2017 vikimetin düzenleyici

This page is a translated version of the page 2017 wikitext editor and the translation is 87% complete.
Outdated translations are marked like this.

2017 vikimetin düzenleyici, vikimetin kaynak kodunu düzenlerken kullanıcıların görsel editörün araçlarını ve araç çubuğunu kullanmalarını sağlayan VisualEditor uzantısı içindeki bir moddur. Görsel düzenleyiciden, vikimetine geçmek için araç çubuğundaki düğmeyi tıklatarak erişebilirsiniz.

The 2017 wikitext editor was released to Wikimedia Foundation-hosted wikis in 2023. Varsayılan olarak açık değildir. Tercihlerinize gidip "Yeni vikimetin modu" onay kutusunu ve ardından "Kaydet" seçeneğine tıklayarak Wikimedia vikilerinde bir masaüstü Beta Özelliği olarak kullanmayı seçebilirsiniz.

Nedir bu

2016-2017 Yıllık Planında hedeflerin birine destek olmak üzere, "Mevcut içerik oluşturma ve iyileştirme arayüzlerini koruyun ve adım adım iyileştirin", Düzenleme Departmanı, yeni vikimetin düzenleyicisidir.

İkisi arasında daha iyi geçiş için görsel editöre entegre edilmiştir. Benzer bir tasarıma ve citoid hizmeti de dahil olmak üzere görsel düzenleyicide bulunan araçların çoğuna sahiptir. Yeni vikimetin düzenleme modu, masaüstü kullanıcıları için bir Beta Özellik olarak kullanılabilir. Phabricator'daki ana görev görev T104479 (yazılım bazen "modern vikimetin editörü" veya "yeni vikimetin editörü"/"NWE" olarak da adlandırılır).

Bu, yeni bir editördür, mevcut vikimetin editöründe bir değişiklik değildir. Beta Özelliği modu, kullanıcıların geri bildirimde bulunmalarına izin verir ve editörleri rahatsız etmekten ve mevcut küçük araçları kırmaktan kaçınmak için zaman sağlar. As the editor is based on VE surface, and not a standard textarea, then many of the editing gadgets do not work with that (it requires using very specific API to access wikicode). Gadgets that open an edit form and require a textarea can switch to plain wikicode editor using action=submit (rather than action=edit).

Bu projenin sebepleri nelerdir

2010 yılında Wikimedia Vakfı Kullanılabilirlik projesini (bize şu anki Vector arayüzünü, yükleme aracını ve içerik düzenleyicisini verdi) tamamladı ve 2010-2015 Stratejisinde topluluk tarafından seçilen konulara geçti. Bu, bildirimler ve diğer iyileştirmelerin yanı sıra özellikle görsel düzenleyici olmak üzere düzenleme araçları için bir dizi iyileştirme içeriyor. Ancak, strateji vikimetinin yerini alamaz ve asla olmamıştır; topluluğun Wikimedia projelerini şu an olduğu kadar başarılı kılmaya devam etmesine yardımcı olmak için her iki düzenleme sistemini de uzun vadede önemli görüyoruz.

Aralık 2016 itibariyle, neredeyse tüm Wikimedia vikilerinde üç ana içerik editörü sunuyoruz. Kullanıcılar, görünümlerinde, çalışmalarında, performanslarında ve yardım ve desteklerinde tutarsızdırlar. Bunlardan biri WikiEditor adlı 2010 dönemi masaüstü vikimetin editörü, diğeri ise masaüstü ve mobil formlarında görsel editör, sonuncusu da çıplak kemikli mobil vikimetin editörü.

