افزونه‌ها و پرونده‌های رسانه، مخزن مرکزی برای الگوها وجود ندارد. الگوها می‌توانند به صورت جدید نوشته شوند یا برای صرفه‌جویی کارهایی که قبلاً انجام دادید همانندسازی‌شان کنید، از ویکی دیگر مانند ویکی‌پدیا برون‌بری کنید، و سپس به ویکی مقصد درون‌ریزی کنید.

ایجاد

الگوها صفحه‌های استاندارد ویکی هستند که همۀ محتوایی طراحی شده‌‌یشان درون صفحه‌های دیگر تراگنجانش می‌شود (جاگذاری می‌شود). الگوها یک قراردادی را دنبال می‌کنند که نامشان پیشوند "Template:" دارد، آنها را به آن فضای نام تخصیص می‌دهد؛ علاوه بر این، شما می‌توانید آنها را شبیه هر صفحه دیگری ایجاد کنید.

ساده‌ترین کاربرد الگوها به صورت زیر است، اگر شما یک صفحه با نام "Template:Welcome" و با محتوای زیر ایجاد کنید:

سلام! به ویکی خوش‌آمدید.

شما اولین الگوی خودتان را ایجاد کردید! اگر شما بعد از این کد زیر را درج کنید:

{{Welcome}}

در صفحۀ دیگر، وقتی‌که صفحه را می‌بینید، متن "سلام! به ویکی خوش‌آمدید." به‌جای {{Welcome}} نمایان خواهد شد. محتوای الگو به صفحۀ دیگر "تراگنجانیده می‌شود"، مثل این است که در صفحه ادغام شده است.

شما می‌توانید بعد از این {{Welcome}} در هر جایی که شما بخواهید به کسی خوش‌آمد بگویید استفاده کنید. فرض کنید آن را در 100 صفحه استفاده کردید. اگر شما بعد از این محتوای الگو را به صورت زیر تغییر دهید:

سلام! به این ویکی شگفت‌انگیز خوش‌آمدید.

هر 100 صفحه‌ای که این الگو را استفاده کردند دوباره بازدید کنید، شما متن جدیدی را به‌جای نسخه اصلی اولیه خواهید دید. در این روش، شما محتوای 100 صفحه را بدون ویرایش آنها تغییر داده‌اید، زیرا الگو در این صفحه تراگنجانیده شده است.

این سازوکار پایه است. چندین ویژگی اضافی از تراگنجانش وجود دارد که این سازوکار را غنی‌تر می‌کند و الگوها را خیلی کاربردی‌تر می‌کند.

کاربرد

الگوها می‌توانند در صفحه‌های دیگر به روش‌های زیر استفاده شوند:

 • {{Name}} — همان‌ طور که در بالا توضیح داده شد، هنگامی که صفحه با پیوند الگو بارگذاری می‌شود این پیوند با محتوای [[Template:Name]] به صورت پویا جابه‌جا خواهد شد. پیوند بدون‌ تغییر در منبع صفحه باقی خواهد ماند.

Because the template call remains in the pages's source, any subsequent change to Template:Name will be seen on the page containing the template call. Also, the page will be listed among those that "link to" the template.

 • {{subst:Name}} — هنگامی که این پیوند الگو استفاده می‌شود، آن یک بار و برای همیشه همۀ محتوای [[Template:Name]] را جایگزین خواهد کرد در زمانی که صفحه با این پیوند ذخیره می‌شود: یک رونوشت از محتوای [[Template:Name]] برای پیوند الگو جایگزین خواهد شد. محتواها سپس بخشی از صفحه را شامل هستند، و می‌توان به طور معمولی جداگانه از اصلشان ویرایش‌شان کرد. توجه: تغییرات بعدی به صفحۀ الگوی منبع نمی‌تواند به صفحه با پیوند الگو تکثیر پیدا کند. That is, a copy of the contents of Template:Name will be substituted for the template call. No link is maintained between the page and the template, so each can be edited further without affecting the other. In effect, there is little difference between substituting the content in this way and simply typing it into the page's source "manually".
 • {{safesubst:Name}} — این معرفی شده بود تا برای جانشین‌سازی که تراگنجانش را نمی‌شکند اجازه دهد، w:Help:Substitution#The safesubst: modifier را ببینید.

See Help:Substitution for more information.

