Wiki text

This page is a translated version of the page Wikitext and the translation is 97% complete.

Wikitext je dokument psaný ve značkovacím jazyce wiki, jako je ten aktuální vysvětlený v Help:Editing (editaci) (viz také Nápověda: Formátování a Markup spec/DTD ). Jedná se o směs obsahu, značek a metadat. Aktuální a staré verze všech stránek wiki jsou uloženy v databázi ve text stůl, ve formě wikitext.

For the main parts of Wikidata there is no wikitext source text.

Dokumentace pro uživatele

Dokumentace pro vývojáře

  • Specs/wikitext/1.0.0 – od srpna 2016 URI používá Parsoid k identifikaci verze Wikitextu, kterou předpokládá

Alternativy k MediaWiki Wikitext

  • Wikitax - návrh z roku 2002
  • Jednoduchý značkovací jazyk - Článek na Wikipedii popisující značkovací jazyky pro případy „kde může být nutné přečíst surový dokument i konečný vykreslený výstup“

Zavádění

  • PHP Parser – Generovaná dokumentace z komentářů vložených do zdrojového kódu. Shrnutí toho, co je analyzátor PHP, jak je popsáno na této stránce: "Zpracovává označení wiki (které používá uživatelsky příjemnější syntaxi, jako je například "[[Odkaz]]" pro vytváření odkazů). Poskytuje jednosměrnou transformaci z toho wiki označuje do (X) HTML výstupu / označení (což zase prohlížeč chápe a může zobrazit)."
  • Parsoid - překladový nástroj pro MediaWiki, který překládá mezi HTML5 DOM with RDFa a MediaWiki Wikitext.

Testování

Poskytli jsme důležité informace o kompatibilitě, které pomáhají popsat očekávané chování při převodu wikitextu do HTML.

  • Parser tests - Naše testy v jádru MediaWiki obsahují autoritativní zdroj pro testování kompatibility značek Wikitext.
  • Parsoidní testovací případy (parserTests.txt parserTests.txt on Diffusion) – rozvětvená verze základních testů MediaWiki, kterou používá Parsoid. Kromě režimu wt2html, který PHP parser podporuje, Parsoidův tester parserových testů také umožňuje několik dalších testovacích režimů, které PHP parser nepodporuje (wt2wt, html2wt, html2html, randomizované úpravy pro testování selektivní serializace, manuální úpravy pro řízené testování serializace). Tyto testy jsou ručně synchronizovány pomocí skriptů v Parsoid codebase. These tests are manually synchronized using scripts in the Parsoid codebase.

Diskuze od roku 2015 a mladší

Diskuze před rokem 2015