Nápověda:Rozšíření:ContentTranslation

This page is a translated version of the page Help:Extension:ContentTranslation and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Content Translation Vás vítá!

Content Translation je nástroj, který pomáhá editorům překládat stránky mezi jazyky. Překladatelům pomáhá soustředit se na psaní překladového textu místo přemýšlení o ručním formátování, kategoriích, odkazech, obrázcích atd.

Vytvoření nové stránky wiki založené na existující stránce z jiného jazyka vyžaduje použití automatických překladatelských služeb, slovníků, přeformátování textu, vyladění odkazů a referencí a značné množství přepínání karet. Content Translation zjednodušuje vytváření přeložených stránek tím, že zobrazuje překlad hned vedle původní stránky, a pokud je to možné, automaticky vkládá podrobnosti, jako je formátování, odkazy, kategorie a reference.

Content Translation je zaměřen na vytvoření první verze přeložené stránky. Po vytvoření je možné ji dále upravovat, stejně jako na jakékoli jiné wiki stránce.

Obecné návrhy

Nejprve zvažte několik netechnických tipů ohledně překladu článků.

Nespoléhejte se na samotný strojový překlad! Může dělat chyby. Dokonce i v jazycích, které jsou dobře podporovány. Před publikováním si vždy přečtěte vše, co píšete a opravte chyby, které strojový překlad udělá. Pokud článek publikujete, aniž byste je opravili, je pravděpodobné, že bude váš překlad odstraněn.

Překládejte, pouze pokud jste si jisti, že můžete psát v jazyce, do kterého překládáte.

Pokud je na vaší wiki stránka o překladech článků, přečtěte si tuto stránku před zahájením překladu. Bude mít více tipů a zásad, které jsou pro vaši wiki zvláštní. V anglické Wikipedii je tato stránka w:Wikipedia:Translation (zkontrolujte mezijazykové odkazy na této stránce a vyhledejte odpovídající stránky v jiných jazycích).

Pokud dokážete psát v jazyce, do kterého překládáte, ale myslíte si, že překlad nenapíšete dokonale, požádejte o pomoc své přátele, kteří znají tento jazyk. Nebo jiné editory, kteří píší na této wiki. Hovořit se svými přáteli o výběru správného překladu nebo zdokonalení gramatiky je zábava!

Než začnete překládat, přečtěte si celý článek ve zdrojovém jazyce. To je důležité z několika důvodů. Za prvé, je docela možné, že není dokonalý! Chyby mohou být ve všech článcích a ve všech jazycích. Kromě toho vám znalost a pochopení celého příběhu tématu článku, ať už se jedná o životopis osoby, historii města, popis přírodního jevu nebo cokoli jiného, pomůže při psaní každé věty překladu.

Pokud zjistíte, že ve zdrojovém článku jsou nějaké problémy a můžete psát ve zdrojových jazycích, před zahájením překladu buďte tak laskaví a upravte zdrojový článek. Změna zdrojového článku po zahájení překladu může narušit proces překladu.

Snažte se zkontrolovat, zda jsou odkazy ve zdrojovém článku správné a relevantní (odkazy jsou známé také jako zdroje nebo poznámky pod čarou). Přečtěte si knihu, zkontrolujte propojený web atd. Pokud si nejste jisti, zda je odkaz správný a relevantní, zvažte přeskočení části článku, kde je odkaz použit, protože může být nesprávný.

Je v pořádku přeskočit některé části zdrojového článku, zejména pokud nejsou příliš zajímavé pro lidi, kteří si jej přečtou v cílovém jazyce. Například:

Některé encyklopedické články v angličtině mohou mít sekci, která vysvětluje etymologii anglického slova v názvu článku, například článek Chef. Pokud je toto slovo ve vašem jazyce úplně odlišné, překlad této části je pravděpodobně zbytečný, pokud si nemyslíte, že etymologie anglického slova "chef" (kuchař) je pro čtenáře ve vašem jazyce zajímavá.

 • Některé články Wikipedie o hudebnících obsahují sekci o jejich koncertech v zemi, kde se mluví tímto jazykem. Při překladu do jazyků, kterými se mluví v jiných zemích, může být tato část pravděpodobně přeskočena.

Strojový překlad

Ve službě Content Translation je automatický překlad k dispozici pro omezený počet jazyků prostřednictvím několika služeb strojového překladu. V současné době mohou uživatelé v závislosti na jazyce, ve kterém se článek překládá, používat Apertium, Matxin, Google, Yandex a Youdao překladače.

Automatický překlad je funkce, kterou si uživatel může vybrat. Z rozbalovacího seznamu si může vybrat službu, kterou chce použít. Její preference budou zapamatovány. Uživatelé si také mohou vybrat, že nebudou používat strojový překlad, a to pomocí možnosti ‘Začít s prázdným odstavcem’.

Publikování strojově přeložených článků není záměrem Content Translation a aktivně se nedoporučuje publikovat články bez úprav a recenzí. Uživatelům, pokud se pokusí publikovat neupravený obsah, se zobrazí upozornění.