2010'dan bu yana, hem yeni hem de deneyimli kullanıcıların yazılımımızı nasıl kullandıklarını ve düzenleme yazılımımızda nelerin değiştiğini görmek istediklerini çok iyi öğrendik. Araştırmamız, editörlerin işine yarayan tasarımlar etrafında görsel editörün yapımını bilgilendirdi ve yeni kullanıcılara VikiEditörü tercih ettikleri tecrübeli kullanıcıların tercihinden çıkarken nasıl kullanılacağına dair net işaretler verdi. Mükemmel olmasa da, görsel düzenleyicinin tasarımı, iş akışı ipuçları ve genel deneyim için yeni kullanıcıların güçlü tercihlerini gördük. Ayrıca mühendislik açısından da çok şey öğrendik ve onu bir sayfada ("Kaynağı değiştir" tıkladığınızda olduğu gibi) veya bir aracın içinde (Flow'daki gibi) ve üzerinde kullanılabilecek masaüstü veya mobil ve diğer özelliklerle genişletilebilecek bir şekilde oluşturduk.

Üç tutarsız düzenleme sistemine sahip olmak kötüdür. Daha yeni editörler için kötüdür çünkü bir editörden öğrendikleri şey diğer bağlamlara uygulanamaz (bir tartışma sayfasını düzenlemek gibi). Yeni başlayanlar için durumun ne olduğunu ve dolayısıyla nasıl yardım edileceğini anlamadan önce birkaç soruyu ele alması gereken deneyimli editörler için kötüdür. Her bir editörde topluluklarının ihtiyaç duyduğu şeyleri ayrı ayrı ayarlaması gereken veya bazı editörlerde bunu bulamayacaklarını keşfeden hizmetliler için kötüdür. Pek çok farklı durumla başa çıkmak (veya bunları yoksaymak) gereken betik ve küçük araç geliştiricileri için kötü bir durumdur. Bir şeyi düzeltmek veya bir özellik eklemek gerektiğinde üç kat daha fazla karmaşıklığı hesaba katmak zorunda olan geliştiriciler için kötüdür. Bağışçıların bağışları bu çok paralel çalışma akışlarını desteklemek için harcanan Wikimedia Vakfı vermesi de kötüdür.

Sonuç olarak, 2017 vikimetin editörü olan yeni bir vikimetin editörü üzerinde çalışıyoruz. Bu, masaüstü ve mobil, vikimetin ve görsel editörler arasında tek, entegre ve tutarlı bir deneyim sağlayacaktır. Diğer editörlere entegre edilebilecek bir platform olacak, böylece deneyim durumlarla içerik türleri arasında mümkün olduğunca yakın olabilir. Mevcut işlevsellik kırılmasını sınırlarken, kullanıcılarımıza elimizden geldiğince iyi bir deneyim sunacağız.

Bundan hoşlanmayan kullanıcılar elbette, bir Beta Özelliği iken onu kullanamayacak ve herkese yayınlandıktan sonra görsel düzenleyici ile birlikte devre dışı bırakabilecekler. Mevcut vikimetin editörü, en azından önümüzdeki birkaç yıl boyunca hiçbir yere gitmiyor. Sonunda gün batımını yapabilirken, hoşuna giden herkes onu tutabilir.

Geliştirme hedefleri ve durumu

İlk sürüm (Beta Özellik)

Projenin ilk hedefleri, kullanıcıların tutarlı bir deneyime sahip olmaları için görsel düzenleyici deki aynı düğmelerle aynı düğmelerle aynı araç çubuğunu kullanarak, mevcut vikimetin editörü VikiEditörü ile aynı olmasıydı. Bu, en nadiren butonlar için çok az istisna dışında, en azından vikimetin editöründeki tüm kontrolleri sağlamak demektir:

  • Temel araçlar (kalın, italik, imza, bağlantılar ve resimler);
  • Gelişmiş araçlar (başlıklar, madde imli listeler, numaralı listeler, büyük, küçük, üst ve alt simgeler, galeriler ve tablolar);
  • Özel karakter ekleme; ve
  • Bul-ve-değiştir.

