עורך קוד מקור 2017

This page is a translated version of the page 2017 wikitext editor and the translation is 35% complete.
Outdated translations are marked like this.

עורך קוד מקור 2017 הוא מצב בתוך העורך החזותי שמאפשר למשתמשים להשתמש בסרגל הכלים של העורך החזותי גם כשהוא עורך בקוד מקור. ניתן לעבור למצב זה גם באמצעות לחיצה על כפתור בעורך החזותי.

2017 wikitext editor in 2021.png

It is not on by default. ניתן להשתמש בכלי במיזמי ויקימדיה כפיצ'ר במצב בטא על ידי בחירה בו בהעדפות.

מה זה?

כחלק מאחד מיעדי התוכנית השנתית 2016-17, ל"שימור ושיפור הדרך ליצירת תוכן וחיזוק הממשק," מחלקת העריכה עובדת על עורך קוד מקור חדש.

העורך החדש משולב בתוך העורך החזותי כדי לאפשר מעבר נוח יותר בין השניים. הוא בעל עיצוב דומה ורבים מהכלים של העורך החזותי נכללים בכלי. מצב העריכה החדש זמין בגרסת בטא למשתמשים שולחניים. המטרה העיקרית של הפבריקטור היא משימה T104479 (התוכנה לעיתים נקראת "עורך קוד מקור מודרני" או "עורך קוד מקור החדש"/"NWE").

זהו עורך חדש, לא שינוי בעורך הקיים. גרסת הבטא מאפשרת לספק פידבקים ותיקח זמן כדי להימנע מהפרעה למשתמשים ופגיעה בגאדג'טים.

הסיבות לפרויקט

ב-2010, קרן ויקימדיה סיימה את העבודה על פרויקט השמישות (שהביא לייסוד הסקין וקטור, כלי ההעלאה ועורך התוכן) והוחלף לבעיות שנבחרו על ידי הקהילה לשנים 2010-2015. הן כללו כמה שיפורים לכלי העריכה, בעיקר העורך החזותי, התראות ואחרים. עם זאת, המטרה איננה להחליף את עורך קוד מקור הישן; אנו רואים בשני הכלים לעריכה חשובים בטווח הארוך כדי לעזור לקהילה להמשיך ולגרום למיזמים להצליח. However, the strategy is not and has never been to replace wikitext; we see both systems for editing as important in the long-term to help the community continue to make Wikimedia projects as successful as they are now.

נכון לדצמבר 2016, אנחנו מציעים כמעט בכל מיזמי ויקימדיה שלושה כלים שונים לעריכה. הם לא זהים בין המשתמשים במה שקשור למראה, הביצועים, הפעולה ובעזרה. אחד מהם הוא עורך קוד מקור 2010 שנקרא WikiEditor, השני הוא העורך החזותי למחשבים שולחניים ולמובייל, והאחרון הוא עורך קוד מקור בסיסי למובייל. They are inconsistent for users in their appearance, operation, performance, and in help and support. One of these is the 2010-era desktop wikitext editor called WikiEditor, another is the visual editor in its desktop and mobile forms, and the final one is the bare-bones mobile wikitext editor.

מאז 2010 למדנו הרבה על הדרך שבה משתמשים חדשים וותיקים כאחד משתמשים בתוכנה שלנו ומה הם ירצו לראות עובר שינוי. המחקר שלנו סייע לבנייה של העורך החזותי בעיצובים שעוזרים למשתמשים, מעניקים הסברים ברורים למשתמשים חדשים כיצד להיעזר בו ולא להפריע לעורכים שמעדיפים את העורך הישן והמוכר. למרות שהוא לא מושלם, ראינו העדפה מובהקת של משתמשים חדשים לעורך חזותי, מהלך העבודה שלהם והניסיון עם העורך החזותי. למדנו הרבה גם במובנים של הנדסה, ובנינו אותו כך שאתם יכולים להשתמש בו בעמוד, (כשאתם מקליקים על "עריכת קוד מקור") או בתוך כלי עזר (כמו בזרימה, Flow) וכן במחשב שולחני או בנייד, וכך שהוא ניתן להרחבה. We've also learned a great deal in terms of engineering, and have built it in such a way that it can be used on a page (as when you click "עריכת קוד מקור") or inside a tool (as in Flow) and on desktop or mobile, and in a manner which is extensible by other features.

