Editor wikitextu 2017

This page is a translated version of the page 2017 wikitext editor and the translation is 69% complete.


Editor wikitextu 2017 je režim v rozšíření VisualEditor, který umožňuje uživatelům používat nástroje a panel nástrojů vizuálního editoru při úpravách zdrojového kódu ve wikitextu. Je přístupný z vizuálního editoru kliknutím na tlačítko na panelu nástrojů pro přepnutí na wikitext.

It is not on by default. Na projektech Wikimedia jej můžete začít používat jako funkci v beta verzi zapnutím ve vašich nastaveních, kliknutím na zaškrtávací políčko „Nový režim wikitextu“ a kliknutím na "Uložit".

Co to je

V rámci podpory jednoho z cílů plánu činnosti za roky 2016-2017 s názvem Udržení a rostoucí vylepšení tvorby obsahu a zlepšení prostředí oddělení Editace pracuje na novém editoru wikitextu.

Pro lepší přepínání mezi visual editorem a novým editorem wikitextu byl nový editor wikitextu integrován do visual editoru. Má podobný vzhled jako visual editor a obsahuje mnoho stejných nástrojů, včetně služby citoid. Nový editor wikitextu je pro uživatele stolních počítačů dostupný jako Beta nástroj. Hlavní task na Phabricatoru je úkol T104479 (editor je někdy ve Phabricatoru označován jako "modern wikitext editor" nebo "new wikitext editor"/"NWE").

Toto je kompletně nový editor, není to pouze modifikace původního editoru. Beta nástroje umožňují uživatelům sdílet zpětnou vazbu a dává tak čas na úpravy, aby nedošlo k odrazení stávajících uživatelů a porušení činnosti existujících skriptů. As the editor is based on VE surface, and not a standard textarea, then many of the editing gadgets do not work with that (it requires using very specific API to access wikicode). Gadgets that open an edit form and require a teaxtarea can switch to plain wikicode editor using action=submit (rather then action=edit).

Jaké byly důvody ke vzniku tohoto projektu

V roce 2010 dokončila nadace Wikimedia Foundation projekt Usability (který nám poskytl aktuální vzhled vektoru, nástroj pro nahrávání a editor obsahu) a začala se soustředit se na problémy vybrané komunitou ve strategii 2010–2015. To zahrnovalo řadu vylepšení nástrojů pro úpravy, zejména vizuální editor, ale také upozornění a další vylepšení. However, the strategy is not and has never been to replace wikitext; we see both systems for editing as important in the long-term to help the community continue to make Wikimedia projects as successful as they are now.

Od prosince 2016 poskytujeme na téměř všech Wikimedia wiki tři hlavní editory obsahu. They are inconsistent for users in their appearance, operation, performance, and in help and support. One of these is the 2010-era desktop wikitext editor called WikiEditor, another is the visual editor in its desktop and mobile forms, and the final one is the bare-bones mobile wikitext editor.

Od roku 2010 jsme se hodně naučili o tom, jak uživatelé, noví i zkušení, používají náš software a co by chtěli vidět v našem editačním softwaru. Náš výzkum informoval konstrukci vizuálního editoru kolem návrhů, které fungují dobře pro editory, a dává novým uživatelům jasný signál o tom, jak jej používat. Zároveň se zbavit cesty těch zkušených uživatelů, kteří dávají přednost WikiEditor, které již znají. Ačkoli nedokonale, viděli jsme silné preference nových uživatelů, pokud jde o design vizuálního editoru, podněty pracovního postupu a celkový zážitek. We've also learned a great deal in terms of engineering, and have built it in such a way that it can be used on a page (as when you click "Editovat zdroj") or inside a tool (as in Flow) and on desktop or mobile, and in a manner which is extensible by other features.