Tüm bunlar, Ağustos 2016 itibariyle, mevcut vikimetin editöründe olmayan (çok üstü çizili, altı çizili, şablon ekleme vb.) Birçok araçla ve yapıştırılan HTML gibi vikimetine otomatik olarak dönüştürülme gibi özelliklerle tamamlandı. Özellikle, kullanıcıların bağlantıları veya DOI'lere dayalı olarak hızlı bir şekilde kaynak eklemelerine olanak sağlayan "citoid" otomatik alıntı aracını da sunuyoruz. Bu, İngilizce Vikipedi gibi bir vikinin zaten kendileri için yazdığı araçlara benzer, ancak bundan daha gelişmiş ve şimdi tüm vikiler için hazır olacak.

Özelliklerin beklendiği gibi çalıştığını ve QA'nın test incelemesini ve yapılandırılmış kullanıcı testlerini kapsamlı bir şekilde test ettik. İstenildiği gibi çalıştığından ve yeni kullanıcılar için (en azından) daha kötüsü olmadığı için mutlu olduktan sonra, bir Beta Özelliği üzerinden her seviyedeki deneyimli kullanıcılardan geri bildirim aldık.

Son beta sürümü (genel sürümden önce)

Bir beta özellik olarak ilk sürümün amacı, bu yeni editörün insanlar için ne kadar iyi çalıştığı hakkında ilk geri bildirim almaktır. Geri bildirimin, değişiklikler için birçok öneri içermesini bekliyoruz. Önceden düşündüğümüz bazı iyileştirmeler var. Yeni vikimetin editörünün beta özelliği dışında yayımlanmasından önce bunlardan bazılarının muhtemelen ele alınması gerekir. Bunların bazıları teknik olarak zordur ve bu nedenle ertelenmiştir, diğerleri ise özellikleri mümkün olduğu kadar faydalı bir şekilde biçimlendirmek için mevcut kullanıcıların gerçek dünyadaki geri bildirimlerinden faydalanacaktır.

İlk kategori için (büyük zorluklar), düzenleme düzenlemesinin sayfanın küçük bölümlerini ve tamamen duyarlı bir tasarım göstereceği bölüm düzenleme konusuna değinmemiz gerektiğine inanıyoruz, böylece arayüz kullanıcıların yakınlaştırıldığı daha küçük cihazlar veya diğer erişilebilirlik ve platform nedenleriyle daha temiz bir şekilde yukarı ve aşağı ölçeklenebilir; Bunlar, sadece masaüstünde olanlar için değil, tüm editörlerimiz için de çalışmasını sağlamak için mobil özelliği bir beta örnek olarak da sunmamızı sağlayacaktır.

İkinci kategori için (geri bildirim gerekli), kullanıcılara düzenleme işleminde ilk tıkladıkları andan itibaren ve daha sonra düzenleme kariyerlerinde rehberlik etmek için editör içi yardım sağlamamız gerekir. Şu anda vikimetin editörünün kısa bir vikimetin rehberliğinde bir "yardım" sekmesi var; görsel düzenleyici de, bu amaçla çoğaltabileceğimiz kullanım kılavuzuna bir bağlantımız var. Bunun nasıl çalışması gerektiği ve neyin vurgulanması gerektiği, topluluklarımızın birçok üyesinin uzman fikirlerinin olduğu bir şey olabilir. Şu anda yeni editör entegrasyonu karmaşık ve kafa karıştırıcı olduğundan, küçük araçların editörü nasıl genişlettiğini de temizlememiz gerekecek. Bu, bazı küçük araçların dönüştürülmesi gerekenden daha zor hale gelecektir. Birçok viki topluluğu, düzenleme iş akışlarını hızlandırmak için belirli aygıtlara güvenir ve vikilerin bu tür geliştirmelerle esnek bir şekilde deney yapma yeteneğini korumamız önemlidir.