שמירה על שלושה כלים לא עקביים זה רע. זה רע עבור משתמשים חדשים יותר מפני שמה שלמדו לעשות בעורך מסוים לא תקף לאחר (כמו בעריכת דף שיחה). זה רע למשתמשים ותיקים, שצריכים לענות על כמה שאלות לפני שהם יכולים להתחיל לעבוד במה שנדרש מהם. זה רע עבור מפעילי מערכת, שצריכים להגדיר בנפרד את מה שהקהילה שלהם צריכה בכל עורך - או לגלות שהם לא יכולים לעשות את זה בעורך מסוים. It is bad for experienced editors, who must address several questions before they can work out what the situation for the newbie is and so how to help. It is bad for sysops, who need to separately set up what their community needs in each of the editors—or else discover that they cannot get it in some editors. זה רע עבור מפתחי גאדג'טים וסקריפטים, שיהיו צריכים להתמודד עם מספר אפשרויות (או להתעלם מחלקן). זה רע עבור המפתחים, שיהיו צריכים לקחת בחשבון עבודה מורכבת פי שלוש כשיצטרכו לתקן או להוסיף פיצ'ר. וזה רע לתורמים שלנו, שתרומותיהם תומכות בעבודה הכפולה הזו. It is bad for developers, who have to take three times as many parts of complexity into account whenever they need to fix something or add a feature. And it is bad for the donors to the Wikimedia Foundation, whose donations are spent supporting these multiple parallel work streams.

בגלל זה, אנחנו עובדים על עורך קוד מקור חדש. הוא יספק חוויה אחת, משולבת וקבועה במחשבים שולחניים או במובייל, ויתמוך בקוד מקור ובעריכה חזותית. זו תהיה פלטפורמה שיכולה להיות משולבת בעורכים אחרים, כך שחוויית השימוש תהיה קרובה ככל האפשר בין סוגי תוכן שונים. נעניק למשתמשים חוויה טובה ככל שנוכל, תוך צמצום הפגיעה בפונקציונליות הזמינה. We'll give users as good an experience as we can, while limiting breakage of existing functionality.

אנא שימו לב שבשלב הנוכחי העורך נחשב ככלי בטא ומקבל תגובות. רק אחרי שנבין את דרישות הקהילה (כולל התנסויות מצד משתמשים חדשים וותיקים), כנראה עד אמצע 2017, נתחיל להפוך את העורך לברירת מחדל במקום העורך הנוכחי. משתמשים שלא אוהבים את העורך כמובן יוכלו לא להשתמש בזה כשמדובר בגרסת בטא, ולבטל את זה כמו את העורך החזותי כשישוחרר לכולם. עורך קוד מקור הנוכחי לא הולך לשום מקום, לפחות לשנים הקרובות. למרות שאנחנו עשויים לבטל אותו בעתיד, מי שאוהב אותו יוכל להמשיך להשתמש בו. The current wikitext editor is not going anywhere, at least for the next few years. While we may eventually sunset it, anyone who likes it can keep it.

יעדים ומצב פיתוח

גרסה ראשונה (פיצ'ר בטא)

המטרות המקוריות של הפרויקט היו להשוות אותו ברמה של עורך קוד מקור הישן ולהשתמש בסרגל כלים זהה לעורך החזותי כך שעורכים יוכלו להשתמש בשני הכלים באופן אחיד. זה אומר שהעורך מספק את כל היכולות של עורך קוד מקור, למעט שינויים חריגים לכפתורים מיוחדים ומעטים:

  • כלים בסיסיים (הדגשה, כתב נטוי, קישורים ותמונות);
  • כלים מתקדמים (כותרות, רשימות, הגדלה, הקטנה, superscript, subscript, גלריות וטבלות);
  • תווים מיוחדים;
  • חיפוש והחלפה.