 • {{msgnw:Name}} دربرگیرنده‌ی الگو به شکلی است که آن به‌صورت دستور ویکی خام نشان می‌دهد (روش ‎<nowiki> انجام می‌شود) هنگامی که صفحۀ دربرگیرنده آن واکشی می‌شود.

در واقع، یک صفحۀ ویکی عادی می‌تواند همچنین به‌صورت یک الگو استفاده شود، به‌ صورت ساده با اختصاص دادن فضای نامی که در آن قرار داد، بنابراین:

 • {{Template:Pagename}} شامل [[Template:Pagename]] می‌شود
 • {{Talk:Pagename}} شامل [[Talk:Pagename]] می‌شود
 • {{:Pagename}} شامل [[Pagename]] می‌شود
  • {{subst::Pagename}} خودش با محتوای [[Pagename]] جایگزین می‌شود

اگر چنین فضای نامی نیست، عنوان کامل با یک template درنظر گرفته می‌شود

 • {{Foo:Bar}} شامل [[Template:Foo:Bar]] می‌شود

پارامترها

برای غنی‌تر کردن سازوکار تراگنجانش، مدیاویکی اجازه می‌دهد پارامترهایی به یک الگو گذرانیده شود هنگامی که آن الگو تراگنجانیده می‌شود. پارامترهای اجازه تولید محتوای گوناگون و داشتن رفتارهای گوناگون را می‌دهد.

فرض کنید شما بخواهید یک یادداشت کوچک تشکر در صفحۀ بحث به کاربران دیگر قرار دهید، مثل:


یک تشکر کوچیک می‌کنم از شما... برای همه تلاش‌هات. بغلت می‌کنم، من


یادداشت تشکر یک دلیل خواهد داشت (در این مورد "همۀ تلاش‌هات") و یک امضا ("من"). هدف شما این است که هر کاربری قادر به تشکر از کاربر دیگری باشد، برای هر دلیلی که باشه.

برای اینکه این یادداشت برای کسی که آن را استفاده می‌کند مشابه به نظر برسد، شما می‌توانید یک الگویی که Template:Thankyou نام دارد تعریف کنید، برای مثال. اگرچه یادداشت باید هر وقت که یک کاربر از کاربر دیگری تشکر می‌کند یکسان به نظر برسد، ولی محتواهای ویژه‌اش (مثل دلیل و امضا) متفاوت خواهند بود. به این دلیل، شما باید آنها به صورت پارامترها بگذارید. اگر ما عناصر باقی‌مانده برای قالب جعبه و مکان تصویر را نادیده بگیریم، محتوای هسته الگو اینگونه خواهد بود:

'''یک تشکر کوچیک می‌کنم از شما...'''
برای {{{1}}}.
بغلت می‌کنم، {{{2}}}

در استفاده از {{{1}}} و {{{2}}} دقت کنید. این راهی برای شناسایی، درون الگو است، پارامترهایی در هنگامی که از الگو استفاده می‌شود گذاشته خواهند شد. توجه کنید که، درون الگو، هر پارامتر با سه براکت احاطه می‌شود: {{{ }}}. این از نام الگوی معمولی متفاوت است.

هنگام استفاده از یک الگو در یک صفحه، شما مقدارهای پارامترها را پر کنید، که توسط نویسۀ "خط عموی" (|) جدا شده‌اند. مدیاویکی اجازه می‌دهد که پارامترها با سه روش درالگو گذاشته شوند: به صورت ناشناخته، شماره‌دار، و نام‌دار.

پارامترهای ناشناخته

برای گذاشتن پارامترهای ناشناخته، فهرست مقادیر این پارامترها به صورت دنباله‌ای است:

{{Thankyou|همه تلاش‌هات|من}}

در این مورد، الگوی {{Thankyou}} template پارامترهای {{{1}}}=all your effort و {{{2}}}=Me دریافت می‌کند، به این صورت تولید می‌شود:


یک تشکر کوچیک می‌کنم از شما... برای همه تلاش‌هات. بغلت می‌کنم، من


ترتیب برای هنگامی که پارامترها ناشناخته گذاشته می‌شوند برای رفتارشان خیلی اهمیت دارد. با برعکس کردن ترتیب پارامترها، شبیه این:

{{Thankyou|من|همه تلاش‌هات}}

این نتیجه تولید می‌شود:


یک تشکر کوچیک می‌کنم از شما... برای من. بغلت می‌کنم، همه تلاش‌هات


شناسایی شدن پارامترها به ترتیب (با {{{1}}}، و غیره) فقط با پارامترهای ناشناخته کار می‌کند. هر پارامتری که با نام شناسانده می‌شود، به صورتی که در زیر نشان داده شده است، به الگو با شماره‌های ترتیبی دسترس‌پذیر نخواهد بود.
اگر یک نشانۀ یکسان درون شناسه برای یک پارامتر ناشناخته الگو ظاهر شود، آن پارامتر ممکن است به صورت یک پارامتر نام‌دار بد تفسیر شود (که در زیر این مستند توضیح داده شده است) راه‌حلش این هست که متن قبل از نشانۀ یکسان به صورت پارامتر نام‌دار و متن بعد از آن به صورت مقدار شناسه باشد. این یک مشکل رایج است هنگامی که شما نیاز به یک پیوند خارجی یا یک عنصر HTML درون مشخصه‌ها دارید (وظیفه T16235 را ببینید). برای انجام این کار به‌جایش از پارامترهای نام‌دار استفاده کنید، یا حتی پارامتر‌های شماره‌دار که در بخش بعدی توضیح داده خواهد شد.

پارامترهای شماره‌دار

برای گذاشتن پارامترها با شماره، هر پارامتر هنگامی که چنین گذاشته می‌شود، شناسایی می‌شود:

{{Thankyou|2=Me|1=your friendship}}

در این حالت، الگوی {{Thankyou}} پارامترهای {{{1}}}=your friendship و {{{2}}}=Meدریافت می‌کند، از طرفی آنها می‌توانند به ترتیب معکوس اعمال شوند، و تولید کنند:


یک تشکر کوچیک می‌کنم از شما... برای your friendship. بغلت می‌کنم، Me


این همچنین هنگامی که هریک از پارامترهای شماره‌دار دارای علامت "=" باشند، ممکن است مفید باشد.
مثال‌ها
{{Thankyou|1=adding “=”|2=Me}}

تولید می‌کند:


یک تشکر کوچیک می‌کنم از شما... برای adding “=”. بغلت می‌کنم، Me

  هشدار: این نیز نیازمند شماره‌گذاری هر پارامتر دیگری است.

پارامترهای نام‌دار

سومین روش از گذراندن پارامترها استفاده از نام به‌جای شماره‌ها است. در این موارد، محتوای الگو ممکن به صورت زیر تغییر کند:

'''یک تشکر کوچیک از شما می‌کنم...'''
برای {{{reason}}}.
بغلت می‌کنم، {{{signature}}}

درون الگو، ما از {{{reason}}} و {{{signature}}} برای شناسایی هر پارامتر، به‌جای یک شماره استفاده می‌کنیم. برای گذراندن این پارامترها توسط نام، هر پارامتر وقتی به صورت زیر گذرانده شود شناسایی می‌شود:

{{Thankyou|signature=Me|reason=being who you are}}

در این مورد، الگوی {{Thankyou}} پارامترهای {{{reason}}}=being who you are و {{{signature}}}=Me دریافت می‎کند و تولید می‌کند:


یک تشکر کوچیک می‌کنم از شما... برای being who you are. بغلت می‌کنم، Me


پارامتر‌های نام‌دار به بزرگی و کوچکی حروف حساس هستند، بنابراین:

{{Thankyou|signature=Me|Reason=being who you are|reason=being case-sensitive}}

تولید می‌کند:


یک تشکر کوچیک می‌کنم از شما... برای being case-sensitive. بغلت می‌کنم، Me


مزیت استفاده از پارامترهای نام‌دار در الگوی شما، علاوه‌بر انعطاف‌پذیری در ترتیب پارامترهایی که می‌توان گذراند، این هست که باعث فهم آسان‌تر کد الگو می‌شود، اگر پارامترهای زیادی وجود داشته باشند.

