This page is a translated version of the page Wikitext and the translation is 89% complete.
Outdated translations are marked like this.

Vikimetin, viki biçimlendirme dilinde yazılmış, Help:Düzenleme açıklanan geçerli gibi bir belgedir (ayrıca Yardım:Biçimlendirme ve Markup spec/DTD sayfalarına bakın). İçerik, işaretleme ve meta verilerin bir karışımıdır. Bir vikinin tüm sayfalarının geçerli ve eski sürümleri veritabanında text tablosunda vikimetin biçiminde saklanır.

Kullanıcı belgelemesi

Geliştirici belgeleri

  • Specs/wikitext/1.0.0 – Ağustos 2016 itibarıyla Parsoid tarafından kullanılan Wikitext sürümünü belirlemek için kullanılan URI

Uygulama

  • PHP Ayrıştırıcı – Kaynak koda gömülü yorumlardan oluşturulan belgeler. PHP ayrıştırıcısının bu sayfada açıklandığı şekilde bir özeti: "Viki işaretlemesini (bağlantı oluşturmak için "[[Bağlantı]]" gibi daha kullanıcı dostu bir sözdizimi kullanan) işler ve bu viki işaretlemesinin (X)HTML çıkışı/işaretlemesine (sırayla tek yönlü bir dönüşümünü sağlar tarayıcı anlar ve görüntüleyebilir)."
  • ParsoidRDFa ile HTML5 DOM ve MediaWiki Vikimetin arasında çeviri yapan MediaWiki için çeviri aracı.

Test etme

Vikimetini HTML'ye dönüştürmek için beklenen davranışı açıklamaya yardımcı olan önemli uyumluluk bilgileri sağladık.

  • Parser tests - MediaWiki çekirdeğindeki testlerimiz vikimetin işaretleme uyumluluk testi için yetkili kaynağı içerir.
  • Parsoid test durumları (Difüzyonda parserTests.txt) – Parsoid tarafından kullanılan MediaWiki çekirdek testlerinin çatallı bir sürümü. PHP ayrıştırıcısının desteklediği wt2html modunun yanı sıra, Parsoid'in ayrıştırıcı testleri çalıştırıcısı, PHP ayrıştırıcısı tarafından desteklenmeyen birkaç başka test modunu da etkinleştirir (wt2wt, html2wt, html2html, seçici serileştirmeyi test etmek için rastgele düzenlemeler, seri hâle getirmenin kontrollü testi için el düzenlemeler). Bu testler, Parsoid kod tabanındaki betikler kullanılarak elle senkronize edilir.

2015 ve sonrası tartışmalar

2015 öncesi tartışmalar

Ayrıca bakınız