Doğal olarak, bu ölçekteki herhangi bir değişikliğin bazı kullanıcıların iş akışları için çakışma olması muhtemeldir ve ilgili 'uç durumların' ele alınmaması ile ilgili birkaç sorun olacaktır. Beta özelliğinin yayımlama sürülmesinden sonraki haftalar ve aylar boyunca bunları ortaya çıkarmayı ve ele almayı umuyoruz.

Hayırlısı olsun

Yukarıdakilerin yanı sıra, mümkünse sağlamayı sevdiğimiz, ancak kullanıcılar için geliştirilmesinin ya da çok yavaş olduğunu kanıtlayabilen ve daha baştan planlanmayan başka yeni özellikler de var. Sağlamak istediğimiz bir özellik, kullanıcıların düzenlemeleriyle otomatik yerel taslaklar tasarrufunu sağlamaktır; böylece tarayıcıları veya bilgisayarları düzenleme sırasında çökerse veya güç kaybederse yeniden başlatmak zorunda kalmayacaklarını sürdürürler. Bu, kullanıcıları, nadiren ortaya çıkması durumunda, özellikle de zayıf bilgisayarlara veya ağ bağlantılarına sahip insanlara, sinir bozucu durumlardan kurtarır.

Sıklıkla tartışılan büyük bir özellik, insanların gözlerini aradıkları doğru içeriğe yönlendirmeye yardımcı olmak için vikimetin sözdizimi vurgulamasıdır. Bu özellik aslında 2011'de mevcut vikimetin editörü için oluşturuldu, ancak onu terk etmek zorunda kaldık çünkü vikimetinin çok yüksek karmaşıklığı, bunun çoğu kullanıcı için aşırı derecede yavaş olduğu anlamına geliyor. Beş yıl sonra, çoğu kullanıcının makinesi o zamanlar olduğundan biraz daha hızlı, bu da biraz yardımcı oluyor. Ayrıca, vurgulamaya çalıştığımız vikimetin türlerinde bazı basitleştirmeler yapacak olsaydık, bunu yapan bir özelliği ne kadar performanslı yapabileceğimizi keşfetmeye değer olabilir.

(Bu arada, söz dizimi vurgulaması Noktanın söz dizimi vurgulayıcısını hatırla ve bazı vikilerde küçük araç olarak kullanılabilen WikEd tarafından sağlanır). Söz dizimi vurgulama Extension:CodeMirror kullanarak 2017 vikimetin düzenleyicisine gerrit:343878 tanıtıldı.

Söz dizimi vurgulamasından daha karmaşık ve hataya eğilimli, ancak muhtemelen daha da kullanışlı olanı, vikimetin yapılarını bloklar halinde katlama özelliğidir; Onlar aracılığıyla. Örneğin, uzun kutu bilgi çağrıları veya referansları siz düzenlemek istediğinize kadar bloklara katlanabilir. Görsel düzenleyici için geliştirdiğimiz teknolojiler, bu kullanım durumunu güvenilir bir şekilde sağlamak için özellikle uygundur, bu yüzden yapabileceğimiz bir şey olabilir. Yine, sözdizimi vurgulamasında olduğu gibi, kullanıcılarımızın çoğuna faydalı olacak kadar performanslı bir şey sağlama karşılığında tanıdığımız vikimetin karmaşıklığından ödün vermemiz gerekebilir.

Sağlayabileceğimiz bir diğer güzel özellik de, kullanıcıları son etkinliklerine bağlı olarak tek tıklamayla düzenleme özetleri eklemeleri için iki veya üç düğmeyle kaydetmeleri konusunda uyarmak olacaktır. Bu tür bir özellik, bazı vikilerde bir küçük araç olarak oldukça popülerdir ve onu ayarlamak ve sürdürmek için elinizde bir guru bulundurmaya ihtiyaç duyanlar olmadan, tüm vikilerdeki tüm kullanıcılara sağlamak güzel olurdu.

Kaynaklar


Ayrıca bakınız