مقادیر پیش‌فرض

If you transclude a template that expects parameters, but do not provide their arguments, in this way:

{{Thankyou}}

in the numbered parameters example above you would get the following:


یک تشکر کوچیک می‌کنم از شما... برای {{{1}}}. بغلت می‌کنم، {{{2}}}


Since no arguments were passed in, the template presents the parameters themselves, instead of their respective values. In these cases, it may be useful to define default values for the parameters, i.e. values that will be used if no value is passed in. For example, if the template contents are changed to:

'''A little thank you...'''
for {{{reason|everything}}}.
hugs, {{{signature|Me}}}

then {{{reason|everything}}} defines that if no argument is provided for parameter {{{reason}}}, then the value everything will be used. Similarly, {{{signature|Me}}}, defaults parameter {{{signature}}} to value Me. Now, transcluding the template again without passing any argument results in the following:

یک تشکر کوچیک می‌کنم از شما... برای everything. بغلت می‌کنم، Me

The value of a parameter can be an empty string. For example, in {{foo|bar=}} or {{foo|bar=|baz=qux}}, the foo template considers the bar parameter to be "". This is different from omitting the parameter altogether, which leaves it undefined and triggers the default value mechanism described above.
If you need to treat an empty string the same way as a missing parameter, you can use a conditional operator through an extension like ParserFunctions. For instance, {{#if:{{{1|}}}|{{{1|}}}|undefined}} returns undefined if the parameter is either undefined or empty, while {{{1|undefined}}} does so only if the parameter is undefined.

Often default values are used to specify alternate names of parameters. For example, if you have {{{a|{{{b|}}} }}}, the template will first look for a parameter named "a". If it is not set, it will use the parameter named "b". If neither "a" nor "b" is set, it will output nothing.

Evaluation

This is an advanced topic which you can skip unless you need it.

Generally speaking, template parameters are substituted into the template after tokenization, but as is. They are not evaluated until they are used.

This has a few consequences. First of all, if you have a Template:Start containing {{mytemplate, and a Template:End containing |foo=bar}}, and put {{start}}{{end}} on a page, mytemplate isn't transcluded, because tokens like "|" cannot be added by a template and keep their special meaning in templates. You can still use templates to control the name of a parameter or template, but you cannot split a template call amongst multiple templates.

The second consequence of this is dead-code elimination. If you make a template call like {{foo|{{DISPLAYTITLE:Bar}} }}, and Template:Foo does not contain {{{1}}}, then the displaytitle is not used, since it is only evaluated when needed, and there is no parameter to substitute it into, so it is never evaluated. This usually comes into play when using Extension:ParserFunctions, and can be especially noticed when used in combination with the int: magic word that varies by user language.

Template calls starting with the magic word subst: or safesubst: are evaluated in a separate first pass that only happens at save time, along with ~~~~ and links using the pipe trick. If they cannot be evaluated during the first pass, subst: calls are ignored, and safesubst: are treated as if a normal template.

Many but not all parser functions, parser tags and trancluded special pages are not directly included like templates but instead are replaced by a "strip marker". This means you cannot manipulate the results with parser functions like padleft: or similar functions from extensions, as they see the strip marker instead of the result of the parser function.

Recursion in templates

Including a template in itself won't throw MediaWiki into infinite recursion. MediaWiki will stop the recursion with the template's name in bold. For example, if the content of Template:Aaaa is a {{Aaaa}} z, it'll display "a a Template loop detected: Template:Aaaa z z".

Forbidden idiom

This safeguard precludes a potentially useful template idiom where a template self-normalizes its own calling arguments. In this forbidden example template:d can either be called {{d|20200311}} or {{d|y=2020|m=3|d=11}}. If called in the first manner, it recurses into itself with the second argument structure (obtained using string parser functions), which then follows a unified processing path.

{{#if:{{{1|}}}|{{d|y={{#sub:{{{1}}}|0|4}}|m={{#sub:{{{1}}}|4|2}}|d={{#sub:{{{1}}}|6|2}}}}|<!-- processing path with arguments y,m,d regardless of original call pattern -->}}

If template:d is modified to recurse into template:d/2 and template:d/2 is an identical manual copy of template:d this idiom works fine as the self-recursion safeguard operates dynamically and not statically.

A feasible way for the MediaWiki software to loosen the self-recursion rule would be to require that each recursive call have a distinct argument count from all previous active calls, at most once recursing with the argument count non-decreasing. That would provide a strong guarantee against infinite self-recursion while enabling useful idioms such as the one described here in a flexible manner.

If the processing path is of low complexity, a simple solution using only one template is to handle each calling convention on a separate if/else branch, duplicating the logic of the processing path within each case. If the processing path is more complex, each call-structure case can delegate to an implementation template with a unified call structure which provides the final template behaviour.

