דף עזרה:הרחבה:תרגום תוכן – מדריך למשתמש

This page is a translated version of the page Help:Extension:ContentTranslation and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD הערה: כאשר אתם עורכים דף זה, אתם מסכימים לשחרר את תרומתכם תחת רישיון CC0. למידע נוסף ראו את דפי העזרה בנושא נחלת הכלל. PD

ברוכים הבאים לתרגום תוכן!

"תרגום תוכן" הוא כלי שעוזר לעורכים לתרגם דפים בין שפות. הוא עוזר למתרגמים להתרכז בהקלדת הטקסט במקום לחשוב על עיצוב ידני, קטגוריות, קישורים, תמונות, וכו'.

יצירת דף ויקי חדש המבוסס על דף קיים משפה אחרת מחייבת שימוש בשירותי תרגום אוטומטיים, מילונים, עיצוב מחדש של טקסט, שינוי קישורים והערות שוליים וכמות משמעותית של החלפת כרטיסיות. תרגום תוכן מפשט את יצירת העמודים המתורגמים על ידי הצגת התרגום ממש ליד העמוד המקורי, וכאשר ניתן להוסיף אוטומטית פרטים כגון עיצוב, קישורים, קטגוריות והערות שוליים.

כלי תרגום התוכן מיועד בעיקר ליצירת הגרסה הראשונה של הדף המתורגם. לאחר היצירה אפשר לערוך אותו כמו כל דף אחר.

הצעות כלליות

ראשית כל, מספר טיפים שאינם טכניים אודות תרגום ערכים.

אל תסתמכו על תרגום מכונה בלבד! תרגום המכונה עלול לגרום לטעויות, גם בשפות עם תמיכה רבה. קראו תמיד את כל מה שאתם כותבים, ותקנו טעויות שתרגום המכונה אחראי להן לפני פרסום. אם אתם מפרסמים ערך מבלי לתקן את הטעויות, סביר מאוד שהערך שכתבתם יימחק.

תרגמו רק אם אתם בטוחים שאתם יכולים לכתוב בשפה שאליה אתם מתרגמים.

אם קיים דף בוויקי שלכם אודות תרגום ערכים, קראו את הדף לפני שאתם מתרגמים ערכים. הוא יכיל עצות נוספות ומדיניות שייחודית לוויקי שלכם. בוויקיפדיה העברית, הדף הזה הוא w:he:ויקיפדיה:מדריך לתרגום ערכים (חפשו בבינוויקי דפים מקבילים בשפות אחרות).

אם אתם מסוגלים לכתוב בשפה שאליה אתם מתרגמים, אבל אתם חושבים כי אינכם כותבים בה בצורה מושלמת, בקשו עזרה מחברים ששולטים בשפה הזו או מעורכים אחרים שכותבים בוויקי הזו. לדבר עם חברים על בחירת המילה המתאימה או על שיפור הדקדוק שלכם זה כיף!

קראו את כל הערך בשפת המקור לפני שתתחילו לתרגם. זה חשוב מכמה סיבות. ראשית, בהחלט יתכן שזה לא מושלם! יכולות להיות טעויות בכל הערכים ובכל השפות. חוץ מזה, ידיעה והבנה של נושא הערך, בין אם זה ביוגרפיה של אדם, היסטוריה של עיר, תיאור של תופעת טבע או כל דבר אחר יעזור לך לכתוב כל משפט בתרגום.

אם אתם רואים שיש בעיות בערך המקורי, ואתם מסוגלים לכתוב בשפת המקור, היו נועזים וערכו את הערך המקורי לפני שאתם מתחילים לתרגמו. שינוי ערך המקור לאחר תחילת תרגומו עלול לפגוע בתהליך התרגום.

בדקו כמיטב יכולתכם שכל האסמכתאות בערך המקורי הן מדויקות ורלוונטיות ("אסמכתאות" ידועות גם כ"הערות שוליים" או כ"מקורות"). קראו את הספר, היכנסו לקישור החיצוני, וכדומה. אם אינכם בטוחים שהערת השוליים מדויקת ורלוונטית, שקלו לדלג על החלק בערך שבו נעשה שימוש באסמכתא זו, כיוון שהוא עלול להיות שגוי.