Mít tři nekonzistentní editační systémy je špatné. Pro novější editory je to špatné, protože to, co se naučili od jednoho editora, nelze použít v jiném kontextu (jako je například úprava diskusní stránky). It is bad for experienced editors, who must address several questions before they can work out what the situation for the newbie is and so how to help. It is bad for sysops, who need to separately set up what their community needs in each of the editors—or else discover that they cannot get it in some editors. Je to špatné pro vývojáře skriptů a miniaplikací, kteří se musí vypořádat s mnoha různými situacemi (nebo je ignorovat). It is bad for developers, who have to take three times as many parts of complexity into account whenever they need to fix something or add a feature. And it is bad for the donors to the Wikimedia Foundation, whose donations are spent supporting these multiple parallel work streams.

Proto pracujeme na novém editoru wikitext 2017. Poskytne jediný, integrovaný a konzistentní prostředek mezi stolním a mobilním a wikitextovým a vizuálním editorem. Bude to platforma, kterou lze integrovat do jiných editorů, aby prostředek byl co nejblíže situacím a typům obsahu. We'll give users as good an experience as we can, while limiting breakage of existing functionality.

Vezměte prosím na vědomí, že současná fáze nasazení poskytuje funkci Beta a získává zpětnou vazbu. Teprve poté, co splníme naše požadavky na kvalitu (včetně testování nových uživatelů a štěstí zkušených uživatelů), pravděpodobně v polovině roku 2017, začneme ji standardně poskytovat namísto současného editoru wikitext. Uživatelé, kterým se nelíbí, jej samozřejmě nebudou muset používat, zatím je to funkce Beta. Jakmile bude vydána pro všechny, můžou ji deaktivovat spolu s vizuálním editorem. The current wikitext editor is not going anywhere, at least for the next few years. While we may eventually sunset it, anyone who likes it can keep it.

Vývojové cíle a jejich stav

První vydání (funkce Beta)

Původními cíli projektu bylo mít paritu s existujícím editorem wikitext, WikiEditor, pomocí stejného panelu nástrojů se stejnými tlačítky na stejných pozicích jako ve vizuálním editoru, takže uživatelé mají konzistentní zkušenosti. To znamená poskytnout alespoň všechny ovládací prvky v editoru wikitext, s velmi malými výjimkami pro velmi vzácná tlačítka:

  • Základní nástroje (tučné, kurzíva, podpis, odkazy a obrázky);
  • Pokročilé nástroje (nadpisy, seznamy odrážek, číslované seznamy, velké, malé, horní a dolní index, galerie a tabulky);
  • Vkládání speciálních znaků; a
  • Najít a nahradit.

Všechny tyto byly dokončeny od srpna 2016, spolu se spoustou nástrojů, které se nenacházejí ve stávajícím editoru wikitext (jako je přeškrtnutí, podtržení, vkládání šablony atd.), A funkce, jako je vložený HTML, se automaticky změní na wikitext. Zejména poskytujeme také nástroj pro autocitaci "citoid", který uživatelům umožňuje rychle přidávat odkazy založené na adresách URL nebo DOI. This is similar to, but more advanced than, the gadgets that a few wikis like the English Wikipedia had written for themselves already, and they will now be available for all wikis.

Provedli jsme rozsáhlé testování QA, že funkce fungují podle očekávání, a přezkoumání návrhu a strukturované testování uživatelů. Once we were happy that it is adequately working as intended, and is (at least) no worse for new users, we have sought feedback from experienced users of all levels via a Beta Feature.

Poslední beta vydání (před všeobecným vydáním)

Smyslem prvního vydání jako funkce beta je získat počáteční zpětnou vazbu o tom, jak dobře tento nový editor funguje pro lidi. Očekáváme, že zpětná vazba bude obsahovat řadu návrhů na změny. Existuje řada vylepšení, která již zvažujeme. Některé z nich je třeba řešit dříve, než bude nový editor wikitext vydán mimo beta verzi. Some of these are technically difficult and so have been postponed, whilst others would benefit from real-world feedback from existing users to shape the features as usefully as possible.

V první kategorii (velké výzvy) se domníváme, že se budeme muset zabývat úpravou sekce, ve které kliknutím na Upravit zobrazíte malé části stránky, které chcete upravit, a plně reagující design aby se rozhraní mohlo čistěji škálovat nahoru a dolů pro menší zařízení, kde jsou uživatelé zvětšeni nebo z jiných důvodů dostupnosti a platformy. To nám umožní poskytnout funkci v mobilu jako příklad beta, abychom zajistili, že bude fungovat pro všechny naše editory. Nejen pro ty, kteří jsou na počítači.