כל אלה הושלמו עד אוגוסט 2016, לצד כלים נוספים שלא קיימים בעורך הנוכחי (כמו קו חוצה, קו תחתי, הכנסת תבניות ועוד), ופיצ'רים כמו העברת HTML לקוד מקור אוטומטית. בפרט, אנחנו מספקים גם את הכלי שמאפשר יצירה אוטומטית של הערות שוליים, שמאפשר למשתמשים להוסיף בקלות ובמהירות הערות המבוססות על קישורים או מספרי DOI. כלי זה דומה אבל יותר מתקדם מגאדג'טים שנכתבו בשפות שונות, ועכשיו הוא יהיה זמין בכל השפות. This is similar to, but more advanced than, the gadgets that a few wikis like the English Wikipedia had written for themselves already, and they will now be available for all wikis.

ביצענו בדיקת הבטחת איכות שנועדו להדגים שהפיצ'רים עובדים כמתוכנן, ועיצוב ביקורת וסידרנו את בדיקות המשתמשים. לאחר שהבטחנו שהכל עובד במדויק, וכן שמדובר בכלי לא יותר גרוע (לכל הפחות) עבור משתמשים חדשים, חיפשנו משובים ממשתמשים ותיקים מכל הרמות. Once we were happy that it is adequately working as intended, and is (at least) no worse for new users, we have sought feedback from experienced users of all levels via a Beta Feature.

גרסת בטא סופית (לפני שחרור רשמי)

מטרת הגרסה הראשונה של גרסת הבטא היא לקבל פידבקים ראשוניים בנוגע לעד כמה העורך החדש עובד אצל משתמשים. אנחנו מצפים מהפידבק לכלול הצעות רבות לשיפור. ישנם מספר שיפורים שאנחנו כבר שוקלים. כמה מהם צריכים להיכנס לפני הגרסה הסופית. כמה מאותם עדכונים מורכבים מבחינה טכנית ולכן יידחו להמשך, בעוד אחרים ייהנו מהפידבק של המשתמשים כדי להפוך אותם לשימושיים עד כמה שניתן. Some of these are technically difficult and so have been postponed, whilst others would benefit from real-world feedback from existing users to shape the features as usefully as possible.

לקטגוריה הראשונה (האתגרים הגדולים), אנחנו מאמינים שנידרש להוסיף עריכת פסקה, שבה לחיצה על "עריכה" תאפשר הצגה של חלק קטן מהדף, וכן עיצוב רספונסיבי מלא, כך שהממשק ייראה יותר נקי למכשירים קטנים, בהם המשתמשים עושים זום אין על המסך, או מסיבות נגישות אחרות; עדכונים אלו יאפשרו לנו לספק את הפיצ'ר במובייל כגרסת בטא גם כן, כדי להבטיח שהוא עובד בכל המכשירים.

הקטגוריה השנייה (טעוני פידבק), יידרשו לספק סיוע בתוך העורך כדי להדריך משתמשים בתהליך העריכה עצמו. כרגע לעורך קוד מקור יש לשונית "עזרה" עם כמה מדריכים קצרים; בעורך החזותי יש קישור למדריך למשתמש, שנוכל להעתיק למטרה הזו. על האופן בו זה צריך לעבוד, ומה נדרש להדגיש, יש לקהילה רעיונות מעניינים. Right now the wikitext editor has a "help" tab with some brief wikitext guidance; in the visual editor, we have a link to the user-guide, which we could replicate for this purpose. How this should work, and what it should highlight, is likely to be something on which many members of our communities have expert ideas. אנחנו נצטרך גם לנקות את האופן בו גאדג'טים מרחיבים את העורך, כששילוב העורך החדש מורכב ומבלבל. זה יהפוך המרת גאדג'טים קשה יותר ממה שהיא אמורה להיות. קהילות ויקי רבות משתמשות בגאדג'טים מסוימים כדי להקל על תהליך העבודה שלהן, וחשוב שנשמר את היכולת של מיזמים להתנסות בגמישות עם עדכונים כמו זה. This would make converting some gadgets harder than it should be. Many wiki communities depend on particular gadgets to speed up their editing workflow, and it's important that we preserve the ability for wikis to flexibly experiment with improvements like this.