Tables in parameters

Since the pipe character (|) and equality sign (=) have different meanings in template calls and wikitables, in order to use table markup in the value of a template parameter one generally needs to "escape" those characters (i.e., protect them from interpretation as template markup) using special sequences:

 • the built-in magic word {{!}} provides an "escaped" version of | since MediaWiki 1.24
 • the built-in magic word {{=}} provides an "escaped" version of = since MediaWiki 1.39

Before the introduction of these magic words, many wikis used templates to accomplish the same things. On such a wiki, the magic words take precendence over the same-named templates.

Example table

A B C
A1 B1 C1
A2 B2 C1

Table code:

{| class=wikitable
!A!!B!!C
|-
|A1||B1||C1
|-
|A2||B2||C1
|}

Escaped table code:

{{{!}} class{{=}}wikitable
!A!!B!!C
{{!}}-
{{!}}A1{{!}}{{!}}B1{{!}}{{!}}C1
{{!}}-
{{!}}A2{{!}}{{!}}B2{{!}}{{!}}C2
{{!}}}

Note that the first left-brace ({) is interpreted as a literal left-brace character because it is immediately followed by the {{!}} magic word. Similarly, the last right-brace (}) is interpreted as a literal right-brace character because it is immediately preceeded by the same magic word. However, in some cases these brace characters do cause problems, so some wikis provide templates for escaping these characters, as well:

 • the template call {{(}} might provide an "escaped" version of {
 • the template call {{)}} might provide an "escaped" version of }

Some wikis go even further and provide other convenience templates like {{(!}}, {{!)}}, {{!!}}. On such a wiki, the code can be simplified a bit to this form:

{{(!}} class{{=}}wikitable
!A!!B!!C
{{!}}-
{{!}}A1{{!!}}B1{{!!}}C1
{{!}}-
{{!}}A2{{!!}}B2{{!!}}C2
{{!)}}

Control template inclusion

By default, a template's content is displayed in its entirety, both when viewed directly and when included in another page. However, you can control which parts of a template will be seen and included by the use of the ‎<noinclude>, ‎<includeonly> and ‎<onlyinclude> tags.

Anything between ‎<noinclude> and ‎</noinclude> will be seen only when the template's page is being viewed directly, but not when it is included in another page. This is useful when you want to include text or code in a template that you do not want to propagate to any pages which include it, such as:

 • Category links when categorizing the template itself
 • Explanatory text about how to use the template

Likewise, anything between ‎<includeonly> and ‎</includeonly> will be processed and displayed only when the page is being included, but not when the template page is being viewed directly, and is useful in situations such as:

 • Categorizing pages which include the template. Note: when changing the categories applied by a template in this fashion, the categorization of the pages which include that template may not be updated until some time later: this is handled by the job queue . To force the re-categorization of a particular page, open that page for editing and save it without changes.
 • Ensuring that the template's code is not executed when viewing the template page itself. Typically this is because it expects parameters, and its execution without parameters has an undesired result.

Everything outside ‎<noinclude> and ‎<includeonly> is processed and displayed normally; that is, both when the template page is being viewed directly and when the template is included in another page. The focus is on what is inside these two tags.

Everything outside ‎<onlyinclude> tags is discarded in the transclusion. Even sections tagged includeonly are discarded in the transclusion unless they are also tagged as onlyinclude. The focus is on what is outside this tag.

Nesting of these tags is also possible.

The three partial transclusion tags enable all possible combinations of what is processed and rendered. Comments also fill a role.

سازماندهی الگوها

برای کارآمد بودن الگوها، کابران باید بتوانند آنها را پیدا کنند و نحوهٔ استفاده از آنها را بدانند.

To find them, users can:

 1. Click صفحه‌های ویژه > همهٔ صفحه‌ها
 2. In the فضای نام: list, choose Template and click برو.

To give usage information, include an example like this one on the template page:

<noinclude>
== Usage ==
Welcome users:
{{Thankyou|reason=your reason|signature=your signature}}
</noinclude>

Then, an editor can simply copy and paste the example to use the template.

While editing a page, a list of all templates used is available under the editing form, in a collapsible section titled "الگوی به‌کاررفته در این صفحه:" (also named "الگوی استفاده شده در این پیش‌نمایش:", or "الگوی استفاده شده در این بخش:" depending on the context). This list provides a convenient link to the template's page, as well as information about its protection status. Redirected templates are shown in italics, with the redirect target added as a separate list item.