זה בסדר לדלג על חלקים מסוימים של הערך המקורי, במיוחד אם אינם מעניינים עבור האנשים שיקראו את הערך בשפת היעד. לדוגמה:

 • במספר ערכים אנציקלופדיים בוויקיפדיה האנגלית מופיעה פסקה על האטימולוגיה של המילה האנגלית שבכותרת הערך, לדוגמה הערך Chef. אם המילה הזו נכתבת אחרת לחלוטין בשפתכם, תרגום של הפסקה הזו יהיה כנראה מיותר, אלא אם כן אתם חושבים שהאטימולוגיה של המילה האנגלית "chef" תעניין קוראים שהשפה שלכם.
 • מספר ערכים בוויקיפדיה שעוסקים במוזיקאים מכילים פסקה על הופעות שקיימו המוזיקאים במדינה שבה מדוברת השפה. כאשר מתרגמים את הערך לשפות שמדוברות במדינות אחרות, קרוב לוודאי שניתן לדלג על הפסקה הזו.

תרגום מכונה

הרחבת "תרגום תוכן" מכילה תרגום אוטומטי במספר מוגבל של שפות, באמצעות מספר שירותי תרגום מכונה. כיום, תלוי בשפה שאליה מתורגם הערך, העורכים יוכלו להשתמש במנועי התרגום של Apertium, Matxin, Google ו-Yandex.

בכל מקרה, תרגום אוטומטי היא אפשרות שהמשתמשים יכולים לבחור אם להשתמש בה. הם יכולים לבחור את השירות שבו הם מעוניינים להשתמש מרשימה נפתחת, וההעדפה שלהם תישמר. המשתמשים יכולים לבחור גם להימנע משימוש בתרגום מכונה, באמצעות בחירה באפשרות 'להתחיל עם פסקה ריקה'.

פרסום ערכים שתורגמו באמצעות תרגום מכונה אינו הכוונה של "תרגום תוכן", ופרסום ערכים מבלי להתאימם ולסקור אותם נמנע. למשתמשים מוצגות אזהרות אם הם מנסים לפרסם תוכן שלא הותאם.

הפעלת "תרגום תוכן"

כרגע כלי תרגום תוכן מותקן בתור אפשרות בטא. כדי להשתמש בו יש להפעיל אותו באפשרויות בטא. כדי לעשות את זה יש להיכנס לחשבון, ללחוץ על בטא בראש הדף, לסמן את האפשרות תרגום תוכן ולשמור את ההעדפות בעזרת הכפתור "שמירת העדפות" בסוף העמוד.

 
אפשרות הבטא תרגום תוכן.

לוח בקרה

לוח הבקרה הוא נקודת הכניסה העיקרית לממשק תרגום התוכן.

איך להגיע ללוח הבקרה

יש ארבע דרכים להגיע ללוח הבקרה:

הדרך הראשונה היא להעביר את סמן העכבר על "תרומות" בתפריט האישי שבראש המסך. בתפריט שיופיע, יש ללחוץ על "תרגומים".

 
התפריט שמופיע בעת מעבר עכבר מעל קישור התרומות

הדרך השנייה היא ללחוץ על "תרומות" ואז על כפתור ה"תרגום" בראש הדף.

 
הכפתורים שכלי תרגום התוכן מוסיף לראש דף התרומות

הדרך השלישית היא למצוא את הדף שברצונך לתרגם בשפת המקור, ללחוץ על הקישור עם שם השפה שלך ברשימת הקישורים לשפות אחרות הנמצאת בסרגל הצד. (זה יעבוד רק אם הכלי מותקן בשפת המקור ומופעל בו)

 
הערך Praia de Jericoacoara קיים בוויקיפדיה בפורטוגלית ובאנגלית, אבל לא בספרדית, אז קישור אפור לספרדית מופיע ברשימת הקישורים הבין־לשוניים אם המערכת מזהה שמהשתמש יכול לתרגם לספרדית

הדרך הרביעית היא פשוט לכתוב "Special:CX" או "Special:ContentTranslation" בשורת החיפוש בוויקי שלך.