Povolení Content Translation

V současné době je Content Translation beta funkcí. Abyste jej mohli používat, musíte tuto funkci povolit v předvolbách beta. Chcete-li to provést, přihlaste se ke svému účtu, klikněte na Beta v horní části stránky, zkontrolujte Překlad a klikněte na Uložit (save) v dolní části stránky.

 
Funkce Content Translation beta.

Hlavní panel

Hlavní panel je hlavním vstupním bodem do překladového rozhraní.

Jak se dostat na hlavní panel

K ovládacímu panelu se lze dostat čtyřmi způsoby:

První způsob: Umístěte ukazatel myši nad položku "Příspěvky" v osobním menu v horní části obrazovky. V zobrazené nabídce klikněte na "Překlady".

 
Nabídka, která se zobrazí, když umístíte kurzor myši na odkaz Příspěvky

Druhý způsob: Klikněte na "Příspěvky" a poté na tlačítko "Překlad" v horní části stránky.

 
Tlačítka, která přidá Content Translation na začátek stránky Příspěvky

Třetí způsob: Najděte stránku, kterou chcete přeložit, na wiki ve zdrojovém jazyce a klikněte na název cílového jazyka v seznamu mezijazykových odkazů na postranním panelu. (Toto bude fungovat, pouze pokud je nástroj nainstalován ve wiki ve zdrojovém jazyce a tam jste aktivovali funkci beta.)

 
Článek Praia de Jericoacoara existuje v portugalštině a na anglických Wikipediích, ale ne ve španělštině, takže se v oblasti propojení mezi jazyky používá šedý odkaz na španělštinu, pokud systém zjistí, že uživatel může článek přeložit do španělštiny

Čtvrtý způsob: Do vyhledávacího pole wiki můžete zadat "Special:CX" nebo "Special:ContentTranslation".

 
Ovládací panel Content Translation

Zahájení překladu

 
Selektor zdrojových a cílových jazyků a zdrojový článek
 1. Klikněte na tlačítko "Nový překlad".
 2. Vyberte zdrojový jazyk a potom zadejte název stránky, kterou chcete přeložit.
 3. Vyberte cílový jazyk a potom zadejte název přeložené stránky, kterou vytváříte. Pokud bude název v obou jazycích stejný, můžete toto pole nechat prázdné.
 4. Začněte kliknutím na "Start translation"!

Překladové rozhraní

Obecně

 • Pokud je to možné, kategorie se upraví automaticky. Jsou upraveny, pokud existuje v cílovém jazyce přímo odpovídající kategorie podle mezijazykového odkazu.
 • Pokud je strojový překlad k dispozici pro pár jazyků, které jste vybrali, odstavec se po kliknutí na něj automaticky přeloží. Strojový překlad nebude dokonalý. Před publikováním jej musíte vždy opravit.
 • Pokud strojový překlad není k dispozici, bude vložen zdrojový text a odkazy budou automaticky upraveny.
 • Obrázky lze upravit jednoduše kliknutím na ně. Budete muset zadat překlad obrázkových titulků (titulky budou přeloženy strojem, pokud bude k dispozici strojový překlad).
 • Reference se automaticky přizpůsobí, i když je možná budete muset po publikování upravit podle stylu vaší wiki.
 • Matematické vzorce jsou přenášeny tak, jak jsou.

Psaní a publikování překladu

 
Rozhraní Content Translation. Překlad článku Antônio Houaiss z portugalštiny do španělštiny.
 1. Do sloupce překladů zadejte překlad každého odstavce. Nemusíte přeložit všechny odstavce - překládejte tolik, kolik je potřeba pro wiki ve vašem jazyce.
 2. Dokud jej nezveřejníte, překlad se ukládá automaticky, takže se nemusíte obávat, že jej ztratíte. Chcete-li se vrátit na stránku, kterou jste začali překládat, přejděte zpět na řídicí panel a vyberte stránku ze seznamu, který zde uvidíte.
 3. Po napsání všeho, co chcete pro první verzi nové přeložené stránky, klikněte na "Zveřejnit".

Pokračování v překladu

Pokud jste zahájili překlady do jakéhokoli jazyka, zobrazí se na hlavním panelu. Kliknutím na položku v seznamu můžete pokračovat v překladu.

Můžete také zobrazit seznam překladů, které jste publikovali, když přejdete na řídicí panel a vyberete „Zveřejněné překlady“ místo „Probíhající překlady“.

Odstranění překladu

Pokud nechcete pokračovat v překladu, který jste začali, nebo pokud jste překlad publikovali a stále jej vidíte na řídicím panelu, můžete jej smazat. Klikněte na tlačítko odpadkového koše v rohu řádku:

 
Řádek hlavního panelu s názvem článku a koše lze zapnout v pravém rohu

Překladové šablony

Pokud jsou v článku šablony, můžete je přeskočit. Převést jejich syntaxi wiki do cílového článku tak, jak jsou. Nebo je překládat podrobně, parametr po parametru. Podrobný průvodce překladů šablon a jejich snadnějším překládáním naleznete na stránce Překlad obsahu šablony.