پیوند دادن به یک الگو

A template page can be linked to like any other wiki page. For example, the link Template:Navbar is generated using the wikicode [[Template:Navbar]].

On many wikis, Template:Tl can be used to provide a link to a template formatted in a way that shows the "double curly-braces" wikicode necessary to transclude the template without actually doing the tranclusion. For example, the code {{tl|Navbar}} may be used to create the link {{ناوبری }}.

This construct is commonly used when referring to templates in template documentation, on help pages, and on talk pages. The same effect can be achieved by using {{[[Template:Navbar|Navbar]]}}, but the {{Tl }} approach involves much less typing. On any given wiki the Tl template, if it exists, may or may not render the text in a "code" element or as monospace type. If not (as on this wiki), another similarly named template may do so. See, for example, the "See also" section of our Template:Tl documentation.

رونوشت از یک ویکی به دیگری

Templates often require CSS or other templates, so users frequently have trouble copying templates from one wiki to another. The steps below should work for most templates.

کد مدیاویکی

If you have import rights (specifically importupload) on the new wiki:

 1. Go to Special:Export on the original wiki, and download an .xml file with the complete history of all necessary templates, as follows:
  • Enter the name of the template in the big text box, e.g. "Template:Welcome". Pay special attention to capitalization and special characters — if the template name isn't exactly correct, the export may still occur but the .xml file will not have the expected data.
  • Select the box "شامل شدن الگوها".
  • Select the box "فقط نسخهٔ فعلی شامل شود، نه کل تاریخچه".
  • Click "برون‌بری".
 1. Go to Special:Import on the new wiki and upload the .xml file.

If you don't have import rights on the new wiki:

 1. Go to the template you want to copy from the original wiki. Go to the edit page, and copy all the wikitext
 1. On the new wiki, go to the page with the same name as the template you copied. Hit create/edit and paste the wikitext you copied. In the edit summary of each template, link to the original page for attribution.
 1. Back in the original wiki at the edit window, below the edit box, look at the list of "Templates used on this page". For each template listed follow these instructions. Also do that for any template used by any of these templates, and so on.

This will copy the entire code necessary, and will suffice for some templates. Note that only page elements parsed in rendering the page get exported, consequently documentation subpages are not exported as part of this process. If it doesn't work also check for red links listed under "Pages transcluded onto the current version of this page:", below the edit box. If there are any repeat the above steps for these as well and also copy the code in the modules.

After successfully importing the template and all its linked templates from the other wiki, edit it to change customisations to suit your wiki. For example to change a logo, remove redundant categories or red links.

افزونه‌ها

An extension often used in templates is ParserFunctions. Visit page ParserFunctions and check if any of the functions listed there are used in the templates you've copied. If so, you have to install the ParserFunctions extension. To install it, you'll need system admin access to the server of your MediaWiki installation.

Another dependency that may be used in templates, especially those on Wikipedia, is Lua. Having {{#invoke: }} in template code is a good sign for it. In case it's used, you need to install the اسکریبونتو extension and system admin access is required too. See that page for more instructions about installing and using the extension.

کد CSS و JavaScript

Besides MediaWiki code, many templates make use of CSS and some rely on JavaScript to work fully. If the copied templates are not behaving as expected, this may be the cause. To copy the required CSS and JavaScript to your wiki you'll normally need to have admin privileges, because you'll be editing system messages in the "MediaWiki:" namespace.

 1. Look for the use of CSS classes (text like class="foobar") in the template text. If those classes appear in "MediaWiki:Common.css" or "MediaWiki:Monobook.css" on the original wiki, copy those classes to "MediaWiki:Common.css" on the new wiki and check if the template is now fine.
 1. If the copied template is still not working as expected, check if there is code in "MediaWiki:Common.js" or "MediaWiki:Monobook.js" on the original wiki. If so, you can try copying it to "MediaWiki:Common.js" on the new wiki. Normally, it is a good idea to only copy code from trusted sources, and first browsing the code to identify and select the parts that are relevant. You may find comments that can serve as clues to identify the functionality of each part.

جستارهای وابسته

General template usage

 • m:Help:Template – much more thorough manual on how exactly templates function
 • m:Help:Advanced templates – describes even more advanced techniques such as dynamic template calls and variable parameter names

Special constructs used in templates

Other relevant information

پیوند به بیرون