 
לוח הבקרה של תרגום תוכן

התחלת תרגום

 
הבורר של שפת המקור ושפת היעד
 1. יש ללחוץ על "תרגום חדש".
 2. יש לבחור את שפת המקור ולכתוב את שם הדף שברצונך לתרגם.
 3. יש לבחור את שפת היעד ולכתוב את שם הדף המתורגם שהולך להיווצר. אם הערך יקבל את אותו שם בשפה שלך, אפשר להשאיר את השורה הזאת ריקה.
 4. יש ללחוץ על "$starttranslation" כדי להתחיל!

ממשק התרגום

כללי

כשזה אפשרי, הקטגוריות יותאמו באופן אוטומטי. זה קורה כשיש קטגוריה מקבילה בשפת היעד, שמקושרת בקישור בין־לשוני.

 • אם תרגום מכונה זמין לזוג השפות שבחרת, הפסקה תתורגם אוטומטית מיד עם הלחיצה עליה. תרגום המכונה אינו מושלם וחובה תמיד לתקן אותו לפני הפרסום.
 • אם תרגום מכונה אינו זמין לזוג השפות שבחרת, יועתק טקסט המקור, והקישורים יותאמו אוטומטית.
 • תמונות מותאמות באמצעות לחיצה פשוטה. יהיה צריך לתרגם את כיתוב התמונה (הכיתובים יתורגמו אוטומטית אם תרגום מכונה זמין).
 • הערות השוליים יותאמו אוטומטית, אם כי ייתכן שיהיה צורך לתקן אותן עוד בהתאם למה שמקובל בוויקי שלך אחרי פרסום הדף.
 • נוסחאות מתמטיות מועברות כמות שהוא.

כתיבת התרגום ופרסומו

 
ממשק תרגום תוכן. תרגום הערך Antônio Houaiss מפורטוגלית לספרדית.
 1. יש להקליד את התרגום של כל פסקה בעמודת התרגום. לא חובה לתרגם את כל הפסקאות – אפשר לתרגם כמה שנחוץ לוויקי בשפה שלך.
 2. עד פרסום הדף, התרגום נשמר אוטומטית בפרקי זמן קבועים, אז אינך צורך לדאוג שהוא ילך לאיבוד. כדי לחזור לדף שהתחלת לתרגם, יש לחזור ללוח הבקרה ולבחור את הדף מהרשימה שתוצג לך.
 3. אחרי שכתבת את כל מה שרצית לגרסה הראשונה של הדף המתורגם החדש שלך, יש ללחוץ על "פרסום".

המשך תרגום

אם התחלת תרגומים לשפות כלשהן, הם יופיעו בלוח הבקרה. אפשר להמשיך לתרגם באמצעות לחיצה על פריט ברשימה הזאת.

אפשר גם לראות רשימת תרגומים שפרסמת באמצעות מעבר ללוח הבקרה ובחירת "תרגומים שפורסמו".

מחיקת תרגום

אם אינכם רוצים להמשיך תרגום שהתחלתם, או שפרסמתם תרגום ואתם עדיין רואים אותו בלוח התרגומים, ביכולתכם למחוק אותו. לחצו על כפתור פח האשפה בפינת השורה:

 
השורה בלוח התרגומים עם שם הערך, וכפתור פח האשפה בפינה השמאלית.

תרגום תבניות

כאשר מופיעות בערך תבניות, ביכולתכם לדלג עליהם, להעביר את תחביר הוויקי שלהן לשפת היעד כמות שהוא, או לתרגם אותו בפרוטרוט, פרמטר אחר פרמטר. עבור מדריך מפורט לתרגום תבניות ולהפיכתן לנוחות יותר לתרגום, ראו הדף תרגום תוכן/תבניות.