באופן טבעי, כל שינוי בקנה מידה כזה עשוי להפריע לכמה משתמשים, וייתקל במספר מקרי קצה שלא נפתרו קודם לכן. אנחנו בוחנים זאת כדי להקיף את כל הבעיות האפשריות בשבועות ובחודשים שאחרי השחרור של גרסת הבטא. We look forward to uncovering and addressing these over the weeks and months following the release of the beta feature.

פיצ'רים שנשמח להוסיף

לצד מה שנכתב, ישנם פיצ'רים חדשים שנאהב לפרסם אם יהיו אפשריים, אבל חלקם עשויים להתגלות יקרים מדי לפתח או להאט משתמשים, ולכן לא מתוכננים כרגע. פיצ'ר שנרצה לשלב הוא שמירה אוטומטית של טיוטה מקומית כשמשתמשים עורכים, כך שאם הדפדפן או המחשב שלהם קורס בזמן העריכה, הם יוכלו לשחזר. דבר כזה ימנע ממשתמשים סיטואציות מתישות ולא נעימות, במיוחד אנשים עם חיבור אינטרנט חלש או מחשבים ישנים. This would rescue users from quite frustrating, if uncommon, occurrences, particularly people with old computers or poor network connections.

פיצ'ר אחר שנדון לעיתים קרובות הוא הבלטת תחביר של קוד מקור כדי להקל על משתמשים למצוא את התוכן שהם מחפשים בקלות רבה יותר. הפיצ'ר נבנה במקור עבור עורך קוד מקור ב-2011, אבל נאלצנו להתעלם ממנו בגלל המורכבות הרבה של קוד מקור, כך שזה היה מאט את רוב המשתמשים. This feature was in fact built for the existing wikitext editor back in 2011, but we had to abandon it because the very high complexity of wikitext means that this was exceedingly slow for most users. חמש שנים מאוחר יותר, רוב המכשירים מהירים יותר משמעותית מכפי שהיו בעבר, דבר שמסייע בפיתוח. בנוסף, כדאי לבדוק האם נוכל להעלות תכונה כזאת אם היינו יכולים לפשט כמה מסוגי קוד מקור שאנחנו רוצים להדגיש. Also, it might be worth exploring how performant we could make a feature doing this if we were to make some simplifications of the kinds of wikitext which we try to highlight.

(בינתיים, הבלטת טקסט קיימת ב-Remember the dot's syntax highlighter שזמינים בכמה מיזמים כגאדג'טים). הבלטת טקסט הוצגה גם gerrit:343878 בעורך קוד מקור 2017 בשימוש ב-Extension:CodeMirror .

מורכבת ונוטה יותר לטעויות, אולם יותר שימושית, תהיה תכונה לקיפול מבני קוד מקור לקוביות כך שמשתמשים יוכלו בקלות להתעלם מדברים שהם לא רוצים לערוך מבלי לקרוא אותם. למשל, תיבת מידע ארוכה או הערת שוליים תוכל להתקפל לקובייה עד שהמשתמש יפתח אותה. The technologies we built for the visual editor are particularly well-suited for providing this use case in a reliable fashion, so this may be something we could look at doing. Again, as with syntax highlighting we might need to compromise on the complexity of wikitext that we recognize in return for providing something performant enough to be useful to most of our users.

פיצ'ר נוסף שנשמח להוסיף הוא תקציר עריכה בקליק שמבוסס על הפעולות האחרונות. פיצ'ר מעין זה פופולרי בחלק מהמיזמים כגאדג'ט, ויהיה נחמד להפוך אותו לזמין בכל אתרי הוויקי, ללא צורך בגאדג'ט. This kind of feature is quite popular on some wikis as a gadget and it would be nice to provide it to all users on all wikis, without those wikis needing to have a gadget guru on hand to help set it up and maintain it.

קישורים חיצוניים

מידע נוסף