Pro druhou kategorii (nutná zpětná vazba), budeme muset poskytnout pomocníka v editoru, který uživatele povede procesem editace od prvního kliknutí na úpravy a později v jejich postupu pro úpravy. Právě teď má wikitextový editor záložku "help" s krátkým vodítkem wikitext. Right now the wikitext editor has a "help" tab with some brief wikitext guidance; in the visual editor, we have a link to the user-guide, which we could replicate for this purpose. How this should work, and what it should highlight, is likely to be something on which many members of our communities have expert ideas. Budeme také muset vyčistit gadgety rozšiřují editor, protože nová integrace editoru je nyní složitá a matoucí. This would make converting some gadgets harder than it should be. Many wiki communities depend on particular gadgets to speed up their editing workflow, and it's important that we preserve the ability for wikis to flexibly experiment with improvements like this.

Jakákoli změna tohoto měřítka bude přirozeně rušit pracovní postupy některých uživatelů a bude mít několik problémů s tím, že relativní "okrajové případy" nebudou řešeny. We look forward to uncovering and addressing these over the weeks and months following the release of the Beta Feature.

Co by bylo dobré

Mimo výše uvedených funkcí zde jsou další, které bychom rádi, pokud možno, poskytli, ale které by mohly být příliš nákladné na vývoj nebo příliš pomalé pro uživatele, a tak nejsou od počátku plánovány. Jednou z funkcí, o kterou bychom se zajímali, je ukládání automatických místních konceptů při úpravách uživatelů, takže pokud jejich prohlížeč nebo počítač havaruje nebo ztratí napájení v polovině úprav, mohou pokračovat, místo aby museli restartovat. This would rescue users from quite frustrating, if uncommon, occurrences, particularly people with old computers or poor network connections.

Důležitým prvkem, o kterém se často diskutuje, je zvýraznění syntaxe wikitextu, které pomůže lidem nasměrovat se na hledaný obsah. This feature was in fact built for the existing wikitext editor back in 2011, but we had to abandon it because the very high complexity of wikitext means that this was exceedingly slow for most users. Za pět let jsou počítače většiny uživatelů o dost rychlejší než dříve, což trochu pomáhá. Also, it might be worth exploring how performant we could make a feature doing this if we were to make some simplifications of the kinds of wikitext which we try to highlight.

(Mezitím je zvýraznění syntaxe zajištěno pomocí pamatujte zvýrazňovač syntaxe tečky a Rozšíření:WikEd , které jsou na některých wiki dostupné jako gadgety). Zvýraznění syntaxe bylo také zavedeno gerrit:343878 do wikitextového editoru 2017 pomocí Extension:CodeMirror .

Složitější a náchylnější k chybám než zvýrazňování syntaxe, ale možná ještě užitečnější, by byla funkce pro skládání struktur wikitextu do bloků. Takže uživatelé mohou snadno ignorovat věci, které nechtějí editovat, aniž by museli číst skrze ně. Například dlouhé infoboxové vyvolání nebo odkazy lze složit do bloků, dokud je nechcete upravovat. Technologie, které jsme vytvořili pro vizuální editor, jsou zvláště vhodné pro spolehlivé zajištění tohoto případu použití, takže to může být něco, na co bychom se mohli podívat. Again, as with syntax highlighting we might need to compromise on the complexity of wikitext that we recognize in return for providing something performant enough to be useful to most of our users.

Další příjemnou funkcí, kterou bychom mohli poskytnout, by bylo vyzvat uživatele, když si je uloží pomocí dvou nebo tří tlačítek, aby přidali souhrny úprav jedním kliknutím na základě jejich nedávných aktivit. This kind of feature is quite popular on some wikis as a gadget and it would be nice to provide it to all users on all wikis, without those wikis needing to have a gadget guru on hand to help set it up and maintain it.

Zdroje

Související odkazy